Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13819 răspunsuri în acest subiect

#2143
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 22 octombrie 2018 - 01:44, said:

Corpul ciudat cu lampa de mercur existent inca din 1998, mutat in 2002 pe stalp de beton, ca urmare a demolarii stalpului de lemn si prelungirii cu inca 2 stalpi a liniei de Mira Px de pe strada Plevnei din Slatina. Acum primul stalp are Mira, al doilea jucaria simpatica vintage funcțional si apoi inca 10 Mira Px. Strada face curba la dreapta, in poza de noapte cu incadrarea mercurului printre sodiuri.
Deci valirex si altii, e sau nu confectionat artizanal? Eu zic ca da.

Interesant acest mix de sodiu si mercur alaturate,clar cineva a avut intentie serioasa sa reziste mercurul ala acolo in situatia data.In Bucuresti nu mai vezi asa ceva de multi ani.
Cat despre corp,pare sa fie palaria originala a unui corp C,in rest,totul e artizanal,interesant si cum la acel grilaj,i-a facut o usita,chiar in varf pentru a scoate becul pe acolo,e legata cu sarma din ce vad.Si mai ciudat este modul de atarnare,chiar deasupra stalpului,cu acea teava subtire ce simuleaza o consola.Posted Image

#2144
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.043
  • Înscris: 14.10.2008
Mie nu mi-au placut niciodata dispersoarele mate sau striate, vreau sa fie clare sa se vada becul si dulia, as fi preferat de sticla ca sa nu devina mate in timp precum policarbonatul, dar s-au facut urate deopotriva atat Philips SGS cat si Mira Px.

La lovituri insa policarbonatul o fi mai rezistent. Lovituri intentionate ale raufacatorilor sau "flying debris" in timpul furtunilor. Posted Image

View Postvalirex, on 22 octombrie 2018 - 02:01, said:

Interesant acest mix de sodiu si mercur alaturate,clar cineva a avut intentie serioasa sa reziste mercurul ala acolo in situatia data.In Bucuresti nu mai vezi asa ceva de multi ani.
Cat despre corp,pare sa fie palaria originala a unui corp C,in rest,totul e artizanal,interesant si cum la acel grilaj,i-a facut o usita,chiar in varf pentru a scoate becul pe acolo,e legata cu sarma din ce vad.Si mai ciudat este modul de atarnare,chiar deasupra stalpului,cu acea teava subtire ce simuleaza o consola.Posted Image
In 1998 Mirele Px incepeau de mai incolo, adica acesti 2 stalpi, primul cu Mira si al doilea cu jucaria nu existau, era stalp de lemn cu jucaria si mai incolo, intre blocuri, pe acelasi circuit cu cele ante-mentionate, mai era o lampa cu mercur intr-o tronconica de tip cos de rufe sau cos de hartii, abajur de tip grilaj metalic, urat, cum mai exista pana in 1995 si in cartierul Progresul. Ala a disparut definitiv in 2002 si dupa 6-7 luni sau chiar 1 an, jucaria a reaparut pe al doilea stalp lasat gol. Posted Image

Se vede bine de pe aleea mea dintre blocuri si casa, alee privata paralela cu Strada Plevnei.

Cand vin de la poarta spre casa il vad.

Cred ca e singurul mercur ramas in functiune in iluminatul stradal. Intr-o seara acum 1 luna colindau cei de la SIP sa repuna in functiune Elba Bega dintre blocuri ramase nealimentate pe o faza, sigur l-au vazut.

In 2000, cand m-am mutat, aveam impresia ca acea sita e de fapt un cadru cu geamuri ca la felinare, cand m-am apropiat de el am vazut ca e plasa metalica.

Hehehe, in vara 2000 am vrut sa ma duc la niste corpuri de iluminat cu mercur pe care le vedeam pe campul de langa blocurile din preajma Colegiului Tehnic Metalurgic, era sa ma faca praf cainele unui mos care a scapat pe poarta dar mosul a iesit, si-a potolit cainele si apoi radea ca "voia si el sa te pupe", insa am facut cale intoarsa ca in departare erau si maidanezi care latrau.

*******************

Youtube cu lampi stradale:

Lampa cu sodiu uzata, eu le-as inlocui cu LED doar cand ajung in situatia asta, dar ar fi mixuri ridicole intre timp:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQiY10v6-A0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DJ Mix sodiu+mercur:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZAJ90LSuEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mercur de foarte aproape in teste:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8i5mJoZwBbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Neaceasca85, 22 octombrie 2018 - 02:24.


#2145
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In Romania am mai vazut si modelul acesta de corp de iluminat. Se numeste Nordex Astra si seamana cu Mira de la Fael Luce sau Timlux S IEP 21/22 de la AEM Luxten.

Fișiere atașate


Editat de cristi699, 22 octombrie 2018 - 15:23.


#2146
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 22 octombrie 2018 - 15:15, said:

In Romania am mai vazut si modelul acesta de corp de iluminat. Se numeste Nordex Astra si seamana cu Mira de la Fael Luce sau Timlux S IEP 21/22 de la AEM Luxten.

Unde l-ai vazut in Romania? la Bucuresti nu este.

#2147
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Am vazut acest corp in Bucuresti, in parcarea de la McDonald's Polizu. Nu stiu daca mai sunt aceste corpuri de iluminat si in prezent acolo(poate s-a trecut pe LED). Din ce am observat erau echipate cu sodiu.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Fișiere atașate


Editat de cristi699, 22 octombrie 2018 - 16:48.


#2148
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Da,la privati e posibil sa fie,acolo gasesti toate modelele posibile,de prin fel de fel de tari,fiecare cumpara de unde vrea

#2149
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Cel mai puternic  bec construit vreodata,100.000 W.
Se afla intr-un muzeu,e unicat si cica ar fi fost construit penru un experiment in 1930 de catre firma WestinghousePosted Image Posted Image Posted Image

Fișiere atașate



#2150
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.735
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla e un fel de bec de proiector.
La Moscova făcuseră la începutul anilor '60 o chestie numită Sirius care scotea vreo 60.000 Lumeni. Era răcit cu apă.
În anii '000 la Iaşi se mai foloseau la un cinematograf proiectoare cinematografice cu arc electric. "Meopta" Ceheşti. Cred că modelul MEO IV.

#2151
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 24 octombrie 2018 - 11:38, said:

Ăla e un fel de bec de proiector.
La Moscova făcuseră la începutul anilor '60 o chestie numită Sirius care scotea vreo 60.000 Lumeni. Era răcit cu apă.
În anii '000 la Iaşi se mai foloseau la un cinematograf proiectoare cinematografice cu arc electric. "Meopta" Ceheşti. Cred că modelul MEO IV.

Nu stiu ce putere avea lampa de care spui ca scotea 60.000 de Lumeni,dar in zilele noastre un bec cu sodiu de 1000W scoate mult peste aceasta valoare,ia priveste cat scoate cel de la Philips:  Posted Image Posted Image Posted Image

https://www.assets.l...0091-pss-global

#2152
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Dar iata si cel mai mic bec cu filament Posted Image

Fișiere atașate



#2153
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Daca tot s-a vorbit despre lampi intalnite la Verona, acolo, in unele zone se mai gasesc si corpuri asemanatoare C-ului, echipate cu sodiu tubular. Nu imi dau seama unde este cutia cu aparatajul(langa corp nu este). Acolo sunt foarte bine intretinute aceste corpuri vechi de iluminat.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  x.jpg   94,75K   7 download-uri
  • Fișier atașat  y.png   583,63K   9 download-uri
  • Fișier atașat  z.png   638,34K   9 download-uri
  • Fișier atașat  u88rmgc8sha11.jpg   217,19K   10 download-uri

Editat de cristi699, 25 octombrie 2018 - 00:36.


#2154
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 25 octombrie 2018 - 00:27, said:

Daca tot s-a vorbit despre lampi intalnite la Verona, acolo, in unele zone se mai gasesc si corpuri asemanatoare C-ului, echipate cu sodiu tubular. Nu imi dau seama unde este cutia cu aparatajul(langa corp nu este). Acolo sunt foarte bine intretinute aceste corpuri vechi de iluminat.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Da,frumoase,seamana perfect cu cele nemtesti care erau si la Bucuresti in perioada interbelica,dar sigur sunt replici adaptate zilelor noastre si nu ramase de pe vremea aia.

#2155
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Lampi Zürich originale in Azuga, in zona unui post de transformare, probabil functionale.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  zur.png   2,92MB   23 download-uri

Editat de cristi699, 25 octombrie 2018 - 13:50.


#2156
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.735
  • Înscris: 13.06.2004
Oare o mai fi pe acolo?   :huh:

#2157
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Daca alea sunt originale,iti dai seama de cand nu a mai vazut modernizare statia aia electrica?

#2158
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Lampi pentru reclame, cu descarcare in neon si alimentate la inalta tensiune.

Fișiere atașate



#2159
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.735
  • Înscris: 13.06.2004
De unde le-ai luat?   :)
Drăguţă mâţa, apropo   :)

#2160
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
La ce valoare a tensiunii se alimenteaza? E mai mare de 2kV?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

2 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

nelu F, Danutz2029

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate