Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sumo

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am urmarit "Cupa Imparatului" din Japonia pe EuroSport seara de seara.. (noapte de noapte) si trebuie sa va marturisesc ca e SUPERB sportul asta.

Daca la inceput nu intelegeam prea multe, acum mai ca am inceput sa invat procedeele, luptatorii (rikish-ii) si deja am preferinte :D:D:D

Preferatul meu este Asashoryu  care dealtfel a si catigat ultimul turneu si este cel mai mare smecher in grad... Yokozuna  ;)

Detalii despre aceasta disciplina gasiti aici : http://www.sumo.or.jp/eng/index.php

Zau ca e beton sportul asta. Abia astept sa mai vad un turneu ceva pe Eurosport.  :OK:

Attached Files



#2
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mie mi se pare ciudat ... sau mai degraba original ca victoria se acorda asha de repede si se joaca 1 SINGUR meci ... nu tu cel mai bun din 3 sau asha ceva.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Katzelu
Mie mi se pare ciudat ... sau mai degraba original ca victoria se acorda asha de repede si se joaca 1 SINGUR meci ... nu tu cel mai bun din 3 sau asha ceva.

Pai da.. dar se fac campionate. Fiecare joca aproximativ 15 meciuri. UNUL pe ZI !!!  :D

Oricum, m-a fascinat SUMO-ul asta. Chiar e interesant  :OK:

#4
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Da si dak nu termina cu rezultat pozitiv (win - loss) ii degradeaza sau chestii de genu asta. Sunt nush cate rank-uri si cel care are un rank mare nu ramane asha la infinit ... dak nu se tine bine ... goes down :)

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Ma alatur si eu fanilor de ;Rmaster; sumo ;Lmaster; ! Are reguli de "joc" simple si uneori poate oferi un adevarat spectacol... cand un incepator il doboara pe un "veteran". Oricum daca se doreste tactica, inteligenta si/sau forta sumo este sportul care merita o atentie deosebita!
:OK: /Headbang/ ;great; ;ola; :yeah baby

#6
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Regulile sunt simple dar procedeele de victorie sunt *NUMEROASE*. Io asha am vazut cel putin. De la un meci la altu, altprocedeu prin care se obtine victoria.

#7
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Cand vad un sport nou, incep prin afla cum se castiga; iar la sumo e simplu: adu-l afara sau pe jos! Si da, intr-adevar exista destul de multe modalitati pentru a face asta... Asa cum am mai spus: tactica, inteligenta si/sau forta!

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Monitox ! Daca nu facem niste sport cred ca nu mai este mult pana sa intram si noi in liga mica de Sumo :D

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Monitox
Detalii despre aceasta disciplina gasiti aici : http://www.sumo.or.jp/eng/index.php

Zau ca e beton sportul asta. Abia astept sa mai vad un turneu ceva pe Eurosport.  :OK:

beton sport, ma uit l ael de cand eram mai mic si au inceput aia sa bage pe EUROSPORT, chiar fain - cam greu cu tehnicile alea si mai ales cu limbajul :)

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
E un sport DEOSEBIT. Si culmea e ca NU sunt violenti sportivii. Am vazut nenumarate faze in care un luptator isi proteja adversarul sa nu cada foarte rau ;)

Se mai intampla si sa zboare putin de la cei 60 de cm ai ring-ului insa e un sport rafinat, elegant si foarte placut de privit.

Procedeele sunt foarte multe si interesante  ;)

#11
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
asa, da, cu ring-ul ala mai ridicat este misto si incitant, cateodata ma gandesc "daca o sa pice asta peste public e prapad!" ca e micut si nu se simte

mai degraba eu imi fac griji pt aia din primele randuri si nu pt concurenti, care au "amortizoare" :)

#12
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Rar s-a intamplat din cate am vazut ca un luptator sa fie aruncat a.i. sa cada peste vreun om ... poate si pt ca spectatorii au reflexe bune :)

#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
In primele randuri stau arbitrii. Probabil tipii sunt antrenati si stiu sa se fereasca  :drac:

#14
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Pai nu sunt numa 4 arbtrii ? Io parca asha intelesesem ...

#15
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sumo? Nota 14!

Ma bucur ca nu sunt singurul care se uita la sumo...Un prieten ma intreba: "Sumo? Da' ce vezi frate la umflatii aia?" Pai ziceti si voi. Ar fi avut rost sa ma apuc sa ii explic cum sta treaba cu Sumo? I-am sus: "Ba! Cum se uita mata inebunita la nush ce telenovela, asa ma uit eu la Sumo!"

Sumo este un sport extraordinar si este printre cele mai vechi sporturi ale Japoniei. Este neschimbat de sute de ani. Are  aceleasi reguli, aceiasi rikishi de atata timp. S-au facut mici modificari dar nelegate de lupta in ring. La inceputuri numai japonezii puteau deveni luptatori de sumo. Dar in ziua de astazi acest sport s-a extins si prin alte meleaguri. Exemplu: Asashoryu, Kyokutenho, Kyokushuzan, sunt mongoli. Si dupa cum stiu cei care se uita la Sumo sunt luptatori plini de imaginatie si dau dovada de inteligenta mai mare fata de japonezi prin metodele uneori marshave pe care le adopta pt a castiga lupta.

Mie imi place foarte mult sa ma uit la acest sport. Ma relaxeaza, ma emotioneaza o lupta intre doi Ozeki. De aceea am ultimele doua turnee on tape! Nu inregistrez chiar tot ci inregistrez mai mult meciurile de la sfarsitul zilei. Imi pare rau ca am descoperit relativ tarziu placerea de a ma uita la acest sport. Anii trecuti cand incepea Sumo, mutam postul. Dar, mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?

Ce parere aveti de Takamisakari ? :) Robotzelul intors cu cheia.

Preferatul meu este KAIO (Ozeki). Mi se pare un luptator foarte calm, relaxat, experimentat. Are vreo 2-3 cupe ale imparatului la activ...

Cine a vazut ultimul turneu cred ca a vazut si lupta in care Asashoryu a pierdut pt prima data in acel turneu. A pierdut in fata unui alt mongol, Kyokushuzan. Cine s-a uitat cu atentie, a observat ca lui Asashoryu i s-a cam urcat Yokozuna la cap.

Are doar 22 de ani. Eu sunt de parere ca ceilalti rikishi se vor "prinde" in viitorul apropriat de stilul fulminant a lui Asashoryu si il vor linistii... Adica ii prevad lui Asashoryu o cariera scurta ca yokozuna.
Pe cat de invincibil pare, pe atat de vulnerabil poate fi. Un lucru este cert: Poate fi pacalit usor. S-a vazut in acea lupta...

Cred ca mai trebuie sa apreciem si comentatorul Emil Gradinescu care este foarte potrivit si priceput si funny. Le mai da in bara si el cate odata da' rar...

Imi pare rau ca sunt doar 4 turnee pe an. Dar, imi suna telefonul o data la 2 saptamani si imi reaminteste sa intru pe eurosport.com si sa ma uit daca, si cand se difuzeaza un nou turneu. :)

Eu abia astept sa apara si Mushashimaru in peisaj...Si sa vedem turnee si mai bune si cu cati mai multi Yokozuna si Ozeki!

Sumo? Nota 14!

#16
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Da. Sunt 4 arbitrii... si... nu pot fi corupti! :)

#17
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
E un super sport de domni.
Imi pare rau ca nu apuc sa vad cateodata tot concursul, insa ma bucur si pentru cate o seara de inregistrari unde sunt date 5 zile de concurs.

Dati si voi un anunt cand incepe cate un concurs de sumo pentru ca daca stiu de el imi fac timp sa ma uit daca nu il ratez.

#18
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Preferatul meu: Kaio.

Hai tu, Kaioooo!!!  :D

E...Acum am vazut! :) Kaio tocmai a implinit 31 de ani. La multi ani...frate?  :D

Attached Files

  • Attached File  kaio.jpg   20.92K   47 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate