Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#145
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Unde e poza?
Io cred ca nu ai dreptate. Daca nu aveai vizibilitate nu trebuia sa iesi sau trebuia sa te asiguri de 10 ori... Asa eu pot merge linistit pe strada si sa ma trezesc cu unu ca intra in mine si invoca faptul ca nu avea vizibilitate. Ce sustii tu, ca vinovat e cel cu Dacia care mergea regulamentar?  :huh: Oricum mi-e sila de cei care ies din parcare fara sa se asigure si fara sa semnalizeze pt ca am patit-o pe pielea mea.

Edited by renderman, 27 January 2007 - 12:13.


#146
mothy

mothy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
Pentru o intelegere mai buna , semnalizam , faruri aprinse , super asigurare de 11 ori plus foto .

Attached Files



#147
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
ma, dar ai iesit destul de tare, din ce vad eu. de obicei, cei ce ies incet, cu 5 km/h, sunt loviti ei in aripa fata-stanga, nu lovesc ei pe celalalt (mai ales in portiera; in aripa mai inteleg, dar lovitura in portiera mie imi spune ca aveai viteza prea mare ca sa poti frana cand a aparut respectivul).

incearca o audienta la comandantul politiei rutiere de acolo, in care sa explici ce s-a intamplat, ca n-aveai vizibilitate, ca fara permis nu-ti poti executa indatoririle de serviciu etc.
daca nu merge, gaseste vreun nepot/var/vecin care sa fie sofer pt tine in perioada asta, il platesti, suferi 3 luni si esti mai atent/atenta data viitoare.

#148
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Daca faci cum ti-am zis eu scapi intr-o luna. Succes la examen.

Edited by valiro, 04 February 2007 - 10:59.


#149
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,513
  • Înscris: 03.04.2004
Mi-au luat permisul pe 7 ianuarie pentru 90 zile la o vanatoare la iesirea dintr-un catun pe E85 cu 112km/h dupa Focsani in comuna Popesti (fiind deal i-am dat mai ales ca ieseam din sat, duminica dimineata si nici o tipenie de om). Bun, acum mi-am luat testul ala cu 14 puncte din a 2-a incercare, pe urma am bagat intr-un plic copii la procesul verbal al amenzii, chitanta amenzii, dovada cu semnatura de admis la test pe ea si o cerere (de reducere la 30 de zile a suspendarii) cat de cat tipizata luata de la Rutiera din Iasi (eu sunt iesean) si l-am trimis la Organele Politiei :cursing:  Rutiere <_<  din Focsani (asa apare pe procesul verbal). Plicul a ajuns la ei pe 23 ianuarie.
Acum ce se intampla? Stie cineva? Normal ar fi sa imi trimita un raspuns scris cei de la Focsani cum ca mi se aproba cererea si mi se restituie carnetul pe 7 februarie sau la cateva zile dupa aceasta data?! Sau ei aproba cererea, trimit carnetul la Iasi si astia de la Iasi imi trimit acasa invitatie ca sa imi ridic carnetul de la ei?! :blink:

Multam celui care imi raspunde concret,

#150
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,513
  • Înscris: 03.04.2004
Am uitat sa precizez ca ma incadrez in toate conditiile pe care le prevede legea pentru un astfel de caz.

#151
gbtekkie

gbtekkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.01.2007
manu, trebuie sa depui cererea la Iasi daca ai buletinul acolo, nu la Focsani... unde ai buletinul, acolo trebuie mers (nu reiese f clar din postul tau locatia)

eu am depus joi cererea, si azi se pare ca mi-a fost aprobata cererea

#152
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,513
  • Înscris: 03.04.2004

View Postgbtekkie, on Feb 6 2007, 09:25, said:

manu, trebuie sa depui cererea la Iasi daca ai buletinul acolo, nu la Focsani... unde ai buletinul, acolo trebuie mers (nu reiese f clar din postul tau locatia)

eu am depus joi cererea, si azi se pare ca mi-a fost aprobata cererea
Salutare. Pai astia de la Iasi si cei de la Focsani (politaii care mi-au laut carnetul) mi-au spus ca e mai bine sa trimit la ei la Focsani. Oricum, maine se face o luna si 2 saptamani de cand am trimis plicul. Vineri am un examen, iar daca pana luni nu primesc nici un raspuns, ma duc la cei din Iasi cu toate documentele pe care le-am trimis si la Focsani si sper sa se rezolve. Ar fi absurd sa nu se rezolve, din stanga sau din dreapta tot trebuie sa primesc un raspuns, ar fi culmea!
Eu sunt din Iasi si ma incadrez in toate conditiile prevazute de regulament pentru reducerea suspendarii.

P.S. Tie unde ti-au luat carnetul? In Timis sau in alt judet? Pentru ca daca ti l-au luat in Timis e normal ca sa mergi acolo sa depui. Mie mi l-au luat in Vrancea intr-un sat la vreo 20 km de Focsani inspre Bucuresti pe E85.

Edited by emanu900, 06 February 2007 - 14:12.


#153
liviu.florescu

liviu.florescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2007

View Postsonykel, on Oct 8 2005, 12:15, said:

eu am o mare problema si NIMENI nu ma lamureste!Deci tatal meu a fost implicat intr-un accident , in accident au fost implicate 4masini!Permisele au fost suspendate!Fiecarui sofer i-sa dat o dovada valabila 15 zile iar dupa 15 zile am fost la comandant in audienta si sa mai prelungit dovada cu 30zile!Problema mea e ca tatal meu e din constanta iar accidentul s-a intamplat in ploiesti!Asa ca lunar trebuie sa ma duc la ploiesti dupa dovada iar acolo tre sa parcurg urmatorul traseu Politia Dn1 din barcanesti-procuratura din campina-politia din ploiseti

Cum pot face sa iau dovada din constanta???
VA ROG AJUTATI-MA!!!!!!

Da, foarte dubioasa problema ta intradevar e mult drum facut inutil. Incearca www.codulrutier.ro si cauta in legislatie, s-ar putea sa gasesti solutii la problema ta.

Edited by liviu.florescu, 09 March 2007 - 16:15.


#154
scufitza_rosie

scufitza_rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.06.2005
mi-a fost suspendat permisul pentru 90 zile si nenea politistul m-a instintat ca trebuie sa ma prezint la un test de verificare a cunostintelor, are cineva idee in ce consta acest test pt ca am auzit mai multe variante unii spun ca intrebarile ar fi legate doar de puncte de penalizare , amenzi, altii spun ca intrebarile ar fi din toata legislatia rutiera....care e adevarul pana la urma? stie cineva?
a mai dat cineva acest test?
multumesc anticipat pt raspunsuri

#155
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
te superi daca te intreb care a fost motivul ?

#156
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
am vazut la tv ca acest test care se adresa soferilor cu permisul suspendat in urma regulilor noului cod rutier s-a usurat mult pt a permite conducatorilor auto sa-si recupereze mai usor permisul auto.
deoarece doar 25-30% din cei care sustineau testul reuseau sa il treaca, cei de la politia rutiera au spus ca vor modifica conditiile examanului pt al face mult mai usor; astfel daca ai categoria b nu mai trebuie sa raspunzi la intrebari legate de categoria a care se refera la motociclete.
mai multe detalii gasesti pe site-ul http://bpr.b.politiaromana.ro/

#157
scufitza_rosie

scufitza_rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.06.2005

View PostHADE 61, on Mar 16 2007, 13:56, said:

te superi daca te intreb care a fost motivul ?
114km/h in localitate(bucuresti)

#158
ovicash

ovicash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.12.2004
Eu pt neacordare prioritate la trecerea de pietoni. 30 de zile.

Ceva intrebari specifice la examen? Un tip de intrebare careva? :)

#159
ovicash

ovicash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.12.2004

View Postovicash, on Mar 19 2007, 11:29, said:

Eu pt neacordare prioritate la trecerea de pietoni. 30 de zile.

Ceva intrebari specifice la examen? Un tip de intrebare careva? :)


e din cluj careva? Unde se da examenul?

#160
iancovm

iancovm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2007
salutare fratilor misto thread dar eu sufer de o problema fff grava :mellow: legata de legislatia rutiera si de cops :((  

exact de 18 martie alalta ieri exact de ziua me :((( cand faceam si eu 25 de ani si posesor de permis de la incputul anului  am reusit sa scot si eu masina din curtea imobilului in care locuiesc pe 18 martie ;;) taicamiu fara permis cu allcool la cap imi ia masina o buseste cu fundu in gardu lui unu ii misca 2 scanduri din gard ala chiama politia vine politaiu ii spun ca am condus eu  ala ma invita sa ma duc seara la politie la ora 10 fara 15 min "duminica" ma duc ajung acolo si ma ia la intrebari cine conducea masina eu tare si sus eu o conduceam ;;) el stia ca conducea tata si stia ca nu are permis si alcool destul dar in fine trecem el spune ca tot ce potate sa faca e sa imi ia permisu pt 2 luni si o amenda de 150 lei ma pune semnez acctele ma intreaba de asigurare .... ei aici imi place faza   B)  ce ma fac eu ii spun ca nu am asiguarea la mine ma pune tottusi sa desenez cum s-a intamplat pe o foaie sa fac o strada si sa desenez gardu si masina probabil pt asigurare  
asigurarea me era si ii  expirata acum undei problema odata ca stau fara permis 2 luni pe nedrept si pana me mi-au luat permisu pt ca nu am anuntat imediat politia cand am spart tripla spate da pana me ca tripla spate am sparto cand am scoso din curte nu la accident ma rog la ei nu conteaza am si martori la asta mai fratilor daca mie mi-a dat amenda pt ca nu am chemat politia imediat
eu ce mafac azi cand vine ala sa vada ce am facut cu gardu omului ?? oare imi cere asigurarea ?? is mancat?? imi da 30 mil ???
aici nu ma iinteleg
si mai am o problema
eu trebuia sa plec in spania la o tipa chipurile s ma combin ;;)  -_-  si nu mai am carnet am vro sansa sa iau permisu mai repede ??
toate astea fiind spuse eu va multumesc administratorilot pe buna treaba  facuta da mai ales userilor pt un thread execelent  :*:*:*:*::*:*:*:* cred ca am sa stau pe aici o vreme sa invat cate ceva de la voi *:*:*::*

#161
spawnn

spawnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.03.2007

View Postscufitza_rosie, on Mar 16 2007, 00:46, said:

mi-a fost suspendat permisul pentru 90 zile si nenea politistul m-a instintat ca trebuie sa ma prezint la un test de verificare a cunostintelor, are cineva idee in ce consta acest test pt ca am auzit mai multe variante unii spun ca intrebarile ar fi legate doar de puncte de penalizare , amenzi, altii spun ca intrebarile ar fi din toata legislatia rutiera....care e adevarul pana la urma? stie cineva?
a mai dat cineva acest test?
multumesc anticipat pt raspunsuri
Imi pare sincer rau pt tine...in aceeasi situatie am fost si eu in luna ian.2007----am fost prins cu 103 km/h intr-un satuc, mi l-au suspendat pt 90 de zile , fara drept de circulatie din acel moment.Am dat examen , apoi am facut cerere de reducere a suspendarii de la 90 de zile la 30 zile.ATENTIE.. cererea o poti face numai daca ai promovat examenul de min. este de 13 pct din 15 posibile.Referitor la examen e f nasol, se da din TOT  codul rutier asta nou , nu vei gasi nimic din ce stii ca se da  la un examen de obtinere a permisului.Sa nici nu visezi ca vei avea desene cu regula prioritatii sau semne de circulatie, etc.Sa inveti F bine clasele de amenzi ma refer la cele 4 ca a 5-a e pt pers juridice.
  Exemple de intrebari: ce este banda reversibila, ce este banda de urgenta, cate pct primesti daca te intercalezi cu o coloana oficiala, si nu respecti obligatiile care iti revin, ce masura complementara se ia pe langa pct. amenda, cu ce trebuie sa fie prevazut un moped care circula pe drumurile publice, daca ai categoria D, DE,  ce subcategorie mai poti conduce, etc. Am invatat la greu , am reusit sa fac 14 pct din 15 , apoi m-am dus sa fac cererea de reducere a perioadei de suspendare.Inca o chestie eu a trebuit sa merg in judetul unde mi s-a suspendat permisul,pt a face aceea cerere; examenul l-am dat in resedinta de judet unde locuiesc.Bafta multa tuturor, si un sfat: NU VA BAZATI PE DETECTOARE ORICAT DE PERFORMANTE SUNT,  eu asa am facut si m-au luat din mers in cca 35 de m....degeaba a piuit detectorul ca era prea tarziu.....acum pot sa zic ca sunt cuminte nu depasesc 20 de km peste limita maxim admisa.....:P

#162
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005

View Postliviu.florescu, on Mar 9 2007, 16:13, said:

Da, foarte dubioasa problema ta intradevar e mult drum facut inutil. Incearca www.codulrutier.ro si cauta in legislatie, s-ar putea sa gasesti solutii la problema ta.

un raspuns promt...dupa aproape 2 ani. :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate