Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Transformator Electronic + Infrared Dimmer

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
pai da...e doar un IR switch, dar ei ii zic dimmer. Am dat comanda la el in Germania la Conrad Electronics GMBH ca era mai ieftin decat ce am gasit in tara :)... si m-am gandit ca si mai de calitate. Problema era ca nu am citit inainte daca are ceva restrictii de folosire.
Oricum daca vresi sa te uiti la el il gasesti la www.conrad.com, Product ID: 623564- I5. Acolo sunt si prospecte, dar din pacate nici o schema sau ceva care sa arate cum functioneaza.

#20
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
In acest caz nu e dimmer, este un switch on/off probabil cu un triac. O sa mearga cu transformatorul propus de Berti. Scrie clar in prospect.

#21
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
OK. mersi. Se pare ca nu se poate sa le fac sa mearga impreuna :(. Eu tot asta am sperat. mersi oricum tuturor. Am plecat la cumparaturi :)
pa pa

#22
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Dimensiuni trafo120VA: obisnuit 12x12x8cm 2Kg; toroidal diametru11cm h4cm 1Kg

Edited by gec, 03 October 2006 - 21:38.


#23
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Si cu relee nu merge?? era cea mai simpla solutie daca zici ca nu folosesti decat on/off

#24
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
Cu ce relee? poti sa dai ceva detalii? un link unde sa ma documentez?

#25
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Salut,am citit discutia voastra si mam gandit ca merita sa incerc sa fac si eu un trimmer .
Problema e ca nu am si nici nu am gasit nici o schema referitoare la un trimmer IR. :angry:
Si ma-m gandit ca poate ma ajutati voi cu o schema :worthy:

#26
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
Pai eu l-am cumparat gata facut :P. Gasesti la Pracktiker sau Ambient. Poate si la alte magazine de specialitate. In Romania sunt putin mai scumpe. Cum am eu e in jur la 90 RON. Dar al meu doar comuta nu modifica intensitatea luminii.

#27
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Rares esti sigur? Atunci nu ne-ai dat un cod bun la Conrad!
Ala pe langa ca-i dimmer mai stie si aprinderea aleatoare a luminii si stingerea dupa un interval de x ore.
Incearca sa tii mai mult timp apasat pe buton, vezi daca scade intensitatea luminii..

Eu am asa ceva in dormitor cam de 6-7 luni, doar ca-i produs la Relee Medias, l-am luat din Metro cu 61.5 ron... ce-i drept ca merge cam naspa, uneori cand vrei sa aprinzi lumina manual iti intra in modul de programare si trebuie sa astepti pana iese ca s-o poti aprinde!

Ai luat pana la urma transformator?

#28
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
Nu inca nu am luat transformator. Nu am avut timp. Cam mare aglomeratia pe la birou.
Da intardevar stie mai multe chestii, aprindere stingere aleatoare, oprire dupa intervale de ore. probabil ca n-am citit eu cu atentie prospectul. :D
inca nu l-am montat la o lampa cu incandescenta sa vad cu adevarat ce poate. Urmeaza sa o fac la fratele meu in camera. Pana la urma, cred ca fratemeu se va alege cu un Dimmer cadou. Macar de stiam sa nu-i fi luat cadou de ziua lui :P

Edited by raresm79, 05 October 2006 - 12:43.


#29
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postraresm79, on Oct 5 2006, 12:42, said:

Nu inca nu am luat transformator. Nu am avut timp. Cam mare aglomeratia pe la birou.
Da intardevar stie mai multe chestii, aprindere stingere aleatoare, oprire dupa intervale de ore. probabil ca n-am citit eu cu atentie prospectul. :D
inca nu l-am montat la o lampa cu incandescenta sa vad cu adevarat ce poate. Urmeaza sa o fac la fratele meu in camera. Pana la urma, cred ca fratemeu se va alege cu un Dimmer cadou. Macar de stiam sa nu-i fi luat cadou de ziua lui :P
Ce poti sa mai incerci este sa pui in paralel cu becurile tale un bec cu incandescenta de 40W, 220V. S-ar putea sa mearga dimmerul tau asa. Daca merge poti apoi sa incerci cu unul de 25W, si apoi cu unul de 15W ( de frigider ) sa vezi daca mai merge. Insa daca merge trebuie sa "ascunzi" undeva acel bec, sau sa-l integrezi cumva in designul spoturilor tale, ceea ce nu stiu daca poti sa faci...

#30
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Dragul meu, nu trebuia sa cumperi aiurelile alea...iar dimmerul se pune INTODEAUNA dupa traf, niciodata inainte, traf-ul clasic fiind o sarcina inductiva...Dimmerul "decupeaza" faza, dar traf-ul electronic furnizeaza la iesire 12V/50-80 KHz, nu 50 Hz!!! Deci, solutii:
- modifici dimmerul sa lucreze cu sarcini inductive( Incearca la AD Electrocom, e acolo un domn cu parul cret :rolleyes:  e un inginer f. bun, si in acest caz poti sa pui dimmerul inainte de traf-ul conventional(nu electronic)
- modifici dimmerul sa lucreze pe 12 V(triac mai puternic, fiindca intensitatea va fi mult mai mare la 12 V), si atunci poti sa pui dimmerul dupa traf-ul conventional.
Categoric, in aceste cazuri vei renunta la traf-ul electronic. Exista si traf-uri electronice cu dimmer inclus(!), si daca gaseai asa ceva scuteai banutzii de dimmerul acela...

#31
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
Ala nu e "dimmer", ci un switch. Asa am crezut si eu ca e dimmer, ca deformeaza sinusoida ( citeste in primele posturi ).
Si fiind un switch ( probabil cu triac ) merge cu traf clasic. Scrie in manualul sau.

#32
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
ah..never mind guys, am valorificat dimmer-ul. nu am pierdut nimic si..in plus merge perfect la fratele meu in camera. cu exceptia ca i se mai aprinde lumina cand uita degetul pe vreun buton de la telecomanda :D. dar o sa se obisnuiasca cu apasari scurte si dese :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate