Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13840 replies to this topic

#2107
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006
Film din 1975,se petrece actiunea in Bucuresti si putem observa cateva cadre in care apar corpurile din acea perioada:

La 9:40 la arcul de triumf,e cam neclara imaginea dar par sa fie cele mari cu doua becuri.
La 49:34 pe Calea Victoriei apare un PVB versiunea suspendat.
La 1:11:24 la Romexpo se confirma ceea ce banuiam si vedem corpuri PVD,schimbate ulterior cu PVB7b care sunt si in ziua de azi dupa cum am vazut intr-o postare anterioara de-a mea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iWltoWNv9ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2108
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de pe Cal. Victoriei par a fi de formă conică.

#2109
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 07 octombrie 2018 - 16:13, said:

Alea de pe Cal. Victoriei par a fi de formă conică.

greu de zis,trece prea repede cadrul si nici nu e clara imaginea.

#2110
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006
Djl,ceva care te intereseaza,in filmul postat mai sus,la 1:04:16, apare un indicator de interzis din acela luminos,se vede dupa grosimea lui.

#2111
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In Craiova, au montat lampi LED printre blocuri in zonele mai importante si in parcuri. Majoritatea cu lumina rece, dar exista si cateva cu lumina calda(3000K).
Au fost montate 2 modele: Schreder KIO si Schreder PILZEO.
Lumina pe care o produc este suficienta pentru zonele respective.

Attached Files


Edited by cristi699, 09 October 2018 - 23:09.


#2112
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 09 octombrie 2018 - 23:07, said:

In Craiova, au montat lampi LED printre blocuri in zonele mai importante si in parcuri. Majoritatea cu lumina rece, dar exista si cateva cu lumina calda(3000K).
Au fost montate 2 modele: Schreder KIO si Schreder PILZEO.
Lumina pe care o produc este suficienta pentru zonele respective.

In Craiova Luxten administreaza iluminatul sau are primaria vreo firma capusa?
La noi ,mai nou a inceput cu pasajele rutiere,in pasajul Obor s-a trecut complet pe leduri iar acum vad ca in pasajul Victoria,s-a schimbat un sens,pe celalalt au ramas inca pe sodiu,dar cred ca se lucreaza noaptea,ca ziua nu vezi pe nimeni decat rezultatele. Cred ca e firma infiintata de primarita Firea,Compania Municipala de Iluminat Public,am citit pe undeva ca prima lor lucrare asta este,cu pasajele rutiere.

#2113
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Acum iluminatul este administrat de Flash Lighting Service. In trecut a fost administrat de Luxten, din 2002 pana in 2015.
Au montat si lampi noi cu sodiu, model Philips Selenium si Philips Iridium.
Pe strada unde locuiesc, au inlocuit Timlux S/11 cu Philips Selenium. Acum se prefera mult lampi cu dispersor din sticla plata, probabil mai fiabile decat cele cu dispersor din policarbonat care se matuieste. Din ce am observat si in Bucuresti predomina lampile cu sticla plata(Mira VTP).
Aceasta firma administreaza sau a administrat si o parte din Iasi, Timisoara, Constanța si intreg Brasovul. Acolo au folosit corpuri Philips&Elba, Elba Bega dar si Philips Iridium.

Edited by cristi699, 10 October 2018 - 00:43.


#2114
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Am luat o carte numită "Catalog de material didactic". La capitolul fizică sunt menționate 3 filme:
Becul electric (pe peliculă de 16 m.m.) - cod 10.10.42
Și 2 pe 35 m.m.
Distribuția energiei electrice (10.10.43.)
Centrale electrice (10.10.44)
Mai și unul cu electroliză.

Oare se mai găsesc dosite pe undeva filmele astea sau deștepții au aruncat totul așa precum au aruncat multe   Posted Image

Se mai găseau și diapozitive stereoscopice... adică 3D. Color ! 58 de diapozitive din seria "Din realizările regimului democrat-popular din țara noastră" (cod 11.01)
Din ce ne interesează pe noi:
- Macheha barajului de la Hidrocentrala "V.I. Lenin" - Bicaz (s-a folosit muncat forțată aici   :(   );
- Planul de electrificare: macheta barajului și lacului de acumulare Bicaz
- Temrmocentrala din Doicești;
- "Electroputere" Craiova: bobinarea unui electromotor + transformatoare
- Palatul Pionerilor din București (care pe vremea aia funcționa la Palatul Cotroceni): cercul de electrotehnică + cercul de electricitate

De aș găsi măcar unele dintre ele...

#2115
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006
Dar cartea unde ai gasit-o?

#2116
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Pe un grup de facebook. Dar mai e una de vânzare pe okazii. Filmele şi diapozitivele din păcate sunt doar menţionate.
Dar dacă găsesc un film pe 16 m.m. se poate pune în format digital sau să-l văd la cineva. Pe 35... numai dacă găsesc de vânzare un proiector.

#2117
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006
iata pentru cine vrea sa se documenteze despre Luxten si echipamentele lor,un material interesant de studiu,cu date tehnice si multe informatii cautate.

Attached Files



#2118
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Oribil de rece albul L.E.D.-urilor montate pentru iluminatul stradal   Posted Image
Mai cald era cel al lămpilor cu vapori de mercur.
Ptiu, de aş pune mâna pe un număr din revista "Arhitectura R.P.R." unde sunt date magazine. Pe coperta 1 e şi o poză cu reclame luminoase şi cine ştie ce mai găsesc pe acolo! Aş scana şi ceva din "Reclama şi tehnica comercială" (oare mai există arhiva I.S. "Reclama comercială"?), dar numai s-o găsesc la vânzare, că la biblotecă nu mă lasă să scanez, că deh, e în volum legat...
Mă gândesc dacă pentru întreprinderi nu s-o fi făcut filme şi diapozitive în legătură cu subiectul nostru.

Edited by djl, 10 October 2018 - 23:03.


#2119
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In Bucuresti a fost o problema cu iluminatul pe Soseaua Colentina spre intersectia Doamna Ghica. Am un unchi in zona si cunost de multa vreme situatia. Mai multi stalpi nu aveau lampi pentru partea carosabila. Situatia a fost rezolvata in ianuarie 2018, s-au montat lampi Mira VTP, dar si cateva Mira PX. Pe sensul de mers cu parcul Plumbuita s-au montat ca lampi pietonale, noul model Luxten Selux. In parcul Plumbuita sunt lampi Elba Avis. Am observat si in parcul Tei, pe langa lampile Selux mai sunt si lampi Elba Avis probabil montate recent.

Edited by cristi699, 10 October 2018 - 23:06.


#2120
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa ce au pus full led pe strada Arcului la Slatina, acum pe strada Primaverii terminatia de la Tribunal-Manastirii, au pus stalpi noi, vis a vis de Penny Market (au stins cele 2 leduri care erau aprinse 24/24) cu o lampa LED slaba in forma de frunza sus si un corp Elba Bega pietonal dar montat spre strada, sub LED si nu spre spatele stalpului, cam aiurea.

#2121
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Iau la plenzeală ce se nimereşte sau în cel mai bun caz citesc nişte studii fără a studia cu ochii proprii ce iese.

#2122
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Pe strada Plevnei la intrare, pe o linie formata din 10-20 de Mira PX din 1998, exista un corp artizanal de tip disc, cu abajur din sita de metal patrata, ce contine un bec cu mercur care si in 1997 functiona.

Initial era pe un stalp de lemn acel corp simpatic, in 2002 au dat jos stalpul de lemn si pus stalp de beton in locul lui, pe care nu montasera nimic, adaugand inca o Mira PX la stanga spre blocuri, iar dupa un timp pe stalpul de beton gol a reaparut corpul cu mercur, o amintire vie, functionala.

Intre 1996 si 2000 s-a construit vila si in 2000 m-am mutat, imi era tare simpatic corpul cand era pe stalpul de lemn, vopsit doar cu anticoroziv, la remontare in 2002 a fost vopsit in alb. A rezistat violentei furtunii din 5 august 2006 (probabil si functionand in timpul vijeliei) desi pare cam firava prinderea aia cu o simpla tija metalica.

#2123
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Poate o fi bine făcut stâlpul sau bine fixat. O lucrare bună depinde de mai multe: calitatea proiectului, a materialelor şi a celor care execută lucrarea. Deageaba ai materiale sau chestii de calitate, dacă proiectul e făcut prost şi/sau cei care-l execută o fac prost.

Am mai descoprit nişte chestii (dia = diapozitive)
Electricitatea şi aplicaţiile ei (dia) 10 10 10)
Centrale electrice (dia) (10 10 11)
Electrificarea în R.P.R. (dia) (10 10 12)
Dinamul (16 m.m.) (10 22 23)
Fabricarea unui bec (16 m.m.) (10 22 24)
Hidrocentrala (16 m.m.) (10 22 29)
Distribuţia energiei electrice (35 m.m.) (10 10 43)
Centrale termoelectrice (35 m.m.) (10 10 44)
Filmele (16 şi 35 m.m.) se închiriau de la Arhiva Naţională de Filme (depozitul de pe Drumul Sabarului din Jilava). Proeictoarele de 35 m.m. tot de acolo cred (alea de 16 se găseau la vânzare am impresia).

Edited by djl, 11 October 2018 - 14:53.


#2124
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 11 octombrie 2018 - 12:12, said:

Pe strada Plevnei la intrare, pe o linie formata din 10-20 de Mira PX din 1998, exista un corp artizanal de tip disc, cu abajur din sita de metal patrata, ce contine un bec cu mercur care si in 1997 functiona.

Initial era pe un stalp de lemn acel corp simpatic, in 2002 au dat jos stalpul de lemn si pus stalp de beton in locul lui, pe care nu montasera nimic, adaugand inca o Mira PX la stanga spre blocuri, iar dupa un timp pe stalpul de beton gol a reaparut corpul cu mercur, o amintire vie, functionala.

Intre 1996 si 2000 s-a construit vila si in 2000 m-am mutat, imi era tare simpatic corpul cand era pe stalpul de lemn, vopsit doar cu anticoroziv, la remontare in 2002 a fost vopsit in alb. A rezistat violentei furtunii din 5 august 2006 (probabil si functionand in timpul vijeliei) desi pare cam firava prinderea aia cu o simpla tija metalica.

Pune o poza cu acel corp sa vedem si noi cum arata,daca e facut artizanal

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate