Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#1
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Din pacate, unii dintre noi am fost pusi in situatii dificile in fata politistilor. Unele dintre ele au fost grave altele mai putin. Totusi, conduita politistului a fost sau nu a fost pe masura faptei?

Ati avut "meciuri" cu unii politisti? Din ce cauze?

Care sunt metodele cele mai bune de a-i indemna (pacalii  :drac: ) pe politisti de a "trece putin cu vederea"... :drac:

Faze de genul: s-a trecut pe culoarea galbena a semaforului si politistul a admis ca s-a trecut pe rosu, s-a acordat sau nu prioritate, etc.


Este drept, unele autoturisme au un bord masiv si limiteaza vizibilitatea soferului... :D

#2
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Suprinzator sau nu, toate "experientele" mele personale cu politisti au fost placute... Ca sa zic asa... Niciodata nu m-am trezit "ars" fara motiv si in plus, de fiecare data cand am calcat pe bec si m-au oprit am recunoscut, mi-am pus cenusha in cap si am scapat cu vreo 3-4 amenzi de centura (pe care o port tot timpul... culmea).

#3
T-RUN

T-RUN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.09.2003
DA, am avut un an "negru" la acest capitol.

In doar 9 luni mi-a fost suspendat permisul de 3 ORI!!
De 2 ori pentru bautura, si o data pentru "trecut pe rosu".

Desi ma veti crede "un betiv inconstient" va spun de pe acum ca nu e nici pe departe asa. Pur si simplu s-a intamplat in felul urmator. Intr-una din seri, acu cativa ani, am fost la o discoteca intr-un oras mai mic, in care ne-am luat la cearta cu niste localnici. Ei m-au pocnit, noi ne-am luat dupa ei, ei au fugit, noi am incercat sa ii depasim, iar ei la randul lor s-au bagat in noi exact ca in filmele americane, in timp ce incercam sa ii depasim. Mentionez ca eu bausem una doua noua beri (orasul era mic, era locul in care stateam eram la 5 minute de discoteca). Eu am insistat sa mergem la politie, pentru ca respectivii se intalnisera cu alti prieteni de-ai lor si vroiau despagubiri pentru masina. Ceea ce nu am stiut eu a fost ca ei erau cineva in orasul respectiv, iar eu m-am ales cu permisul suspendat pe 3 luni, si cu o datorie la dansii + 1mil amenda in 48 de ore. Asta a fost prima parte. (Am incercat sa imi scot permisul - toata lumea a spus clar "pentru orice altceva se poate... pentru alcool si morti... ne pare rau").

Am mai circulat fara permis cate putin (vro 700km prin tara plus vro suta prin bucuresti), pana cand in cele din urma am realizat ceea ce se poate intampla si am asteptat oarecum cuminte. Am primit carnetul -- perioada de proba de 6 luni. N-au trecut nici macar 4 luni, si prin bucuresti la un semafor (la calera vacaresti cu oltenitei - la big), eu vroiam sa fac stanga pe vacaresti, in intersectie politia. Masini la semafor. Eu de acolo "heheh uite politia", dupa care continui sa vorbesc cu persoana cu care eram in masina. Se face verde, plec dupa care sunt oprit de politie. eu "control de rutina sau ce? hehe". "ati trecut pe rosu". Deci sa moara fanii mei daca eu am trecut atunci pe rosu. Am incercat cu spaga, am incercat cu rugaminti, i-am zis ca sunt in perioada de proba, l-a durut in hm. De unde am dedus eu ca tipu vroia sa faca norma pe ziua respectiva, sau trebuia sa ia un permis ca sa ii iasa la calcule (probabil luase vreo spaga groasa de la vrunu baut). L-am intrebat pe fata daca pot sa il iau de la Udristei. Si el mi-a zis probabil facand misto ca cica "se poate". L-am sunat pe un prieten, si prin ceva relatie, am facut contestatie (metoda 100% sigura pentru orice DIFERIT de alcool) - urmarea, inainte sa imi expire dovada de 15 zile am avut permisul in mana. Totusi va dati seama... Aveam 15 zile de condus, dupa care PERMIS ANULAT (si am inteles ca in bucuresti e foarte greu sa obtii pemisul dupa ce ti-a fost anulat). Atunci am scapat.

Au mai trecut cateva luni, mai exact 6 luni si 7 ZILE de la inceputul perioadei de proba, deci practic o depasisem cu 7 zile. La fel, am baut vro 2-3 beri, ma oprit polita, era unul singur. Abea aparusera alcoolmetrele. Ma intrebat pe fata daca am baut, eu am zis sus si tare ca nu, dupa care l-a oprit pe altul, un tip pe la 50 si cceva de ani. Ne-a zis ca ne ia pe rand (logic imediat m-am gandit la spaga), dupa care ne-a pus sa suflam, mai intai ala. A iesit ca a baut (si mi-a fost oarecum tarshe sa ii zic stai domle ca eu am baut nu suflu),apoi am suflat eu, si gata, "luam permisele" si la trimis la masina. Dupa care ma ia pe mine la p. Cica "mai fraiere, nu te-am intrebat daca ai baut?? sunt si eu tanar, stiu cum mai e sa bei o bere, te-am intrebat frumos, puteai sa zici... iti dai seama, camasa ta camasa ta, dar tot mai importanta e a mea" si mi-a explicat el ca nu se pot scoate din memoria alcoolmetrului, ca l-a pus sa inregistreze si asa mai departe. In schimb m-a invatat cum sa fac sa mi-l ia doar o luna. Oricum nici n-am incercat pentru ca nu era cazul meu - "Daca nu ai mai avut abateri de curand, sau de genu asta, atunci zi-le ca e bunica la spital si ca tre sa o aduci acasa la 2 zile etc etc". Morala. Spune-i omului ce gandesti, n-are ce sa fie mai rau. Evident ca e de preferat sa eviti cuvinte de genu "hai sa iti dau spaga". dupa parerea mea cel mai convenabil e sa ii spui "dar nu pot mai bine sa platesc la dumneavoastra?? mi-e mai usor"  si apoi urmaresti reactia. daca rade clar, incerci in continuare chiar daca face pe prostu, doar daca se ataca si zice categoric nu e bine sa te opresti.

Si politistii sunt oameni - si am trei motive sa cred asta.

1. Le e mila
tine minte in primul an de condus, aveam o dacie obosita de prin 1980, pe care trebuia "sa ma invatz". O data s-a intamplat o chestie clara. N-am acordat prioritate, ma opreste imediat politia. Aveam numere de alt judet (eu sunt de origine din alt judet). Eu incep si ii spun "domle uite, sa vezi, am fost dupa mama la gara, eu sunt student, si a venit si ea sa ma viziteze". Asta nici nu ma lasat sa termin, si imi zice asa plin de compasiune "hai dute...".  -- DECI DACA AVETI O MASINA MAI VECHE, cu cat e mai cazatura si voi pareti mai tristi si mai sinistrati, CU ATAT MAI BINE, always works. SA NU incercat acest lucru cu un cielo. (eu de asta am acum si va spun sigur ca nu merge deloc). E prea ieftina ca sa le fie frica, si totodata ma gandesc eu ca ii ataca ideea ca "un pusti de doua zeci si ceva de ani cu masina cum are sefu meu ma ia pe mine la misto". E tipica romanului zicala "sa moara si capra vecinului".

2. se simt importanti daca tu esti "important".
si cand spun asta nu ma refer la DUR (gen seful politiei etc). Ma refer la celebru. De persoane cu adevarat celebre nici nu mai vorbesc, dar am sa va povestesc o chestie amuzanta. Acum cativa ani, am avut o tentativa de a imi face o trupa, si scosesem deja o prima melodie la un studio adevarat. Intr-o zi ma opreste politia - ati trecut pe rosu - adevarat. Povestim, "ce faceti in Bucuresti?". "ee uite am venit la bucuresti sa inregistram o piesa, vreau sa fac etc etc" "pe cuvant??" "daaa.. uitati am si niste CDuri, ia stati sa va dau un CD!!" si ii dau un cd dupa care vroiam sa aduca vorba de spaga, la care el imi intinde mana, imi ureaza succes si drum bun (!!!!). CDul ma costat 30.000 la vremea aia heheh.

3. cand le e frica
eram o data cu masina lu unchiu la care stau aici in bucuresti, masina care are numere de-alea "de guvern, securitate" etc gen "WST", si care intr-adevar au fost "procurate" de unu care e in domeniu. Era noaptea, eram pe magheru, politia prezenta, iar eu aveam chef de teste. Nu bausem, deci eram ok. Un tovaras a vea o treaba la casa de schimb valutar care era la vro 20 de m de masina politiei (ei ii amendau pe aia care opreau neregulamentar). Si doar pentru a vedea cum reactioneaza la numerele alea, si la buletinul de bucuresti eliberat de S.E.P. (adica de politia capitalei) am oprit acolo. Tovarasu meu a coborat, iar politistul se uita si nu ii venea sa creada. Am oprit motorul (!!) - culmea nesimtirii, dupa care il vad in oglinda ca vrea sa faca un pas, apoi se opreste, dupa care peste vro 10-15 secunde, vine spre mine. Ajunge la geam, zice "ce faceti?" eu relaxat (mentionez ca eu de obicei sunt foarte politicos cu politistii pt ca nimanui nu ii place sa fie luat la mishto) "ee aveam ceva treaba pe aici eheh", "da?? eu credeam ca vroiati sa ne testati vigilenta hehe; actele va rog" "ee vedeti aici e o problema, nu prea le am hehe" "adica cum nu prea??" "adica am doar buletinul :)" il ia si se duce la masina. peste 2-3 minute termina tovarasu meu treaba, si eram gata de plecare. Ma duc la masina politiei "ee ati rezolvat? cum e?". "heheh stati putin, a cui e masina?" " a unchiului meu, ii spun numele, si apoi heheh da nu lucreaza "acolo", numerele i le-a dat un prieten" la care tipul incepe sa rada, apoi ii zic ca nu am permisul  schimbat (adica am tot permis de alt oras, si buletin de bucuresti - ori e obligatoriu sa il schimbi la max 15 zile am inteles), si ii mai zic ca "asa mi-a zis domnul care mi l-a facut, ca nu e nici o problema, "vedeti, e eliberat de Serviciul economic al politiei, de la capitala ehehe" la care asta incepe sa rada si imi zice ca SEP e "serviciul de evidenta al populatiei"  hahahaha asta a fost tare. OK deci vreau sa va spun ca facusem urmatoarele infractiuni: n-aveam actele masinii si permisul ( a trebuit sa verfice prin statie),  n-aveam asigurarea la mine, aveam permis deun oras buletin de alt oras (un prieten a luat amenda de un mil si ceva pt ca nu schimbase permisul SI i-a fost si retinut (!!!)) si oprisem COMPLET neregulamentar si la mishto + facusem si gafa cu "serviciul economic". Urmarea a fost simpla. "domnule, tot ce pot sa fac pentru dumneavoastra e sa va dau amenda pentru ca nu aveti actele" - 250.000 - 48 de ore. Zic eu rezonabil avand in vedere cate se intamplasera. Precizez ca eu nu sunt o persoana deosebit de inalta sau solida heheh (zic eu trebuia spus), am 22 de ani lumea zice ca am 18-19, ma imbrac sport si nicidecum prea elegant, am permis de la 18 ani si o luna + NU inspir TEAMA heheheh.  Deci practic sunt prototipul tanarului incepator. Daca cu mine s-au purtat asa, imaginati-va cum s-ar fi purtat cu un timp la costum, de 1,85 sau mai mare.

ar mai fi detalii de genu radare o gramada, centuri, linii continue dar astea mai mult in perioada de "teribilism" cand te crezi important "daca incalci legea". De cand cu suspendarile si perioadele de proba, in afara de o amenda pentru centura si faza aia cu actele, n-am mai luat nimic -- aa o blocare de roata acum cateva zile :). Te schimba mult de tot o suspendare, dar sa vedeti cum te schimba 6 luni de suspendare intr-un singur AN + o atat de aproape anulare!!

Si in incheiere inca o intamplare oarecum amuzanta care ne arata ca si politistii sunt oameni.

Veneam o data de la Brasov spre Bucuresti, dar am luato pe Cheia. In Brasov m-a vazut o matusa si i-a spus lui mama, asta dupa ce pe mine ma claxonase la greu dar degeaba pt ca nu am vazuto:). Eu eram in masina cu un tovaras, desi mama stia ca sunt singur (adica mai multi bani justificati - pt benzina etc). Matusa i-a zis ca suntem doi, mama m-a intrebat, eu ca nu nu nu. Ok, nici o problema, trecem de cheia, trecem de valeni, cand - RADAR. Tocmai se bagase faza cu POZATUL. Asta insemna dupa mintea mea ca voi primi poza la adresa permisului si anume ACASA. Deci mama va vedea ca nu eram singur in masina asa cum insistasem eu! ( ma gandesc sa scriu o carte, la cat v-am ametit acum). Aveam vro 90, deci oricum suficient sa imi faca poza. Am trecut, si dupa vrun km m-am intors. L-am intrebat pe tip daca trimit poze, el ca da! Si ii spun eu frumos care e situatia,  si il rog sa ma stearga. Si el ca nu se poate, dar ca nu e nimic, ca nu ma baga in calculator la sediu. "HA!? adica cum? deci ma stergeti?:)" am mai stat exact vro 5 minute cat a amendat o caruta de prin zona, dupa care a ieshit din masina, mi-a notat numarul si mi-a urat drum bun. N-aveam bani decat in masina, l-am rugat sa astepte putin, si cand m-am intors si am vrut sa ii dau mai ca a inceput sa ma bata si m-a luat cu faze de genu "vezi sa nu schimbam foaia, nu ma lua cu dastea. hai dute pana nu ma enervez" . I-am multumit, am plecat, asta a fost atunci cand s-a bagat faza cu pozele, nu mai stiu exact, martie aprilie, ceva de genu, nici pana in ziua de azi nu am primit nimic.

IN SCHIMB am primit o gramada altele  ;) am uitat sa va spun ca puteti sa nu va platiti amenzile (mi-a spus-o clar un politist in Romana care ma amenda pentru centuri), pentru ca in 2-3 ani se prescriu, adica se sterg. Asta e valabil doar pentru cei care nu au casa sau masina pe numele lor. La CEC, sau unde veti vrea sa va platiti impozitele, nu va vor lasa pana nu achitati si amenzile, SO mai bine platitile daca sunteti in aceasta situatie. Prin 2001 merita ca era o amenda 50.000 si venea TARZIU acasa (venea vro 150-200, asta peste un an). Acum vin si repede si mult. In loc de 350 de mii in 48 de ore, va veni peste vro luna doua 1mil.

Asta e fratilor. Daca sunteti de la vreo editura de profil, nu uitati de drepturile de autor inainte sa publicati carticica ;)

rispekt.

#4
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Omu' m-ai lasat fara cuvinte!!  :)  

N-am avut probleme de genu, doar un accident cu amenda de 60.000 lei

#5
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Incercati daca se poate sa amintiti si anul, respectiv luna anului in care s-au intamplat evenimentele.

Daca postul respectiv este mai lung, incercati sa folositi alineatul pentru ca usureaza simtitor viteza si citirea celui care face asta.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
inca m-a feri Dumnezeu de asta, dar am avut "buline" pt viteza si o bucata a trebuit sa circul mai incet.
referitor la metode de a mai "indulci" politistul, eu folosesc adresatul respectuos. vor sa se simta tari si daca vrei sa scapi de ei cam trebuie sa le dai sadisfactie. poti sa te pui in gura cu ei doar daca esti stapan pe situatie, daca nu mai rau faci, il intarati, si nu te mai lasa asa usor.

#7
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
HEHE! Iata un thread pe gustu meu.

M-am busit cu una ca nu am dat prioritate si mi-a luat permisu.

Am facut cursuri de reducere de la 3 luni la o luna si mi-l iau inapoi sapt. viitoare.

Nu aveam de mult permisu, de vreo 2 luni...insa in astea 2 luni facusem o gramada de tampenii cu masina mea si a unui prieten, asa ca atunci cand am tutror prietenilor ca mi s-a suspendat permisul, nici unul nu a fost mirat.

Am avut bafta cand nu m-a luat radarul cu 110km/h in localitate.

Am reusit sa duc o Dacia Berlina 1310 din 1985 la peste 130km/h. Dacia e neintretinuta si arata ca naiba, insa nu are decat 50.000 km. A stat in parcare o gramada.

Era sa ma rastorn cu masina mea: Dacia 1310 TLX CN 1989 intr-un ac de par, insa am avut noroc ca am revenit tot pe 4 roti, insa am stricat roata dreapta spate...care mergea in opturi dupa aia. I s-au deplasat rulmentii, sau ceva de genul asta.

#8
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
UPS, am uitat, am platit si amenda 750.000 lei.

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am lovi o tanti care mergea cu oltcit-ul pe alee intre blocuri cu peste 70-80Km/h.

masina mea a avut doar un flaps rupt si un pic bara din fata indoita (
nu a fost nevoie de vopsea etc). In schimb Oltcitul era zgariat pe partea stanga (de la portiera pana la aripa din spate) si avea un pic stalpul deformat. initial am incercat sa cad la pace cu individa dar a inceput cu faze ca ea vrea 300 USD (adica cam jumatate cat ar face o masina aia in targ la Vitan) asa ca a trebuit sa mergem la politie, unde babat-su (taximetrist) se batea pe burta cu garcea de acolo, asa ca bulangiul ala ma taxat cu permisul ptr  luni plus amenda (parca 200k in 2000).
la contestatie am reusit sa obtin permisul intr-o luna.
acolo l-am infierat pe garcea de la sectie cu tot ce mi-a trecut prin minte, dar nenea colonelu' nu voia sa tina cont decat daca pun pe hartie, asa ca i-am lasat in pace.

au mai fost cateva "incidente" in general la trecerea pe "Rosu". una din el chiar foarte hazlie.
daca stiti in fata la aeroportul baneasa este un sens giratoriu cu semafoare separate ptr cei care vor sa intoarca si cei care vor sa iasa din aeroport spre ploiesti sau intre pe un drum care nu stiu unde duce, perpenticular pe DN1 dar pe cealalta parte decat aeroportul.
intr-o Vineri, voiam sa ajung la institutul de pomicultura, asa ca trebuia sa intorc la acel semafor, bineinteles ca am plecat la verdele ptr Ploiesti, iar un nenea garcea ne astepta, pe mine si pe un altul care s-a luat dupa mine, cu gura pana la urechi.
incepem "parlamentarile" de rigoare, eu ca imi pare tare rau, dar ca oricum nu am incurcat pe nimeni, alea, alea.
el nimic, ca seful lui deaceia l-a trimis acolo, ca sa-i aduga
30 de permise pe zi.
asa ca am pierdut mai mult de  ora pana cand individul a luat suta din talon si m-a ars cu alta ptr centura.

#10
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Am uitat sa mentionez ca aia pe care am busit-o era super buna tipa, insa eram cu tovarasa in masina si nu puteam sa actionez in nici un fel...

M-a enervat cand a zis ca vrea sa mergem la Politie si am lasat-o intr-un nor de fum....i-am zis: "Tine-te dupa mine cucoana!!" :drac:

#11
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eu tocmai am ramas fara carnet azi...pt inca nu stiu cat (se "negociaza" intre o luna si 3 luni). Motivul ? Nu am dat SUFICIENT de bine prioritate coloanei oficiale. Ala din masina a urlat in statie la un amarat de politai din zona, care statea cu radaru' dupa vitezomani ("ia-i lu' ala carnetu'"), si saracu' a trebuit sa vina sa mi-l ia. No comment, ca-s inca nervos :)

PS: culmea....am tras pe dreapta pana a trecut toata coloana si inca cateva masini...da' nu a fost suficient se pare...

#12
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
LOL :D

Despre Poolitai: FUCK'EM MAN! Sunt doar niste cretini care nu te lasa sa mergi cum vrei!!

Referitor la ce ai patit, as zice ca ai avut ghinion...Nu ai putut sa te "aranjezi" cu politaiu ala?!

Faci cursurile de reducere, cum am facut si eu, si daca ti-l ia pe 3 luni, iti reduce la o luna :D

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in ro nu potzi contesta? adica.. nu se merge la court?

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Citat

Originally posted by menetz
eu tocmai am ramas fara carnet azi...pt inca nu stiu cat (se "negociaza" intre o luna si 3 luni). Motivul ? Nu am dat SUFICIENT de bine prioritate coloanei oficiale. Ala din masina a urlat in statie la un amarat de politai din zona, care statea cu radaru' dupa vitezomani ("ia-i lu' ala carnetu'"), si saracu' a trebuit sa vina sa mi-l ia. No comment, ca-s inca nervos :)

PS: culmea....am tras pe dreapta pana a trecut toata coloana si inca cateva masini...da' nu a fost suficient se pare...

ghinion de ghinion, eu zic sa faci contestatie, o sa pierzi cateva ore pe acolo (la udriste) daca esti din Bucuresti, si sigur nu o sa-l suspende decat o luna, poate deloc.
oricum eu zic sa treci in contestatie ca ai martorii (nume si buletin) care au vazut (erau cu tine in masina) ca ai oprit imediat ce ti-a permis traficul, etc

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002

Citat

Originally posted by menetz
eu tocmai am ramas fara carnet azi...pt inca nu stiu cat (se "negociaza" intre o luna si 3 luni). Motivul ? Nu am dat SUFICIENT de bine prioritate coloanei oficiale. Ala din masina a urlat in statie la un amarat de politai din zona, care statea cu radaru' dupa vitezomani ("ia-i lu' ala carnetu'"), si saracu' a trebuit sa vina sa mi-l ia. No comment, ca-s inca nervos :)

PS: culmea....am tras pe dreapta pana a trecut toata coloana si inca cateva masini...da' nu a fost suficient se pare...

menetz, sfat 100% testat (nu de mine, dar am fost martor)
1. Mergi AZI la sectia de politie de unde era Garcea si scrie o contestatie (subsemnatul.... contest pv nr din, deoarece am acordat prioritate la trecerea coloanei. Mentionez ca martor in masina a fost xx legitimat si domiciliat)
2. Contestatia se depune la Politie, acestia o trimit la judecatorie. Vei primi citatie acasa. Procesul se va derula in 3 etape, ff scurte (doar ca astepti pana iti vine randul) a. Te citeaza pe tine, b. il citeaza pe martor, c. te citeaza din nou pe tine ca sa iti spui ultimul cuvant
3. In tot timpul asta (ca dureaza procedura vreo 2-3 luni) mergi din 15 in 15 zile sa iti prelungeasca dovada. Si, atentie, nu plati amenda daca faci contestatie)
4. Sentinta iti va veni acasa dar dupa ffffff multa vreme (aproximativ 6 luni de la pronuntare) numai ca dupa ultima infatisare, cam la 2-3 zile mergi la judecatorie si cere o copie de pe sentinta, pe care o duci la Politie si ti se da permisul

Ah, am uitat. Martorul sa nu fie rude de gradul 1. SI neaparat sa spuna exact ceea ce spui si tu.

#16
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
mda..toate bune numai ca... NU am martori. Eram singur in masina. Plus ca nu mi-a dat nici o dovada, mi-a scris FARA prelungire. Deci din momentul in care mi l-a suspendat nu am mai avut voie sa conduc (am chemat un amic sa ma duca acasa cu masina...). A fost dura, caci eram in mijlocul intersectiei... l-am intrebat pe nenea politaiu "si cu masina ce fac..o las aici sa vina alta masina de politie sa mi-o ridice ca am oprit neregulamentar ?" ...el mi-a raspuns ca nu intra in atributiile lui sa-mi zica ce sa fac...ca ar incalca legea daca mi-ar spune sa o mut mai incolo, in parcare, ca ar fi caz penal sa conduc cu carnetul suspendat...samd.
Pana la urma evident ca am mutat-o eu...era vorba de 5-10m doar.

Cu contestatie nu merge... am vorbit cu seful lu' garcea asta si mi-a zis ca mai bine stau calm si poate obtin o luna, caci altfel ma plimba cu contestatia si stau si fara permis.

Oricum morogan, thanks...cand/daca s-o mai intampla si am un martor stiu cum o sa fac. Dar cum de obicei colind orasul de unul singur (tot cam 100km/zi :) ), nu prea se-ntampla.

Jack-The-Knife, ce-i aia..."cursuri de reducere" ? :) Macar asa...for the record.

#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Cum? Nu a fost x cu tine in masina? Pun pariu ca da
Legenda: x=un prieten foarte bun, in care sa ai incredere

Asa se fac chestiile astea, man! Garcea care ti-a luat permisul nu va veni niciodata sa depuna marturie, garantat. Cel mult, dar nu obligatoriu, vine juristul militiei, care e = 0, pt ca nu stie ce si cum se intampla!

#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Daca ai permisul suspendat de doua ori in 6 luni, nu inseamna automat anulare!

Doar daca organu' decide asa... e la latitudinea comisiei... bleah!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate