Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Fier de calcat, ce marca?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
vezi pe la detergenti  sau electrocasnice.

#56
nicoletagheorghe1

nicoletagheorghe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.12.2007

 swtm, on 27 noiembrie 2015 - 11:08, said:

Apa de robinet NU e de preferat. Se gaseste cam peste tot apa pentru calcator care (ca un bonus!) e si parfumata. Alta alternativa ar fi si apa demineralizata. Asa problema oricaror depuneri dispare.

buna. mie una apa parfumata mi-a stricat un fier de calcat. mare atentie

Buna ziua. Am o mare dilema. Am achizitionat de curand un fier de calcat Philips Azur . Fierul isi face treaba, numai ca atunci cand il ridic de pe haine sfaraie destul de tare ca si cand ceva s-ar arde inauntru. Asa ar trebui sa faca sau are un defect? Celalalt fier, tot marca Philips nu tin minte sa fi facut asa. I-am pus apa conform cartuliei lui. Ce sa fac? Sa il duc inapoi? Sau sa mai astept?

#57
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă ai posibilitatea sa îl schimbi nu ar fi rău. Altfel trebuie sa îl trimiți la service și durează mai mult. Dacă și al doilea face la fel îs șanse mari sa nu fie o problema cu calcatorul.
Pe de altă parte poate îți faci timp și ne povestești cum a reușit apa parfumată sa îți strice fierul de călcat.

#58
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Bună. Am observat că de câteva zile tot au fost reduse stațiile de călcat și mă gândeam azi să dau comandă. Problema este că sunt indecis ca brand. Am de ales între modelul tds2241 de la Bosch și modelul gv8365 de la tefal. Ca preț sunt asemănătoare. Ca putere, Bosch este de 2800 W vs 2400 tefal. Ca abur, sunt aproape identice. La fel și caracteristicile gen oprire automata, auto clean, anti calcar etc. Deci rămâne doar fiabilitate în timp. Eu știam de pe vremuri că mereu i-am luat fiare de călcat tefal soției credeam că tefal este expertul în fiare de călcat dar nu găsesc deloc review - uri pe net, cu excepția celor de la Philips care se pare că sunt 'îmbunătățite'.
Vă rog, o sugestie, ce model să aleg?

#59
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
O putere mai mare in mod normal se reflecta in timpi de incalzire/ steam ready mai rapizi. Iti rămâne sa mai citesti manualele de utilizare - acolo lucrurile ar trebui sa fie mai clare...?

#60
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
https://www.flanco.r...241-2800-w.html
https://www.flanco.r...365-2200-w.html

Păi le-am citit. Ştiu diferenţele, sunt doar de 0,5 bar extra pentru tefal, 0,5 l boiler extra pentru tefal dar 600 w extra pentru bosch. În rest, marketing şi brand. Problema este că la început spuneam că Philips sunt cele mai bine cotate staţii şi am aflat că a fost o campanie în urma căreia gospodinele au rămas cu acele staţii dacă spuneau de bine despre produse. Şi uite aşa pe emag de exemplu sunt staţii de călcat Philips cu peste 60 de review-uri, în timp ce Tefal şi Bosch sub 5.
Am căutat review-uri dar găseşti review-uri la staţiile high end. TDS2241 nici măcar nu este pe pagina Bosch RO dar în schimb o găsesc pe Bosch.com. La msv le aveau în ordine, măcar aveai idee despre ierarhie şi cât de sus este produsul tău. Despre Tefal am aflat că cu cât primele două cifre sunt mai sus cu atât staţia face parte dintr-o serie mai nouă. Dar nimic mai mult.

În fine. Pe mine mă interesa despre aceste două branduri care ar fi mai fiabil. Aşa cum este Bosch pentru msv, Liebherr pentru congelatoare etc. Nu îmi dau seama cât din Tefal mai este adevărat şi cât marketing/plăteşti pentru brand în condiţiile în care am citit o grămadă de experienţe nefericite cu fiarele lor. Am ales Bosch-ul până la urmă. Sper să nu fi luat ţeapă şi să aibă aceeaşi calitate a produselor.

Edited by craciuncostel, 25 January 2016 - 23:48.


#61
Ahoyarou

Ahoyarou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2016
Buna! Imi poate recomanda cineva un fier de calcat bun care sa mearga cu apa de la robinet, daca e posibil pana in 250 lei? Saru'mana!

#62
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Ca sa fii sigur verifica manualul de utilizare pt acest model. Toate variantele care le-am avut de-a lungul timpului foloseau apa de la robinet. Presupun ca si acesta la fel.
http://m.emag.ro/fie...0/pd/D6XX6BBBM/
Pana la urma indiferent ce marca si model alegi, recomand sa citesti manualul de utilizare pt a scapa de orice poveste de marketing...

#63
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu te stresa. Apa demineralizata e în jur de 1 leu litrul sau apa parfumată de calcator e cam 5 lei. Nu te baza pe asa zisele sisteme anticalcar.

#64
Ahoyarou

Ahoyarou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2016
Nu imi este de pret, dar este pentru mama, si de cati ani il tot are pe al ei, numai apa de la robinet a folosit. Nu cred ca ar sta sa cumpere asa ceva.

#65
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cumpără-i o data apa parfumată pentru calcator și numai de aceasta o sa folosească de acum încolo. Dar, funcție și de duritatea apei, poți folosi și de la robinet. În Timișoara apa e foarte puțin dura, undeva la 1 sau 2 grade germane.

#66
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Buna! Ce ati alege intre modelele enumerate mai jos? Merci!
1.   http://www.emag.ro/f...2/pd/DGK1VMBBM/
2.    http://www.emag.ro/f...0/pd/D2WS8YBBM/
3.    http://www.emag.ro/f...5/pd/D1F4XBBBM/

#67
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu stiu ce sa-ti zic. Sotia foloseste un Tefal de mai bine de 10 ani...

#68
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Si eu tot Tefal , de 15 ani;folosim pentru el numai apa de la robinet.

Edited by andrusk, 04 April 2016 - 20:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate