Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13820 replies to this topic

#2161
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Dar oare reclamele alea luminoase vechi care au mai rămas pe clădiri mai pot fi reparate sau au crăpat prea tare tuburile alea?   :huh:

#2162
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 26 octombrie 2018 - 01:11, said:

De unde le-ai luat?   Posted Image
Drăguţă mâţa, apropo   Posted Image

Nu sunt ale mele,pozele sunt luate de pe un grup de FacebookPosted Image

https://www.facebook...Srn4Vc&fref=tag

Edited by valirex, 26 October 2018 - 15:19.


#2163
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Deocamdata vad ca in Bucuresti nu s-a gasit vreun model cu leduri si pentru varianta de corp pietonal,tip lampadar,pentru stalpii mici din spatele blocurilor.
Insa cat de curand ,dupa venirea firmei lui Firea la putere,vom vedea si asa cevaPosted Image

O sa-mi fie dor de ambianta oferita de corpul din spatele blocului meu(vezi poza) si o s-o injur pe Firea,cand,iesind pe balcon intr-o seara de vara,nu mai vad galbenul odihnitor al lampilor cu sodiu ci ma izbesc de albul rece si trist al ledurilor.

Attached Files



#2164
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Sper sa mai reziste Seluxurile. In Craiova au fost inlocuite partial cu LED, dar inca mai sunt multe. Chiar in curtea unui spital modernizat recent au fost montate Seluxuri, probabil recuperate de la stalpii dintre blocuri. Mi-au placut foarte mult aceste corpuri la inceput, datorita efectului de 2 becuri intr-un singur corp dat de dispersor. La inceput aveau becuri cu sodiu elipsoidale.

Edited by cristi699, 26 October 2018 - 19:07.


#2165
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Asa este,acel efect era mai pregnant cand erau becuri elipsoidale. Cel din poza mea de mai sus,nu e selux,ci Timlux,facut la AEM

#2166
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Principalele corpuri pentru tuburi fluorescente din anii'80

Attached Files



#2167
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Noul model de corp montat la CFR(se stie ca CFR-ul nu are bani de investitii dar nici chiar asa)Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#2168
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Unde?
Corpuri din ale pătrate cu abajur mat, ce se foloseau pentru tuburi flourescente am mai văzut la staţia de metrou Titan, pe pereţii laterali. Aproape cu tuburile funcţionale. În rest, au pus din alea cu oglinzi verticale (mai eficiente d.p.d.v. luminos).
La staţia Izvor am văzut L.E.D.-uri din alea noi... oribilă lumina şi temperatura de culoare   :disgust:

#2169
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Corpurile de mai sus sunt la o bariera de cale ferata in giulesti,la capat,spre gara 16 februarie.


#2170
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In interior este un bec cu vapori de mercur cu balonul spart, din ce observ, dar mai sunt sanse sa functioneze daca tubul de descarcare e bun. Oricum e bătaie de joc să monteze așa ceva.
Modelul asta de corp de iluminat este si la gara Băneasa, complet si echipat cu vapori de mercur.

Edited by cristi699, 28 October 2018 - 19:19.


#2171
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
aici se afla acei stalpi,vad ca google nu a intrat pana la stalpi:

https://www.google.r...54!4d26.0188946

#2172
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
În "Catalog de material didactic" (1962), la capitolul dedicat recuzitei pentru Fizică găsim la codul 04 08 710 "TUBURI PENTRU DESCĂRCĂRI ÎN GAZE RAREFIATE. Set format dom trei tuburi cilindrice de sticlă de cca 20 cm lungime, cu dulii metalice la cei doi electrozi,. Două tuburi închise ermetic sînt umplute cu argon și respectiv neon, cel de-al treileba tub, prevăzut cu un robinet de vidare este destinat studiului descărcărilor electrice în vid progresiv".

Mai găseai printre altele și un agregat hidroelectric.

#2173
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Pe capacul dinspre josul ecranului scrie "Electricitate Bucuresci", deci e foarte vechi: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#2174
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 31 octombrie 2018 - 20:56, said:

Pe capacul dinspre josul ecranului scrie "Electricitate Bucuresci", deci e foarte vechi: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Daca in 1927,se scria Bucuresti dupa cum vedem in poza,atunci oare Bucuresci s-a scris inainte sau dupa acest an?

Attached Files



#2175
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Recent am gasit o carte din 1954,Iluminatul Industrial se numeste,ma asteptam sa gasesc poze cu corpurile acelor ani sau date despre ele.Nu a fost chiar asa dar totusi,am mai aflat lucruri interesante,multe chestii atat de vechi,incat nici nu auzisem de ele.Din ce am citit,multe de pe atunci erau influente ale rusilor,copiam tot de la ei,industria noastra inca era la inceput.Atasez mai jos cateva dintre cele mai relevante informatii gasite in aceasta carte,ce fac obiectul pasiunii noastre:

Attached Files



#2176
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
De unde ai făcut rost de carte?     Posted Image     Posted Image     Posted Image

Edited by djl, 02 November 2018 - 00:23.


#2177
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
De la anticariatul de pe strada Academiei 4-6,m-a costat 10 lei,au si site pe net,acolo am vazut-o prima data.

#2178
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, de la "Dentistul 1".
Off-topic: la mine în zonă era un capac de canal de genul celui de mai sus. Rămăsese dintr-o stradă ciuntită. Tot la "Rieger" Sibiu (viitoarele "Independenţa") era produs, însă în 1928. Dar cică îl deranja pe unul când treceau maşinile şi au pus altul nou, aşa, ca să dispară istoria, ţiui-le-ar urechile celui care a decis să-l scoată şi celui care l-au scos   :disgust:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate