Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

LITORAL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2619 replies to this topic

#2413
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,351
  • Înscris: 05.09.2006
Am vazut si eu la tv situatia din Mamaia. In Eforie, nici urma de alga:

Attached Files



#2414
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Zona Jupiter-Venus e aglomerata ?

#2415
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
In weekend o sansa mai mare sa fie. In timpul saptamanii eu zic ca bate vantul in zona aia. Dar asta e si cu plus si cu minus, cand nu sunt turisti nu prea sunt nici terase deschise si ajungi sa nu ai unde manca.

Edited by bossake, 11 July 2020 - 20:18.


#2416
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Recomand plaja dintre Venus şi Saturn. Nu ştiu cât este tariful pentru şezlonguri, noi am venit cu prosoapele şi umbrela noastră şi a fost foarte bine. Sunt alge aduse de mare la mal după amiază, însă depinde şi de curenţi.
Am mers weekendul ăsta (11-12 iulie) şi cel trecut (4-5 iulie) şi, deşi era full de maşini, pe plajă şi în apă se respecta o distanţare fizico-socială.

#2417
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
Eu, la ce tarife am vazut ca practica astia, mi-am luat la revedere de la litoralul romanesc in 2020. 680 lei pentru o camera tripla cu MD, in Venus? Nu, merci.
Sper sa pot da o fuga in Bulgaria / Grecia / Turcia dupa 1 sept. Apropo, pentru concediul programat si anulat in Turcia, la inceputul lui iulie, la 5* UAI, plateam 680 lei / noapte.

#2418
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Am fost si eu cateva zile pe litoralul nostru. Am ales sa merg in timpul saptamanii pt a mai evita din aglomeratie. Lumea cred ca este undeva la 40-50% din cat era anul trecut in perioada asta. Am fost in Mamaia.

Pt cine se stie stresat cu masurile de siguranta mai bine sa stea acasa, oricat s-ar stradui lumea nu se pot tine nici macar la un nivel mediu. Sigur, toti ospatarii au masca unii si manusi dar iti dai seama nu dezinfecteaza nimeni dupa fiecare client masa, scaunele, sa nu mai zic meniul sau alea unde se pune sare si piper.

Asa pe plaja sezlongurile sunt ceva mai departate dar nu foarte. Iar in apa nu  e problema ca oricum nu a fost atata lume incat sa te incurci unul de altul.

In hotel nu purta nimeni masca din turisti la fel si in micile supermarketuri de pe faleza.

Pretul la cazare mare si foarte mare. Identic cu cel de anul trecut dar poate in felul asta, prin preturi mari, hotelierii isi mai si reduc din nr de turisti ceea ce nu este rau pt se mai reduc sansele de imbolnavire. La hotelul unde am fost cazat cred ca 20-30% era ocupat.

Pretul la mancare mi s-a parut decent. Sezlongurile de la 15 la 25 lei in functie de plaja.

#2419
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Tocmai am venit de la mare, am stat o saptamana in Olimp. Neptun si Olimp sunt cele mai libere statiuni, in timpul saptamanii este destul de respirabil. Saturn, Venus si Jupiter sunt ceva mai aglomerate.
Plaja aiurea, acoperita cu sezlonguri de plastic aproape 100%. Pretul pe sezlong 20-30 lei, multe din ele raman neocupate, lumea incearca sa-si gaseasca un loc in putinele zone libere. Fiind posesori de lazy-bags confortabile si umbrele evident ca n-am ce cauta in zona sezlongurilor, asa ca pentru mine statiunile comerciale nu prea sunt ceea ce vreau. In rest, paragina multa. Se lucreaza in Saturn si faleza Mangalia, se fac inclusiv piste pentru biciclete, asta e un semn bun. In Venus e o mare inghesuiala, Cap Aurora e un paradox, hoteluri frumoase, ingrijite, cu curti interioare foarte frumoase, insa cu o faleza care sta sa se prabuseasca si gunoi pe care nu-l strange nimeni. In Jupiter se cam construieste, iar Neptunul este cam paraginit, faleza nu mai este luminata decat pe portiuni. In Olimp se construieste in draci. Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere este un adevarat santier, se lucreaza cu foarte multi oameni, multi dintre ei straini. Se lucreaza foarte mult si la noile hoteluri, complexul acela Covidum-by-the-sea sau cum naiba ii zice, care arata bine in reclama insa cand intri in apa iti cam trece, acolo sunt doar pietroaie.
Mancarea la pravaliile de pe plaja are preturi diferite pranz-seara. La pranz este destul de scumpa, seara totul este cu 50% reducere. Terasele de faleza arata destul de rau, te duc cu gandul la o toxiinfectie alimentara amestecata cu niste covid. Am mancat intr-o zi o masa destul de inconsistenta si oribila la o autoservire zgomotoasa si plina de fum de gratar, am platit 47 de lei fara a lua nimic de baut, asa ca pranzurile urmatoare le-am luat la umbra balconului cu semipreparate cumparate seara via Kaufland. Seara ieseam pana in Jupiter, erau cateva locuri super decente unde mancai foarte bine la preturi decente, frigarui, salate, shaorma, pizza, supe, etc.
N-a fost o experienta naspa insa sunt multe aspecte care ne trag mult in urma bulgarilor. Primul este infrastructura jalnica, trotuarele arata ca la tara, multe gunoaie, iluminat public inexistent in anumite locuri, plaje acoperite cu sezlonguri, nisipul tare, pietre in apa, alge multe si mirositoare in golfulete. Foarte deranjanta este galagia, muzica bubuie de la fiecare terasa. Toate astea lasa statiunile la un jalnic nivel al anilor '90. S-au renovat hotelurile, multe arata foarte bine, unele au renovat si aranjat si imprejurimile lor. Noi am stat la 3 stele la pretul de 2 stele si conditiile de 4 stele, hotel proaspat renovat, un corp inca in renovare.
In trecere din Bulgaria am fost si prin Vama Veche si 2 Mai, insa acolo nu vad decat multa lume, inghesuiala, mult praf, plaja mica, atmosfera de hora sateasca si preturi mari. Costinestiul am inteles ca e plin si Eforie la fel, din cate auzeam lumea vorbind pe plaja.
Mamaia este deocamdata singura statiune cat de cat mai ingrijita insa mult prea scumpa si prea aglomerata ca sa merite un sejur.

#2420
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 13.06.2005
Contradictie...
Daca Mamaia e prea aglomerata inseama ca nu e sufficient de scumpa :)

#2421
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 01.09.2008
M-am intors dupa 8 zile la Mamaia. Nimic schimbat de 14 ani .. merg la 5 ani si totul la fel de rau chiar si mai rau. Daca nu era covid si asta mica de 1 an jumatate nu aveam ce cauta la noi.
Cazare: am luat apartament ... preturi super mari la 80% din hoteluri nu as fi stat nici daca mi-ar fi dat bani la restul as fi mers lejer intr-o locatie exotica.
Masa: execrabil, din 10 terase 8 prost si scump 1 acceptabila si 1 cat de cat normal. Am comandat gratar pentru cei mici sel mare de 7 ani nu s-a saturat ... ciorba a mancat-o toata copil de 1 an si 8 luni. Tot ce e pe plaja sub oricce critica mancare scumpa si nemancabila. Am gasit 2 terase mai acceptabile andreea si motor ... la motor super mici portiile. Nikos marea taverna greceasca nu are nici o treaba cu mancarea greceasca ... scoicile au fost cat de cat bune si tzatziki restul bucatarul ala habar nu avea sa faca nimic ... frigarui jalnice, gyros crud, gavros uscati si restul nu ama mai avut curaj sa incerc. Street food la ghena .... calamari pane ... calamar doar in titlu ... faina cu ulei in realitate etc.  inghetata super scumpa ... emilia a fost buna dar 3 inghetate pe zi de 2 ori cred ca am bagat 500 ron in inghetata.
Plaja: 25 ron si 30 ron in week-end. totul mizerabil ... nu faceau nimic nu stiu pentru ce luau bani ... un sezlong s-a crapat sub mine si am 78 de kg ... eventual care aveau recipiente de tigari le goleau dimineata cand iti dadea sezlongul. Cu copil de 1 an si 8 luni jocul preferat a fost cautarea de comori ... ce poti gasi pe plaja lasat de turisti ... si lista cred ca ar depasi o pagina. Si asta e valabil peste tot ... romanu si-a luat gogosi nu i-a placut le-a lasat pe banca peste tot unde l-a prins ... macar caini mai si scurma dupa ce isi fac nevoile.
Job-ul anului este statul la wc ... de la 2 la 5 lei ... in functie de plaja. la unele iti dadea o banderola chipurile ca e gratuit ... stateau ditamai tarlanii la usa de dimineata pana seara in loc sa puna mana sa munceasca ... uneori erau si 2-3 maimute ca una murea de singuratate sa se uite la telefon.
Preturi la terase si plaje: am mancat si mai iieftin si bine in zakyntos acum 2 ani si oriunde am mai fost.
Peisaj dezolant hotel nou de 4 stele langa balarii si balegar ... terase lasate in paragina si terase aranjate. Daca vrei sa intri in depresie este locul ideal.
Si inca 2 minciuni: litoralul este plin ... nici in week-end nu erau la o capacitate de 75% ... in timpul saptamanii  batea vantul... este nu stiu ce bacterie in apa ... poate o fi dar tot la fel de urata e marea neagra si mizerabila atat de la alge cat si de la turisti.

Concluzie: poate o sa ma duc peste vreo 5 ani cand va creste asta mica sa vada si ea marea noastra ... altfel doar daca esti sado maso ai merge la noi la mare.sau poate vrei fete ieftine sau scumpe ca de astea erau garla. sau poate ai vreun bolid si vrei sa il expui. sau poate vrei sa bei sampanie pe plaja si sa-i vezi pe ceilalti balind la tine si sa te simti cineva. Mi-am dat palme la gandul ca anul asta nu am ce face si trebuie sa merg la noi din cauza bebe ... dar experienta a fost mai rea decat ma asteptam. Pana nu dau faliment toti burtosi care au luat cu japca hotelurile vechi si le mulg nu se face nimic la mare la noi ... din pacate voucherele de vacanta au bagat turismul romanesc in cea mai grava criza ... promovarea nulitatii si a jecmanelii. Tara de 2 lei legislatie de 2 lei rezultate de 2 lei ... singura alternativa dupa ce cresc cei mici este sa vand apartamentul si sa emigrez in alta parte.

#2422
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Scurt și clar: după ce că avem un litoral cu condiții submediocre a mai apărut și tâmpenia asta cu tichetele de vacanță specifice bugetarilor care a pus capacul. Pentru cineva care își muncește banii și nu freacă buha la vreun ghișeu al administrației financiare litoralul românesc e ultima opțiune. Iar eu dau skip instant la orice anunț care menționează că acceptă tichete de vacanță. Sclavii nu trebuie deranjați.

#2423
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
pai toate hotelurile accepta, ce gandire e asta?!

cu ce incurca ca unii platesc cu tichete, treaba asta e de 3..4ani nu e de anul asta.



#2424
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 13.10.2010

View Postbossake, on 30 iulie 2020 - 01:28, said:

pai toate hotelurile accepta, ce gandire e asta?!

cu ce incurca ca unii platesc cu tichete, treaba asta e de 3..4ani nu e de anul asta.

Au umflat exagerat preturile la cazare si masa, aia e treaba! Plus meltenii care abia ingaima doua vorbe si lasa jeg in urma lor in hoteluri de 4*. Ca deh, si-au permis 3-4 zile din voucher!
Attached File  20200730_055949.jpg   161.5K   58 downloads
Novum by the Sea
Attached File  20200730_065500.jpg   382.38K   57 downloads

Edited by canarel, 30 July 2020 - 05:56.


#2425
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 01.09.2008

View Postbossake, on 30 iulie 2020 - 01:28, said:

pai toate hotelurile accepta, ce gandire e asta?!

cu ce incurca ca unii platesc cu tichete, treaba asta e de 3..4ani nu e de anul asta.

Hai sa iti explic. In primul rand nu toate hotelurile si ca sa fie treaba completa sunt vreo 2 3 tipuri si nu toate acepta toate tipurile.
Prima problema au lovit direct in afacerile mici care nu isi permit sa faca documentatia pentru tichete. Tichete exclusiv pentru Romania este clar o decizie proasta si anticoncurentiala ... in principiu trebuie sa le folosesti aici deci implicit preturi mai mari deci banii care s-au vrut in turism s-au dus in in buzunarul smecherilor si 0 investitii. Plus concenptia romanului ca mai pune ceva si se duce acolo ... nu ia pretul sejurului ci cat da peste valoarea voucherelor si nu is da seama ca aplatit o gramada de bani pe nimic pentru ca voucherele oricum se dau.
Problema e ca la ajutorul social ... o decizie rapida si proasta care nu rezolva nimic decat electoral dar problemele se adancesc.
Cea mai buna decizie era sa se dea banii direct in turism ... daca vrei sa iti dezvolti o pensiune, hotel, restaurant dar sa ai niste criterii clare de calificare in sensul sa fie niste conditii decente si pe o perioada de x ani sa pastrezi afacerea. Nu avem nevoie de tunuri si smecheri care storc bani din nimic avem nevoie de oameni destepti care sa investeasca si asa aduca conditii normale in Romania. Asta daca vrei sa dezvolti tara asta si sa educi atat afaceriustul cat si clientul .... daca esti prea prost si te afli la guvernare cea mai usoara decizie sunt ajutoarele si gratuitatile de orice fel iar dupa nu intelegi ce ai facut gresit ..... ca doar ai dat nu ai luat.

#2426
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Se poate plati cu tichete si la agentii de turism care te duc in afara tarii...

Sunt angajatori care ofera prime de vacanta, statul acorda si el prime de vacanta sub forma de vouchere...

Pretul pe care l-am platit anul asta in Mamaia la cazare (acelasi hotel) este identic cu cel platit acum 1 an si acum 2 ani. Va pot face poza la contul de booking daca nu ma credeti. Nu am simtit nicio crestere de preturi. Cresterea de preturi de anul asta (culmea am simtit-o in zonele rurale, de agroturism care nu accepta tichete nu la mare) se datoreaza datorita lacomiei patronilor care profita pe principiul ca multi ne mai avand posibilitatea sa plece din tara pt concediu au ales sa il faca intern. In zona Eselnita nu nu am gasit pensiune sub 220-250 lei pe noapte de exemplu iar la banii astia ceva mai low cost ca alea mai misto sunt pe la 350.

Tichetele de vacanta pt bugetari exista de vreo 3-4 ani nu e nimic nou pt anul asta.

View Postrogue80, on 30 iulie 2020 - 11:38, said:

Cea mai buna decizie era sa se dea banii direct in turism ...

Neglijezi ca sprijinul este pt 2 categorii, si pt angajati dar si pt hotelieri. Nu doar pt hotelieri.

Edited by bossake, 30 July 2020 - 12:52.


#2427
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 01.09.2008

View Postbossake, on 30 iulie 2020 - 12:49, said:

Se poate plati cu tichete si la agentii de turism care te duc in afara tarii...

Sunt angajatori care ofera prime de vacanta, statul acorda si el prime de vacanta sub forma de vouchere...

Pretul pe care l-am platit anul asta in Mamaia la cazare (acelasi hotel) este identic cu cel platit acum 1 an si acum 2 ani. Va pot face poza la contul de booking daca nu ma credeti. Nu am simtit nicio crestere de preturi. Cresterea de preturi de anul asta (culmea am simtit-o in zonele rurale, de agroturism care nu accepta tichete nu la mare) se datoreaza datorita lacomiei patronilor care profita pe principiul ca multi ne mai avand posibilitatea sa plece din tara pt concediu au ales sa il faca intern. In zona Eselnita nu nu am gasit pensiune sub 220-250 lei pe noapte de exemplu iar la banii astia ceva mai low cost ca alea mai misto sunt pe la 350.

Tichetele de vacanta pt bugetari exista de vreo 3-4 ani nu e nimic nou pt anul asta.



Neglijezi ca sprijinul este pt 2 categorii, si pt angajati dar si pt hotelieri. Nu doar pt hotelieri.

Da se poate la agentii nelegal pentru ca agentia are volum mare si poate declara ce vrea ea ca s-a luat cu acele vouchere. Incearca sa iei pe booking o camera fara vouvcher si da telefon la un hotel sa vezi daca este acelasi pret cu vouchere. Chiar si agentiile iau un comision de x la suta pentru vouchere ... suma care cica ajuta turismul dar nu stiu cum.
Ca angajator nu ai nici o treaba cu vouchere de la stat care se pot cheltui exclusiv in Romania ... dai o suma de bani angajatului care poate cheltui banii aia cum vrea inckusiv pe renovare casa si fiecare angajator are optiunea de a face sau nu acest lucru.
Aici te aprob ca nu e nimic nou .... si nici nu va fi cat timp se vor da tichete .... nimeni nu va mai investi pentru ca vor avea clientii asigurati fara sa ofere nimic pentru ca 3 4 mil de oameni trebuie sa mearga undeva nu? la munte sau la mare. Iar preturile din zona care zici tu sunt mari de mult timp pentru ca la cazane a fost tot timpul scump. Am fost acolo acum vreo 3 -4 ani si e si scump si prost si cazare si mancare. Am facut si greseala sa merg dupa ce am fost in delta iar mancarea este execrabila in comparatie.

Edited by rogue80, 30 July 2020 - 14:54.


#2428
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 16.02.2017
Sunt prin  Neptun o fuga...nu se tine cont de distantare sociala.
Nici  vreau sa imi imaginez ce este la mamaia sau euforie.
Valuri mari,cred ca azi o sa fie record de inecati.

Attached Files


Edited by Music-Box, 09 August 2020 - 12:25.


#2429
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
La ce te referi cand zici de distantare ?
Depinde de zone, in mamaia in unele zone e ok, in altele nu, sezlongurile sunt distantate, la fel si in neptun.
Spre deosebire de terase unde e haos !

#2430
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 16.02.2017
Statiuni gen mamaia sau euforie nu mai exista in harta mea mentala .... mai ales cu nenorocita asta de pandemie.
Am stat in dreapta de la stegulete,unde este o zona mai retrasa si nu am remarcat nici urma de distantare.
Anul asta am fost si  in Grecia si acolo era distanta corecta intre sezlonguri...in toate cele 3 plaje + altele vazute in 8 zile.
Nu mai pomenesc de porumb,scoici,carti,gogosi vandute de "ambulanti" cu masca prinsa de mana...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate