Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

ce facultati ati terminat?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
franti18

franti18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.06.2006
sal

.am terminat liceu de electrotehnica. in momentu de fata nu ma mai fascineaza.
Nu stiu la ce fac sa ma duc.A mai fost cineva pus in situatie asemanatoare cand trebuia sa aleaga si pur si simplu nu stia ce vroia?
sau ati continuat cu profilul de la liceu.
Drept sa va spun nici nu stiu ce ma pasioneaza la momentu respectiv. Ma gandeam sa ma duc la UVT germana DAR mam razgandit din cauza:"vai sa nu te duci acolo ca e foarte greu, toata ziua trebuie sa citesti, multa gramatica," vorbele unui prieten.
Asa ca mam razgandit pentru ca nu ma vad sa stau toata ziua citind carti recomandate de profesorii.

A doua optiune ar fi stince economice.Ok pana aici. dar unde? in ce oras? ce facultate? privata sau de stat? stiu deosebiriile. Eu in liceu am am facut multe in afara sa invat   si mie frica daca ma duc la una serioasa ca nu o sa fac fatza, ca nu o sa iau sesiunile, presiune, stress si mai multe cacaturi ce se cer la fac de stat.
Eu vreau sa invatz,dar imi stiu limitele. de acea ma gandesc la una privata.plus ca nu vreau sa ajung un tocilar cre nu stie cei distractie  
Ce vreau sa stiu este la ce facultati sunteti si in ce orase.Mar ajuta sa ma decid daca ati posta informatii despre facultate, profesorii, materii ce credeti voi ca este mai important pentru a lua o decizie.

#2
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Eu studiez la Facultatea de Stiinte Economice ,din cadrul Universitatii de Vest Timisoara . Daca ar mai trebui sa fac alegerea inca odata , in nici un caz nu as alege o facultate particulara.
In prezent sistemul de invatamant din Romania trece printr-o evolutie aparte fata de occident , iar facultatile private nu mizeaza pe un renume ce va fii dobandit , ci pe cresterea veniturilor (in defavoarea calitatii) . Concluzile le tragi singur... :P

#3
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postfranti18, on Jun 14 2006, 04:59, said:

sal

.am terminat liceu de electrotehnica. in momentu de fata nu ma mai fascineaza.
Nu stiu la ce fac sa ma duc.A mai fost cineva pus in situatie asemanatoare cand trebuia sa aleaga si pur si simplu nu stia ce vroia?
sau ati continuat cu profilul de la liceu.
Drept sa va spun nici nu stiu ce ma pasioneaza la momentu respectiv. Ma gandeam sa ma duc la UVT germana DAR mam razgandit din cauza:"vai sa nu te duci acolo ca e foarte greu, toata ziua trebuie sa citesti, multa gramatica," vorbele unui prieten.
Asa ca mam razgandit pentru ca nu ma vad sa stau toata ziua citind carti recomandate de profesorii.

A doua optiune ar fi stince economice.Ok pana aici. dar unde? in ce oras? ce facultate? privata sau de stat? stiu deosebiriile. Eu in liceu am am facut multe in afara sa invat   si mie frica daca ma duc la una serioasa ca nu o sa fac fatza, ca nu o sa iau sesiunile, presiune, stress si mai multe cacaturi ce se cer la fac de stat.
Eu vreau sa invatz,dar imi stiu limitele. de acea ma gandesc la una privata.plus ca nu vreau sa ajung un tocilar cre nu stie cei distractie  
Ce vreau sa stiu este la ce facultati sunteti si in ce orase.Mar ajuta sa ma decid daca ati posta informatii despre facultate, profesorii, materii ce credeti voi ca este mai important pentru a lua o decizie.



nici eu nu cred ca ai face fata la o facultate de stat...

#4
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu am facut ASE - Conta si Informatica de Gestiune...la asta am nimerit si am urat-o din tot sufletul...tot n-am scapat inca de ea ca mai am de dat licenta. Cand se va intampla asta....nu stie nimeni? :D

#5
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfranti18, on Jun 14 2006, 04:59, said:

sal

in momentu de fata nu ma mai fascineaza.

la momentu respectiv.
DAR mam razgandit din cauza:
Asa ca mam razgandit
pentru ca nu ma vad sa stau toata ziua citind carti recomandate de profesorii.

A doua optiune ar fi stince economice.Ok pana aici. dar unde? in ce oras? ce facultate? privata sau de stat? stiu deosebiriile. Eu in liceu am am facut multe in afara sa invat   si mie frica daca ma duc la una serioasa ca nu o sa fac fatza, ca nu o sa iau sesiunile, presiune, stress si mai multe cacaturi ce se cer la fac de stat.
Eu vreau sa invatz,dar imi stiu limitele. de acea ma gandesc la una privata.plus ca nu vreau sa ajung un tocilar cre nu stie cei distractie  
Ce vreau sa stiu este la ce facultati sunteti si in ce orase.Mar ajuta sa ma decid daca ati posta informatii despre facultate, profesorii, materii ce credeti voi ca este mai important pentru a lua o decizie.

Eu zic sa te duci in armata.

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu zic sa te duci la particulara..acolo nici nu te bate nimeni la cap, nici nu trebuie sa te stresezi asa mult, sesiunea vine si trece...si la sfarsit poti sa zici ca ai si tu o diploma! si pana la urma, daca stai si chibzuiesti, ori la particulara ori la stat la taxa, cam tot aia ( adica aceiasi bani)...poate chiar mai avantajoasa prima...
timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim.

P.S- nu uita! trebuie sa ai finante suficiente, ca sa nu ai probleme in fac, gen picat examene, invatat, prezenta la cursuri,etc...

#7
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View PostMATRIXU, on Jun 14 2006, 09:52, said:

Eu am facut ASE - Conta si Informatica de Gestiune...la asta am nimerit si am urat-o din tot sufletul...tot n-am scapat inca de ea ca mai am de dat licenta. Cand se va intampla asta....nu stie nimeni? :D


subscriu

dar eu mai am ceva pana la licenta  :cursing:

#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pai e clar : daca nu stii unde vrei dar vrei sa faci o facultate, cea mai buna alegere e ASE-ul :D . Si eu am stat in cumpana, am facut ASE Management si acum lucrez in IT.
Cine stie poate te va pasiona economia, dar la mine nu a fost cazul !

#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
La o facultate cu profil filologic nu are rost să te duci, asta e sigur. Particulara e pentru tine, n-ai stres, n-ai griji, faci ce vrei...

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Mai am un prieten care a terminat TCM Poduri (de gura masii) si acum e ziarist si face la distanta jurnalistica. Ideea e sa-ti dai seama cat mai repede ce anume vrei sa faci in viata. Din pacate la 18 ani e foarte greu sa faci asta si de aia iti recomand sa mergi pe economie ca iti poate deschide mai multe directii.
Totusi da intai si la stat, se da grila si poti avea noroc :coolspeak:, daca nu, ramane particulara, dar nu da din prima acolo !

Edited by rvic77, 14 June 2006 - 12:17.


#11
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005

View Postrvic77, on Jun 14 2006, 12:16, said:

Din pacate la 18 ani e foarte greu sa faci asta si de aia iti recomand sa mergi pe economie ca iti poate deschide mai multe directii.

Si care ar fi directiile pe care le deschide Stiintele Economice?

te-ai intrebat vreodata de ce cei mai bine ziaristi sunt ingineri?

#12
Abu Musab al-Zarqawi_

Abu Musab al-Zarqawi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2006
calculatoare .  si nu regret .

#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postfranti18, on Jun 14 2006, 04:59, said:

...

de ce vrei sa faci o falcultate?  :huh:

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Poststericuta, on Jun 14 2006, 14:02, said:

Si care ar fi directiile pe care le deschide Stiintele Economice?

te-ai intrebat vreodata de ce cei mai bine ziaristi sunt ingineri?
Directiile pe care le DESCHID Stiintele Economice ar fi : IT-ul pe care am mers chiar daca n-am terminat Cibernetica, Finante, Banci, Comert, Marketing (asta ca sectii clare),  apoi poti tinti catre firmele de consultanta, poti sa mergi chiar si pe limbi straine (la Relatii Externe, Tempus), deci SUNT o groaza !

Cu a doua intrebare banuiesc ca te refereai la cei mai buni ziaristi.... Si intradevar nu mi-am pus intrebarea asta. Dar daca tot veni vorba hai sa-i dam exemplu pe inginerii de la Divertis  :D

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Poststericuta, on Jun 14 2006, 14:02, said:

Si care ar fi directiile pe care le deschide Stiintele Economice?

te-ai intrebat vreodata de ce cei mai bine ziaristi sunt ingineri?

si care ar fi inginerii aia "bine ziaristi"?  :huh:

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostPollux, on Jun 14 2006, 14:27, said:

si care ar fi inginerii aia "bine ziaristi"?  :huh:
Cristian Tudor Popescu, evident  -_-

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
m-am razgandit! ignora "recomandarea" anterioara, aia cu particularele! eu zic sa dai la medicina! sunt o gramada de forumisti "in domeniu", poti sai intrebi si pe ei

#18
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
sau la geografie  :bigwhitegrin:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate