Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#55
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View Postaurel.ion, on Jul 30 2006, 11:01, said:

Astia nu sunt oamenii lui Dumnezeu, ci sunt doar samsari: "pestera de hoti ati facut din Casa Domnului".

Iisus Hristos le-a atras atentia celora care se lacomeau, care jupuiau oamenii pentru nimic,nu neaparat celora care taxau ,care incasau ceva pentru serviciul lor.Ca drept dovada, ai sa gasesti o pilda in Bilblie, unde IIsus a mers in piata si a angajat 2 oameni sa lucreze la vie,oameni cu care sa tocmit la un pret.

Sa nu uitam ca si cultele religioase si slujbele bisericesti se intretin tot cu niste preturi.

#56
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postpucon, on Jul 30 2006, 19:02, said:

Zamolxis123, tu nu asculta la ce scriu unii aici. De inmormantat, pana si ateii se inmormanteaza intr-o religie,daca mor de batranete.Am auzit foarte multe persoane care se declara atei, dar nu am vazut inca unul sa se inmormanteze fara o slujba religioasa, indiferent de religie.Cand oamenii ajung la neputinta, la anii batranetii, primul lucru care il fac se intorc la DUMNEZEU ,indiferent de puterea materiala s-au fizica avuta!
O alta categorie din cei care scriu aici contra Bisericii, sunt cei care vor sa ingroape ortodoxia.
Unii ce scriu aici, se razvratesc contra bisericii, tocmai de zgarcenia ce exista in ei. Le este frica sa bage mana `n buzunar sa dea ceva pentru Biserica, incercand sa-i aduca bisericii fel de fel de critici, doar, doar vor scapa de DAR !

Unde preferati sa va educati copii in timpul liber, intr-un bar plin de droguri , criminali si tot felul de nenorociti  s-au intr-o Biserica?

Stiu asta. Este exact ce am vrut sa spun.

#57
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostMosotti, on Jul 30 2006, 00:52, said:

singurul impozit pe care l-as da bisericii ar fi o cruce infipta in cap de la dreapta la stinga :death:
Oricum îl dai, fiindcă toate cultele recunoscute de stat sunt finanțate de la bugetul de stat.

Corect ar fi așa: bă, care vreți biserică, finanțați-v-o! Vreți să lingeți onanist un cur teoctist? Ochei, da’ nu pe banii mei!

#58
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Sa puna un pret preotii pe serviciile lor, si cu asta basta.
Dar sa nu ma taxeze toata viata pentru un botez, o nunta si o inmormantare, in plus fata de taxele pe care oricum le incaseaza si acum.
Ce sa zic, saracii, de parca burtosii ar muri de foame.  :lol:

#59
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postpucon, on Jul 30 2006, 19:12, said:

Ca drept dovada, ai sa gasesti o pilda in Bilblie, unde IIsus a mers in piata si a angajat 2 oameni sa lucreze la vie,oameni cu care sa tocmit la un pret.
Cred că ai urmărit o transmisie din piața Matache Măcelaru, în direct și live la OTV și în reluare la DDTV.
Tati, aia era o ilustrare, și nu Isus a tocmit, ci Dumnezeu, în plus, chiar și luată literal, ca o povestire, un om care culege via prestează o muncă cinstită, nu aburește proștii cu petarde despre focul iadului, sufletul care mănâncă chiftelele din frigider and shit.

Edited by Cimp0aca, 30 July 2006 - 18:27.


#60
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View PostZamolxel, on Jul 30 2006, 13:10, said:

Mai există parcuri, cluburi sportive, diferite cercuri pentru copii... și alte variante. Îmi cer scuze dacă biserica nu este printre preferatele mele în educarea copilului meu. Și nici barurile, indiferent de categoria oamenilor care le frecventează.

Quote

Destul că am "obligat" copilul sa fie ortodox și nu i-am dat șansa să aleagă el.  :angry:
Mda, ...Si nu i-am dat sansa sa aleaga el !

Vad ca prindeti repede ce va spun lucratorii sociali in lumea occidentala, dar nu va prindeti de fapt ca asta este un santaj cu care societatea este controlata.
Acolo unde tu traiesti, societatea influientata de lucratorii sociali, care au facut o afacere din asta, foloseste foarte des aceasta deviza:
Copilul trebuie sa-l lasi sa aleaga !

Normal ca lasandul sa aleaga, el nu are experienta unui adult si nu va sti nicioodata ce sa aleaga. Ne stiind, asa ajunge victima solcietatii, victima politicienilor, victima celora care din taxele tale au facut o cariera din asta,lasa-l sa aleaga!

Cum poti sa lasi in copil sa aleaga, cat timp el nu are o experienta de viata?!
Sa aleaga ce ?, Drogurile, strada,sa nu invete ca va ajunge un intelectual si apoi guvernantii au probleme sa creeze locuri de munca pentru el ?!
Nu stim noui sa alegem, uni de loc uni mai putin, care avem o experienta de viata, daramite un copil !

A spune ca ii dai copilului tau sansa sa aleaga, inca din frageda pruncie, e ca si cum ti-asi spune eu tie acum:
De maine trebuie sa alegi o alta galaxie in care sa traiesti, alege galaxia si maine ai plecarea !
Poti alege daca tu nu ai trecut pe acolo?!
Poate alege copilul tau ce religie sa fie la varsta la care tu l-ai increstinat ?
Noi avem 20-30-50 s-au 60 de ani de experienta de viata si tot ne contrazicem cu ce trebuie ales, daramite un copil !

Edited by pucon, 30 July 2006 - 18:28.


#61
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Copilul poate să aleagă atunci când devine adult. Vezi biserica baptistă şi altele ce i-au urmat exemplul.

#62
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Dacă un distrus de la o tarabă nu-şi completează la timp declaraţie de impunere fiscală, îl f8t3 ioşca cu vreo 10 milioane amendă.
Câte sutane declară şpaga de la slujbe, nunţi, botezuri şi alte parastase?

P.S. O preacinstită biserică din buricul târgului, chiar în Piața Sfatului din Brașov, are parter comercial cu spații pentru exchange și alte marafeturi. Am fost chiar ieri noapte să vizităm centrul vechi cu niște amici din afară. S-au chișat pi ei di râs. Hai, bă, că e de râsu c8r8lui!...

#63
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
adevarul e ca s-au facut prea multe biserici (in opinia mea). Fiecare popa care avea fiu la teologie musai si-a facut si parohie ca sa aiba din ce sa traiasca si fiul. Nu neaparat pentru ca avea comunitatea nevoie. Atunci se naste intrebarea: de ce sa platim ceva ce e supradimensionat? Si mai intrebam ceva: oare cat reprezinta in euro, acel procent de 7-7% din salarii (luat per total in romania)

#64
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
acum serios ... ai citit ce ai scris ?  :lol:
pai daca sunt ateu de ce as intra ...

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
intodeauna cand am vizitat o manastire veche am platit taxa la intrare, nice try ;)

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
eu nu, dar daca posibila sotie ar vrea atunci nu ti se pare normal ca platitoare de impozit sa aibe dreptul sa o faca ?

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
este nunta lor, ei platesc. se pare ca iti lipsesc notiunile de baza ale economiei  :proud:

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
of of mai mai... unde duce fanatismul asta. pai daca ei au platit, nu inteleg ce te f... pe tine grija, sincer sa fiu. oricum nu ma pasioneaza cununiile religioase  :console:

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.
nu imi pasa ce se intampla cu mine dupa ce am murit. pot sa ma arunce in fata blocului si sa ma lase acolo, eu nu mai exist totul s-a terminat.


cum era aia ... iubeste-ti aproapele ? ah, nu se aplica decat la credinciosi  :kisstogether:

Edited by zuppy, 30 July 2006 - 19:11.


#65
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Parerea mea e sa nu va mai agitati atat,
haideti sa vedem cui i-a basit mintea chestia asta si care-i scopul final.
pana acum am mai vazut vre-o 3-4 chesti cu biserica ortodoxa, dezbinarea sa, separatia , dati-mi voie sa am cateva rezerve asupra scopului.

sa traducem
cineva introduce aceasta noua taxa cu scopul de a distruge si ultimul stalp al natiei romanesti - credinta sa ortodoxa - dreapta credinta

Edited by zoro2, 30 July 2006 - 19:12.


#66
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postzoro2, on Jul 30 2006, 20:10, said:

sa traducem
cineva introduce aceasta noua taxa cu scopul de a distruge si ultimul stalp al natiei romanesti - credinta sa ortodoxa - dreapta credinta
Stâlpul ăla ar trebui introdus în c8r8l celor care nu pot sta decât atârnați de poala altora, de parcă n-ar avea cap și mâini și picioare.
După ce au dus de nas și au tras șuturi în c8r, câte mii de ani vrei tu, poporului ăsta și așa născut cu forcepsu’, acuma mai vor și bani de la victime? Ce-i drept, prostia și mândria se plătesc...

Edited by Cimp0aca, 30 July 2006 - 19:25.


#67
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View PostCimp0aca, on Jul 30 2006, 14:24, said:

Stâlpul ăla ar trebui introdus în c8r8l celor care nu pot sta decât atârnați de poala altora, de parcă n-ar avea cap și mâini și picioare.
După ce au dus de nas și au tras șuturi în c8r, câte mii de ani vrei tu, poporului ăsta și așa născut cu forcepsu’, acuma mai vor și bani de la victime? Ce-i drept, prostia și mândria se plătesc...
Niciodata nu ai sa poti sa faci bine, pentru toata lumea in egala masura,asa cum nu ai sa poti niciodata sa pedepsesti rau facatorii pe merit.
Dar daca vorbim de raul adus de biserici omenirii, cred ca ar trebui sa incepi cu Biserica catolica si ce-a musulmana, apoi cu altele si poate ca pe ultimul loc cu ce-a Ortodoxa.
Biserica Ortodoxa nu a finantat razboaie si nici nu a indemnat natiunile ortodoxe sa faca imperii, opozit celorlalte.

#68
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postpucon, on Jul 30 2006, 20:39, said:

Biserica Ortodoxa nu a finantat razboaie si nici nu a indemnat natiunile ortodoxe sa faca imperii, opozit celorlalte.
A fost mai șmecheră, haha, pesemne că ai uitat că era suficient să meargă nenea ăla cu ștevia în fața trupelor și obleții plini de mândrie națională se și credeau cruciați împotriva rușilor și bulgarilor catolici.

Edit: cum se numește biserica musulmană?

Edited by Cimp0aca, 30 July 2006 - 20:18.


#69
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postkaminski, on Jul 29 2006, 18:07, said:

...
Impozitul este obligatoriu pentru toti credinciosii, iar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri. Totodata, plata acestui impozit scuteste contribuabilul de taxe suplimentare in cazul in care beneficiaza de servicii religioase.

Sursa Ziarul Ziua
http://www.ziua.net/...data=2006-07-29

Nu le este indeajuns cit cistiga  :cursing:  
Atei trebuie sa plateasca ?

nu inteleg ce au ateii impotriva Bisericii.

se spune clar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri.

deci banii vostri nu merg la Biserica Ortodoxa!

practic Biserica primeste doar banii de la credinciosi.

banii vostri ii ia statul, deci certati-va cu el; practic statul va ia banii iar voi injurati Biserica; ma scuzati dar este ilogic

#70
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Nu dorim niciun alt impozit pe salariul nostru. Punct.

#71
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdata, on Jul 30 2006, 21:48, said:

nu inteleg ce au ateii impotriva Bisericii.
se spune clar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri.
deci banii vostri nu merg la Biserica Ortodoxa!
practic Biserica primeste doar banii de la credinciosi.
banii vostri ii ia statul, deci certati-va cu el; practic statul va ia banii iar voi injurati Biserica; ma scuzati dar este ilogic
Băi, m-ai spart în premolari! Deci, dacă ai fi ateu, pe banii proveniți din impozitele colectate de la tine scrie clar: a nu se folosi pentru salarii pentru popi sau izmene pentru călugări, nu?
Este logic.

#72
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postdata, on Jul 30 2006, 21:48, said:

nu inteleg ce au ateii impotriva Bisericii.

se spune clar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri.

deci banii vostri nu merg la Biserica Ortodoxa!

practic Biserica primeste doar banii de la credinciosi.

banii vostri ii ia statul, deci certati-va cu el; practic statul va ia banii iar voi injurati Biserica; ma scuzati dar este ilogic

Am ceva împotriva ideii pentru că asta înseamnă că dau bani mai mulți la stat. Deci:

- credincioșii dau bani pentru un serviciu de care beneficiază
- ateii dau mai mulți bani pentru „alte scopuri” de care beneficiază și credincioșii

Ce anume era ilogic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate