Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Sumo

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#55
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Bun rau Asashoryu asta ce sa mai...

#56
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Zvastrici, on Dec 27 2003, 17:51, said:

Va anunt ca d'nul Emil Gradinescu ne citeste cu placere.
:cya: Emil.  :drac:
Ps. Keep up the good work!
Ps. Mai vrem comentarii hazlii cum ar fi: "zboara", "a primit o lectie de sumo", "nu si-a dat seama inca daca lupta a inceput sau nu", "robotelul"... :D

<{POST_SNAPBACK}>


Emil Gradinescuuu?! Where are you? Colegul tau Alexandru Gheorghias sucks big time, trimite-l acasa, fa-i program sexi, scapa-ne de el. Gheorghias asta nu are ce cauta in fata microfonului comentand sumo ci balet, aruncarea-si cu ciocanul in cap, d-astea.  :D

Ultimele turnee le-a comentat numai Alexandrion asta si mi-a ajuns.

Tonight la 00.20 (RO) continua o noua serie de 3 zile si daca il comenteaza tot varzica asta de Gheorhias dau televizorul pe mute.  :walkman:

Hemil! Hemil! Hemil! :bigwhitegrin:

Anyway, sumo rulz. :arigato:

Edited by Zvastrici, 07 November 2004 - 22:10.


#57
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
D'nilor, are cineva sau stie cineva de unde as putea downloda filmulete cu lupte din perioada 1998-2002?  :huh:

Edit: tonight la 22.30 se disputa zilele 10, 11 si 12 din ultimul turneu al anului 2004 iar luni la 20.45 ultimele 3 zile ale acestui turneu. Turneul acesta este deosebit de important pentru Kaio dat fiind faptul ca poate promova la rangul de yokozuna daca realizeaza minim 13 victorii.

Succes Kaio!  :D

Edited by Zvastrici, 02 January 2005 - 19:08.


#58
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Mda... grila de programe de la Eurosport este cam varza in ultima perioada. Lipseste diversitatea, sunt atat de multe sporturi, se sufoca uneori cu o anumita disciplina si altele.

De exemplu, sariturile cu schiurile imi sunt pana peste ceafa, nu pana la nivelul gatului, se difuzeaza cateva ore bune pe zi numai aceasta disciplina, ajunge!
Pe deasupra, cine le comenteaza, o face agresiv, stresant, te indeamna repede la procedura de schimbare a postului. Nu frate, acest sport trebuie comentat elegant, relaxant, precum alte discipline care implica schiurile.

Aceste critici le adaug si la sumo, de aici punandumi-se pata de fapt pe programul de difuzare a Eurosportului, respectiv faptul ca modul de difuzare este anapoda, total diferit fata de trecut, respectiv o ora pe saptamana, in ziua de luni, urmand ca in duminica acelei saptamani sa se difuzeze acea ora in reluare, aspect care nu este precizat in programul de pe eurosport.com.
Deci, dupa ce ca imi difuzeaza doar o ora pe saptamana timp in care uit cam tot ce se intampla in turneu, imi mai si repeta acea zi duminica seara. Duminica in care sper sa ma relaxez cu noutati, cu noi victorii. Huh... si-au schimbat personalul astia de la Eurosport, or what?

Bun, gandim obiectiv, sumo are rating mic, dar saritura cu schiurile are rating atat de mare incat sa iti sufoci clientii cateva ore bune pe zi cu sportivii aia care arata toti la fel si care sar la fel?  :naughty:

Edited by Zvastrici, 03 January 2005 - 11:55.


#59
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sumo este unul dintre putinele sporturi care iti inseala orice asteptare, motiv pentru care este atat de interesant. Chiar si ghicitorii de profesie si-ar lua-o in mana... Daca casele de pariuri ar introduce acest sport s-ar imbogati... dar asta nu s-ar intampla pentru ca nu orice "gigi" place acest sport.

Asashoryu ar trebui amendat putin, trebuie un Garcea din RO pentru asta, stilul si caracterul sau par a fi extrem de departe de stilul ortodox si de fairplay-ul pe care il are in vedere aceasta disciplina. Acest luptator este departe de eleganta pe care ar trebui sa o aiba un luptator de sumo motiv pentru care cu prima ocazie in care il voi prinde pe forum, il voi bana.  :naughty:

Tocmai s-a incheiat difuzarea zilelor 10, 11 si 12 ale ultimului turneu al anului 2004 si pana la urmatoarea zilei de luni cred ca am sa caftesc pe cineva...  :D

Referitor la comentatorul Alexandru Gheorghias, cred ca acesta ar fi primul pe care l-as invita in dohio si l-as calma cu cateva serii de tzupari...

Sumo rulz!  :coolspeak:

#60
popilieflorin

popilieflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.01.2005
Ma enerveaza si pe mine modul cum se da mai nou sumo pe Eurosport, doar intr-o singura zi. In plus nu mai am rabdare pana dau cei de la Eurosport ce s-a intamplat cu 2 luni in urma. Ma uit la rezultat in direct pe http://www.sumo.or.jp/eng/ .Chiar acuma se desfasoara turneul din ianuarie. Din pacate tot Asashoriu sparge tot  :cursing: . Mi-as dori inca un yokozuna desi inca nu vad cine ar putea sa ajunga. Au fost multi care au avut sanse dar nimeni nu a reusit, iar dupa retragerea lui Musasimaru parca e mai sarac Sumo. Hakuho e promitator dar nu stiu cat o sa-l tina  :worthy: . La fel a fost si Kotumitsuki si Tociazuma la inceput dar dupa aia s-au plafonat. Cat despre Ciotaikai are prea putina tehnica, iar Kaio este cam lent. Au aparut cateva figuri noi interesante in ultima perioada: Kokai si inca unul care momentan imi scapa numele  :huh: . Despre Robotel nu mai zic nimic. Personal ma distreaza ce mandru e cand castiga desi rikisii nu prea isi exteriorizeaza sentimentele asa cum ne spunea si Emil Gradinescu. Pe mine nu ma enerveaza Alexandru Ghiorgias deloc. Ba chiar imi place. Nu stiu ce aveti cu el.
:peacefingers:

#61
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
cu ce fel de bere ii ingrasa pa astia de la sumo ca porcii de cind sunt mici?
ca flexibilitate si forta au..

#62
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

popilieflorin, on Jan 19 2005, 16:16, said:

Ma enerveaza si pe mine modul cum se da mai nou sumo pe Eurosport, doar intr-o singura zi.

<{POST_SNAPBACK}>

Asa au ajuns? In ultimul timp n-am mai avut timp sa urmaresc, dar stiu ca dadeau de-a lungul a trei zile. WTF? :huh:

#63
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
popilieflorin, excelente comentarii si bine ai venit!  :coolspeak:

True, Musashimaru si-a luat tapalsita, mai nou l-a urmat si Musoyama, 2 luptatori de generatii apropiate care, se pare ca au luat cu dansii la plecare si oaresce farmec din dohio...

True, la ora actuala tanarul Hakuho (numai 19 ani!) se prezinta excelent pana acum si sper ca in viitor sa fie un temut adversar al prost crescutului Asashoryu. Imi pare totusi ca acest Hakuho nu este suficient de agresiv, ba din contra, pentru a obtine rezultate senzationale este un must be avand in vedere stilul de lupta din ultimii ani. Trebuie sa fie mult mai agresiv, ii trebuie victorii multe, foarte multe, pentru a-i creste increderea in fortele si in talentul sau, urmand ca dupa aceea sa fie unul dintre adversarii de temut al lui yokozuna.

Kaio tocmai si-a ratat o alta sansa de a deveni yokozuna si am impresia ca o alta sansa de acest gen nu va mai avea vreodata... to old for this shit, as spune.

Alexandru Ggheorghias este ok, dar Gradinescu il face de departe... Cu toate ca Gheorghias este ok, trebuie sa ne luam de cineva pana la urma ca de richisii n-am putea... L-as opinti pe Alexandru un pic in dohio ca si asa ii place termenul de "se opinteste"...  :naughty: Si apropo, mai are o expresie favorita lui "extrem, extrem de dificil sau de incomod".

Ma intereseaza mult sa downlodez de pe undeva meciuri ale turneelor din perioada 1998-2002. Any help?

Edited by Zvastrici, 19 January 2005 - 22:23.


#64
popilieflorin

popilieflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.01.2005

Zvastrici, on Jan 19 2005, 22:22, said:

Ma intereseaza mult sa downlodez de pe undeva meciuri ale turneelor din perioada 1998-2002. Any help?

Incearca aici http://www.banzuke.com/index.html
Pentru mai multe linkuri despre sumo vezi si http://www.geocities...umolinks/e.html

#65
popilieflorin

popilieflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.01.2005

zippy99, on Jan 19 2005, 16:21, said:

cu ce fel de bere ii ingrasa pa astia de la sumo ca porcii de cind sunt mici?
ca flexibilitate si forta au..

Ai dreptate. Urmeaza niste "cure" foarte riguroase cu bere si gratare  :w00t:  Dar astea nu ii impiedica sa faca sfoara  :P

#66
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
DA, da cica ii ingrasa cu bere de mici, alea cu gratarele mai tirziu..

#67
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

popilieflorin, on Jan 20 2005, 09:37, said:

Incearca aici http://www.banzuke.com/index.html
Pentru mai multe linkuri despre sumo vezi si http://www.geocities...umolinks/e.html

<{POST_SNAPBACK}>


Mutumesc pentru linkuri, in special banzuke.com! M-a lovit exact unde mi-as fi dorit mai mult.  :peacefingers:

#68
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Domnilor, se difuzeaza un nou turneu pe Eurosport, respectiv primul al anului 2005. Se pare ca turneul va fi difuzat ca precedentul dar in fiecare episod se vor difuza meciuri doar din doua zile de turneu fata de 3 cu cat am fost obijnuiti de atatia ani... Asadar in fiecare luni seara o ora de sumo urmand ca aceasta ora sa se difuzeze in reluare in seara zilei de duminica a saptamanii respective.

Foarte foarte important este ca Emil Gradinescu a revenit in fata microfonului pe care scrie sumo si este ALTA mancare de rikisi acum. Nota 10 Hemil, sa nu mai pleci daca nu vrei sa-l pun pe Chiotaikai sa te viziteze...  :naughty: Apropo, Hemil, pe unde hai umblat?  :D

Trecand peste aceste glume asortate in regimului de fight, din ce urmaresc pe eurosport, Emil Gradinescu este un comentator de exceptie si ne dorim sa aiba o cariera in acest sens mult mai lunga decat cea a lui Cristian Topescu.   :coolspeak:

Hemil, cu prima ocazie in care te voi intalni am sa iti cer un hautograf mancati-as ca tare imi place sa te haud la sumo...  :D

Edited by Zvastrici, 01 March 2005 - 17:12.


#69
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Emil, da, multumim ca esti de acord cu noi in privinta lui Hakuho. :) Ceea ce este pacat, cel putin pana in acest moment, este ca turneul care se desfasoara zilele astea, cel de martie, este un bad start pentru Hakuho, inregistrand pana in ziua a 4-a scorul de 1 victorie-4pierderi.

Colegul tau Alexandrion ce mai face? :D

#70
popilieflorin

popilieflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.01.2005

Zvastrici, on Mar 17 2005, 10:43, said:

Ceea ce este pacat, cel putin pana in acest moment, este ca turneul care se desfasoara zilele astea, cel de martie, este un bad start pentru Hakuho, inregistrand pana in ziua a 4-a scorul de 1 victorie-4pierderi.

<{POST_SNAPBACK}>


In privinta lui Hakuho am fost socat  :eek:  si eu cand am vazut rezultatele din primele zile. Am cautat sa aflu ce s-a intamplat pe http://www.sumoforum.net/forums/ dar nu am gasit nimic acolo.  

Totusi exista o explicatie. Cele 3 meciuri le-a pierdut in fata unor rikisi foarte in forma in momentul de fata: Tocinonada, Kokai si Kakizoe. Toti cei trei au avut meciuri grele si au avut un start foarte bun. :gunsmilie:

Oricum ascensiunea lui Hakuho trebuie urmarita indeaproape rezultatele lui din turneele anterioare fiind excelente (11-4, 8-7, 12-3, 11-4).  :OK:

Imi doresc forte mult sa-i dea cineva peste nas la Asashoryu ca deja e un fel de Schumacher in Sumo. Imi pun toate sperantele in Hakuho.   :worthy:

Ar fi mult mai interesant ca luptele sa fie mai echilibrate. Oricum chiar si Asashoryu se teme un pic de cei grei dar e limpede ca nu are inca un rival pe masura.  

Astept cu mare interes sa vad evolutia evenimentelor din acest turneu. Dar deja sansele ca Asashoryu sa piarda acest turneu sunt foarte mici avand in vedere rezultatele celorlalti rikisi. Numai daca nu se accidenteaza Asashoryu....
:peacefingers:

#71
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Eh da! Hakuho inregistreaza in acest moment scorul de 3 la 3.

Tare m-ar fi incantat sa fi fost prezenti in dohio astazi yokozunosii Takanohana, Akebono, Wakanohana si Musashimaru si sa-l fi vazut atunci pe Asashoryu. Da, de notat faptul ca in anul 2000 existau 4 yokozuna in activitate, respectiv cei mentionati mai sus.  :w00t: Deci erau prezenti toti 4 in acelasi timp in turneele acele perioade deci va dati seama ca atunci sumo era sumo! Acum e praf si monoton fata de atunci.

Apropo de Takanohana si Ashasoryu, sa stiti ca au avut ocazia de a se intalni in dohio si anume in anul 2002, parami-se in ultimul turneu al lui Takanohana. In acea lupta Asashoryu avea rangul de sekiwake si deja era un adversar incredibil de bun. Lupta a fost castigata de Takanohana, lupta care a adus o bucurie enorma japonezilor dat fiind faptul ca Asashoryu este mongol si Takanohana japonez.

Imi pare tare rau ca nu am reusit sa vad meciuri cu Wakanohana cu toate ca am cautat la greu...  :huh: Any help?  :worthy:

In imaginile atasate, de la stanga la dreapta: Akebono, Musashimaru, Takanohana, si un yokozuna mai modest, Wakanohana, acesta fiind fratele lui Takanohana!  :w00t: Yokozuna in familie!  :D

Edit: P.S. Hemil! Hemil! Hemil!  :D

Attached Files


Edited by Zvastrici, 19 March 2005 - 08:38.


#72
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Hmm, ceva nu e in regula, cand a incercat Kayo sa ajunga Yokozuna comentatorul a spus (si cred ca de mai multe ori) ca ar fi primul japonez care ajunge Yokozuna de nu'sh cati ani, ori din ce spuneti voi, Musashimaru si Takanohana sunt japonezi  :huh:

In ce-l priveste pe Asashoryu, am sentimentul ca si faptul ca nu prea e agreat de publicul japonez il face sa fie atat de determinat, iar expresia aia sfidatoare pe care o are dupa victorii spune multe.
Personal, nu vad cine i-ar putea pune probleme in acest moment, poate peste cativa ani, sa mai creasca luptatorii tineri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate