Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#1207
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004
Deci nu puteți explica. Acum, nu mai puteți explica, deși până aici ați tot încercat să explicați ceea ce...nu era de explicat! Posted Image  Hmmm, măi să fie, nici nu aveți cum, fiind o gogoriță inventată de draci!
[ https://i.imgur.com/o8KwAka.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1208
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 03 ianuarie 2018 - 12:38, said:

Eu întrebasem mai demult pe pocăitul Jakob în prezent banat și activ pe alt forum, câte suflete are ființa unică Dumnezeu, unul, trei, mai mult de trei, nu a știut ce să răspundă...Posted Image
Ca să pricep și eu ce înțeleg trinitarii, de fapt, prin ”ființă”. Ce înțeleg ei prin ”persoană”. Cum definesc ei sufletul, mintea, duhul. Fără baza asta, nu putem face nicio teorie, este ca și cum am clădi cu cărămizi are nu au fost bine uscate.

Psalmii 131:1 Doamne, eu n-am o inimă îngâmfată, nici priviri trufaşe, nu mă îndeletnicesc cu lucruri prea mari şi prea înalte pentru mine.

Romani 12:16 Aveţi aceleaşi simţăminte unii faţă de alţii. Nu umblaţi după lucrurile înalte, ci rămâneţi la cele smerite. Să nu vă socotiţi singuri înţelepţi.

#1209
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 03 ianuarie 2018 - 12:38, said:

pocăitul Jakob în prezent banat și activ pe alt forum
Posted Image
unde?

#1210
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 03 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Deci nu puteți explica. Acum, nu mai puteți explica, deși până aici ați tot încercat să explicați ceea ce...nu era de explicat! Posted Image  Hmmm, măi să fie, nici nu aveți cum, fiind o gogoriță inventată de draci!
[ https://i.imgur.com/o8KwAka.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
de unde ai prejudecata ca-L poti cuprinde cu mintea pe Dumnezeu? De unde atata mandrie? Si cum nu poti intelege ca Adevarul nu poate avea un inceput? Ce reprezinta Adevarul pentru tine?

Edited by dapix, 04 January 2018 - 16:04.


#1211
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Dark sant copii pe care ai poarta parintii prin 7 scoli si tot nu inteleg nic .
Tu ce ai vrea ? Sa aduca unu sfanta treime sa o demonteze si sa te poti tu holba la ea ,cam asa nu ? .

#1212
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 04 ianuarie 2018 - 16:03, said:

de unde ai prejudecata ca-L poti cuprinde cu mintea pe Dumnezeu? De unde atata mandrie?

Eu citesc Biblia. Tu ?
Eu consider că în Biblie găsesc tot ce trebuie să știu despre Dumnezeu. Tu de unde îți iei informațiile ?

View Postirimiaciprian1, on 04 ianuarie 2018 - 17:37, said:

Sa aduca unu sfanta treime sa o demonteze si sa te poti tu holba la ea ,cam asa nu ? .

Nu, doar să o poți arăta cu versete biblice. Poți?

#1213
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postirimiaciprian1, on 04 ianuarie 2018 - 17:37, said:

Dark sant copii pe care ai poarta parintii prin 7 scoli si tot nu inteleg nic .
Tu ce ai vrea ? Sa aduca unu sfanta treime sa o demonteze si sa te poti tu holba la ea ,cam asa nu ? .
Mno

Edited by Travertin2_0, 04 January 2018 - 18:40.


#1214
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 04 ianuarie 2018 - 18:36, said:

Eu citesc Biblia. Tu ?
Eu consider că în Biblie găsesc tot ce trebuie să știu despre Dumnezeu. Tu de unde îți iei informațiile ?
Bun. Atunci ai dat peste versetul:

Iar a Celui ce, prin puterea care lucreaza in noi, poate sa faca nespus mai mult decat cerem sau gandim noi, (Efes.3:20)

Cum crezi ca poate fi cuprins cu mintea Acela care poate face mai mult decat poate gandi un om? Cum spui ca-L poti cuprinde cu mintea pe Cel ce poate face mai mult decat poti gandi? Vrei sa zici ca Dumnezeu poate face mai mult decat ceea ce este El?

LE: Tot ceea ce trebuie sa stii despre Dumnezeu nu este tot ceea ce vei ajunge sa stii si nici tot ceea ce El este.

Edited by dapix, 04 January 2018 - 19:33.


#1215
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 04 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Cum crezi ca poate fi cuprins cu mintea Acela care poate face mai mult decat poate gandi un om?

Știu lucruri despre Dumnezeu, dar nu știu totul despre Dumnezeu. Spre exemplu, din Biblie, știu că Dumnezeu este capul lui Hristos și că Hristos îi aparține lui Dumnezeu. Ce zici de astea?

#1216
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Mai dark ,când înnebunești sa a-mi zici si mie.

#1217
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postirimiaciprian1, on 04 ianuarie 2018 - 21:23, said:

Mai dark ,când înnebunești sa a-mi zici si mie.
cand o sa foloses-ti cratima corect, o sati transmi-ta. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 January 2018 - 21:25.


#1218
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 04 ianuarie 2018 - 20:31, said:

Știu lucruri despre Dumnezeu, dar nu știu totul despre Dumnezeu. Spre exemplu, din Biblie, știu că Dumnezeu este capul lui Hristos și că Hristos îi aparține lui Dumnezeu. Ce zici de astea?
Si zici ca stii si Cine L-a inviat pe Hristos?

Edited by dapix, 04 January 2018 - 21:51.


#1219
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 04 ianuarie 2018 - 18:36, said:

Eu citesc Biblia. Tu ?
Eu consider că în Biblie găsesc tot ce trebuie să știu despre Dumnezeu. Tu de unde îți iei informațiile ?



Nu, doar să o poți arăta cu versete biblice. Poți?


Ai căzut în orbirea tuturor protestanților: greșeala de a confunda Testamentul cu Moștenirea!

#1220
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 04 ianuarie 2018 - 21:50, said:

Si zici ca stii si Cine L-a inviat pe Hristos?

Da,
Tatăl. Galateni 1:1

#1221
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Fiul.
Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)

#1222
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdapix, on 05 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Fiul.
Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)
Ca să vezi ce creștini sunt ei, câtă vreme nici Învierea nu o consideră a fi ceea ce este pentru creștinism. Bineînțeles că Fiul. Altfel, nu ar mai fi avut Învierea niciun rol hotărâtor și deci, adio creștinism.

#1223
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 05 ianuarie 2018 - 11:30, said:


Da,
Tatăl. Galateni 1:1

View Postdapix, on 05 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Fiul.
Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)

View Postmario_bril, on 05 ianuarie 2018 - 12:42, said:

Ca să vezi ce creștini sunt ei, câtă vreme nici Învierea nu o consideră a fi ceea ce este pentru creștinism. Bineînțeles că Fiul. Altfel, nu ar mai fi avut Învierea niciun rol hotărâtor și deci, adio creștinism.

Din câte știu eu, Tatăl și Fiul una sunt. Și atunci nu poate face nimic Fiul, fără să facă și Tatăl.

#1224
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 05 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Fiul.
Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)

Ți-am dat text foarte clar unde scrie cât se poate de explicit că Dumnezeu Tatăl a înviat pe Isus. Tu vii cu vorbirea metaforică a lui Isus, pentru a contrazice ceea ce este deja explicit arătat în Scripturi. Mai mare rușinea!
Isus a vrut să spună că va ridica Trupul în sensul că va contribui, prin ascultare, la actul Învierii. Fără ascultare, Isus nu putea fi înviat de Tatăl. Acesta este sensul cuvintelor lui Isus, care nu zice efectiv: mă voi învia.Posted Image

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 13:16, said:


Din câte știu eu, Tatăl și Fiul una sunt. Și atunci nu poate face nimic Fiul, fără să facă și Tatăl.

Și creștinii sunt una cu Tatăl și Fiul, Ioan 17:11 - cred că am pus acest text de un milion de ori, până acum. Asta nu înseamnă că facem toți, automat, aceleași lucruri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate