Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1477
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
A mai fost un conflict recent legat de insistenta promovării brandului pe un alt topic în domeniu.

Mătușa soției are mașină de spălat Miele (în Germania) și e într-adevăr mulțumită de ea. Dar alte electrocasnice de la Miele nu și-a luat...

#1478
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Zau, escaladezi  ...la ultimele  postari  ai " promovare " , " conflict " samd. Spune direct ca tu preferi alte marci si gata ! Nici macar nu trebuie sa argumentezi .    Sau poti face raport la postarile care ti se par ca sunt de reclama sau promovare .  Chiar crezi ca are cineva o mandrie sa aiba un aspirator facut de firma X sau Y ?  Sau fiecare cauta utilitatea lor si de aici discutiile zise de " promovare " ?

#1479
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu generalizez nimic.
Doar am remarcat ceva.
Nu prefer alte marci, la aspiratoare am avut eta (l-a ales sotia), panasonic, de longhi (aspirare uda), lg, phillips (ultimul de acasa), heinner (bagless) la lucru.
Mai putem pune aici si un vileda viroby care sterge praful, nu aspira.

#1480
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
..si cumea nici eu n-am Miele.

#1481
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Swtm,nu stiam ca oamenii care-si impartasesc la modul sincer si obiectiv impresiile despre unele marci de produse in raport cu altele sunt numiti promoteri.Eu sunt unul care sustin firma asta MIELE,fiindca sincer mie imi place.Imi plac lucrurile de calitate si imi place ca acestea sa le iau o data si sa uit de-o grija.Un fel de "fire and forget" daca-mi permiti termenul.Bine si aici,ca in toate alegerile de altfel, e chestiune de noroc.Ca poti pati sa se strice dupa ce a expirat garantia la orice marca.Eu am patit-o asa cu Bosch MSV si Ariston MSR si Teka hota.In consecinta,pentru mine,aceste marci nu mai exista,fiindca nu erau din gama entry a acestor firme niciuna din cele enumerate.Pana la urma de aia e forum ,sa vorbim,sa ne impartasim onest toate experientele (placute sau nu) in legatura cu produsele si marcile avute in posesie.Ca fapt divers,am Miele aspirator,MSR si MSV,INSA N-as lua de la ei hote re exemplu.Sunt alte variante mai bune si mai accesibile.

#1482
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă tot ai pomenit de împărtășit sunt de acord cu expunerea unui model deținut de cel ce postează, e normal să o facă. Mă uitam acum câteva luni după un robot aspirator și am văzut și un model de la Miele. Nicidecum performante de vârf, dar un preț mult peste alte modele mult mai performante. Bosch e o mica păcăleală pentru că are produse diverse, de fapt ca mai toți producătorii de electrocasnice. Sunt foarte buni la anumite produse, dar asta nu înseamnă că îs buni la toate.  Dar cum brandul vinde profita toți cât pot.

#1483
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Da,uite vezi,nici acel robotel nu l-as lua.De fapt nici unul fiindca e practic o maturica electrica.Nu poate inlocui un aspirator in nici un caz,iar la 3000 de lei,e pretul imens.Ma refer la cel Miele ca asta l-am vazut in Magazin si,ca fapt divers e Made in Korea.Hmmm...

#1484
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu o sa am rășină epoxidica peste tot și ar trebui sa ajungă o maturica, e drept cu aspirare, din asta. Cum am spus am un vileda viroby care-i surprinzător de eficient și doar șterge praful. Îl și retine în laveta și după cat adună e, așa cum am mai zis mai sus, e surprinzător de eficient.

#1485
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Swtm, cu tot respectul, pe acest topic nu vorbim despre o maturica si o laveta care sterge praful Posted Image
Doar daca maturica nu e si ea tot M.... ptiu, Drace! Posted Image

Edited by dan_slack, 08 June 2015 - 00:32.


#1486
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
La miele totu-i lapte si... miere!

#1487
mountsor

mountsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2007
Salut, citind postarile utile, am suplimentat bugetul si m-am oprit  la urmatoarele;  
   https://shop.miele.r...on-ecoline-plus
https://shop.miele.r...ation-powerline
ce recomandati, care este diferenta, ca putere de aspirare, intre astea doua?

Multumesc!

Edited by mountsor, 14 June 2015 - 14:19.


#1488
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
Powerline va aspira evident mai bine.

#1489
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Din specificatii reiese ca ambele au aceasi clasa de eficenta la curatare, insa ecoline este mai eficient la economia de curent. Eu as alege ecoline.

#1490
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009
Detin aspiratorul acest: http://www.emag.ro/a...0/pd/EXGZ3BBBM/ care face figuri si as vrea sa achizitionez altul insa nu ma pricep. Poate ma ajutati voi ce fel de aspirator nou sa-mi achizitionez, care sa fie cel putin la fel de puternic ca cel din link-ul postat de mine la un buget de 200-300 lei. Sper sa ma ajutati, multumesc.

#1491
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Cam mic bugetul. Filtreaza acolo pe emag la aspiratoare si vezi ce rezulta. Bifeaza filtrul pe putere de aspirare 300W - 450W (al tau are 360W). Eficenta descreste de la clasa A.
http://m.emag.ro/asp...ntre-0-si-500/c

In acel buget aspirator fara sac rezulta  http://m.emag.ro/asp...b/pd/DGZVGBBB
Daca mai plusezi ceva la buget poti alege asta
http://m.emag.ro/asp...l/pd/D5ZVGBBBM/

Edited by nesupus, 14 June 2015 - 18:43.


#1492
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
Salut. Am un aspirator Samsung SC 4790, la care pentru a 2-a oara a cedat motorul. Prima data a fost schimbat in garantie, dar au zis ca a 2-a oara nu-l mai schimba. Cei de la samsung au zis ca din cauza filtrelor. Am mai cumparat un set de filtre pe care am dat vreo 80 ron si dupa cateva luni a cedat din nou.
Acum ma vad nevoit sa iau alt aspirator. Ce recomandati? Vreau neaparat sa aiba variator de putere. de asemenea prefer sa fie fara sac (nu stiu daca e alegerea cea mai buna).Buget aprox 450 ron.
Multumesc.

#1493
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013

View Postklaus76ro, on 04 iunie 2015 - 17:25, said:

buna ziua,
doresc o recomandare pentru un aspirator.
folosinta: uz casnic, 50m patrati, 1 data pe saptamana
mult parchet si gresie, foarte putin covor (5-6 m patrati)
este foarte mult praf in zona;
nu avem animale in casa.
buget= maxim 1.000 ron, dar nu ma supar deloc daca voi gasi ceva la jumatate din banii astia.

multumesc.
Am cumparat dupa multa documentare : bani putini si calitate in lucru http://www.pentruaca...lon-negru_8178/. Are destule accesorii, dar am mai cumparat si eu cateva care-ti fac viata mai usoara, (sotiei Posted Image ) cum este peria pentru praful asezat pe mobila, peria cu inaltime mica [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gai_JIrwtXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], peria dust-magnet aspira de jur-imprejur https://www.youtube....?v=vTHFZ6XS2a8.

Edited by CRIS6717, 19 June 2015 - 15:46.


#1494
klaus76ro

klaus76ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.09.2005

View Postmountsor, on 14 iunie 2015 - 14:08, said:

Salut, citind postarile utile, am suplimentat bugetul si m-am oprit  la urmatoarele;  
   https://shop.miele.r...on-ecoline-plus
https://shop.miele.r...ation-powerline
ce recomandati, care este diferenta, ca putere de aspirare, intre astea doua?

Multumesc!

Salutare,
intamplarea a facut ca astazi sa primesc noul aspirator.
este Miele Celebration C3 PowerLine de 1200W.

acum ceva timp nu as fi dat nici in ruptul capului 1000 ron pe un aspirator, dar dupa ce in ultimii 2 ani am schimbat un no-name si un samsung, alaturi de faptul ca m-a prins intr-o pasa financiara buna,....uite ca am dat 1050 ron pe susnumitul aspirator.

am ezitat mult in primul rand asupra tipului: cu sac, fara sac, sac refolosibil sau unica folosinta, cu apa, etc..
de-a lungul timpului le-am avut pe toate cred:
cu sac de panza pe care-l goleam periodic (asta a murit de prea mult moloz si alte asemenea)
cu filtrare prin apa (asta l-a vrut sotia dus la pensie deoarece canistra aia unde se pune apa avea colturi unde nu puteai baga carpa sa le stergi, deci era jumate murdara tot timpul)
fara sac (samsungul actual are o canistra si un filtru cilindric, hepa 10 cred, relativ simplu de golit daca faci operatiunea pe balcon sau la gunoi)

recunosc ca nici unul din aspiratoarele avute inainte nu a fost varf de gama si niciunul nu mi-a facut gaura in buget, cred ca 3-400 ron a fost suma maxima investita in fiecare.

asa ca prima alegere a fost tipul de aspirare, si citind postarile precedente de aici, am mers pe aspirator cu sac.
[post-edit] ce va zic mai departe e marketing, nu am testat eu inca, doar am citit la ei pe site sau in diverse review-uri pe site-uri de specialitate: miele are saci proprii, 9 straturi de panza/hartie ce draci or fi, apoi un filtru pre-motor, care arata ca o bucata de panza scamosata, apoi un filtru de aer, post-motor, care poate fi inlocuit, contra cost cu un filtru cu carbune activ sau filtru hepa.
total 11 faze de filtrare, in caz ca se intreba cineva ce inseamna chestia asta pe site-ul lor, sau asa am dedus eu. (sau 99.9% filtrare, dar nu am gasit nicaieieri specificata dimensiunea particulelor, standardul era parca de 3 microni)
iar cum la mine in casa praful e dusmanul suprem, sper sa rezolv macar partial problema (asta doar daca am dreptate sa cred ca aspiratorul actual imi ia praful prin fata iar o parte din el o da inapoi afara prin spate; 'om vedea...)[/]

dupa aceea a fost marca si, iar influentat de acest topic, am ales miele.
da de data aceasta, criteriul a fost altul.
am observat ca cei care detin miele, il recomanda, iar cei care nu-l detin il critica.
daca situatia ar fi fost inversa, recomandat ar fi sa fugi cat poti de acel produs (il lauzi cand nu-l ai, cand l-ai luat te plangi de el, atunci mai bine nu-l iau eu).
ei, avand in vedere ca cei care il iau, se simt confortabil cu el si il recomanda si altora si, in ciuda faptului ca pretul este unul piperat pentru romania, a fost ok.
am intrat si pe forumuri din afara si pe amazon si m-am dus direct la comentarii iar impresia a fost pozitiva.
asa mi-am ales marca.

cea de-a treia optiune a fost sa aleg modelul.
si a durat destul de mult, am purtat o conversatie cu un reprezentant miele, caruia i-am spus la ce-l folosesc si ce suprafata de covoare/gresie am in casa si mi-a fost recomandat un C3 ParquetLine de 1600w.
cum, de obicei, sunt gica-contra, am vrut sa compar mai multe modele.
am observat seria noua de miele a fost redenumita C3 Complete si are 2 sub-ramuri (de fapt, 2 si jumatate).
1. PowerLine de 1600W (si mai nou de 1200W)
2. EcoLine de 800W

Pana de curand Miele vindea alte modele si veti gasi pe youtube multe filmulete cu Seria S (de la 2 la 8), iar in SUA inca se vand sub denumiri gen Diamond / Blizzard / etc

Ideea retinuta de mine a fost ca Miele isi face propriile aspiratoare in Germania, clasele mari prezente acum in Europa sunt C1, C2, C3, unde C3 e cea mai noua, iar diferentele intre modelele din aceeasi clasa sunt mai mult de marketing si de accesorii incluse in pachet (in special periile)

Am ales 1200W deoarece:
- trecerea de la 2000W impusa de EU in 2014 la 800W mi se pare cam drastica; nu cred ca au reusit sa obtina aceasi putere de aspirare in asa de scurt timp.
- 1600W e limita maxima acum, cine vrea super putere sa aleaga varianta aceasta.

eu am ales 1200W
- ca un compromis intre 1600 si 800, pot doar sa presupun ca e model mai nou, iar dealerul are interes sa vand acum de 1600 pt ca in 2016-17 vine limita nou de 1200 (sper sa nu gresesc),
- are decibeli mai putini, 73 sau 74 fata de 78 la Powerline de 1600W
- are peria speciala pentru suprafete tari: (parchet / gresie, predominant la mine in casa)
- are tehnologia AirTeq despre care am citit numai lucruri bune ipe site-urile de specialitate, iar cel de 1600W nu o avea
si cam asta a fost.

in acest moment, mai mult decat un unboxing..nu am ce sa laud la acest aspirator.
ah...garantia d 10 ani pt utilizare casnica, la mine a prins si acest aspect.

in rest, culoarea albastru ocean nu ma da pe spate, as fi preferat rosu dar nu se poate, as fi preferat o perie pentru tapiteria la masina dar asta costa destul de mult (inca o data repet ca diferentele intre modele sunt date de accesorii deci cascati bine ochii cand alegeti modelul, altfel veti plati intre 100 si 300 ron pentru o perie care iti era necesara)

la unboxing, pot sa va zic asa:
- a durat 1 saptamana sa-l primesc, nu era pe stoc
- un pachet mare dar usor de transportat, cutia se rupe putin si apuci aspiratorul cu tot cu cutie
- montajul l-am facut in max 10 min, fara manual, verificand ca fiecare piesa sa faca click cum trebuie
- zgomotul este ok, chiar si la turatie maxima e mai mic decat la vechiul aspirator
- trage bine, dar asta e un test facut cu mana si recunosc aici ca sunt incepator in aspiratoare high-class, pot doar sa il compar cu samsung actual de 1600 sau 1800w, pai il face muci pe samsung (poate si faptul ca miele e 1000 ron iar samsung 300 ron)
- se misca usor prin casa
- cablu vine cu forta mare inapoi, chiar poate lasa vanatai daca nu esti atent
- cablu de alimentare e lung destul, dar furtunul de aspirare putea fi o jumatate de metru mai lung
- tubul e telescopic si greu, pare otel
- are fante in care poti prinde furtunul in laterale (doar daca furtunul are perie atasata), cica ar fi trebuit sa aiba chestia asta si pe spate/burta, dar nu am gasit-o.
- nu are blower si nu cred ca poti improviza ceva, deci nu poti sufla praful de sub tastatura sau ceva, poate unii cauta asta.
- nu are comenzi de +/- putere aspirare pe manerul de la furtun, dar sunt alte modele care au, in schimb are butoane mare pe carcasa si poti apasa cu piciorul pe ele
- are 3 perii accesorii standard (vedeti ca seriile mai vechi nu au) incluse in carcasa= 1. perie de tapiterie, 2.spatii inguste si 3.suprafete neregulate
- modelul acesta (C3 Celebration PowerLine, are si 2 perii separate, 1 de covor standard si una combo covor cu suprafete dure (gresie/parchet); la covoare folositi peri scurti, la suprafete dure mariti/extindeti perii
- sacul se schimba usor, are cca 5 litri si, cica, un set de 4 saci de astia te tin 1 an (cam 65 ron pachetul, vine si cu cele 2 filtre amintite)
- filtrul pre-motor nu l-am desfacut, am vazut ce face si cum se schimba
- filtru de aer l-am scos si l-am analizat, ceva hartie sau panza intr-o carcasa tip fagure; instalare usoara, iar pentru cei pretentiosi se poate pune hepa sau filtru cu carbune activ, dar costa 150-200 ron.
- filtrul asta e facut sa-ti ceara sa-l schimbi dupa 50 de ore de functionare a aspiratorului; depinde de fiecare sa-l schimbe cand vrea, dar el vine gratis oricum in pachetul de saci
- sacul e gros, nu se compara cu sacii de hartie, nici cu cei de panza clasici; pune 9 materiale diferita unul peste altul si desi fiecar din ele are doar cativa microni grosime, la final iese ceva solid
- am vazut o problema si ma mir ca miele nu a gasit rezolvare la ea: sacul se autoinchide ermetic (garnitura de cauciuc peste o fanta mobila) cand deschizi compartimentul motor; dar sacul ramane deschis cand compartimentul e inchis dar scoti furtunul de aspirare; de unde deduc ca inchiderea capacului de motor/filtre apasa si deschide gura sacului, iar cand deschizi capacul...se inchide sacul; problema apare cand capacul e inchis dar scoti furtunul din aspirator...capacul ramane inchis = sac deschis. deci, cam trebuie sa lasi furtunul in aspirator, nu e o problema pentru mine.
- inainte de cumparare, nu am gasit nicaieri specificata puterea de tragere a motorului; daca va uitati pe site-uri, o sa vedeti ca putere motorului e una (=consumul de curent, si poate fi de la 1000W la 2000W) iar puterea de aspirare a motorului e altceva (iar ceva bun aici e peste 400W); drept va zic ca nu am gasit nimic specificat la miele in acest sens, asa ca am mers pe recomandarile colegilor

pentru doar un unboxing am scris mai mult decat destul, daca am timp poate reusesc niste poze.
in rest numai de bine si maine il va folosi sotia prima data, eu sunt plecat dar cu proxima ocazie imi va reveni mie sarcina aspiratorului in timp ce consoarta se ocupa de desprafuitul mobilei.

toate cele bune.

Edited by klaus76ro, 19 June 2015 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate