Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
bluesys

bluesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.01.2006

View Posticename, on Nov 1 2006, 07:21, said:

Pe site-ul www.clicknet.ro, chiar pe prima pagina este postat urmatorul text: "Incepand cu 1 Noiembrie 2006, va MARIM VITEZA de download de pana la 4 ori FARA TAXE SUPLIMENTARE la abonament."

:angry:

nu te mai agita , pe aici misuna o groaza de angajati RT, care , dupa cum se vede,  dezinformeaza la greu...

#38
yoyo20002000

yoyo20002000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.08.2005
As avea si eu o intrabare tot in legatura cu marirea vitezei!! eu m-am abonat la serviciul ADSL de 1 mega cu 15 euro!! in data de 18 octombrie 2006!! intrebarea mea este!! mie imi va mai creste viteza de la 1 mega la 2 - 3 sau 4 mega?? sau viteza mea este deja |"MARITA?"

#39
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postyoyo20002000, on Nov 7 2006, 16:10, said:

As avea si eu o intrabare tot in legatura cu marirea vitezei!! eu m-am abonat la serviciul ADSL de 1 mega cu 15 euro!! in data de 18 octombrie 2006!! intrebarea mea este!! mie imi va mai creste viteza de la 1 mega la 2 - 3 sau 4 mega?? sau viteza mea este deja |"MARITA?"
Este deja marita :)

#40
yoyo20002000

yoyo20002000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.08.2005

View PostAlexxfl, on Nov 7 2006, 16:42, said:

Este deja marita :)

mda!! In acest caz urez bafta (si multa rabdare) tuturor celor care urmeze  sa li se mareasca banda :D

#41
djaxel117

djaxel117

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.12.2005

View Posteugeniusro, on Nov 2 2006, 09:40, said:

Eu as zice ca e o politica foarte isteata, cu promisiunea de dublare a benzii a blocat temporal extinderea concurentei, pe de o parte cei care aveau adsl si erau nemultumiti de intreruperile relativ dese, au amanat trecerea la alt provider asteptand sa vada noile viteze promise, pe de alta parte cei care s-au conectat recent au optat pentru RTL datorita acelorasi motive, si mai sunt si altii care au amanat desfiintarea liniei telefonice  dar nu au inca un adsl deoarece asteapta sa vada la altii cum va merge.
In toate cazurile acest lucru a provocat amanarea extinderilor retelelor de cartier sau a altora mai mari temporar datorita lipsei de cerere, si efectul este excelent pentru RTL acuma a venit vremea rea si frigul (adio extinderi de fibra pana la primavara) cat si extinderea mai dificila a retelelor de cupru.
Tehnic vorbind cred ca sunt capabili sa dubleze banda dar nu trebuie uitata si componenta economica, nu are sens sa dublezi banda daca acest lucru nu duce si la o dublare a pietei accesate care sa compenseze cresterile de costuri.
Pana la urma urmei este vorba de profit nimeni nu considera introducerea internetului pe piata romaneasca o actiune caritabila, indiferent ca sunt greci sau romani, iar in dragoste ca si la razboi toate actiunile sunt permise, la urma urmei este un razboi economic intre provideri mai mari sau mai mici, la cei mai mici este vb si de dragoste oleaca, dar si aia trece prin burta. :D
  tare bine zici, eu de ex sunt provider intr-o zona in care nu a ajuns o alta firma, am 600 de clienti, am 4M garantat la 500 euro pe luna, si am facut o cerere de 2 ads-uri la 2048 prin martie 2006, acum 5 zile suna comercialul de la rtl ca s-a rez conditia tehnica poate sa monteze acum eu spun sa aud oferta, si mi-a facut 4m la 60 euro, eu am zis nu ms scump, a doua zi m-a sunat si spune vad ca vreti 2X adsl adik vreiti 2X4m?? eu am zis ca da dar nu dau 120 euro pe o chestie care nu e prea sigura si uite asa mi-a facut o oferta si ami buna!!! acum sincer ma bucur ca nu am fost conectat acum 8 luni ca as fi dat o groaza de bani pe ff putina banda. chestia cu promisiunea mi se pare o manarie fff urata din partea lor. oricum sa fie sanatosi clienti sunt destui si pt pr mari si pt providerii mici :P

#42
yoyo20002000

yoyo20002000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.08.2005

View Postdjaxel117, on Nov 7 2006, 18:49, said:

tare bine zici, eu de ex sunt provider intr-o zona in care nu a ajuns o alta firma, am 600 de clienti, am 4M garantat la 500 euro pe luna, si am facut o cerere de 2 ads-uri la 2048 prin martie 2006, acum 5 zile suna comercialul de la rtl ca s-a rez conditia tehnica poate sa monteze acum eu spun sa aud oferta, si mi-a facut 4m la 60 euro, eu am zis nu ms scump, a doua zi m-a sunat si spune vad ca vreti 2X adsl adik vreiti 2X4m?? eu am zis ca da dar nu dau 120 euro pe o chestie care nu e prea sigura si uite asa mi-a facut o oferta si ami buna!!! acum sincer ma bucur ca nu am fost conectat acum 8 luni ca as fi dat o groaza de bani pe ff putina banda. chestia cu promisiunea mi se pare o manarie fff urata din partea lor. oricum sa fie sanatosi clienti sunt destui si pt pr mari si pt providerii mici :P
4 m la 60 de euro?? Este abonament de 4 mega?? pentru ca eu cand m-am abonat cel mai mare era de 2,5 mega !!  <_<

#43
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Este abonament de 4 euro insa este ascuns. Au acces la el numai cei care sunt atenti... Glumesc, evident... S-a discutat de multe ori despre Clicknet Express si despre Adsl Express. Citeste aici: http://forum.softped...showtopic=85146

Edited by icename, 07 November 2006 - 19:28.


#44
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
ba baietii voi va plangeti ca merge netu greu....dar ati vazut ce ravagii fac aia la RDS ?? 2 zile net , 2 luni fara :)) , asa ca rtl`ul adica clicknetu tot e mai calitativ..ei anunta ceva , si chiar daca executa mai greu , dar macar executa ;) , nu ca aia care zic ca dau fiberlink si viteze supersonice si downaldezi ziua cu 10-15-20 kps :))...Eu am Clicknet Adsl 1.5 mbps si merge downloadul de p net cu 130-180-250 max kps si pe strong cu peste 150 , si am prins maxim 4,5 mbps (nu retea sau din oras...)

#45
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
N-ai cum sa prinzi 4,5 :). cel putin nu inca :D

#46
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostKoKet, on Jan 17 2007, 14:36, said:

ba baietii voi va plangeti ca merge netu greu....dar ati vazut ce ravagii fac aia la RDS ?? 2 zile net , 2 luni fara :)) , asa ca rtl`ul adica clicknetu tot e mai calitativ..ei anunta ceva , si chiar daca executa mai greu , dar macar executa ;) , nu ca aia care zic ca dau fiberlink si viteze supersonice si downaldezi ziua cu 10-15-20 kps :))...Eu am Clicknet Adsl 1.5 mbps si merge downloadul de p net cu 130-180-250 max kps si pe strong cu peste 150 , si am prins maxim 4,5 mbps (nu retea sau din oras...)

Pe forum e bine sa lasam "rtl e mai tare ca rds" , "steaua ca dinamo" intel ca amd" etc. Eu am auzit lucruri proaste atat de rds cat si de clicknet. Cred ca tine si de noroc. Am vecin care are clicknet si e disperat de deconectari. I s-a spus ca se lucreaza la imbunatatiri de 3 luni de cand are. La mine RDS merge super. In militari la un coleg de serviciu rds merge 2 zile da 1 nu. Asa ca sa ne limitam la a spune lucruri adeavarate nu sa initiem polemici. Nu e concurs de masini sau vreo intrecere.

#47
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostAlexxfl, on Jan 17 2007, 18:53, said:

N-ai cum sa prinzi 4,5 :). cel putin nu inca :D
esti sigur? cum de am prins eu 47MB la abonament de 4 Mb ?
Attached File  viteza_net.JPG   120.18K   54 downloads

#48
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu faceti teste cu fisiere mici unde exista un "varf". Pune ceva mai mare la descarcat si atunci iti va arata ceva mai spre realitate. Tin minte acum ani de zile pe dial-up  prindeam "ametitoarea" viteza de 20 k/s cand incepea downloadul in conditiile in care normal era vreo 3-7 kb. :rolleyes:

#49
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
hai pariu ca am prins...am downaldat carbonu in 18 minute....calculeaza...pana vad pe unde e DVD ul unde am carbonu` si cu print screen de la viteza din 2 in 2 minute...sa vezi...am luat cu strong de la 1 persoana din bucuresti d p rds cu 3-4-5 mbps variabil...3 cel mai putin...

#50
kikifast4u

kikifast4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 18.01.2007
Sa imi zici si mie daca iti merge Carbonul. Si eu am prins cand eram pe rds 7 MB/s, dar nu mi-a mers filmu downloadat....Cat despre vitezele aberante pe care le-ati postat, le-ati prins probabil la inceputul downloadului, pt ca limitarile de la Romtelecom sunt bine puse la punct

#51
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Ma intereseaza si pe mine acest RTLC ADSL, daca sunteti careva de aici in masura sa-mi dati detalii despre un numar RTLC "renuntat" intr-un mod nu prea ortodox. Faza e ca as vrea si vechiul nr. de voce. PM va rog!
Mersi!

#52
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View PostAirBoy, on Jan 18 2007, 19:38, said:

Ma intereseaza si pe mine acest RTLC ADSL, daca sunteti careva de aici in masura sa-mi dati detalii despre un numar RTLC "renuntat" intr-un mod nu prea ortodox. Faza e ca as vrea si vechiul nr. de voce. PM va rog!
Mersi!

Suna la 930. Este posibil sa-ti spuna daca numarul pe care l-ai avut mai este disponibil. Varianta cea mai buna este sa mergi la RTC-ul din judetul tau (la sediu sunt si reprezentantii de vanzari directe). Reprezentantii de vanzari directe (nu cei din magazin) sunt cei mai in masura sa te ajute pentru ca au target si au si "uneltele" necesare.

#53
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postlepov, on Jan 18 2007, 19:56, said:

Suna la 930. Este posibil sa-ti spuna daca numarul pe care l-ai avut mai este disponibil. Varianta cea mai buna este sa mergi la RTC-ul din judetul tau (la sediu sunt si reprezentantii de vanzari directe). Reprezentantii de vanzari directe (nu cei din magazin) sunt cei mai in masura sa te ajute pentru ca au target si au si "uneltele" necesare.


Merge 930 de pe mobil? Nu fac 100 de km sa dau de "rtc din judet". Ca la noi, in afara de o posta prin care zici c-a trecut lacustele..... pauza.

#54
alxbr2004

alxbr2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2006

View PostAirBoy, on Jan 18 2007, 20:06, said:

Merge 930 de pe mobil? Nu fac 100 de km sa dau de "rtc din judet". Ca la noi, in afara de o posta prin care zici c-a trecut lacustele..... pauza.
merge 930 pe mobil dar mai bine lasa - la tarifele vodafone pt nr speciale romtelecom, mai bine mergi la magazin;
Numere speciale de acces ale altor operatori

Începând cu 18 decembrie 2005 tarifele pentru apelurile către numerele speciale de acces Romtelecom sunt următoarele:Servicii auxiliare de informații pe numere de 3 cifre Număr Tarif
Serviciul de deranjamente posturi telefonice Romtelecom 921 0,55 USD
Serviciul de deranjamente ISDN 922 0,55 USD
Ghidul serviciilor Romtelecom 930 0,55 USD  aici inmultesti cu 15-30 minute si mai vezi daca iti convine
Serviciul Informații diverse 951 0,55 USD
Ora exactă 958 0,55 USD
Serviciul de informații abonați Romtelecom 931, 932 0,55 USD

verifica mai intai daca esti in aria de acoperire http://www.clicknet....&...=1&ro=1#aac
apoi inarmeaza-te cu fffffffffff multa rabdare (si tutun eventual)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate