Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Internare spital psihiatrie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Buna ziua,

Am si eu o ruda de gradul 1 care a ramas singura si are nevoie de ajutor de specialitate. Am observat tarziu starea si este destul de avansata( se crede urmărită, stapanul lumii, si altele, zice ca a fost la pshiholog si ca are iq urias, etc)

Ideea este ca nu o sa mearga de bunavoie la spital, ce as putea face? In Bucuresti mă intereseaza

Edited by robert8197, 20 April 2024 - 09:13.


#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,781
  • Înscris: 12.08.2008
Daca esti ruda de grad 1 iti iei rasunderea sa merga acolo unde trebuie chiar fortat. sau alta ruda de grad 1!
Noi avem un caz pe scara si pana nu a venit copilul sa isi dea consintamantul nu am putut, acum e bine, a lipsit' cam 2-3 luni , nu e caz grav si mai ales ca a inceput sa isi ia medicatia.

#3
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 17.11.2011

View Postrobert8197, on 20 aprilie 2024 - 09:12, said:

se crede urmărită, stapanul lumii
Spune-i că și tu te simți urmărit de aceeași entitate și că ai găsit un loc special în care să vă ascundeți - mergeți la spital.
A doua variantă ar fi să-i zici că personalul de la spital întâmpină dificultăți majore în a-i face bine pe alții, și au nevoie urgentă de consiliere de la ”stăpânul lumii”, datorită înțelepciunii sale nemărginite.

#4
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu e mai usor sa ma duc la un spital si sa le explic situatia?

#5
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 12.05.2019
Sigur ca te poti duce,  dar cel m ai probabil o sa iti spuna ca trebuie sa o vada. Cunosc un caz in care a procedat la fel, s a dus a vorbit dar a spus ca trebuie sa vada persoana in cauza, au ei testele lor care trebuie sa le faca sa poata constata problema si remediul.

#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,229
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajglassofwine, pe 20 aprilie 2024 - 09:44, a scris:

Spune-i că și tu te simți urmărit de aceeași entitate și că ai găsit un loc special în care să vă ascundeți - mergeți la spital.
A doua variantă ar fi să-i zici că personalul de la spital întâmpină dificultăți majore în a-i face bine pe alții, și au nevoie urgentă de consiliere de la ”stăpânul lumii”, datorită înțelepciunii sale nemărginite.

Serios? De unde ai tu habar ce-i in mintea respectivului om? De unde stii ca nu va deveni violent in secunda doi in care ii spui bazaconiile pe care le-ai insiruit aici? Ai cumva studii de specialitate in domeniul psihiatriei de dai asemenea sfaturi "pretioase"?

Vizualizare mesajrobert8197, pe 20 aprilie 2024 - 09:12, a scris:

Buna ziua,

Am si eu o ruda de gradul 1 care a ramas singura si are nevoie de ajutor de specialitate. Am observat tarziu starea si este destul de avansata( se crede urmărită, stapanul lumii, si altele, zice ca a fost la pshiholog si ca are iq urias, etc)

Ideea este ca nu o sa mearga de bunavoie la spital, ce as putea face? In Bucuresti mă intereseaza

Cu medicul de familie ai incercat sa vorbesti? Ii explici situatia si-i poti cere o trimitere la psihiatrie. Alte variante le gasesti aici: https://e-psihiatrie...ea-nevoluntara/. Cam asta spune legea: https://lege5.ro/Gra...p=gyzdknrsga3dc Sper sa-ti fi fost de ajutor, sanatate persoanei in cauza!

Edited by un_el, 20 April 2024 - 13:06.


#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 robert8197, on 20 aprilie 2024 - 09:12, said:

Buna ziua,

Am si eu o ruda de gradul 1 care a ramas singura si are nevoie de ajutor de specialitate. Am observat tarziu starea si este destul de avansata( se crede urmărită, stapanul lumii

Imposibil.
Eu sunt ala

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
Fara acordul persoanei nu poate fi internata.
Cu forta, doar daca face vreo boacana si vin "organele".

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,229
  • Înscris: 24.11.2006
Ai citit cumva ceea ce am postat eu? Daca nu, te sfatuiesc sa faci lucrul asta.

#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 17.11.2011

View Postun_el, on 20 aprilie 2024 - 13:05, said:

Serios? De unde ai tu habar ce-i in mintea respectivului om? De unde stii ca nu va deveni violent in secunda doi in care ii spui bazaconiile pe care le-ai insiruit aici? Ai cumva studii de specialitate in domeniul psihiatriei de dai asemenea sfaturi "pretioase"?
Conform descrierii inițiatorului, e clar că persoana în cauză nu mai discerne realitatea în mod convențional, așa că nu-l costă nimic să încerce abordarea respectivă. Iar dacă se pune problema ca persoana să devină violentă, atunci deja discutăm despre ceva mult mai grav, pentru care ”persuasiunea” nici măcar nu constituie o alternativă.
Cât despre ”studiile de specialitate” menționate de tine, nu cred că inițiatorul a apelat la Softpedia cu așa ceva în minte, aici fiind un forum public, nu o clinică specializată pe anumite probleme.

Edited by glassofwine, 20 April 2024 - 13:34.


#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,229
  • Înscris: 24.11.2006
Intelege un lucru: sa zicem ca "tehnica" ta va functiona. Ai urcat persoana respectiva in masina, ai reusit sa ajungi cu ea in fata spitalului, asta daca pe drum nu-ti va face probleme. Isi da seama despre ce este vorba si atunci incepe "circul": fie iti face tie rau, fie le face altora rau, fie isi face de una singura rau sau toate trei variantele in acelasi timp. Ce zici de asta? E o varianta demna de luat in calcul?

Pai tocmai, forumul nu este o clinica de specialitatea iar utilizatorii nu sunt, in marea lor majoritate, medici psihiatri. Asadar hai sa ne abtinem in a da sfaturi de genul celor date de tine. N-o spun cu rautate, dimpotriva. Posted image  Risti sa faci mai mult rau decat bine dandu-ti cu parerea, se poate intampla orice.

Edited by un_el, 20 April 2024 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate