Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#127
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postpisicul_20, on Aug 11 2006, 19:13, said:

Sincer acum.Da, parcari la 2 noaptea pe o alee intunecata, dar nu in bezna, pt a nu deranja pe nimeni, shi inkipueiti ca daca alee e intunecata, nici masini nu sunt pe margine. Shi tocmai de aia am iesit atunci.Sa nu -"fereasca D-zeu"- sa mai dau in alta sau sa mai omor vreun om?...Am gandit bine?..Sincer, pe de o parte kiar ma bucur ca m-au prins, pt. ca sunt sigur ca alta data nu se va mai repeta.Dupa o asha experienta...credeti-ma...nu stiu daca ash mai fi in stare de asta. Sper sa scap totusi cu o amenda, shi stiu ca nu se poate fara, eventual 1 an cu suspendare...dak o sa fie asha, o sa spun ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior.Oricum, jur ca nu mai urc la volan pana cand nu mi-oi lua permisul. A...shi in plus nu eram singur, mai eram cu cineva, i-am spus ca daca gasesc un loc de parcari, sa ma atentioneze daca ma apropii prea tare "de frica pt. mine asta insemna vreo 40 cm."...sa stiu sa ma opresc.Deci asta e adevarul, adik voi nu ma cun. asha ca de ce nu ash recunoaste.Asta e ...la urma urmei eu am cerut o opinie, nu tre sa ma suparati mai tare sa imi spuneti ca "nu ai mai lua permis"..shi kestii din astea..Da..poate aveti dreptate...dar o scoala am urmat-o, asha ca nu se poate spune ca nu stiu deloc sa conduc, shi stiu shi regulile, si in plus, nu eram beat kiar sa nu stiu pe ce planeta stau.Eram kiar ff. constient, in sensul ca nu eram cuprin de "aburi"...ca la falpta mea reecunosc ca nu m-am gandit.Mersi ocum, shi mai astept opinii, sincer, cam ce ash putea pati?...cam care ar fi pedepsele, dak a mai fost careva in situatia asta, shi ce a patzit.. aa..am 60 kg ...shi am baut o bere.:).
Pisicule, tu esti chiar pisic   :lol:   sau mai bine zis, pisoias. La 60 Kg si o bere, e ceva.    :)
Eu cred ca scapi cu amenda, si cred ca un an de suspendare, dar sa dea Dumnezeu sa te tii de cuvint. Imi imaginez ce este in sufletul tau. Vezi ca pata asta o sa te urmareasca toata viata, poate asta e cel mai grav.

#128
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Conduc de 8 ani -3 ilegal 5 legal  ,am 200.000 km ,am facut multe prostii la `viata mea` [ fara permis , fuga de 7 politai(2 m-au prins , 5 nu) , masina cu numere provizorii false timp de o luna , cu numere expirate 2 zile , rovienta falsa , itp modificat pe talon o juma` de an ] acuma is legal.Nu am realizat ce se putea intampla  pt ca eram pustan , bine nici acum nu sunt mai presus da` parca mai mi-a venit mintea la cap.Dar marturisesc ca si acum imi place sa fug de politie (am ramas cu sechele  :angel: )-ultima data s-a intamplat luna trecuta  la mare  :wub:  Nu am avut nici un incident neplacut poate si ca am avut NOROC, dar si pt ca nu am BAUT la volan.


  Pt ce am facut , poate mai sunt iertabile dar pt BAUTURA NU EXISTA SCUZA ! Practic devii criminal pe sosea pt fiecare gram consumat. :death:
  
  P.S. Ce am relatat in acest reply nu e recomandat sa incercati  `acasa`......pentru ca poate norocul s-a terminat la mine.

Edited by cosmin_miu, 12 August 2006 - 13:14.


#129
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
:lol:  ne-a dat Pisicul apa la moara, nu toti am fost, sau sintem sfinti.
Cind aveam vreo 16 ani ( pe vremea lui Ceasca ) vine un prieten cu o sticla de un litru de vin, sa bem in cinstea lui ( ziua onomastica ) ; dupa ce ne-am cinstit ( vreo 5 insi ), vine frate-meu de la servici si zice : cei posirca asta, sa beti votca vietnameza sa vedeti cum e, si automat toti 6 am fost in circiuma cu cite un pahar de votca in fata. Dupa paharul ala am fost muci, ne-am dus acasa si taica-meu tinea cheile de la masina pe o masuta pe hol. Cind le-am vazut, am vazut negru in fata ochilor, le-am luat si fugi la masina afara, frate-meu dupa mine. Ba fi cuminte, dar a fost cu mine in masina, si am facut masina zob.   :lol:
A venit taica-meu, a luat asupra lui accidentul, si am scapat. Frate-meu n-a calcat 2 zile pe acasa    :lol:
Imediat dupa revolutie, am condus vreo 6 luni fara carnet ( in 90" nu te controla nici dracu ), dar mi-am dat seama ca alcoolu nu se impaca cu soferia, si cum conduc non-stop ( deh, trebuie bani, bani, bani si iar bani ) n-am mai pus gura pe alcool de vreo 10 ani si sint multumit.
De aceea cred ca si Pisicul isi va reveni, citeodata trebuie sa dai cu capul de sus sa vezi ca este toc.

#130
pisicul_20

pisicul_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.08.2006
Cineva a spus ca am fost zmeu.Are dreptate...Asha m-am simtit.Insa numai 10 minute...sau 5..ca nici nu am iesit bine din parcare shi m-au prins..adik...la numa vreo 300m. Sincer...Acum stiu ca nu merita riscul.Pt 10 minute de "zmeu-it"...regret deja de 4 zile...shi crek o sa regret cel putzin un an...:((...adik, daca doamne ajuta sa scap, pana cand mi-oi lua permisul ala..:(....A...am o intrebare pt. cel care zicea ca a fugit de politie...Cum ai scapat de esti inca liber???...Mey ...cei care au ceva impotriva alcoolului lka volan.Shi eu sunt impotriva lui...adik cel putzin omul ar trebui sa gandeasca inainte...Acum nu spus ca sunt zmeu...Dar se stie ca sunt persoane care dupa o bere doua nu stiu pe ce planeta traiesc...shi sunt altii care dupa 6-7 abia simt alcoolul..Eu ca sa ma "ametzesc" tre sa beau vreo 3 beri.Deci inkipuiti-va ca eram foarte treaz...dupa numai una.Asta cu bautura...e relativa...cel putzin parerea mea...Poate ati auzit shi voi cazul ala in care un shofer a fost prins cu o alcoolemie de 3 g/l. Cica de la 2 in sus intri in coma...shi saracu` era doar "ametzit" binishor intradevar.Sincer acum...am condus pe o strada ingusta...shi totusi nici macar aproape de alta masina nu am fost...stiti ce vreau sa spun..aproape sa o iau cu mine...shi inca ceva...poate nu a vazut nimeni...baieti...am facut totusi o scoala de shoferi..shi in seara aia am iesit pt. "aprofundarea" parcarilor..Deci va puteti inkipui ca nu am incalcat regulile..Adik..viteza nu a depasit nici un moment 35-40 km/h.Mersi pt intelegere..:(..Daca scap shi de asta...pana nu imi vad in mana permisul..nu pun mana pe nici un volan.. :notangel:

#131
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005
Art. 86. – (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Sper să iei maxim.

#132
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postcosmin_miu, on Aug 12 2006, 14:05, said:

Conduc de 8 ani -3 ilegal 5 legal  ,am 200.000 km ,am facut multe prostii la `viata mea` [ fara permis , fuga de 7 politai(2 m-au prins , 5 nu) , masina cu numere provizorii false timp de o luna , cu numere expirate 2 zile , rovienta falsa , itp modificat pe talon o juma` de an ] acuma is legal.Nu am realizat ce se putea intampla  pt ca eram pustan , bine nici acum nu sunt mai presus da` parca mai mi-a venit mintea la cap.Dar marturisesc ca si acum imi place sa fug de politie (am ramas cu sechele  :angel: )-ultima data s-a intamplat luna trecuta  la mare  :wub:  Nu am avut nici un incident neplacut poate si ca am avut NOROC, dar si pt ca nu am BAUT la volan.
  Pt ce am facut , poate mai sunt iertabile dar pt BAUTURA NU EXISTA SCUZA ! Practic devii criminal pe sosea pt fiecare gram consumat. :death:
  
  P.S. Ce am relatat in acest reply nu e recomandat sa incercati  `acasa`......pentru ca poate norocul s-a terminat la mine.

:death: (parerea mea, nu imi sunt prea dragi oameni ce fac prostii de genul asta, probabil pentru ca s-au simtit acoperiti de cineva)

View Postpisicul_20, on Aug 12 2006, 21:31, said:

Cineva a spus ca am fost zmeu.Are dreptate...Asha m-am simtit.Insa numai 10 minute...sau 5..ca nici nu am iesit bine din parcare shi m-au prins..adik...la numa vreo 300m. Sincer...Acum stiu ca nu merita riscul.Pt 10

eu zic ca rezolvai mai usor problema daca dadeai 1 milion (sa zicem) si faceai niste ore cu un instructor.

#133
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004

View Postcosmin_miu, on Aug 12 2006, 14:05, said:

Conduc de 8 ani -3 ilegal 5 legal  ,am 200.000 km ,am facut multe prostii la `viata mea` [ fara permis , fuga de 7 politai(2 m-au prins , 5 nu) , masina cu numere provizorii false timp de o luna , cu numere expirate 2 zile , rovienta falsa , itp modificat pe talon o juma` de an ] acuma is legal.Nu am realizat ce se putea intampla  pt ca eram pustan , bine nici acum nu sunt mai presus da` parca mai mi-a venit mintea la cap.Dar marturisesc ca si acum imi place sa fug de politie (am ramas cu sechele  :angel: )-ultima data s-a intamplat luna trecuta  la mare  :wub:  Nu am avut nici un incident neplacut poate si ca am avut NOROC, dar si pt ca nu am BAUT la volan.
  Pt ce am facut , poate mai sunt iertabile dar pt BAUTURA NU EXISTA SCUZA ! Practic devii criminal pe sosea pt fiecare gram consumat. :death:
  
  P.S. Ce am relatat in acest reply nu e recomandat sa incercati  `acasa`......pentru ca poate norocul s-a terminat la mine.
si te lauzi?  :cursing:
asta e deja prostie frate... crezi ca doar cei cu bautura sunt de blamat?
ti-as da inchisioare 5 ani si ti-as lua permisul pe viata.

se si vede ca esti mandru - un fel de, acum sunt cuminte, dar vai ce smeker eram eu in tinerete  :death:

#134
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Un copil, daca este prea cuminte, ori este bolnav, ori este handicapat mintal.
Ce va dati usi de biserica ? sinteti chiar asa de sfinti ? Voi n-ati facut chiar nimic ?
n-ati baut, n-ati fumat, n-ati fxxxt, n-ati alergat cu masina, n-ati spart nici un geam cu mingea ? n-ati.... ?
Ciinele care latra, nu musca.
Feriti-va de oamenii muti (tacuti ), aia sint cei mai periculosi.

#135
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View PostMAK, on Aug 14 2006, 17:15, said:

Un copil, daca este prea cuminte, ori este bolnav, ori este handicapat mintal.
Ce va dati usi de biserica ? sinteti chiar asa de sfinti ? Voi n-ati facut chiar nimic ?
n-ati baut, n-ati fumat, n-ati fxxxt, n-ati alergat cu masina, n-ati spart nici un geam cu mingea ? n-ati.... ?
Ciinele care latra, nu musca.
Feriti-va de oamenii muti (tacuti ), aia sint cei mai periculosi.

Sau copilul nu este supravegheat. L-as lecui imediat cu cateva imagini de pe ogrish.
Cum Dumnezeu va puteti lauda? stiu, egzista o explicatie...

#136
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
bre.. unii poate au mers fara permis, da pe drumuri de tara necirculate, cu maxim viteza 1  (sau a 2-a). Cu parintii langa noi sau cineva care avea permis. Nu am mers cu viteza mare (cum se lauda un copil pe alt forum ca a mers cu 180 la ora fara sa fi avut permis), nu am fugit de politie , nu am falsificat acte. Si multe altele..

#137
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
Era cumva vorba de drumurile forestiere din Apuseni in acest thread?

#138
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,272
  • Înscris: 03.12.2005
mai, eu unul am condus pe la tara cu tata in dreapta de pe la 14 ani, practic de cand am inceput sa vad peste bord, dar cum vedeam asfalt ma dadea jos.

totusi, am vrut sa ma urc la volan in perioada de cand fusesem declarat admis pana urma sa iasa de la printat permisul si m-a prins jos in parcare. mi-a dat una de mi-au fluierat urechile mai multe ore. nici ca mi-a mai trebuit sa incerc..

#139
pisicul_20

pisicul_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.08.2006
Proprietarul??..ce patzeste.??..da` numai daca da masina pt a fi condusa ...dar in cazul meu ...eu am cumparat masina de la cineva...kiar daca nu am facut nici un act cu el...proprietarul totusi sunt eu..asa ca tata nu are ce pati...asa e???:-SS

#140
mothy

mothy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
Buna ziua ,

o situatie asemanatoare . In dimineatza zilei de 30 oct am iesit din parcarea interioara a blocului unde locuiesc cu intentia de a vira la stanga (eu am Cielo ) . Dupa cum se poate vedea in fotografie pe partea stanga era parcata o camioneta care obtura 100% vederea (vizibilitatea ) .
Din partea dreapta a strazii a venit o Dacie Liberta pe care am lovit-o usor in portiera dreapta fata (masina fiind intr-un stadiu avansat de rugina ) , iar mie mi s-a rupt suportul la numar fata , aveam 5 km la ora . Eu ieseam din parcarea blocului fiind 70 % inca in parcare . Mergem la politie , dam declaratii"complete (nu am avut vizibilitate - era ceata si masina care este si la aceasta data parcata aiurea) si stupoare : Mi s-a suspendat permisul pt 90 de zile si amenda de 150 ron .
Ma duc platesc amenda , mergem la asigurare , dam telefoane pt recuperarea permisului , tot tacamul . Nu s-a putut face nimik , mi s-a dat dovada si la judecator . Intre timp ii repar pe cheltuiala proprie masina omului . Mentionez ca am permis din 1997 fara nici un incident si conduc in medie 60km /zi.Fac dosar , adeverinte servici , cerere , alea-alea.
Ma prezint la primul termen la 8.30 (ora la care am fost citata ) , la ora 13.45 judecatorul acorda amanare pt ca e nevoie sa vina si celalalt si asiguratorul (de care nu mai era nevoie ) . Obtin dovada pt inca o luna . Ma prezint la al 2-lea termen , stam eu si celalalt conducator auto de la 8.30 pana la 14.30 , asistam la partaje , divorturi si drame , si la urma ne intreaba ce dorim . Eu cer anularea procesului verbal pe baza art. 90 lit d si lipsa vizibilitate , duc un plic cu fotografii ca probe si la urma spune sa astept acasa in 7 zile sentinta .

STUPOARE : respinge cererea mea .
Rugaminte : ce trebuie sa fac sa-mi recuperez permisul , mentionez ca lucrez in distributie iar 90 de zile sunt fatale .

Va multumesc din suflet ( am 10 zile sa depun contestatie)

#141
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Hai sa-ti dau solutia  unui coleg de-al meu:
Te duci si dai examen pentru recuperarea permisului iar dupa ce il iei, faci o cerere la Inspectoratul de Politie Rutiera Bucuresti si il poti recupera in 30 de zile, daca indeplinesti cumulativ niste conditii care sunt prevazute in art. 221 din noul Cod Rutier (din cate am inteles le indeplinesti). Cred ca e cea mai buna solutie decat sa astepti 10 zile sa faci contestatie si sa fii iar respinsa.
Sau daca vrei sa faci contestatie, mergi totusi si da si examenul, ca sa-l ai dat in caz ca vei fi respinsa.
Succes!

Later Edit: Acum am vazut ca esti din Braila......... nu vii la Bucuresti la Inspectoratul de Politie Rutiera, ci te duci acolo pe plan local cu cererea dupa ce iei examenul.

Edited by valiro, 26 January 2007 - 15:50.


#142
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Cam bizar postul ăsta pus în cel puțin vreo patru locuri. E un nou fel de spam ?
La prima vedere, cele 90 zile fatale sunt pe cale să expire peste 4 zile. Ce proces ? Ce recurs ?

Cristi

#143
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
NU.
Mothy a beneficiat de dovada de circulatie pe timpul cat a fost in proces. Perioada de 90 de zile curge din momentul in care se da sentinta.
:wave:

#144
mothy

mothy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc pentru sfat ! Intr-adevar asa este , am avut dovada de circulatie pe toata acesta perioada , in caz ca sentinta va fi definitorie din acel moment am 90 zile suspendare, pana atunci inca mai  pot circula in baza dovezii care mi-a fost vizata lunar de comandantul de la circulatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate