Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#163
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 23.10.2006
Attached File  PVmod.JPG   243.6K   212 downloadsSalutare


Heeeelllp!


Am intrat si eu in club. Am nevoie de ajutor. Iata pe scurt ce am patit:
-vineri dimineata(23.03) in jurul orei 7.45 am oprit masina pe contrasens in fata unui magazin la care aveam de facut o livrare. Mentionez ca sunt agent de vanzari la o firma de distributie si ca afara ploua tare. Am livrat marfa, m-am urcat in masina si am plecat spre urmatorul magazin, evident prin incalcarea liniei duble continue si revenirea pe banda normala de mers. Nu am observat masina politiei care era parcata mai in fata si astfel am vazut un Garcea dragalas coborand din masina si facandu-mi semn de oprire. Mi-a explicat ce si cum, am incercat sa o dau la pace si nimic. M-am 'tiganit' cu el vreo 10 minute, dupa care el a plecat la masina sa imi completeze PV care, in urma promisiunii lui urma sa contina doar o amenda. A revenit la mine la masina, mi-a aratat PV, m-am uitat atent si am constatat ca la paragraful cu 'Stabilesc:...' scria doar amenda si puncte de amenda. Am semnat PV, dupa care omul mi-a dat si o dovada de circulatie impreuna cu un Convocator pentru examenul de redobandire a permisului. L-am intrebat care e faza, la care el mi-a zis ca asta prevede legea la articolul respectiv(101 al.3 lit.d) si ca mi-a fost retinut permisul pentru 2 luni(asta doar verbal pentru ca in PV nu scrie nimic de suspendare si mai putin de perioada de suspendare).
Ce e de facut acum? Pot face contestatie la acest PV? Am sanse de castig? Va rog sa imi dati un raspuns. Un punct de vedere avizat(avocat, jurist, etc) ar fi senzational. Postez si copia PV si o poza cu respectiva locatie unde se poate remarca faptul ca marcajul e foarte putin vizibil, mai ales ca ploua destul de tare. Bafta.

Edited by ashtefan, 24 March 2007 - 18:54.


#164
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 23.10.2006
Uite si o poza cu 'locul faptei' ca nu a vrut sa se alipeasca la postul anterior.

#165
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 scufitza_rosie, on Mar 16 2007, 00:46, said:

mi-a fost suspendat permisul pentru 90 zile si nenea politistul m-a instintat ca trebuie sa ma prezint la un test de verificare a cunostintelor, are cineva idee in ce consta acest test pt ca am auzit mai multe variante unii spun ca intrebarile ar fi legate doar de puncte de penalizare , amenzi, altii spun ca intrebarile ar fi din toata legislatia rutiera....care e adevarul pana la urma? stie cineva?
a mai dat cineva acest test?
multumesc anticipat pt raspunsuri

Am dat aici un raspuns care te-ar putea ajuta si pe tine.
Conf. art. 221 poti sa-ti recuperezi permisul in 30 de zile daca iei examenul.
Examenul e mai simplu acum decat a fost la inceput.

#166
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Nu vad eu bine sau nu a trecut datele tale personale?Daca e asa
Art.17 din ordonanta 2 privind regimul contraventiilor prevede:

Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si
prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice
lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a
semnaturii agentului constatator atrage nulitatea
procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Bafta

#167
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 23.10.2006

 moki, on Mar 27 2007, 21:58, said:

Nu vad eu bine sau nu a trecut datele tale personale?Daca e asa
Art.17 din ordonanta 2 privind regimul contraventiilor prevede:

Datele mele le-a trecut dar le-am sters eu. Nu a completat punctul f) cu retinerea permisului si nici unitatea unde pot depune contestatia(in dreapta jos). Pot solicita anularea PV pentru ca nu a completat alea?

Quote

Art. 180
(1)În cazul în care constata încalcari ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut în anexa nr. 1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: data, ora si locul unde este încheiat; gradul profesional, numele si prenumele agentului constatator, unitatea din care acesta face parte; numele, prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau resedinta contravenientului, numarul si seria actului de identitate ori, în cazul cetatenilor straini, al persoanelor fara cetatenie sau al cetatenilor români cu domiciliul în strainatate, seria si numarul pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberarii acestuia si statul emitent; descrierea faptei contraventionale, cu indicarea datei, orei si locului în care a fost savârsita, precum si aratarea tuturor împrejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; numarul punctelor-amenda aplicate si valoarea acestora, posibilitatea achitarii de catre persoana fizica, în termen de cel mult doua zile lucratoare, a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, sanctiunea contraventionala complementara aplicata si/sau masura tehnico-administrativa dispusa; indicarea societatii de asigurari, în situatia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale; termenul de exercitare a caii de atac, semnatura agentului constatator si unitatea de politie la care se depune plângerea.


#168
daniplus

daniplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.03.2007
Unii politisti rutieri  (cam multi) stau la panda la limita legii. De ex. acolo unde este semn de depasirea interzisa, mergi 800 m, se succed linie continua pe curba dubla, pod, trecere pietoni , apoi pe 400m linie discontinua si apoi semnul de ridicarea restrictiei anterioare; la linie discontinuua sta sa vada cine depaseste si salta de exemplu intr-o zi 17 permise(dupa spusele ofiterului de servici de la pol. rutiera gorj). Nu e corect !! Asta-i Romania , cea de dupa comunism ,adica cu comunisti. Gabi

Edited by daniplus, 31 March 2007 - 23:00.


#169
bassethound

bassethound

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2006
@scufitza_rosie: sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine (112 km/h in Bucuresti). Ai dat examenul? Cum a fost? Ai facut si cerere pentru reducerea perioadei de suspendare?

#170
dani3l80

dani3l80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2007

 valiro, on Mar 24 2007, 21:15, said:

Am dat aici un raspuns care te-ar putea ajuta si pe tine.
Conf. art. 221 poti sa-ti recuperezi permisul in 30 de zile daca iei examenul.
Examenul e mai simplu acum decat a fost la inceput.
vineri am dat reexaminarea si am luat 15 din 15 e usor nu da din puncte da din legislatie unde ai voie sa stationezi unde nu bla bla bla.urmeaza sa fac cerere de reducere am sa te tin la curent.ok?

#171
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 mothy, on Feb 4 2007, 10:15, said:

Pentru o intelegere mai buna , semnalizam , faruri aprinse , super asigurare de 11 ori plus foto .
mothy, nu ne mai dai si noua un raspuns?... ce ai facut pana la urma?

#172
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 23.10.2006
Hristos a inviat!
Au trecut deja 19 zile de la data intocmirii procesului verbal dar nu am primit inca nicio instiintare in ceea ce priveste perioada suspendarii. Ce e de facut? Stie cineva unde ma pot adresa pentru a obtine aceasta informatie? Va multumesc.

#173
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 valiro, on Apr 10 2007, 17:11, said:

mothy, nu ne mai dai si noua un raspuns?... ce ai facut pana la urma?

poate totusi nu se incadra la conditile de reducere suspendare ?? :naughty:

#174
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

 mothy, on Feb 4 2007, 10:15, said:

Pentru o intelegere mai buna , semnalizam , faruri aprinse , super asigurare de 11 ori plus foto .

nu as vrea sa te necajesc in nici un fel.... acum ceva vreme circuland pe strada Gradina Icoanei spre bdul Dacia - la intersesctia cu strada Dumbrava Rosie - o tanti blonda cu o coaja de Nova a uitat sa se asigure si a patruns in intersectie fara sa respecte uriasul semn de cedeaza amplasat acolo... Ca urmare - s-a proptit intr-un Nissan care circula in fata mea, l- a proiectat intr-un Volkswagen nou parcat regulamentar pe stanga si intr-un Opel parcat linga Volkswagen...apoi blonda din Dacie s-a speriat si in loc sa franeze ( cum ar fi fost logic ) a accelerat si s-a proptit in usa si aripa mea de la Cielo nou de 1 luna....
deci 2 masini facute varza - Nissan si VW, 2 avariate usor ( a mea si opel) si una lovita ceva mai tare - dar inca in stare de circulatie ( coaja) ...
La politie - tanti blonda a ramas fara permis pe 30 de zile - iar noi a trebuit sa vedem cum impartim banii de pe asigurarea ei , pentru ca pagubele depaseau valoarea asigurarii ei...
ce vad eu in poza ta - e chiar haios... sa stai 90 de zile pe bara pentru asa ceva - e cam mult...

#175
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 ionel_danciulescu, on Apr 12 2007, 10:01, said:

ce vad eu in poza ta - e chiar haios... sa stai 90 de zile pe bara pentru asa ceva - e cam mult...

ei prea mult, daca in locul daciei era vreun motociclist ceva...?  :death:

#176
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

 Mig VWFan, on Apr 12 2007, 12:39, said:

ei prea mult, daca in locul daciei era vreun motociclist ceva...?  :death:
daca era - atunci era acuzat omul de vatamare - si se mai alegea si cu alte belele pe cap...
dar nu a fost decat o alta masina - si chiar daca nu vreau sa ma pun in pielea celui din masina lovita - desi cum spuneam chiar am fost in aceeasi situatie - mi se pare prea mult pentru pagubele produse...
3 luni iei daca depasesti pe pod sau nu opresti la calea ferata sau treci chiar printre bariere - dar asta tine de nebunia fiecaruia - deci e firesc ca politia sa te arda de vreme ce te joci cu viata - acum insa au exagerat ...

#177
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
oare de ce nu mai pune nimic initiatorul topicului....??

#178
mothy

mothy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
Cu scuzele de rigoare (am fost plecat din tara ) revin cu finalizarea problemei.
Dupa cum bine stiti in octombrie a avut loc accidentul si datorita excesului de zel al ofiterului de serviciu din acea dimineata ( ora 7 ) am suportat o amenda si suspendarea permisului pe 90 de zile . Am facut contestatie si am mers la superiorul politiei in audienta pentru a-mi mentine punctul de vedere. Recomandarea acestuia fiind sa merg la tribunal si sa contest procesul verbal in justitie. Dupa 4 luni de procese cu amanari (juristul politiei nu a fost prezent la nici o infatisare , iar cand a fost a cerut amanare pentru ca nu era pregatit ) s-au solicitat ca implicati in proces asiguratorul si persoana care a fost pagubita (accidentatul) , s-au adus ca probe fotografii si schite . Mentionez faptul ca masina accidentata urma sa intre in reparatie capitala peste o saptamana si omul nu a vrut decat contravaloarea portierei (300 ron) pe care i-am platit inainte de a intra in audienta la seful politiei . La proces s-a prezentat doar pagubitul deoarece nu s-a lucrat cu firma de asigurare , niciunuia dintre parti ne fiindune necesar. Pagubitul si-a prezentat varianta in fata judecatoruluii mentionand ca in aceeasi situatie si el ar fi acidentat pe cineva , deoarece strada este foarte ingusta si sunt prezente obstacole ce impiedica vizibilitatea . Judecatorul super OK , dar stupoare peste 2 saptamani primim respunsul de la judecatorie . Acesta era negativ , atat amenda (150 ron pe care o platisem in aceeasi  zi cu acidentul) cat si suspendarea  de 90 de zile a permisului de conducere (motivat in termeni legali ajunsa pana la modul in care ar fi trebuit sa cobor din masina sa ma uit dupa camion apoi sa ma urc in masina si sa-mi continui mersul , singura finalitate fiind aceptarea sentintei , ulterior ca eu sa-l dau in judecat pe cel cu camionul si sa-i cer daune fizice si morale conform pierderilor suferite ca urmare a accidentului si suspendarii permisului de conducere {la mijloc fiind chiar locul de munca datorita permisului} - lucru care ma facut sa rad cu gura pana la urechi , "intarindu-mi" increderea in justitia din Romania  ) . Dupa primirea raspunsului mai aveam 15 zile posibilitatea de a conduce (datorita acelei dovezi de circulatie) . Dezamagit si descurajat de cei care pana la urma trebuie sa fie alaturi de ceteteni si nu impotriva lor am mers din nou la politie pentru a discuta ce se va intampla in continuare. Pe hol l-am intalnit pe seful politiei si m-a intrebat ce-am rezolvat la proces , iar eu i-am spus ca n-am rezolvat nimic . Mi-a sugerat sa mai intru o data in audienta sa discutam pe larg situatia mea. Peste 2 zile eram cu raspunsul de la judecatorie , cu dosarul (copia mea) cu fotografii schite . Mi-am sustinut foarte bine punctul de vedere , dar mi-am acceptat si greselile pe care le-am dezbatut in audienta. Sustinand foarte bine si faptul ca locul meu de munca si poate chiar viata mea depinde de aceasta suspendare si avand in vedere pagubele minime , neimplicarea mea in nici un incident in ultimii 10 ani , si chiar nici o amenda in ultimul an a dus la luarea unei decizii multumitoare de ambele parti . Mentinerea amenzii si suspendarea permisului de conducere pe 30 de zile. In acest timp trebuia absolvit cursul de siguranta rutiera  si nu sustinerea acelui examen (suspendarea fiind aplicata innaite de noul cod rutier ) alaturi de acesta la doasar s-au mai adaugat aproape toate probele de la proces si rezolutia data de judecatorie. Si iata ca la inceputul lunii aprile am redevenit sofer dupa 30 de zile suspendare. Alaturi de toate acestea s-a depus si o plagere la politie impotriva aceluia ce camionul . Pana la ora aceasta la 2-3 luni de la depunerea acesteia nu s-a intamplat nimic , ba chiar mai mult acelasi posesor de camon si-a mai achizitionat o camioneta pe care o parcheaza pe trotuar langa camioneta de pe sosea ...

#179
bishopp

bishopp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.12.2005
salut
si mie mi l-au luat pe 30 de zile. Ma judec cu ei din ianuarie, dar se pare ca voi pierde, deci va trebui sa dau examen si eu. A dat cineva dupa ce s-a modificat?? Este intradevar mai usor??Ma poate ajuta cineva??

#180
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
Salutare tuturor,
Ieri am dat si eu examenul pentru redobandirea carnetului. Vreau sa spun ca mie mi s-a parut foarte simplu. Am luat 15 puncte. E adevarat ca am avut bafta si mi-a picat chestionarul nr. 1 despre care toata lumea zicea ca e cel mai usor.
Am fost 39 in sala si au luat 12.
A fost prima data cand am dat examenul asta, dar erau unii care dadeau din ianuarie zi de zi. Era un mosulica la vreo 60-65 de ani care era campion, il cunosteau toti garcea de acolo. Avea prima banca din sala rezervata, ala era locul lui, nu i-l ocupa nimeni.
Organizarea a fost mizerabila. Ora anuntata era 12:30 si am intrat in sala la 14:15. Plus ca am mai stat aproape o ora pe afara pana au dat rezultatele. Am pierdut o jumatate de zi pe acolo, dar bine ca am scapat.
M-au socat doua chestii. Prima : era un tip caruia i se suspendase permisul pentru ca ii facuse un cauciuc explozie si iesise de pe carosabil si isi lovise masina intr-un pom. Era singur pe drum, s-a dus la politie pentru autorizatie de reparatie si i-au suspendat permisul. Era a treia oara cand dadea examenul si toti gacea care se uitau pe dovada lui zambeau, dadeau din umeri si ii spuneau ca n-ar fi trebuit sa fie acolo.
Si a doua. Am ramas uimit cum vorbeau cativa dintre colegii de suferinta despre garcea. Injuraturi la greu, cu referire la mame, morti si altele si epitete care mai de care mai spumoase, strigate in gura mare, cu referinta directa la garcea, in prezenta lor si in "casa" lor. Si ei se faceau ca nu aud. Sunt zmei pe strada si mielusei in colivia lor. Mi s-ar fi parut normal sa fie invers, dar se vede treaba ca sunt si lasi.
Va doresc bafta tuturor si fiti optimisti ca nu e dracu' chiar asa de negru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate