Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Atenuator zgomot pe cablu S-Video

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
sal,
am un cablu S-VIDEO intre PC si un TV Panasonic. inainte am avut un alt cablu care era mai slab ecranat deact actualul. Acum e mai buna imaginea, dar tot imi apar ceva dungi transparente, oblice si mobile orizontal cand ma uit la filme.
avand in vedere ca deja cablul meu intre PC si TV este deja acoperit in podea pe o distanta de aprox 4 metri si nu mai am posibilitatea sa-l schimb, ma gandeam daca este posibil sa aplic eu ceva atenuatoare de zgomot la capetele lui. vb de cele care esxista si cablul D-SUB de la monitor.
mai e de precizat ca daca scot cablul TV (coaxial) in timp ce ma uit la filme (de pe calculator) pe TV imaginea e oglinda. o alta precizare e ca, al meu cablu S-Video nu merge pe sub podea singur :D, ci in paralel cu reteaua de 220V/50Hz si cablul audio 5.1 (analogic). Pe partea de sunet nu am paraziti, doar pe partea de video.

deci, intrebarea, pot sa confectionez eu atenuatori pt cablul video, sau se gasesc de cumparat si pot sa-i aplic, sau tre sa desfac parchetul? :P

mersi

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 raresm79, on Oct 10 2006, 10:42, said:

sal,
am un cablu S-VIDEO intre PC si un TV Panasonic. inainte am avut un alt cablu care era mai slab ecranat deact actualul. Acum e mai buna imaginea, dar tot imi apar ceva dungi transparente, oblice si mobile orizontal cand ma uit la filme.
avand in vedere ca deja cablul meu intre PC si TV este deja acoperit in podea pe o distanta de aprox 4 metri si nu mai am posibilitatea sa-l schimb, ma gandeam daca este posibil sa aplic eu ceva atenuatoare de zgomot la capetele lui. vb de cele care esxista si cablul D-SUB de la monitor.
mai e de precizat ca daca scot cablul TV (coaxial) in timp ce ma uit la filme (de pe calculator) pe TV imaginea e oglinda. o alta precizare e ca, al meu cablu S-Video nu merge pe sub podea singur :D, ci in paralel cu reteaua de 220V/50Hz si cablul audio 5.1 (analogic). Pe partea de sunet nu am paraziti, doar pe partea de video.

deci, intrebarea, pot sa confectionez eu atenuatori pt cablul video, sau se gasesc de cumparat si pot sa-i aplic, sau tre sa desfac parchetul? :P

mersi
Nu poti sa atenuezi perturbatiile pe cablul video introducand ''atenuatori'', trebuie sa le atenuezi acolo unde se produc...
Cauza este probabil lipsa unei impamantari corecte, de aici o parte din perturbatiile produse de sursa PC-ului se duc catre Tv pentru a se scurge la masa prin cablul de antena...
Solutia temporara ai gasit-o si tu desfacerea cablului de antena. O incercare se poate face izoland galvanic intrarea de antena de cablul de CATV. In acest scop se folosesc  cateva capacitati ceramice de 220-470pF/400Vcc . Se taie cablul de antena si intre cele doua capete se intrepun  capacitatile: unul pe firul central si altele pe masa/tresa cablului de antena.

#3
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
dar am impamantare corecta. cand am renovat camera in vara asta, am refacut toata instalatia electrica in camera si am bagat cabluri de cupru cu pamantare, legate la circuitul de pamantare care vine la tabloul electric. nu cred ca o sa reusesc sa fac o impamntare mai buna de atat. :(
Despre capacitatile alea, spui acolo o plaja destul de larga 220-470 pF. Poti sa fii mai specific? Sau cum tre sa determin cat exact imi trebuie?
Deci imi trebuie 2 condensatori ceramici unul pe firul de semnal al cablului de antena si unul pe tresa, asta pot sa fac. dar s-ar putea sa nu rezolve problema nu?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 raresm79, on Oct 10 2006, 05:10, said:

dar am impamantare corecta. cand am renovat camera in vara asta, am refacut toata instalatia electrica in camera si am bagat cabluri de cupru cu pamantare, legate la circuitul de pamantare care vine la tabloul electric. nu cred ca o sa reusesc sa fac o impamntare mai buna de atat. :(
Despre capacitatile alea, spui acolo o plaja destul de larga 220-470 pF. Poti sa fii mai specific? Sau cum tre sa determin cat exact imi trebuie?
Deci imi trebuie 2 condensatori ceramici unul pe firul de semnal al cablului de antena si unul pe tresa, asta pot sa fac. dar s-ar putea sa nu rezolve problema nu?
Cum ti-a spus, orice valoare gasesti in gama aia este ok, cu conditia sa fie la minim 400V (600 si mai bine). De obicei la TV alb-negru, era unul pe firul central si 2 pe masa, legati la 180grade unul de altul. Ar fi bine sa faci o cutiuta ecranata care sa le contina.
Impamantarea ta nu ajuta pentru ca TV-ul nu are priza cu impamantare. Ai mai putea incerca sa legi la impamantare tresa (ecranul exterior) de la cablul TV (sau daca ai un splitter, carcasa acestuia are de obicei un punct de legare). Legarea fa-o intr-un singur punct, de preferat cat mai aproape de intrarea in casa a cablului TV.

Edited by SuperDuper, 10 October 2006 - 12:23.


#5
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
Sincer, ma gandeam si eu la varianta asta cu legarea cablului TV la pamantare, dar ma gandeam daca e etic sa fac asa ceva..ca nu prea ma pricep la mase si chestii din astea. Is mai mult pe partea cu softul :D
oricum..o sa incerc sa leg cablul TV la pamantarea de la priza. Vreo recomanadare cam cu ce cablu sa fac asta?
Referitor la cutia ecranata, asta cam cum ar trebui sa fie, poti sa dai un link unde sa gasesc ceva scheme? ca daca mi se da , apropae mura in gura, ma descurc. (recunosc ca nu am fo prea tare la cursurile de technologia RF in faculta :D)
mersi mult ;)

#6
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Am intampinat si eu aceeasi problema cu dungulitele pe tv conectat la comp. Am tot schimbat cabluri (sa nu uit sa mentionez ca l-am conectat pe composite (mufa rca)) dar tot degeaba. Observam doar o mica atenuare a problemei de la un cablu la altul. Ce mi-a venit mie intr-o zi si am pus un cablu de antena din ala de 75 ohmi facut de electromures (vechi de mai bine de 20 de ani) cu o ecranare foarte buna, foarte strans si des impletita. La capete am folosit niste mufe rca foarte bune (switchcraft - americane) cu tabla care tine cablu foarte tare si surpriza. Se vede impecabil, nici o dungulita, nimic. Mentionez ca lungimea de cablu de de 10-12 m. Am sa incerc sa pun niste poze cu tv-ul fotografiat inainte de a pune cablu asta si dupa. Spor la treaba. Am uitat sa mentionez ca nu scot cablul de antena din tv.

Edited by danristei, 11 October 2006 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate