Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1405
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
da. ai ala de propitate, un act galbui.
mai ai un act dintr-un fel de hartie mai groasa, scris in patratele de cate un sfert de pagina. daca e mai nou e marime a4, daca e mai vechi e un cearsaf mai mare.
daca ai astea doua, e o.k.

#1406
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Da am astea doua, multumesc frumos,
Mai am o intrebare, itp pe italia la cati ani ce face, masina il are din decembrie 2012

Edited by madutzu25, 09 November 2014 - 00:32.


#1407
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
12 luni pe Italia.

Edited by catavencuadelin, 09 November 2014 - 12:42.


#1408
bolboaca2

bolboaca2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2014
Salut,
Am si eu o problema,
am cumparat o masina adusa din germania , factura intre neamt si roman a fost facuta pe data de 11.08.2014,
intre primul proprietar (roman) si al 2-lea exista doar contract de vanzare-cumparare facut pe data de 15.08.2014 fara fiscal,
intre al 2-lea si mine exista contract vanzare-cumparare si fiscal  , contractul a fost facut pe data de 03.11.2014.
cel de la care am luat masina mi-a explicat ca nu mai este nevoie de cartificat fiscal de la primul pentru ca acesta nu a tinut-o mai mult de 30 de zile
in cazul asta pot inmatricula masina ???
va multumesc.

#1409
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
politia nu iti cere fiscal de la nici unul.
iti cere primaria, si in mod normal doar fiscal de la ultimul propitar din romania.

#1410
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Buna ziua! Spuneti-mi si mie va rog,la o masina adusa din Germania pe platforma,se mai trece numele persoanei care a cumparat-o? va intreb pentru ca un vreau sa cumpar o masina de la un samsar care spune ca a adus-o pe platforma,si nu a trecut nici un nume pe brief,are doar contract de V-C intre el si neamt. O s aimi dea si declaratie notariala cum a dus masina si pe unde si ca sa evitam alt contract de V-C intre mine si el,si ca s anu mai imi dea fiscal sa facem la acte auto contract intre mine si neamt direct.Se poate asa? Mai imi trebuie vreun fiscal? Daca vine pe platforma mai imi trebuie si numerele masinii de Germania?

#1411
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
daca faci contract intre neamt si tine nu mai trebuie fiscal.
daca vine pe platforma, evident ca nu ai numerele. la politie ori duci declaratia, ori numerele.
declaratia e posibil sa nu mai trebuiasca notariala, depinde cum e la tine in judet.
e o simpla declaratie "subsemnatul x declar ca masina a fost adusa pe platforma cu nr y in data de z prin punctul vamal q"

#1412
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Sa va spun o chestie: acum 2 saptamani inmatriculare, politia NU a cerut numerele de tzol
nici macar asigurare

#1413
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Multumesc slai!

#1414
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Vreau sa cumpar o masina deja inmatriculata in Bulgaria....imi trebuie vreun contract de vanzare/cumparare special?

#1415
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
salut!

o intrebare relativ asemanatoare:

am cumparat o masina de la un samsar. masina a fost adusa pe platforma din germania (am CMR-ul care am inteles ca substituie declaratia aceea care tb data daca nu ai numerele)
am tote actele (brif-uri, cmr, contract v-c intre neamt si samsar, contract intre mine si samsar)

nu m-am lamurit cum e cu certificatul acela de la anaf.....tb sa mi-l dea samsarul sau cum?
mai exact despre ce certificat este vb (este cel referitor la datorarea tva in romania?) si ce valabilitate are?

Edited by ionp, 17 November 2014 - 17:28.


#1416
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
la anaf te duci sa-ti calculeze taxa.
de la ei pleci cu 2 foi plus chitanta de plata a taxei, le depui in dosarul de inmatriculare

#1417
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Poate s-a mai scris, dar sincer nu am gasit in atatea pagini..

La inceput de octombrie am vandut masina personala unei persoane, am facut ctr-vz cump si am radiat-o de la finante. Acum circa o saptamana un coleg a vazut masina in trafic cu numerele mele in continuare desi au trecut 30 de zile de la data vanzarii. Vin la voi cu rugamintea de a-mi raspunde la cateva intrebari:

1. Masina are RCA inca 5 luni.. acesta este in continuare valabil chiar daca au trecut 30 de zile? Nu as vrea sa ma trezesc cu un incident facut pe numele meu..
2. Daca masina nu a fost radiata dupa 30 de zile, ce trebuie sa fac eu sa ma asigur ca nu-mi vin amenzi de circulatie acasa? Mai avea 2 luni de rovinieta dar imi este teama si de alte amenzi.
3. As fi vrut sa pastrez numerele de inmatriculare si chiar mi-a promis cumparatorul ca le voi avea.. dar el nu mai raspunde la telefon.. se mai poate face ceva?

Mutlumesc

#1418
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

 slai, on 17 noiembrie 2014 - 17:28, said:

la anaf te duci sa-ti calculeze taxa.
de la ei pleci cu 2 foi plus chitanta de plata a taxei, le depui in dosarul de inmatriculare

deci de la samsar nu mai am nimic de luat, nici un certificat?

#1419
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
ar trebui sa-ti dea certificat de atestare fiscala.
nu ti-l cere politia, e posibil sa-l ceara primaria, cand te iei in evidenta cu masina.
daca refuza, nu e o tragedie, sunt metode de a evita necesitatea acelui fiscal.

#1420
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

 slai, on 17 noiembrie 2014 - 19:23, said:

ar trebui sa-ti dea certificat de atestare fiscala.
nu ti-l cere politia, e posibil sa-l ceara primaria, cand te iei in evidenta cu masina.
daca refuza, nu e o tragedie, sunt metode de a evita necesitatea acelui fiscal.

merci!

#1421
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
am masina noua cu numere provizorii de la dealer, inca nu e inregistrata nicaieri, daca vreau sa o trec pe numele unei matusii fac direct contract de vz cump sau de donatie si dupa se duce ea direct si plateste taxa de mediu, inmatricularea si tot si ma scuteste pe mine de aceeasi etapa, corect?

Edited by Eagle Raider, 18 November 2014 - 10:26.


#1422
brabus2014

brabus2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2014
Buna, cu niste informatii daca ma puteti ajuta
Voi cumpara o masina sh ( de la un prieten foarte bun) inmatriculata Ro din anul 2007 la care taxa a fost platita si nerecuperata. Masina va avea ca proprietar pe sora mea eu urmand sa ma ocup de toate actele necesare inmatricularii.

1. Dupa semnarea C VC intre sora mea si vanzator, mai trebuie sa vina ea personal si la celelalte institutii daca  eu am procura notariala (ar trebuii sa am copie dupa buletinul ei daca am procura}
2. Pot cere adeverinta ANAF si intre timp pana vine adeverinta sa fac autentificare RAR, respectiv fiscalul ( banuiesc ca in CIV nu se schimba nimic) sau ar trebui RAR -> FISC -> ANAF -> INMATRICULARE  
3. Daca atat vanzatorul cat si cumparatorul sunt cu domiciliul in acelasi jud, deasemena masina este inmatriculata tot in acelasi jud. pot pastra numerele?. Daca le pot pastra mai trebuie platita taxa de inmatriculare de 60 RON sau doar retinerea placutelor 30 ron pe care o platesc la politie.
4. Daca pastrez placutele de inmatriculare si fac RCA ce trebuie bifat - rca in vederea inmatricularii sau rca pentru masina inmatriculata

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate