Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#1
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Cosmarul "junglei" mele: paduchii testosi (cochenile sau cosenile). Ati avut parte de asa ceva? Si ati reusit sa scapati de ei? Exista vreo speranta in cazul unei infestari masive?

#2
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
ceva poze?

#3
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Eu m-am chinuit cu asa ceva acum vreo doi ani. "Paduchioasa" a fost o Kalanchoe dintr-un aranjament floral pe care il primisem si il pusesem in ghiveci, langa multe alte ghivece. Cand m-am intors din vacanta, erau toate pline de cosenile. Am incercat tot ce am citit prin carti, incepand de la solutii de insecticide, pana la alcool medicinal, dar nu am reusit sa scap de ele. Cel mai rau mi-a parut de o camelie care era plina de flori.

#4
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 ...easca, on Dec 14 2006, 16:13, said:

Eu m-am chinuit cu asa ceva acum vreo doi ani. "Paduchioasa" a fost o Kalanchoe dintr-un aranjament floral pe care il primisem si il pusesem in ghiveci, langa multe alte ghivece. Cand m-am intors din vacanta, erau toate pline de cosenile. Am incercat tot ce am citit prin carti, incepand de la solutii de insecticide, pana la alcool medicinal, dar nu am reusit sa scap de ele. Cel mai rau mi-a parut de o camelie care era plina de flori.

Apa cu alcool medicinal as recomanda si eu... Insa cosenilele trebuie desprinse cu o bucata de vata inmuiata in solutia respectiva... Pentru ca odata ajunse in faza de adult (cu teasta) sunt mai greu de "ucis". Asa ca trebuie desprinse si distruse. In stadiul de larva (fara teasta) "functioneaza" diferitiele solutii ce distrug homopterele.

Dar atentie la generatiile tinere aflate in stadii mai putin vizibile (oua, larve in primul stadiu).
Cel mai usor se contamineaza citricele...

In afara de cosenile, care intepa frunzele si sug seva, apare si "efectul secundar" - fumagina, o ciuperca ce se dezvolta pe dejectiile (dulci) ale daunatorilor... si care nu este periculoasa pentru planta, dar care ii da un aspect inestetic.

#5
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Curatarea cu vata inmuiata in alcool merge in cazul infestarii incipiente. O prietena insa (care nu a stiut despre ce-i vorba) are un leandru frumos si stufos, practic imposibil de "despaduchiat" manual. Ma gindeam ca o solutie ar fi sa-l tunda si apoi sa-l trateze. Oare il poate tunde acum, iarna? Sau mai bine asteapta pina in primavara si pina atunci sa-l stropeasca cu amestec de apa cu alcool ca sa il tina pe linia de plutire?

#6
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Absint, on Dec 14 2006, 17:50, said:

Curatarea cu vata inmuiata in alcool merge in cazul infestarii incipiente. O prietena insa (care nu a stiut despre ce-i vorba) are un leandru frumos si stufos, practic imposibil de "despaduchiat" manual. Ma gindeam ca o solutie ar fi sa-l tunda si apoi sa-l trateze. Oare il poate tunde acum, iarna? Sau mai bine asteapta pina in primavara si pina atunci sa-l stropeasca cu amestec de apa cu alcool ca sa il tina pe linia de plutire?

Da, ar trebui sa il tunda... Sincer, de foarte putine ori am lucrat ca la carte, desi am avut mustrari de la profesori  :nonobad: . Dar da, il poate tunde, pentru ca leandrul a intrat in repaus de ceva timp si nu prea o sa simta "socul"... Si apoi se trece la despaduchere...

#7
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

 none, on Dec 14 2006, 15:25, said:

ceva poze?
Poti cauta pe net ca gasesti sigur. Arata ca niste testuri ovale, maronii, de 3-4 mm, lipite bine de tot fie de tulpina, fie de nervuri. Ataca mai ales arbustii din ce-am vazut: citrice, trandafiri japonezi, leandri. Am gasit insa si pe palmier si pe colocazie.

#8
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

 Absint, on Dec 14 2006, 14:50, said:

Cosmarul "junglei" mele: paduchii testosi (cochenile sau cosenile). Ati avut parte de asa ceva? Si ati reusit sa scapati de ei? Exista vreo speranta in cazul unei infestari masive?


A avut si lamaiul meu paduchi testosi. Am stat cateva ore si-am omorat la ei, dar n-am rezistat prea mult. Ma rog, i-am facut apoi un dus si l-am dat  cu Mospilan concentrat, cred ca de 2 ori. Acum e ok si plin de fructe, daca nu-i omori rapid, sufoca plantele .

Edited by mufă, 14 December 2006 - 20:14.


#9
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005

 kikina, on Dec 14 2006, 20:02, said:

A avut si lamaiul meu paduchi testosi. Am stat cateva ore si-am omorat la ei, dar n-am rezistat prea mult. Ma rog, i-am facut apoi un dus si l-am dat  cu Mospilan concentrat, cred ca de 2 ori. Acum e ok si plin de fructe, daca nu-i omori rapid, sufoca plantele .


exact asta-i solutia .....MOSPILAN. este foarte bun dar nu se gaseste.concentratia ti-o spune cel ce ti-o vinde.

#10
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

 budha, on Dec 14 2006, 22:45, said:

exact asta-i solutia .....MOSPILAN. este foarte bun dar nu se gaseste.concentratia ti-o spune cel ce ti-o vinde.
Ceva indrumari unde se vinde daca nu se gaseste? :)

#11
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Scrum de tigara. Eu asa mi-am scapat tradanfirul japonez si leandru de paduchi. Sunt frumosi si sanatosi acum.

#12
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
am niste paduchi din astia pe o planta desertica care seamana cu aloe. daca nu citeam aici n-as fi facut niciodata legatura intre paduchii aia negri si miscatori si cochiliile alea care stau lipite pe ea. deci trebuie despaduchiata manual ... cum vine faza cu scrumul de tigara ? scrumez peste purici sau cum fac ? a vazut cineva Mospilan pe undeva ?

#13
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 madalinutza, on Dec 15 2006, 12:15, said:

cum vine faza cu scrumul de tigara ? scrumez peste purici sau cum fac ?
Pui scrum de tigara pe o carpa moale si "masezi" frunzele plantei.

#14
Mouadib

Mouadib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2007
Dati-mi un sfat -cine stie-cum sa scap de afide(musculite albe care stau pe pamant).Am incercat cu Decis,Mospilan,scrum de tigara,chiar am schimbat si pamantul florilor dar tot apar.

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Plantele alor mei fac paduchi verzi citeodata si asta e un motiv bun ca sa experimentez pe ele. :) Eu am incercat cu suc de coaja de portocala, care iese la indoirea cojii si stropeste tot ce sta in fata, cu zeama de tutun (tutun tinut in apa 1 zi) si cu usturoi, pe care nu mai stiu cum l-am preparat (cred ca am pus apa clocotita pe el si cu zeama aia am stropit). Ideea e ca dupa un timp tot reveneau, cred ca erau si in pamint paduchi. Zeama de tutun a tinut cel mai mult, vreo doua saptamini inainte sa apara din nou paduchii. Nu ii omoara pe toti si nu ii omoara de la prima aplicare, dar paduchilor nu le plac deloc substantele astea. Pe un trandafir chinezesc il curatam eu cu mina uda din cind in cind. Cel mai bun antidot la paduchi cred ca e vintul. Trebuie scoase plantele in vint si paduchii nu vor mai putea sa stea pe ele.

#16
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Un alt antidot bun contra puricilor verzi (afide) stiu ca sint buburuzele. :)

Contra musculitelor albe poti incerca un spray Perfect Plant universal (insecticid , acaricid si fungicid). Mi s-a parut eficient in multe cazuri.

#17
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Absint, on Jan 25 2007, 23:14, said:

Un alt antidot bun contra puricilor verzi (afide) stiu ca sint buburuzele. :)

Contra musculitelor albe poti incerca un spray Perfect Plant universal (insecticid , acaricid si fungicid). Mi s-a parut eficient in multe cazuri.

Corecta faza cu buburuzele... in faza de trecere (imago) la adult, buburuzele "halesc" cu multa lacomie purici si paduchi de plante. De altfel in multe tari ele sunt crescute si apoi lasate libere in diverse zone investate cu asa ceva... Ele intra de multe ori in conflict cu furnicile pentru care puricii si paduchii plantelor reprezinta "vacutele" de muls apa cu zaharuri (dejectiile lor sunt dulci)... Va recomand filmul "Microcosmos", o sa vedeti mai pe larg toata operatiunea... :)

Pe langa buburuze, Crysopa perla este o mare devoratoare de pureci si paduchi de plante... Sunt sigura ca multi dintre dvs au mai vazut-o rin gradinile de la tara sau oras.

#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Absint, on Dec 14 2006, 14:50, said:

Cosmarul "junglei" mele: paduchii testosi (cochenile sau cosenile). Ati avut parte de asa ceva? Si ati reusit sa scapati de ei? Exista vreo speranta in cazul unei infestari masive?
foloseste regent + talstar. (le iei din hala obor) le pui intr-o sticla de 2 litri, le amesteci bine si folosesti 200 ml la 800 ml apa. se pulverizeaza bine toata planta, mai ales pe sub frunze. tratamentul se repeta dupa 10 zile. inainte de prima stropire, se sterge planta cu o carpa inmuiata in apa(1 litru + o lingura spirt) pentru a sparge testele.     daca mai doriti, ziceti-mi si va mai spun. inclusiv cu ce sa fertilizati si de unde sa luati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate