Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Sfaturi pt schimbarea pc-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004

 Mannion, on Aug 14 2006, 00:30, said:

@FadeToBlack: Sigur mai incolo o sa-i mai pun inca 512 Mb de Ram. Totusi de ce recomanzi Seagate in loc de WD? Au aceleasi specificatii. E mai bun Seagate?
@FreeMan_FX: De ce tu, care ai AMD, recomanzi Intel? Poate ca totusi ma vei face sa-mi schimb intentia...

Putin offtopic: Ati cumparat careva online, mai exact de la pcgarage? Ce "experiente" ati avut?
Dupa mine .. nu firma face produsul ..care e mai bun ..pe-ala il aleg  :naughty:
Un argument foarte important e ca D805 e Dual Core :OK: ..si e clar ca asta viitorul  ^_^

Edited by FreeMan_FX, 13 August 2006 - 23:39.


#56
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Eu am cumparat online, de la www.emag.ro si n-am avut nici o problema. Sunt multumit in legatura cu achizitiile online. Nu ar trebui sa te iti faci griji.
Procesor Intel Pentium D805: http://www.pcgarage....805-26-ghz-box/ -> 3.6 milioane
Si placa de baza, uite: http://www.pcgarage....asus/p5nd2-sli/ -> 3.2 milioane.
Din pacate fara video integrat, dar daca vrei ceva cu mult mai bun in bani cat de cat putini, asta ar fi o solutie.

Edited by FadeToBlack, 13 August 2006 - 23:50.


#57
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Legat de Seagate 7200.10 recomandat de FadeToBlack , poti vedea aici un test interactiv , si chiar daca nu e si modelul de 250GB ..e vorba mai mult de tehnologie si anume Seagate a introdus Perpendicular Recording, care imbunatateste performantele si capacitatea HDD-ului.

#58
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Despre Seagate: M-am uitat pe site, este intr-adevar o imbunatatire considerabila in ceea ce priveste citirea si scrierea datelor. Un minus important cred ca este insa incalzirea mult mai accentuata a hdd-ului.

#59
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Toate se incalzesc cam la fel ..oricum e recomandat un cooler de HDD daca vrei sa nu te doara capul mai ales vara si daca n-ai ventilatie buna in carcasa, gasesti @ 20 lei unu suficient.
Eu am HDD-urile din semnatura ..cand erau vreo 28 grade in casa ..ajungeau pe undeva pe la 50 grade ..dupa ce le-am pus cooler maxim 30 grade  :)

#60
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Am aruncat o privire si asupra Pentium-ului D 805. Problema e ca nu am gasit o placa de baza (nici n-am stat prea mult sa caut) care sa aiba specificatii asemanatoare cu Asus M2NPV-VM: DVI, HDTV, Firewire. Iar cu o placa video separata cred ca as ajunge (destul de) mult mai scump. Raman deci la Athlon.

#61
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Mult noroc atunci. Era oricum peste buget Intel-ul.

#62
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Sunt alese urmatoarele componente:
Placa de baza Asus M2NPV-VM
Procesor AMD Athlon 64 3000+ Manila Box
Hard disk Seagate 320 GB BARRACUDA SATA-II 7200.10 Plus 7200rpm 16MB (Perpendicular recording)
DVD ROM LG 16x/48x 8164RBB Negru Bulk (Am acasa DVDRW LG)
Floppy disk Alps 1.44 MB Negru
Mai alesesem urmatoarele, dar nu sunt in stoc:
Memorie KingMax 512 MB DDR2 800MHz
Sursa Antec BasiqPower 350P-EC 350W
Nu stiu daca in locul celor doua as putea merge cu acestea:
Memoria:
Apacer 512MB 800MHz DDR2 CL5 (pt ca Sycron din cate stiu sunt f slabe si as vrea ca memoria sa mearga la frecventa de 800 MHz si alta dintre cele cat de cat ieftine nu gasesc)
Sursa:
Asus A-30F-1F (300w) sau Apex Allied 320 W Real - Bulk sau Speeze MegaForce I 300W sau Spire RockeTeer II Real 400W sau Sirtec ATX-360-212-2A. Acestea sunt intre 80 si 130 RON. Mai multi bani pt sursa nu prea as avea. Ce-mi recomandati in privinta memoriei si a sursei?

#63
evo_tman

evo_tman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.08.2006
sursa SIRTEC
de memorii nu stiu

da si tu site-ul sa vad de unde le iei

#64
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
sirtec e la www.intend.ro
restul la www.pcgarage.ro

#65
Hell1

Hell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 05.08.2006
Windows Vista™ Capable Link
Asus M2NPV-VM practic nvidia spune  GeForce™ 6150 GPU and NVIDIA nForce™ 430 MCP  featuring HD video e vista ready si daca nvidia spune, asa e.
Mannion tot la placa asta ma gandeam si eu daca iti faci un sistem sa-mi spui si mie te rog cum merge.
Vezi ca 512 ram e putin 128 se duce la placa video
Geil Value 1GB 667MHz Link nu ma pricep la ram dar cred ca ajunge la 800mhz

Edited by Hell1, 18 August 2006 - 19:15.


#66
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
sirtec zic...si se gaseshte in bucuresti la itdirect

GEIL e value,eu zic ca in nici un caz nu pupa 800 bine(parerea mea :D)

daca vrei memorii entuziaste value,uita-te spre teamgroup...

si 1GB e destul de sesizabil(eu am 512 si se poticneshte)

#67
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
din nefericire (sau poate din fericire!) nu-s din bucuresti.
acum raman cu 512 Mb RAM (apacer) sa vad cum merge si daca n-o sa fie suficient, mai iau o pastila.
sursa: am comandat un fortron, sper sa fie suficient (350w)
@hell1: tinem legatura

#68
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
fain Fortron
:D
am si eu(400)

nice going

#69
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Am luat memoria Apacer si sursa Fortron. Am gasit pe aici o carcasa careia i-am scos sursa si i-am pus Fortron-ul. Computerul merge f bine, n-am probleme cu blocari, etc. L-am oc usor din bios si acum merge la 1,91 GHz. Nu prea ma pricep la oc, mai am multe de invatat. Deocamdata nu prea am timp de multe teste, asa ca voi mai interveni peste cateva (mai multe) zile.
Placa de baza este super, asa cum scrie in specificatii: DVI si Firewire onboard, iar prin conectori mai merge inca un Firewire si iesirea video cu s-video, tv-out si hdtv.
A, inca ceva: parca ar mai vrea ceva ram win mce (pt placa video am pus doar 16 mb), dar sper ca win xp sp2 (pe care voi trece curand, cand voi avea timp) se va multumi cu cei aproape 500 mb ce-i raman.

Edited by Mannion, 02 September 2006 - 22:53.


#70
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Ma bucur ca iese ceva din threadurile astea.
Butonare placuta .  :coolspeak:

#71
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Salve !

Vreau sa imi iau un pc nou cu cpu intel 2 core duo la 1.86.

Dilema mea e placa de baza: vreau o placa de baza STABILA, fara BUG-uri, nu ma intereseaza OC si pana in 5-6 mil. Plus ca am nevoie si de un IDE.

M-as duce catre Intel. Cei de la Flamingo imi ziceau MSI (dar si ca Intel sunt bune, dar nu la jocuri si OC - OC nu ma intereseaza, dar jocurile da)

So ?

#72
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Calculatorul ala o sa fie facut doar din procesor ? :D ce placa video/ram/hdd/carcasa/sursa vrei sa pui pe el ? ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate