Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Toate problemele legate de aeroporturile din România

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#73
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Confunzi autogara aia ordinara cu un aeroport. Are macar becuri pe pista? O varianta ar fi ca nu vor sa riste sa intre avionul in casele smecherilor (a se citi fraierilor) construite la 3 metri de pista.

#74
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Dupa reparatiile de asta vara, pista se prezinta foarte bine. Becuri am vazut ca sunt la fel ca pe orice pista de aterizare/decolare.

#75
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postscc1911, on Nov 19 2007, 09:31, said:

De ce atunci cand este ceata sunt probleme la aterizarea pe acest aeroport?
In toamna asta am trecut prin situatia de a face check-in la Baneasa si apoi am fost dusi cu autobuzele la Otopeni pentru imbarcare. Astfel am intarziat vreo 2 ore.
Acum de cate ori vin in tara ma uit la meteo ca sa imi dau sema daca aterizez pe Otopeni sau Baneasa; bineinteles ca esti anuntat dupa ce avionul aterizeaza pe ce aeroport esti, iar de cele mai multe ori cei de la Otopeni nu sunt pregatiti sa preia pasagerii de la avion(se mai sta in avion juma de ora pana ajung cei de acolo cu scara si autobuzele).

Autogara <_<  Baneasa nu este inca gata cu reparatia pistei , asa ca nici balizajul nu e gata . Doar 2000 din cei 3000 m sunt functionali .
Asta in afara faptului ca firma care a reparat pista ( germana !!! nu romaneasca ) , a uitat sa monteze luminile din axul pistei ( cele ingropate )

#76
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmotanul13, on Nov 19 2007, 12:13, said:

Autogara <_<  Baneasa nu este inca gata cu reparatia pistei , asa ca nici balizajul nu e gata . Doar 2000 din cei 3000 m sunt functionali .
Asta in afara faptului ca firma care a reparat pista ( germana !!! nu romaneasca ) , a uitat sa monteze luminile din axul pistei ( cele ingropate )
Corect, inca se toarna asfalt intr-o veselie.
"a uitat sa monteze luminile din axul pistei " :lol:  Asta-i tare. Tare romaneasca.
"Ati terminat pista?
Daaa!
Si luminile?
Ooops, we did it again. Am uitat."
Poate sa vina si tata neamtului, in Romania treburile se fac romaneste.

Aeroporturile duc lipsa inclusiv de dotarea necesara dirijarii aeronavelor la aterizare pe timp de ceata. Singurul aeroport care permite aterizarea avioanelor inclusiv daca vizibilitatea este in limita a 50 de metri este Aeroportul Otopeni, urmind ca anul viitor si cel din Cluj sa fie dotat cu o instalatie de radionavigatie asemanatoare. http://www.editiaspe...?...d=4&scurt=1

#77
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,622
  • Înscris: 20.10.2006
Teoretic cel putin daca pierzi avionul datorita unei intarzieri ce nu e din vina ta, e raspunderea aeroportului ca tu sa ajungi la destinatie.

#78
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
e vorba de instrumente de aterizare
la otopeni se poate ateriza doar daca vizibilitatea este peste 50m in lungul pistei
cu conditia ca si avionul sa fie echipat cu echipamente atat de performante
degeaba avionul stie sa aterizeze singur pe vizibilitate 0 (echivalent cu cat 3 C) daca aeroportul nu este echipat decat cu cat 1 (baneasa) - sau invers

p.s. si pilotut trebuie sa fie licentiat in acest fel ;)

Edited by alexpreda, 24 November 2007 - 09:01.


#79
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postalexpreda, on Nov 24 2007, 08:16, said:

e vorba de instrumente de aterizare
la otopeni se poate ateriza doar daca vizibilitatea este peste 50m in lungul pistei
cu conditia ca si avionul sa fie echipat cu echipamente atat de performante
degeaba avionul stie sa aterizeze singur pe vizibilitate 0 (echivalent cu cat 3 C) daca aeroportul nu este echipat decat cu cat 1 (baneasa) - sau invers

p.s. si pilotut trebuie sa fie licentiat in acest fel ;)

Pentru cei interesati, iata ceva mai multe detalii:

- Instrument Landing System: http://en.wikipedia...._Landing_System

- Runway visual range: http://en.wikipedia....ay_visual_range

- Instrument Approach: http://en.wikipedia....rument_approach

- Instrument meteorological conditions: http://en.wikipedia....ical_conditions

- Visual flight rules: http://en.wikipedia....al_Flight_Rules

- Visual meteorological conditions: http://en.wikipedia....ical_conditions

#80
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpsw_try, on Jun 15 2007, 09:13, said:

Tue 19JUN Tarom Romanian A   OK     Q   LV BUCHAREST      720A  B    (Q)
          ir  371                       AR BRUSSELS       920A      

Tue 19JUN Delta  125         OK     U   LV BRUSSELS      1030A  L     Coach
                                        AR ATLANTA        215P      

Tue 19JUN Delta 1430         OK     U   LV ATLANTA        432P        Coach
                                        AR SAVANNAH       536P      

Sat 29SEP Delta 1246         OK     U   LV SAVANNAH       238P        Coach
                                        AR ATLANTA        342P      

Sat 29SEP Delta  124         OK     U   LV ATLANTA        540P  D     Coach
                                        AR BRUSSELS       830A#      

Sun 30SEP Tarom Romanian A   OK     Q   LV BRUSSELS      1020A  L    (Q)
          ir  372                       AR BUCHAREST      205P      


Am primit ruta de mai sus dupa o rezervare. Nu inteleg unde vad terminalele si timpul intre terminale. Am inteles ca in Brussels trebuie sa schimb terminalul. Ce se intampla daca un zbor intarzie si nu-l prin pe celalalt?.... Adica daca e distanta mare intre terminale in brusel am o ora si zece minute?...
Aeroportul din Bruxelles nu este prea mare, poti sa te misti destul de repede chiar si in cazul in care aterizezi in terminale diferite (desi presupun ca sosesti si pleci din acelasi terminal si anume terminalul non-Schengen). In schimb nu stiu daca la Atlanta ai timp sa schimbi, tinand cont de haosul si lipsa de eficienta a vamesilor americani, imensitatea aeroportului din Atlanta, timpul pe care-l vei pierde cautandu-ti bagajul (nu este trimis direct la destinatie, trebuie descarcat in prima destinatie americana sa verifice daca nu ai bomba atomica cu tine si serviciile deplorabile pe liniile aeriene americane (mai ales cele interne).

#81
mitzu_94

mitzu_94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2007

View Postlilja, on Sep 6 2007, 12:03, said:

Salut,

In curand ma intorc in tara si as vrea sa aflu modalitati despre un transport avantajos intre aeroportul Baneasa si Gara de nord. Daca iau un taxi de la aeroport ma usuca astia de bani, asa incat, daca imi puteti da informatii despre un autobuz, un nr de tel de la o companie de taxiuri serioasa sau ceva asemanator as ramane recunoscatoare.

Daca a mai fost postata o problema asemanatoare, poate imi da cineva linkul, eu m-am uitat putin sa vad daca este, insa nu am gasit nimic.

Va multumesc anticipat.
Daca nu e prea tarziu
Iei 205-costa 1.10 Ron

#82
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005
Are cineva idee daca se poate parca masina la Aeroportul Baneasa pe termen lung (o saptamana)? Si cat ar costa?
Trebuie sa plec o saptamana din tara, si nu prea am la cine sa apelez pentru transport la aeroport (nu stau in Bucuresti) si ma interesa daca asta ar fi o varianta convenabila. Multumesc!

Marius

#83
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Eu am lasat masina in parcarea aeroportului in aprilie,vreo 5 zile si a fost in regula.Nu au taxa de parcare sau cel putin nu aveau atunci.
Mai suna la ei si intreaba,daca vrei sa stii sigur.

http://www.baneasa-a...glementari.html

#84
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postmoki, on Dec 25 2007, 13:33, said:

Eu am lasat masina in parcarea aeroportului in aprilie,vreo 5 zile si a fost in regula.Nu au taxa de parcare sau cel putin nu aveau atunci.
Mai suna la ei si intreaba,daca vrei sa stii sigur.

http://www.baneasa-a...glementari.html

Nu mai este gratis, a fost pt o perioada de cateva luni, pana au reamenajat parcarea.
Acum costa 1.5 mil pt o saptamana (de fapt de la 48 de ore la o sapt), pana in 48 ore se calculeaza 3 lei/ora.

#85
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
buna

urmeaza sa plec in strainatate in curand si am de asteptat cca 7 h pe aeroporul ferihegy din budapesta. ma intereseaza daca este internet wireless( gratuit :).pe google nu am gasit nici o informatie.trebuie sa imi omor timpul cumva, caci am vazut ca aerop este relativ departe de oras, deci nu ma risc sa vizitez ceva.

am pus titlul acesta in ideea in care lista de aeroporturi poate continua, cred ca sunt persoane interesate de acest aspect.

mersi mult

#86
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
scuze, cred ca nu am postat unde trebuie. il puteti muta, va rog, la "generalitati"

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Wireless sunt în aproape toate aeroporturile , acum depinde , 90% sunt cu plată. Ai posibilitatea să plătești online cu cardul o sumă pentru XX minute sau să cumperi un fel de voucher din aeroport cu codurile de access. Poți avea noroc să găsești și rețele gratuite pe lângă magazine/cafenele/samd.

#88
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postiulia_400, on Jan 10 2008, 13:52, said:

buna

urmeaza sa plec in strainatate in curand si am de asteptat cca 7 h pe aeroporul ferihegy din budapesta. ma intereseaza daca este internet wireless( gratuit :).pe

Da, este Wireless moca la Ferihegy de la Pannon GSM. Eu l-am folosit in Terminalul 1. Alta data, cateva luni mai tarziu, in Terminalul 2 aveam semnal Panon, ma conectam dar nu reuseam sa deschid nici o pagina. Probabil ca era o problema cu serverul sau cu conexiunea. Dar semnal gasesti in ambele terminale si e gratis.  Ai semnal si de la T-Mobile dar nu e gratis.

Pt mai multe info despre ambii operatori si serviciile lor la Ferihegy intra pe:

http://www.bud.hu/en...rticle_hid=1473

#89
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Noi venim frecvent cu masina la Bucuresti pentru aeroport. O lasam in parcare la un bloc sau la o banca la 2-3 statii de Otopeni si de acolo luam expresul si ajungem relativ repede. La intoarcere unul sta cu bagajele si celalalt aduce masina. A fost ok de fiecare data, nu s-a intamplat nimic. Langa Baneasa am lasat-o si in fata blocurilor din apropiere. Am mers pe jos pana in aeroport, plecam doar 4-5 zile si nu aveam bagaj mult.

#90
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View PostMembruAnonim, on Jan 10 2008, 14:01, said:

Wireless sunt în aproape toate aeroporturile , acum depinde , 90% sunt cu plată. Ai posibilitatea să plătești online cu cardul o sumă pentru XX minute sau să cumperi un fel de voucher din aeroport cu codurile de access. Poți avea noroc să găsești și rețele gratuite pe lângă magazine/cafenele/samd.

Te usuca preturile lor. Si oricum era vorba de moca (in primul post), ca de, suntem romani. Dar si chiar daca nu am fi romani, m-i se pare ca este o ingradire la liberul acces al informatiei, ce mare rahat costa un acces point. In alta ordine de idei am auzit pe un podcast ca accesarea unei retele private, chiar si nesecurizate, se poate lasa cu amenzi de pana la 30.000 euro, asa ca atentie ce accesati, public/privat

Calatorii placute!

Edited by laurentcauia, 31 January 2008 - 04:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate