Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#181
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
se dau intrebari de infractiuni &shit? ca taica-meu trebuie sa dea si el :lol: si nu are chef sa invete toate rahaturile alea. sa-i zic sa stea linistit, ca oricum nu prinde intrebari ceva mai complicate de aici (adica chestii ce nu sunt de bun simt dpdv al infractiunilor, contraventiilor etc)?

#182
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
Eu am avut una singura din infractiuni, dar foarte simpla. De la cat alcool se considera infractiune ? 0,2%, 0,5 % sau 0,8 %. raspunsul era 0,8 %.

#183
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
Procentele de mai sus sunt la mie, nu la suta !!! :naughty:

#184
bogdanxpose

bogdanxpose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2007
Salut!

Am si eu nevoie de un raspuns, acum cateva saptamani am avut un accident in Germania(nu foarte grav, doar i-am zgariat masina la unu`) si mi s-a suspendat perimsul....am rezolvat problema pana la urma...am platit amenda.....politia a spus ca imi vor trimite ei permisul....si acum intrebarea mea....a mai patit cineva asa ceva?...sa ii fie suspendat carnetul in strainatate? daca da...in cate zile i-a ajuns acasa...in Romania....Multumesc anticipat

#185
cristianalecu

cristianalecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2007

 valiro, on Jan 26 2007, 15:48, said:

Te duci si dai examen pentru recuperarea permisului iar dupa ce il iei, faci o cerere la Inspectoratul de Politie Rutiera Bucuresti si il poti recupera in 30 de zile, daca indeplinesti cumulativ niste conditii care sunt prevazute in art. 221 din noul Cod Rutier (din cate am inteles le indeplinesti).
Si eu am permisul suspendat pt. 60 de zile si indeplinesc conditiile art. 221
Stiti cumva daca mai e nevoie sa absolv un curs de siguranta rutiera conform art. 97?

Va multumesc anticipat, Cristian

#186
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 mothy, on Apr 19 2007, 10:33, said:

Pe hol l-am intalnit pe seful politiei si m-a intrebat ce-am rezolvat la proces , iar eu i-am spus ca n-am rezolvat nimic .


...ce dragut...sa te intilnesti...asa "intimplator"    :naughty: ......tocmai cu seful politiei ..pe hol   :rolleyes:

apropo....art 97

 cristianalecu, on May 30 2007, 14:01, said:

Si eu am permisul suspendat pt. 60 de zile si indeplinesc conditiile art. 221
Stiti cumva daca mai e nevoie sa absolv un curs de siguranta rutiera conform art. 97?

cristianalecu...de care cod rutier vorbesti....eu am gasit altceva la art 97  

Quote

Art.97. - (1) Pe lânga sanctiunile contraventionale, politistul rutier dispune, în cazurile prevazute în prezenta ordonanta de urgenta, si una dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative:
a) retinerea permisului de conducere si/sau a certificatului de înmatriculare ori de înregistrare sau, dupa caz, a dovezii înlocuitoare a acestora;
B) retragerea permisului de conducere, a certificatului de înmatriculare sau înregistrare ori a placutelor cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare;
c) anularea permisului de conducere.
(2) Retinerea permisului de conducere ori a certificatului de înmatriculare sau înregistrare se face de catre politistul rutier, odata cu constatarea faptei, eliberându-se titularului o dovada înlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.
(3) Perioada în care titularului permisului de conducere i se interzice dreptul de a conduce un autovehicul sau tramvai se considera suspendare, conform dispozitiilor art.96 alin.(2) lit.B).
(4) Retragerea permisului de conducere se dispune de catre politia rutiera daca titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce vehicule pe drumurile publice de catre o unitate de asistenta medicala ambulatorie de specialitate autorizata în acest sens.
(5) Anularea permisului de conducere se dispune de catre politia rutiera pe a carei raza de competenta s-a produs una dintre faptele prevazute la art.114.
(6) Procedura aplicarii masurilor administrative se stabileste prin regulament.

iar art 221 Nu exista in cod rutier  :)
http://www.codulruti...ii_generale.php
sau
http://bpr.b.politiaromana.ro/

dar exita in Regulamentul de aplicare

Quote

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
B) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
B) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt în functiune.

Edited by eb2e2, 30 May 2007 - 13:19.


#187
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 21.06.2004
Din poza pe care ai atasat-o este clar neacordare de prioritate. Cum zicea si cineva mai sus, ar fi putut fi un motociclist si in loc de portiera masinii, ii puteai lovi piciorul omului.

Nu inteleg de ce i-ai mai achitat valoarea portierei daca tot ati mers la politie? Nu va puteati intelege si sa rezolvati fara complicatii?

Si nu te grabi sa ma acuzi, am trecut prin ceva asemanator cand mi-a fost suspendat permisul pentru ca pe o ploaie torentiala cand nu se facuse inca dimineata, nu am vazut un Clio albastru inchis care culmea circula fara faruri (nici macar pozitii) aprinse. Desi nu se vedea deloc, 90 de zile suspendare si 150 RON amenda. Bine ca am rezolvat si in 30 de zile am avut permisul, fara examen pentru ca se petrecuse inainte de 1 Dec.

#188
dannizap83

dannizap83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.07.2006
Salut!!!Tocmai am calcat pe bec si a trebuit sa predau permisul de conducere pentru ca bausem 2 beri peste limita legala adica zero asa ca acum ma aflu in situatia de a cauta dfaturi pentru a afla cum pot sa il recuperez mai repede intrucat am inteles ca exista posibilitatea reducerii suspendarii de la 3 la 1 luna. Problema e ca nu stiu ce pasi trebuie urmati si in ce cronologie mai ales ca permisul l=am "predat" acum 2 zile si azi cand m=am dus la Tirgoviste , ca acolo am comis prostia eu fiind din ploiesti ,dar fac facultatea la Bucuresti, am primit doua raspunsuri diferite . Fie ca mai intai trebuie sa iau testul acela si apoi sa ma intorc la Tirgoviste si sa imi depun dosarul si cererea de reducere fie a doua varianta ca trebuie sa mi se aprobe mai intai cererea ca apoi sa pot da testul acela. Oricum ,ca sa fiu mai concis si mai la obiect am cateva intrebari la care as dori daca se poate sa imi raspunda si mie cineva
1.Care sunt pasii de urmat ca sa pot beneficia de aceasta gratiere cum i se zice?.
2 Aceasta gratiere este trecuta in lege , adica daca odata cu cererea propriu-zisa se si reduce perioada implicit daca indeplinesti conditiile prevazute?
3.Pot rezolva cumva sa iau acel test si in bucuresti , sau am inteles ca se pot face cateva ore de legislatie la o scoala de soferi?
Aaa si ca sa nu uit, de incadrat cred ca ma incadrez cu acele cerinte adica am permisul de 1an si 2 saptamani iar in anul asta nu am avut nici o abatere asta fiind prima.
Daca cineva ma poate ajuta cu ceva sfatusi atunci multumesc anticipat!!!

#189
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
un prim sfat: NU MAI BEA SI APOI SA URCI LA VOLAN
de ex. chiar acum vin de la o intalnire adhoc cu niste tovarasi; ghici cine bea ice-tea in timp ce se ciocneau halbe cu bere sub nasul lui?

2. din cate stiu, testul trebuie sa-l dai in localitatea de domiciliu...

#190
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Din cate cunosc nu se poate beneficia de o reducere a suspendarii, in caz de consum de alcool. Se considera o abatere prea grava !

Edited by vladut_v, 13 June 2007 - 10:50.


#191
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
1. Pentru consum de alcool nu se poate face cerere de reducere a suspendarii.
2. Oricum nu te-ai fi incadrat la conditiile de reducere daca ai permis doar de un an si ceva.
3. Procedura e ca mai intai sa treci testul cu 15 intrebari, si abia apoi sa faci cerere.

#192
dannizap83

dannizap83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.07.2006

 Black Daniel, on Jun 13 2007, 13:26, said:

1. Pentru consum de alcool nu se poate face cerere de reducere a suspendarii.
2. Oricum nu te-ai fi incadrat la conditiile de reducere daca ai permis doar de un an si ceva.
3. Procedura e ca mai intai sa treci testul cu 15 intrebari, si abia apoi sa faci cerere.

    "Conform Art. 221. din ROUG 195/2002 - (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
B) a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
B) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influența alcoolului;
d) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.

"
Nu spun ca nu am gresit. Asa cum am mai spus-ode atatea ori cred ca mi-am facut de atatea ori mea culpa incat ....doar ca problema este ca timp nu am ca sa umblu prea mult pentru a-mi indrepta prosti facuta din cauza naturii serviciului iar in al doilea rand nu stiu daca prevederile regulamentului pe care l-am indicat mai sus se respecta intocmai.

#193
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
pentru consum de alcol nu se da si nici nu merita sa se dea reducere de suspendare   :angry2:

#194
dannizap83

dannizap83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.07.2006

 eb2e2, on Jun 14 2007, 00:42, said:

pentru consum de alcol nu se da si nici nu merita sa se dea reducere de suspendare   :angry2:


Nu caut nici o justificare ci doar o intelegere clara a situatiei Daca este stipulat in lege ca ai dreptul sa ti se reduca pedeapsa este o chestie obligatorie sau ramane la alegerea sefului politiei rutiere de pe raza careia a fost retinut permisul ?  E o mare prostie sa bei chiar si o gura de bere si sa te urci la volan , dar sa nu aruncam imediat cu pietre.

#195
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
in lege scrie ca poti cere reducerea pedepsei, dar decizia o ia comandantul sectiei de politie (circulatie)

asa am auzit si eu, ca pentru alcool nu se da reducere

#196
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Apropo ... pentru cineva:

Se poate cere (si primi) reducerea pedepsei de suspendare a permisului daca s-au acumulat 15 puncte (nu deodata toate 15) ? Pedeapsa cred ca e de o luna - suspendare.

Personal stiu ca mai putin de 30 de zile nu se poate da. Iar permisul trebuie predat, parca, in maxim 5 zile de la rimirea scrisorii. Altfel suspendarea creste.

#197
--fun--

--fun--

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2007
AIUREA ! ... sal
    Sunt si eu un sofer mai "indisciplinat" sa zic asa , sa incep .
          Pana sa se dea noua legislatie luam 2-3 radare pe saptamana ... treceri pe rosu ..linie continua...contrasens ... etc ... Amenzi de numai 500 mii in 48 ore ... klar ... dupa m-a oprit 1 in fata la IGP buc. pe stefan cel mare si mi-a dat 1 mil in 48 ore amenda pt. ca eram pe a 2 linie de tramvai prin stanga refugiului depasind coloana de masini ... dupa care s-a introdus noua legislatie ... NU am luat nici 1 punct ! in 5 zile :) mi-au luat permisu eram pe a 2 linie de tramvai si am trecut si pe rosu ... pac ..1 luna de zile ...(politistul foarte acrit "" De ce ai facut asta ?? Ca sa ma dai pe mine jos din masina ?? "" ma rog ...seful meu mi-a angajat sofer :D ( marfa nu ) ... si 30 zile au trecut ... in urmatoarele 5 luni si ceva NU m-a oprit deloc politia ... desi mergeam la fel de "grabit " .. asta e ... dupa 5 luni si ceva ma duceam la mare ( adik pe 20.05.2007 ) ... eram 2 masini eu cu un 206 nou ( fab. martie 2007 )...il aveam de 6 zile ... si cu un prieten de al meu cu un Opel astra cabrio ... normal de niste tinere fara greturi ne-am luat la intrecere intre 23 august si tuzla ( cu toate ca stiam ca sunt radare :|:|:| ) si surpriza ... ne-a luat radarul ... eu aveam 179 KM/ora  si el era in spatele meu ... dupa vreo 5 ore abia m-au gasit ... asta dupa ce am depasit iar radarul :| m-a oprit mi-a spus pt. ce m-a oprit , mi-a spus ca in spatele meu mai era 1 cu un opel ( adik prietenul meu ) si mi-a luat permisul pe 90 zile + ink 30 ca nu au trecut 6 luni de la ultima abatere ... am incercat sa le dau sa bea si ei o bere dar mi-au spus ca nu se paote pt. ca sunt dat prin toate filtrele de pol din cta. precizez ca atunci cand m-au oprit a fost ceva de genu """ L-am gasit .. e la km 31 !!! alt politist " ma pun in miscare , vin spre tine """ ) de ca si cum as fi fost cel mai mare infractor :( ... in fine am sunat si apelat la rel. in stanga si in dreapta si nimik ... ca nu se baga ca sunt aia din cta. si etc ..cica dak era in buc era altceva ... ink ceva care e total aiurea !!! mi-au dat dovata fara drept de circulatie ... adik dak nu mai aveam un sofer in masina venmeam din cta cu TRENU !!! omg ...cica pt. viteza excesiva , neoprirea la trecere de nivel cu calea ferata si alcool in sange nu mai ai voie sa mai conduci " mai trebuie sa stau pe bara 2 luni jumate si nu mai pot ...tremur de nervi , ink nu am condus fara permis dar vroiam sa stiu parerea voastra dak merita sa ma risc sau nu ...

#198
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
risca :) poate asa te linistesti. Nu vreau sa dau eu lectii de morala si de condus (ca nu prea am cu ce) insa dragul meu sa faci ce faci tu si sa fii indignat e.. nu spun mai multe ca sigur imi iau warn. De curiozitate, cati ani ai ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate