Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5563
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu vei folosi programul de 1/2 . Daca nu ai o masina completa pe zi, poti da o limpezire inainte pe a se inmuia vasele. Oricum iesi mai bine cu consumul de apa, iar pt consumul de curent iti recomand programele Eco, care tin vasele mai mult la o temperatura mai joasa( 55 in loc de 60 parca)

#5564
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Gândește-te ca sunt 16 seturi inghesuite in spațiul unde normal intra 12 seturi. Asa cum zice plimbărețul, nu este recomandat.
Incarcare 1/2 nu o sa folosești iar daca ai folosi-o, nu ai obtine consum apa si curent mai mic.
Exista variante Eco care spala ~2 h cu ceva mai putina apa si curent decat programul normal.
Nu te imbogatesti din cativa bănuți salvati pe săptămâna si o sa treci probabil la programele normale. Si astfel, din cele 5-7 sau 12 programe pe care le are msv o sa folosești maxim 2. Hai 3 din an in paste.
Dar marketingul este bun pt first time buyer, ca nu stie cu ce se mănâncă msv.
Ce trebuie urmarit la msv din pct meu de vedere: fiabilitate, garanție cat mai mare, temperatura maximă cat mai  mare, 12-13 seturi, daca are inca un brat, cu atat mai bine spala.

#5565
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Am gasit Bosh-ul SMV50e60eu intr-un magazin aseara si e trecut pe eticheta ca e produs in Turcia.
Sanse sunt foarte mici sa pun 16 seturi complete in Gorenje, dar se pare ca are si un sertar sus pentru tacamuri, lucru care nu e prezent la Bosh. Iar sarmele din raftul de jos pot fi pliate, dupa cum arata in prezentarile lor video si in manual
Butoanele touch in schimb nu ma incanta, pe partea de fiabilitate in zona in care ar trebui sa iasa aburul dupa ce a terminat programul.
La Bosh nu am gasit in manual cat ar avea cel mai scurt program, Gorenje se lauda cu unul de 15 minute, dar la doar 35grade.

Garantie mai mare(5ani) acum ofera doar Beko din ce am gasit.

#5566
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
La 45 grade,  programul la boech dureaza 30-35 min.  Dar ala nu usuca vasele si e pt chestii ușoare - gen pahare.  Daca te uiti pe simboluri asta si arata - pahare.  De asemenea la aceste programe se pune detrgent pudra doar.

Daca vrei spalare rappida la temperaturi mari,  cauta un smv care sa aiba optiune de variospeed in loc de half load

#5567
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Spalarea aia de 15 minute din pct meu de vedere este rinse (clatire).
Daca iti cauti Bosch, verifica codul (adica la modelul pus de tine SMV50e60eu) cu cele de pe website ca s-ar putea sa nu dai peste el si atunci nu o cumpara. Din nou, nu te sfatuiesc sa iei facuta in Turcia, tai-o de pe lista. Te duci la magazin sau ii suni, trimiti email la aia si ii pui sa se uite pe eticheta din spate sau undeva pe usa sa-ti confirme unde este facuta.
Din ce vad eu, vrei ceva complet incorporabil. Nu am agreeat niciodata chestia asta, am mers pe msv normala, bagata sub blat (ca am proiectat mobilierul de la 0) si nu m-a deranjat ca se vede usa alba. La incorporabile, butoanele sunt pe cantul usii. Dar asta este chestie de gusturi, deci nu se discuta.
Tu faci cum vrei, dar deja 2 oameni ti-au spus sa nu te uiti la 16 seturi ca sarmele alea sunt inghesuite si o sa-ti faca viata nu tocmai usoara de fiecare data cand o sa pui vase in msv, adica zilnic. Si sfaturile vin de la unii care folosesc msv de ani de zile si deci s-au lovit de toate chestiile astea care se discuta pe forum.
Este ca si cum in Logan ai mai pune o bancheta si ai spune ca este masina cu 7 locuri. Si iti mai spune ca in loc de 6 viteze ai 12, ca la fiecare viteza, iti mai pune inca una, 1 1/2, 2 1/2 si tot asa.. practic tot maxim 5 o sa folosesti in oras si maxim 6 pe autostrada, dar marketingul spune ca ai 12 viteze pt consum mai mic. Sau ca la faza lunga ai 3 intensitati..
Bafta

#5568
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postvestale, on 05 aprilie 2018 - 12:00, said:

Am gasit Bosh-ul SMV50e60eu intr-un magazin aseara si e trecut pe eticheta ca e produs in Turcia.
Sanse sunt foarte mici sa pun 16 seturi complete in Gorenje, dar se pare ca are si un sertar sus pentru tacamuri, lucru care nu e prezent la Bosh. Iar sarmele din raftul de jos pot fi pliate, dupa cum arata in prezentarile lor video si in manual
Butoanele touch in schimb nu ma incanta, pe partea de fiabilitate in zona in care ar trebui sa iasa aburul dupa ce a terminat programul.
La Bosh nu am gasit in manual cat ar avea cel mai scurt program, Gorenje se lauda cu unul de 15 minute, dar la doar 35grade.

Garantie mai mare(5ani) acum ofera doar Beko din ce am gasit.


Programul de 15 minute e o clatire cu apa rece . Nu poti spala vasele corect in 15 minute. Si la programele de 30 de minute sunt probleme cu topirea detergentului tablete, se recomanda sa folosesti pudra

#5569
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
La hotpointul meu de 10 seturi, din cele 7 programe, folosesc doar doua. Spalarea rapida (speed), cu durata de 35 min si pre-clatirea pe post de clatire suplimentara. La programul speed apa e atat de fierbinte de scoate aburi, nu poti tine mana in ea, te oparesti. Tableta de detergent se dizolva complet, am verificat. Dar eu nu pun vasele si tacamurile cu resturi uscate, daca nu am chef sa le spal seara, le pun in chiuveta cu putina apa in ele, sa nu se intareasca resturile de mancare de pe o zi pe alta. Pentru o familie de 3 persoane, cu o masa pe zi (dimineata doar copila mananca si mai mancam o data seara, in rest nu suntem acasa) msv de 10 seturi e suficienta. Incap si tavile de la aragaz, sitele de la hota sau oale mari.

#5570
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Programele rapide de sub 1h spala la max 45 grade. Mai sunt unele la 1h - 1,30 ce spala la 60 gr.
La sub 1h, gradul de curatare/igienizare depinde de cat de murdare is vasele si cat le tii pana le speli. La masina veche spalam doar cu eco si auto.  Rapid,  f.  Rar.  La cea noua bag si 70, rapid 1h si diverse optiuni extra (

#5571
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
La un Electrolux ESL5201LO am gasit program scurt de 30minute la 60grade in manual , dar nu l-am probat sa vad cat e de eficient. Modelul acesta nu are incarcare la 1/2 ca altfel era deja cumparat.
Iarasi nu ma gandesc ca o sa las vasele murdare sa se usuce, ca atunci e clar ca ar fi nevoie de temperaturi mari si mai mult de o ora de lucru. Dar nici in fiecare zi normala de lucru nu o sa pun MSV la treaba, eventual testez programul de clatire si las pe mai tarziu, pentru unul complet cand se umple masina. Fiind 2 persoane si micul dejun si cina le luam acasa, ies 8 seturi si nici alea complete la 2 zile. Dar la cina, se mai gateste si in tigaie sau la cuptor si atunci prinde bine un spatiu mai mare.
De la Gorenje nu ma astept sa aiba sarmele asa de dese astfel incat sa nu stea stabil farfuriile si sa le sparga. Dar fiiind comanda online, am timp de razgandire daca se intampla lucru acesta sau daca mi se par neergonomice. Dar cu siguranta ofera o flexibilitate mai mare decat cele fixe de la Bosh SMV50e60eu.
Manualul la Bosh SMV50e60eu de pe site-ul oficial l-am luat si citit, dar acel model fiind facut in Turcia cam pica. Asa ca inca mai caut.

Variospeed pare a fi o denumire a unei tehnologii specifice Bosh, ajunsa la versiunea Plus, la fel cum si Whirpool are al saselea simt.

@corinadaniela ce model de Hotpoint ai ?

#5572
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
La 2 persoane este suficientă o msv de 9 seturi si va fi folosita zilnic. Asta daca nu aveti de gand sa va mariti familia.
Msv consuma mai putina apa decat ai folosi tu la spalare manuala, deci faptul ca merge 60 sau 90 minute, nu are niciun impact asupra consumului de apa comparativ cu "lucru manual". Consumul energetic este neglijabil, iar detergentul imi aduc aminte ca este relativ ieftin. Deci singura cheltuiala, nu este data de cate ore spala, cata apa foloseste, ci de msv in sine.
De regula, iti iei msv din acelasi motiv pentru care îți iei msr.
Noi, iti spunem că 1/2 nu are sens, ca spalarea ar fi bine sa se faca la temp cat mai inalta, ca vasele trebuie sa aiba distanță intre ele ca sa ajunga apa la ele ca doar nu le sableaza cu nisip, tu Batman si Batman..
Daca citești pe la inceputul forumului, era unu Dave, care si-a luat msv si apoi a stat numai cu ochii pe contoarul de curent si pe apometru, că simțea că msv il bagă în saracie. Asta in ciuda faptului că cineva s-a apucat si i-a facut un calcul cat il costa exploatarea msv. Si ajunsese sa o folosească de sărbători.
Scopul msv este sa-ti faca viata mai usoara. Ajungi acasa de la servici arunci in msv ce a ramas de la micul dejun, bagi si ce s-a folosit dupa cina si ii dai drumul sa mearga in drum spre dormitor.
Am mai vazut unii care spala farfuriile manual si abia apoi le baga in msv.. Bine tot asa sunt si aia de-si iau BMW si Audi, diesel ca e consumul mai mic si merg cu ele sub turate ca sa consume si mai puțin.

#5573
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Vestale, msv-ul meu e modelul LSF 825, cumparata acum 5 ani.
Recunosc, chiar imi face viata mai usoara, detest sa spal vasele manual.

Edited by corinadaniela, 06 April 2018 - 17:46.


#5574
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
@geekos Asa e, o masina de 45cm latime ar fi mai potrivita acum, dar cu nu am de gand sa schimb mobila in bucatarie prea curand, o fac pentru 60cm si iau masina de 60cm. Intr-o masina cu aceste dimensiuni cu siguranta gasesc loc sa asez vasele suficient de distantate sa fie o spalare eficienta.
Timpul salvat ma intereseaza in primul rand, dar doar pentru 4-5 farfurii putin murdare nu i-as da drumu, dar o sa vedem. Dar daca terminam de mancat la 22:00-22:30, nu as vrea "boncaneasca" pana dupa miezul noptii. Chiar si la 46dB, fac un pic de galagie, nu ca as dormi in bucatarie ;)
Cu 10l de apa cu siguranta spal mai mult de 5 farfurii mediu de murdare si proaspat de murdarite; apa curgand, nu refolosita sau mai stiu eu ce. Dar la cat costa un 1metru cub de apa, nu aceasta e problema si nici energia electrica aferanta unui ciclu de spalare.

@corinadaniela mersi de info, din pacate vad ca nu se mai produce/comercializeaza si e model neincorporabil.

Nu prea folositi functiile de la prespalare?
Fiind saptamana electrocasnicelor la Emag au intrat pe lista 2 Bosh-uri SMV46GX01Esi  SMV45AX03E , cu diferenta de 200 lei, platita pentru programul de prespalare 15minute la temperatura apei. Acum sa aflu si unde sunt fabricate.
Modelul de la Gorenje a iesit din raza de interes, perioada cu reducere s-a terminat.

#5575
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu o auzi din dormitor.
Sunt de parere ca una de 60cm merita mai mult decat una de 45 (am avut ambele).
Verifica daca modelele gasite acum se potrivesc cu ce este pe website.
Or sa se stranga mai mult de 2-3 farfurii pe zi, garantat.


#5576
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
SMV46KX01E - tot un model de serie 4, pe site sevilla electrocasnice scrie ca e made in poland. Insa cel mai indicat da un email la producator.  Modelul mentionat are si program de 1h la 65 grade.  Deci poti spala si cu pastila si ai si igienizare asigurata de temperatura.

Subscriu la @geekos. 2 pers la 45 cm spalam cam la 2 zile.  Acum cu 4, la 60 cm spalam zilnic.  Si ceva mai rar,  chiar de 2 ori/zi

#5577
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
@plimbaretul mersi mult de info cu sevilla electrocasnice. Am gasit la ei si SMV46GX01Ee si scrie ca sunt produse in Polonia si chiar asa este.
Am comandat-o, a ajuns, de acum sa vad cu mobila si va mai dura un pic pana o instalez/probez/folosesc/
Ma gandesc la varianta sa o conectez direct la apa calda, limita ar fi de 60 grade celsius.

#5578
kammyn

kammyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2013
Buna ziua! Credeti ca exista vreun impediment in buna functionare a unei MSV neincorporata langa un cuptor electric incorporat?

#5579
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Deloc.  Din contra.  Masina independenta are mai multa izolație cu carcasa fata de un model incorporabil.

#5580
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Nu afecteaza, dar nici nu are izolatie in plus, singurul lucru in plus este o foaie de tabla si un capac deasupra care la cele mai multe se detaseaza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate