Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1261
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,577
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca cineva face marsavii acolo la firma. Probabil sunt luati pe sub mana din fabrica si vanduti de buni. Si eu 2 perechi de bocanci Salewa primite, care au fost furati din fabrica. Au ajuns la mine ca nimeni nu-i purta.

#1262
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrepresor, on 24 noiembrie 2022 - 23:26, said:

va pun si poze dar cand o sa ajung pe acasa ... poate ajung in weekend, nu promit ca tin si minte asta Posted Image
Amu ce să zic, dacă ai întrebat eu ți-am spus, apoi mai departe... Posted Image

Deci ce te-a supărat mai mult, cum fac românii produsele sau cum le vând cehii ? Posted Image
Și eu am comandat de la ei, dar mai puțin, că e la risc cu returnarea. La fel am comandat din Germania și Italia, dar nah, cu emoții.

Am luat Asolo, făcuți tot în România, dar calitate ireproșabilă. Deci românul face ... exact ce i se cere.


Uite, asta îmi pare rău că nu am zis, dar eu recomand ePantofi, foarte profesionali, iar returnarea - cu un click pe pagină. Vine și ți-i ia de acasă.

Edited by Morosanul, 26 November 2022 - 12:01.


#1263
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
Va salut! Imi recomandați si mie un rucsac de 20-25l, pentru ture scurte? Ca must trebuie sa aiba posibilitate de a lega betele de trekking. Daca e si impermeabil sau are huse, si mai bine. Buget 200-250 lei.
Ma uitam la astea, stiti voi ceva mai bun?
https://www.nootkasp...021--126165.htm
https://8a.ro/rucsac...ive-olive-night



#1264
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,577
  • Înscris: 30.10.2003
Osprey pare mai ok.

#1265
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Cauti pentru o femeie, da? (La Osprey 9 scrie ca e varianta feminina)

Daca nu are husa de ploaie gasesti si separat.

Edited by mdt, 28 November 2022 - 08:21.


#1266
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
Nu conteaza neaparat daca e varianta feminină, oricum va fi purtat de mine sau sotie si nici nu vad de ce e mai feminin un rucsac decat altul.

#1267
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,577
  • Înscris: 30.10.2003
Ceva nu pusca:

View Postjericho, on 26 noiembrie 2022 - 15:21, said:

Va salut! Imi recomandați si mie un rucsac de 20-25l, pentru ture scurte?

Tempest 9 cica are doar 9 Litri. Versiunea pentru barbati e Talon 11 care e de 11 Litri. :D

Diferenta intre ele e ceva la dimensiuni 51/26/19 vs 46/25/26. Deci ala de femei e mai lung si mai lat. Asta de barbati e mai mic si mai gros.

#1268
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Aș recomanda, sincer, ceva mai mare, chiar și pentru drumeții.

Și eu am avut mai mic, dar mi-am dat seama că dacă mai ai de dat os o bluză sau chiar jacheta că e cald, plus mai ai ceva mâncare, e mai bine cu unul mai către 20 litri.
Plus că are o structură care se așează mai bine pe spate.
Părerea mea :peacefingers:

#1269
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Depinde de om. Mai ies cu o gagica ce vine pe munte cum ar iesi la o cafea prin oras, cred ca are 5-10 litri rucsacul ei. Din cauza ca e cea mai rapida dintre noi si nu pare niciodata obosita am inceput sa ii imprumut din obiceiuri, iar asta cu rucsacul cat mai usor e unul din ele. La tura de o zi nu ai nevoie de mai mult.

#1270
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
La tehnilogia de acum, diferența de greutate e doar de câteva grame.

Da, depinde de om, da și de sezon. Vara ai ai sticlă de apă și ceva mâncare, poate nu depășești cei 5l.
Iarna pe de altă parte.... :coolspeak:

#1271
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 03.09.2016
@jericho: Nu înțeleg de ce ți-ai fixa un buget de 200-250 de lei pentru un rucsac de 20 L, bani de care mai că îți cumperi unul de 50 L. Eu am un Head Rocco 32 L din Sportissimo, cred că am dat pe el undeva la 160 de lei acu' vreo doi ani, are bucle pentru bețe de trekking, pelerină de ploaie, fliuer de semnalizare în cureaua de la piept, curele pentru cort sau saltea, compartiment pentru rezervor de apă, ...toate astea undeva la 900 de grame.
Când mă gândesc la 20 L, îmi vin în minte acele rucsacuri de la Decathlon, mici, colorate, cu care umbla toată lumea la un moment dat prin parcuri, în oraș, poate chiar și la școală. Ce avea un fermoar lung pe verticală.
Astea sunt de transportat fond de ten, ruj, două beri, portmoneul și un bidon cu apă.
Când deja ai pretenția să îți prindă și bețele, asta, după logica mea, deja presupune și efort fizic depus în timpul drumeției (chiar și de o zi), o mâncărică la destinație, o pătură pe ce să stai în timp ce mănânci, dacă conduce ea poate mai piști o berică după slănina prăjită, telefon, chei, portmoneu, o prelată (tarp, că poate te prinde o ploaie de vară și bănuiesc că nu numai rucsacul vrei să fie protejat ci și tu/voi)...ca să nu mai zic de o Trangia Mini, măcar. De seria 27 nici nu mai povestim.
Cu cât e mai greu rucsacul meu? Cu 500g maxim?
Pentru un rucsac tip neseser nici nu mai ceri păreri. Ai intrat în Decathlon și l-ai luat.
Dar gândește-te, că tu ți-ai fixat un buget de maxim 250 de lei, da? Bun. Mai pui 100 de lei și îți cumperi asta: https://www.decathlo...c=8383140&c=GRI
Ce părere ai? Nu e cam mult 200-250 de lei pentru unul de 20 L?

#1272
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

View PostBodolay, on 06 decembrie 2022 - 15:48, said:

Când mă gândesc la 20 L, îmi vin în minte acele rucsacuri de la Decathlon, mici, colorate, cu care umbla toată lumea la un moment dat prin parcuri, în oraș, poate chiar și la școală. Ce avea un fermoar lung pe verticală.
No fix de ăla am io, dar n-am mai zis, câ în ziua de azi dacă iei din Decathlon ești țăran :lol:

#1273
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
...si mai rau e cand unor tineri li se taie elanul pe motiv ca n-au bani de echipament premium.
D-asta zic si tot zic: ieftin la inceput, ca oricum le schimbi mai tarziu.
Un rucsac nu-l iei sa te tina o viata - chit ca eu inca folosesc unul de 40 de litri cumparat in urma cu 27 de ani, dar nu-i singurul.

#1274
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Ioi, deci când am plecat și io în Occident, și-i vedem cu echipament de ... Himalaya - urcând dealurile din jurul orașului, nu puteam să nu râd ! :lol:
Era clar că și noi vom merge încolo.

Cu ruxacu de 40 L, ce să zic, noi încercâm să-l convingem să ia de 20 L, nu de 10  :D


P.S. Este o vârstă, mai peste 40, unde mă aflu și eu, când cauți stabilitate. Te orientezi spre un dizain mai timeless și vrei să te țină mult, să ai zgârieturile și uzura care-i dă patina, și prestigiul, să simți și tu și ceilalți că ești un patriarh al muntelui. Posted Image
Dar pentru cei de aici, cred că astea-s din categoria ”pe mai încolo”  ;)

#1275
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
Am 2 rucsaci, de peste 20 de ani.
de fapt, unul are cam 25. imi e lipit de suflet, m-a ajutat sa supravietuiesc, in tinerete, la propriu!
culmea e ca materialul e inca foarte bun! a cedat un fermoar, dar doar atat!
il folosesc in iesiri de o zi.
celalalt e mare, nu mai plec pe munti cu saptamana, vremurile alea s-au cam dus!
dar asta mic, a batut Craiul in lung si in lat Posted Image

#1276
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Pfuai, nu se mai merge în munți cu săptămâna, aia era pînă in '90  :lol:
Poză ai ? cu ruxacul.

#1277
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
am mers cu cortul si cu tuci in spate pana prin 2005, apoi viata a avut alte treburi!
as mai merge, dar nu prea mai e cu cine!
chiar si nevasta e nostalgica dupa un lapte fiert in tuciul in care sa fiert mamaliga! :)
acum e ok si cu ture de o zi, daca sunt bine planificate!
o sa fac o poza la rucsac!

#1278
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postzadada, on 17 noiembrie 2022 - 14:45, said:

O varianta preventiva foarte buna este un caine, simte ursul mult inainte s-al vezi tu si te avertizeaza de pericol.
O varianta si mai buna e un spray de urs

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate