Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Rock progresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
wynken

wynken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.06.2006
Nu sunt decat de o zi pe aici si n-am vazut decat un singur thread legat de rock-ul progresiv, Remember Pink Floyd, asa ca m-am gandit ca poate sunt mai multi membri carora le place progresivul, modul armonios in care se imbina instrumentele si chiar versurile. De exemplu, pana sa ascult progresiv nu am mai intalnit melodii in care basul sa fie asa de incredibil folosit, ca un instrument in sine si nu ca unul de acompaniament.
Ce ziceti de monstrii sacri cum ar fi Pink Floyd, King Crimson, Yes, Rush etc.?

Edited by wynken, 09 June 2006 - 23:48.


#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
n-am ascultat celelalte ... dar pink floyd a ajuns, in inima mea, cea mai mare trupa care si-a pus vreodata muzica pe vinil ;)

e pur si simplu ... superb

#3
wynken

wynken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.06.2006

Quote

n-am ascultat celelalte ... dar pink floyd a ajuns, in inima mea, cea mai mare trupa care si-a pus vreodata muzica pe vinil wink.gif

e pur si simplu ... superb

Adevarat, dar si celelalte si multe altele sunt superbe, crede-ma! :wub:

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Stimabile, mi'ai facut o pofta nebuna sa ascult din nou In The Court Of The Crimson King din cauza semnaturii tale, in special 21st Century Schizoid Man. :)

Quote

Cats foot iron claw
Neuro-surgeons scream for more
At paranoias poison door.
Twenty first century schizoid man.

Blood rack barbed wire
Polititians funeral pyre
Innocents raped with napalm fire
Twenty first century schizoid man.

Death seed blind mans greed
Poets starving children bleed
Nothing hes got he really needs
Twenty first century schizoid man.

Si nu numai... tot albumul. Prietenii stiu de ce. ;)

Imi place progresiv-ul, bineinteles nu toate variantele in care a fost prezentat... Sa zicem ca unele manifestari gen Transatlantic ma incanta dar dupa vreo 30 de minute ma lasa cam... satul de ele, pentru ca aia deja nu mai e melodie, e o insiruire de solo-uri. De asemenea, nu imi prea place de Petrucci. :)

Cat despre cei clasici... King Crimson, Pink Floyd, chiar Omega de la unguri pe al doilea album, Yes, (Rush nu am prea ascultat :blush:), Genesis (doar un album, momentan), King Crimson din nou, Amon Duul II (am doar un album, daca mai are cineva sau daca are Amon Duul I ii astept sa imi dea un PM), din al doilea val Marillion, din al treilea val Porcupine Tree si altii... dar mai putin, pentru ca ma satur cam des de ei... de acea Porcupine-Tree inducing coma, cum zicea cineva. :) Mi se pare interesanta corcitura servita de Opeth pe ultimul album... Ghost Reveries. Ce zici?

P.S. Candva, demult, ma gandisem sa imi pun cover-ul ala la avatar...

Edited by AlexIP, 10 June 2006 - 12:46.


#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
uite ca si mie mi-ai amintit de king crimson (de aseara , cand am vazut acea poza) si de cand m-am trezit tot ascult "The Court of the Crimson King" , someone stop me...mai bine nu . Cel mai mult imi place Epitaph .

Edited by cods, 10 June 2006 - 12:58.


#6
sp59

sp59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2005
Si eu ascult progres de vreo 30 si ceva de ani si imi plac Crimson(apropo, ce aveti domne toti cu primul album, mai ascultati si perioada a doua cu Larks, Starless si Red, ca sunt senzationale!!), Rush, Van Der Graaf, Amon Duul, Can, Gentle Giant, Magma, Hawkwind, Eloy, Nektar si multe altele!

#7
GreenLand

GreenLand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2006
Sau National Health? Sau Gong,Soft Machine,Camel,Haze? Pink Floyd sunt prea clasici. De cateva zile am descoperit Caravan,o trupa englezeasca cu un sound extraordinar...

#8
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Eu desi ascult prog de vreo 8 ani(ca sunt totusi tanar) , am descoperit de curand Magma...,m-a dat pe spate! mai greu cu versurile :D,are cineva un dictionar de kobaian-roman? :lol:  

Ca sa dau un branci acestui topic si sa mai aflu si de la alti ce albume/trupe merita   ascultate sau reascultate propun sa insirati discurile care v-au marcat/tulburat cel mai mult .Am sa incep eu cu primele 10 albume in ordinea preferintelor mele:
1. van der graaf-pawn hearts
2. genesis-foxtrot
3. soft machine-third
4. gentle giant-three friends
5. van der graaf-h to he who am the only one
6. jethro tull-thick as a brick
7. yes-fragile
8. amon duul-yeti
9. peter hammill-the silent corner and the empty stage
10.hawkwind-in search of space

Ar mai fi o groaza dar nu vreau sa fac risipa :D .

Edited by andjar, 26 June 2006 - 00:55.


#9
GreenLand

GreenLand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2006
Iata topul meu:
Yes - Close to the Edge
Rush - Test for Echo
E,L&P - E,L&P
King Crimson - In the Wake of Poseidon
Van Der Graaf Generator - Still Life
Khan - Space Shanti
Renaissance - Novella
Renaissance - Renaissance
Gentle Giant - Octopus
Curved Air - Love Child

plus multe,multe altele....

#10
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
o trupa de progresiv foarte interesanta - Ark.

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu-mi plac Pink Floyd, si sunt mai mult psychedelic, nu progressive pur. Au fost gigantici, nu spun, dar pur si simplu nu-mi plac :)

Daca e vorba de progressive imi vine in cap un singur nume : Dream Teather, insa ar fi nedrept fata de multiple alte trupe \ muzicieni ce abordeaza genul.

Aminesc : Pagan's Mind, Ayreon (unele albume) , The Tangent, Chincila, Triumvirat.

Honorable Mention : Progressive - Death - Doom - si cu ce-or mai amesteca baietii acolo  - Opeth :P

#12
Desert Fox

Desert Fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.08.2006
Oameni dar Guns N Roses d la albumu Use Your Illusion nu-s rock progresiv? :confused:

#13
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostDesert Fox, on Aug 7 2006, 23:37, said:

Oameni dar Guns N Roses d la albumu Use Your Illusion nu-s rock progresiv? :confused:
Pe chitara lu' Slash nu poti sa canti melodii progresive (cel putin asta e parerea mea). Use Your Illusion I & II sunt primele albume pe care Slash merita laudat. Primele doua albume GNR parerea mea e ca nu i se potrivesc din cauza chitarei pe care o foloseste (din nou parerea mea).

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Hmm... dar ce avea? :scratchchin:

Edited by AlexIP, 08 August 2006 - 02:21.


#15
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Era murdara. Slash e bunicel...mergea treaba, acu n-ar avea sens un GNR din nou dupa atatia ani.

#16
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostAlexIP, on Aug 8 2006, 03:19, said:

Hmm... dar ce avea? :scratchchin:

Gibson nu imi pare o chitara de cantat Progresiv Metal cu ea. Gibson e o chitara doar pentru hard rock, blues si alte genuri mai cuminti dar in care se cere tehnica buna de manuit chitara. Mie personal nu mi-a placut niciodata slash de pe primele doua albume GNR.


PS1: Asta e parerea mea de necunoscator in ale cantatului la chitara.
PS2: Stiu ca Slash a mai cantat si pe Fender dar mult prea putin decat pe Gibson.

#17
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkill_them_all1000, on Aug 8 2006, 11:38, said:

Gibson nu imi pare o chitara de cantat Progresiv Metal cu ea. Gibson e o chitara doar pentru hard rock, blues si alte genuri mai cuminti dar in care se cere tehnica buna de manuit chitara.

vorbesti in totala necunostinta de cauza, cum de altfel ai si mentionat intr-un PS.

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Corect problema e ca mie nu imi suna bine deloc un Gibson pe o melodie progresiva. Prefer Fender, Jackson si alte chitare mai melodioase decat Gibson. Gibson pentru progressive e ca si cum ai canta Master Of Puppets cu doua chitare cu distors.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate