Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Rock progresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
amigone11

amigone11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.06.2008

View PostGTA-FT, on Nov 12 2008, 14:01, said:

Am pus recent mina pe un album Psychotic Waltz - A Social Grace. Este o capodopera, mai rar mi-a fost dat sa ascult asa ceva! Am ascultat si "Mosquito", dar acesta il intrece de departe. Este una din cele mai tehnice trupe ascultate de mine. Nu se mai face acum muzica de odinioara.
                   Mai ascult Shadow Gallery, Dream Theater, Sieges Even, Rush, Pink Floyd si multe altele.

Psyhotic Waltz s-a transformat în DeadSoul Tribe: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gjophlWTRIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vă recomand să ascultați și Circus Maximus, niște baby DT:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gNl4_mgZl_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Multumesc mult pentru aceste precizari "amigone11"! Super trupe!

#111
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 15.04.2009
listen to The Fall of Troy :)

#112
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005
http://ripper.rgc.ro/purity/

Merita ascultat. Nici nu imi vine sa cred ca e un proiect romanesc.

#113
LeafzOr

LeafzOr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 18.06.2007
mai dezgrop un topic :D


ce ati mai descoperit/niste recomandari in special din perioada 68-72 (nu in mod necesar prog pur, ci mai degraba sa aiba acele dominante riffuri hard-boogie, psychedelic blues rock)?


cateva trupe (nu se incadreaza toate in descrierea de mai sus) care n-au fost mentionate p-aici:


incep cu Edgar Broughton Band in special pentru a mentiona o piesa folk-prog (foarte rar folosesc cuvantul pe care unii tolomaci il graiesc la orice lucru banal) geniala: Evening Over Rooftops! crescendo de o intensitate fascinanta, versuri magnifice... fara cusur. nu cred ca-s foarte multe piese care ar putea concura cu melodia. pe langa aceasta, au si albume solide: Wasa Wasa, albumul omonim, Sing Brother Sing, sau Keep Them Freaks a Rollin': Live at Abbey Road


Clark Hutchinson cu Andy Clark si Mick Hutchinson, cel mai reusit album fiind A=MH²: Impro modal scale, Impro indian scale, Crow Jane etc


Flower Travellin' Band tocmai din Japonia: Satori part II de pe albumul Satori  :arigato:


Capability Brown (ii placeau lui Freddie Mercury... ii placeau felu' in care cantau :D)  cu albumul Voice din 1973 care are cinci piese. primele 3 sunt slabute (mai mult pop-rock) dar ultimele doua, Keep Death Off The Road si in special luuuuuunga Circumstances de 21 de minute, sunt bune.


olandezii de la Focus au fost mentionati dar trebuie vazuti: hitul Hocus Pocus, Sylvia. albumul Focus III e excelent. la fel si Moving Waves sau Hamburger Concerto

#114
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Se fac unele confuzii, e mult spus ca Pink Floyd este o formatie de prog rock (asta referindu-ne doar la era post-Barrett). E adevarat ca s-au incadrat in curentul progresist si au influente majore din acest gen, dar ei sunt mai mult art rock.

La fel si formatiile nemtesti de "prog" rock, care, de fapt, apartin krautrockului: Can, Faust, Amon Duul 1/2 (ca tot am vazut oameni catalogandu-i ca fiind prog pe AD).

In mare parte, formatiile de prog sunt englezesti: King Crimson, Genesis, Yes, Jethro Tull, Gentle Giant, EL&P, Caravan, Van der Graaf Generator etc.

Si acum un bonus, de incheiere:

[ http://img412.imageshack.us/img412/5294/1252118567307.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#115
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postsilentran, on 2nd March 2007, 22:32, said:

am descoperit recent o formatie..aryeon, care imita cam mult dream theater, dar cateodata le iese bine mie imi place piesa pain..de pe human equation
acum .

n-are nici o treaba (da' NICI o treaba) ayreon cu dream theater. ma rog, in afara de faptul ca sunt din acelasi gen, dar nu seamana deloc. ayreon are sunetul ala electronic usor futuristic (care se potriveste cu temele abordate), are voci feminine, are coruri, are teme diferite, solouri de chitara si stil classic de progressive mai lipsa... momentan eu sunt absolut indragostita de ayreon (mai ales 01011001 si universal migrator  :wub: )

iar alte formatii faine de progressive, opeth (care au un sunet si un stil total aparte, stii sigur ca sunt ei atunci cand ii auzi) si tool (iar, destul de bine individualizati). si bineinteles taticii de la pink floyd, jethro tull si genesis (dar ei au fost mentionati si rasmentionati).

si ca tot se vorbeste atat de mult despre dream theater, sa marcam si recenta plecare a lui portnoy. sa vedem daca reusesc sa isi mai mentina stilul si suprematia...

#116
vicus

vicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2003

View Postblack_dizzy, on 10th September 2010, 16:18, said:

n-are nici o treaba (da' NICI o treaba) ayreon cu dream theater. ma rog, in afara de faptul ca sunt din acelasi gen, dar nu seamana deloc. ayreon are sunetul ala electronic usor futuristic

si ca tot se vorbeste atat de mult despre dream theater, sa marcam si recenta plecare a lui portnoy. sa vedem daca reusesc sa isi mai mentina stilul si suprematia...

Nu prea sunt asemanari serioase intre Ayreon si DT, de acord. In afara de vocea lui LaBrie pe un album, dar chiar si in cazul respectiv canta omul nitel altfel. Ayreon e o trupa excelenta, ca majoritatea proiectelor lui Lucassen de altfel...

Se vorbeste mult despre Dream Theater probabil pt ca au talentul de a face si muzica de inalta calitate si sa si fie ascultabili de mase mai largi. Probabil e trupa cu cei mai inraiti fani (myself included). Fara Portnoy... o sa fie greu, el e oarecum sufletul trupei. Nu stiu ce o sa urmeze, dar ar fi trist sa moara o trupa atat de buna. Si sa il vad pe Portnoy cu teenagers ca Avenged Sevenfold, no offence, dar vorbim de 2 clase total diferite aici...
Poate ceva noutati cu LTE?

#117
Magaru

Magaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2005
cui ii place olandezul  Ayreon ( Arjen Lucassen) ii poate incerca si pe polonezii de la Riverside.
N-am avut timp sa-i parcurg cu atentie , dar imi par ca abordeaza acelasi prog metal armonios, desfasurat si melodic.


parcurse in ultima saptamana , albume ale unor monstri sacri

PREMIATA FORNERIA MARCONI - Storia di un Minuto (1972)

Novalis -  Banished Bridge (1973)

si in aceasta seara pe BunChakeze , care mi-au placut instantaneu pe ascultandu-i pe reverbnation via progarchives ( unde sunt in topul ratingurilor de cateva zile incoace) si al caror album Whose Time ( 2010) reprezinta o minunata, fantastica si  extatica surpriza

#118
HandOfSorrow

HandOfSorrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.01.2011
listen TOOL.  :deadtongue:

#119
Sardath13

Sardath13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2011
pentru fanii genului progressive, recomand Arena, o trupa mai putin cunoscuta, ceva in genu dream theater. +1 la Tool, si baietii aia is buni.

#120
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Queensryche e tot progresiv?

#121
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Tesseract, Textures, Cloudkicker

#122
amarok_ro

amarok_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2012
Pt iubitorii genului rock progressive , www.radioprog.ro

#123
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Little Tragedies. Cine are urechi, sa asculte!

#124
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Ce am mai ascultat in ultima vreme
19ADD-GAIA, din pacate doar 2 piese, sunt in cautarea albumului
Airbag - All Rights Removed
Astra - The Black Cord
Buckethead - Electric Sea
Santana - Shape Shifter

#125
Delius

Delius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.06.2006
pentru fanii Prog Rock


Rock Progresiv - Radio Progson

Fii alaturi de naratiunile sonore a celor de la Yes, de monumentalii King Crimson, continuatorii Marillion si desigur, ramai in prezent cu cei de la Spock´s Beard. Fa cunostinta cu tot ce tine de Rock Simfonic, Art Rock, Psihedelic, Progresiv Electronic si Metal.

www.progson.ro

[ http://www.progson.ro/poze/ch2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
marinarul77

marinarul77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.06.2013
Am o colectie cu discuri vinyl art rock (cele 14 albume de baza Beatles, 3 LPs Sfinx, discografia Czeslaw Niemen),
simfonice, in stare buna si cu supracoperti de plastic. daca te intereseaza trimit o lista! Sunt din Iasi
e-mail: [email protected]
tel 07431092104

Am o colectie cu discuri vinyl art rock (cele 14 albume de baza Beatles, 3 LPs Sfinx, discografia Czeslaw Niemen),
simfonice, in stare buna si cu supracoperti de plastic. daca te intereseaza trimit o lista! Sunt din Iasi
e-mail: [email protected]
tel 07431092104

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate