Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Învățământ interactiv a la 1962

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Am pus mâna săptămâna trecută pe "Catalog de material didactic" (1962). Nu știu dacă a fost singura ediție sau au mai fost și altele. Dar este interesant. În fine, am scanat cu scop informativ partea legată de proiectoare, diapozitive, diafilme, filme. Că materiale de laborator (în special fizică, chimie) s-au mai văzut (chestii legate de matematică nu am văzut) și la grădiniță am avut imagini și jucării (poate alții nu au avut).
Însă partea cu peliculă fotosensibilă mi se pare destul de interactivă sau cel puțin mai prietenoasă cu elevii. Bineînțeles că s-au inventat metode mai moderne, dar oare ele sunt aplicate pentru a face școala mai prietenoasă cu elevii (mă refer la cazul României). Acum 58 de ani aveau idei, azi ce facem? Nu e asta problema cea mai stringentă, dar acolo unde se poate, se folosește.
Voi ați avut parte de proiecții de așa ceva? Eu nu, dar am început clasa 1 în 1989 și la ce debandadă a fost în anii '90 cu tranziția...

Attached File  Catalog de material didactic (1962) selectii.PDF   26.37MB   110 downloads

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mai pune mana si pe altceva in afara cartilor din alte secole!

Nu vezi ca nici subiectul nu l-ai deschis unde trebuie? Praful de pe cartile alea ti-au incetosat gandirea. Ai deschis cateva subiecte cu multa vreme in urma in Poiana si de atunci o tii tot asa.

Edited by Puferiu_, 18 October 2018 - 21:21.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă cărţile din alte secole sunt interesante, nu e vina mea că unii ştiau să-şi facă datoria   :rolleyes:

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin anii '70 se foloseau frecvent diapozitivele si chiar proiectarea de filme, in activitatea de invatamant.
Eu am avut parte de asta, incepand cu clasa întâi, cam la toate materiile.
Nu pot uita nici acum, materialele prezentate la orele de limba rusa si la cele de biologie si geografie.
Ce a urmat dupa anii '90 este greu de inteles.

Edited by pasilla, 18 October 2018 - 22:03.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Vrei să zici după 1989.
La laboratorul de fizică existau televizoare. 2-3. Unul era color ('Elcrom' sau 'Cromatic'). Da' niciodată nu ne-au pus vreun material video. Şi şcoala unde am făcut e o şcoală bună şi dotată (în 1995 aveam laborator de informatică).

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 djl, on 18 octombrie 2018 - 22:06, said:

Vrei să zici după 1989.
Corect. In anii '90. M-am exprimat gresit.

Eu am facut scoala general intrun sat amarat, dar am beneficiat de o calitate a invatamantului, care acum pare imposibila.
Copii mei au facut scoala generala in B, la o scoala de "fite", la 30 de ani distanta in timp si nu au beneficiat nici macar de 5 % din ce am avut eu atunci.

Edited by pasilla, 18 October 2018 - 22:18.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Acum nu mai e nevoie de diapozitive si filme, ci doar de un laptop si un videoproiector. Si astea au inceput sa fie prezente cam in toate scolile, inclusiv la tara (desi nu in numar suficient). Nu de imaginatie duce lipsa invatamantul (cel putin la nivelul profesorilor), ci de finantare corespunzatoare si mai ales de un plan coerent, de o legislatie care sa ramana stabila macar 10-15 ani si de mai mult interes din partea clasei politice.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că există mijloace mai moderne, dar sunt folosite?
Şi cine creează conţinut interactiv educativ? La clase mai mari mai bagi o subtitrare, dar la clasele II-V cam greu.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si eu am primit de la mama soacra o carte de educat copiii, din 1982. Alea carti, nene. Sa tot inveti din ele.
Spoiler


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Numai ca acum, nu mai poti impresiona copilul cu niste imagini cu cascada Victoria. Alea le-au "fumat" de mult.
Profesorii sunt total depasiti si programa, idem.

Edited by pasilla, 18 October 2018 - 22:46.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cu imagini de la Cascada Victoria, nu, dar cu alte chestii da. Dacă le pui nişte imagini cu trenurile alea de lung parcurs Americane de pe vremuri, unii au să fie interesaţi de ce dotări puteau să aibă ("chiar exista aşa ceva pe vremuri?").
În fine, cred că băieţii ar fi interesaţi să vadă cum funcţioneşte o cutie de viteze.
Totuşi dacă Cascada Victoria s-ar vedea în 3D...
Programa e depăşită, dar pana mea, o dată la 3 luni te poţi abate 20-30 de minute de la ea. Sau la dirigenţie poţi să pui aşa ceva.

Edited by djl, 18 October 2018 - 22:52.


#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Programa e problema. Profesori dedicati se mai gasesc. Programa si parazitii din sistem (inspectorate, minister).

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

 djl, on 18 octombrie 2018 - 22:43, said:

Ştiu că există mijloace mai moderne, dar sunt folosite?
Şi cine creează conţinut interactiv educativ? La clase mai mari mai bagi o subtitrare, dar la clasele II-V cam greu.
Daca proful isi da silinta, le foloseste. Daca nu, nu. Asa e acum, asa era si pe vremea cand era taica-meu profesor (anii 70). Imi povestea ca el i-a impulsionat pe colegi sa foloseasca diascopul din dotare (aparat de proiectie n-aveau, dar a imprumutat unul la un cerc pedagogic).

Cat despre materialele interactive, exista chiar si pentru gradinita. Inclusiv aplicatii pe smartfoane.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 djl, on 18 octombrie 2018 - 22:51, said:

Cu imagini de la Cascada Victoria, nu, dar cu alte chestii da. Dacă le pui nişte imagini cu trenurile alea de lung parcurs Americane de pe vremuri, unii au să fie interesaţi de ce dotări puteau să aibă ("chiar exista aşa ceva pe vremuri?").
În fine, cred că băieţii ar fi interesaţi să vadă cum funcţioneşte o cutie de viteze.
Totuşi dacă Cascada Victoria s-ar vedea în 3D...
Programa e depăşită, dar pana mea, o dată la 3 luni te poţi abate 20-30 de minute de la ea. Sau la dirigenţie poţi să pui aşa ceva.
Ai mare dreptate, dar in 99 % din scoli, nu se intampla asta.

Eu am ramas uimit ca la Pucioasa, inca mai exista acel Club pe care l-am cunoscut in urma cu foarte multi ani, la un Congres al Pionierilor....

Edited by pasilla, 18 October 2018 - 23:01.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Interactive da, educative ... ?
Măcar de ar exista un laptop cu proiector tot ar fi ceva.
Sau măcar dacă le-ar da profesorul elevilor nişte linkuri către videoclipuri cu temă educaţională.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
LE @djl, in afara de tine si inca vreo cativa, pe cine crezi ca intereseaza trenurile lu' peste, cand tot rumanu' viseaza sa aiba bemveu? Poate cu vreo racheta sa-i mai interesezi pe cate unii (eu am incercat si am avut cativa "clienti"), pentru ca e un subiect de viitor. Cu trecutul ii interesezi numai daca le pui secvente din filme istorice (romanesti si straine, depinde de lectie). Un coleg de-al meu, prof de istorie, a prezentat 300 la lectia despre razboiul persan, Alexander sau chiar La vita e bella la lectia despre holocaust. Imi spunea ca mai ales fetele boceau de mama focului Posted Image

Edited by pufonel, 18 October 2018 - 23:00.


#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Acum 2 sau 3 ani am fost la Noaptea Muzeelor la Muzeul C.F.R. Au fost şi destui copii şi erau interesaţi de ce pe e acolo. Au fost şi cu Şcoala Altfel şi la fel se pare (atunci nu am fost, dar am întrebat pe cineva cum a fost). Dacă nu deschizi porţile cunoaşterii normal că nu-s interesaţi.
Care "300" ... ăla recentu'?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eram prin anii dinaninte de Revolutie.
Profesorul [ excentric ]  de chimie organica de la facultate, ne povestea cum americanii au inventat o masinarie care poate recreea/construi ADN-ul uman, "caramida", cu "caramida".
Parea plauzibil. Si acum ma gandesc la acea masinarie.Posted Image

Edited by pasilla, 18 October 2018 - 23:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate