Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Sugestii plan casa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.03.2006
si ai tu impresia ca eu fac ce-mi spui tu?

ia cauta-ti locul si stai jos  :)

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Cand eram mai tanar, le spuneam celor care pricepeau mai greu un lucru ca sunt BEC ( aveau creierul neted ca un bec, le lipseau circumvolutiunile Posted Image ). Tu ti-ai ales foarte bine nickname-ul ! Posted Image Posted Image  Mai rau este ca esti si increzut, si arogant ! Dar o sa iti treaca cu timpul ! Posted Image Posted Image

#21
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.03.2006
dorele, cand avem nevoie de tine te chemam, ok?

#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Hai pa, ca deja m-ai plictisit, si oricum poluezi topicul omului degeaba ! Posted Image

#23
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022
Pana la urma a ramas planul cel atasat, fara prea mari schimbari, in afara de mici schimbari ale pozitionarii unor ferestre, chiuvete, etc.
Ca sa restructuram planul mansardei, cu comasarea bailor, ar fi insemnat sa pierdem un dormitor, ceea ce nu e fezabil. Pentru ca o casa de aprox. 170 mp utili sa aiba doar 2 dormitoare, e cam putin; si doar cu 1 copil, nu mai ai spatiu pt oaspetii ocazionali decat pe canapeaua din living.

In ceea ce priveste fereastrele in mansarda, o sa mergem pe cele tip velux. Lucarnele, desi nu arata rau in sine, s-ar potrivi mai putin casei noastre vs. ferestre in acoperis. In plus, vrem sa instalam panouri solare pe panta sudica a acoperisului, iar o lucarna ar ocupa mai mult spatiu. O sa avem o fereastra in acoperis pe Sud, aferenta baii si una pe Nord, aferenta holului/scarii.

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View PostaNduB92, on 24 aprilie 2024 - 10:38, said:

O sa avem o fereastra in acoperis pe Sud, aferenta baii si una pe Nord, aferenta holului/scarii.

Macar pentru baie ar trebui sa cumperi o fereastra cu protectie de poliuretan ( rezista mult mai bine la umezeala ). Pentru gamele Standard si Standard Plus codul este GLU.

Spor la treaba.

#25
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 21 aprilie 2024 - 20:28, a scris:

Si eu sunt acum cu casa in constructie, si crede-ma ca nici prin cap nu mi-a trecut sa imi fac lucarne ( desi ar fi fost mai usor decat in cazul tau ). Voi avea pod, la care vor fi instalate patru ferestre VELUX. Intr-adevar, spre deosebire de tine am avantajul ca sunt distribuitor si montator VELUX, deci montajul il fac singur ( ma costa doar timpul meu), si mai am o reducere de vreo 4-5% din pretul produselor, dar crede-ma nu astea au fost argumentele care m-au facut sa aleg solutia cu ferestre de mansarda. Posted image

Chiar nu inteleg de ce ai nevoie de ferestre la pod. Niste deschideri pentru ventilatie incrucisata nu sunt suficiente?

Attached Files

  • Attached File  vent.jpg   169.65K   7 downloads


#26
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006
Nu prea. 60..65 grade in pod nu e putin vara. Cu ventilatoare in aerisiri Mai poti scadea putin temp. Cu consum de curent si zgomot.
In poza ta, se puteau monta ferestre normale in schimb.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
Vorbesc de ventilatie incrucisata adica de grile pe parti opuse ala casei. Nu doar de una.

#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Sunt la munca, si nu prea pot sa detaliez, dar:

1. Acoperisul meu este in patru ape, deci nu as avea unde sa pun geamuri verticale, sau aerisiri ( cum sunt cele din poza pusa de Mircea )

2. Podul este destul de inalt ( pe centru ajunge la vreo 3.5m - 3.8m ), si ar fi pacat sa nu fac acolo un spatiu ( in principal de depozitare ), aerisit si luminat corespunzator.


#29
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006
Exact. Fara ventilatoare puternice sau vant afara sunt putin folositoare.
Dar fiecare pod si casa sunt diferite, pana la urma.

#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Cunosti niste grile calumea care sa nu fie afectate de UV?

#31
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

Vizualizare mesajbobitzaaa, pe 25 aprilie 2024 - 09:59, a scris:

Cunosti niste grile calumea care sa nu fie afectate de UV?
metalice? de inox sau aluminiu ... poti sa iei de la hote si sa elimini clapeta de sens

#32
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 25 aprilie 2024 - 09:57, a scris:

Sunt la munca, si nu prea pot sa detaliez, dar:

1. Acoperisul meu este in patru ape, deci nu as avea unde sa pun geamuri verticale, sau aerisiri ( cum sunt cele din poza pusa de Mircea )

2. Podul este destul de inalt ( pe centru ajunge la vreo 3.5m - 3.8m ), si ar fi pacat sa nu fac acolo un spatiu ( in principal de depozitare ), aerisit si luminat corespunzator.

Am crezut ca este doar pod fara vreo  folosinta.

Edited by mircea812, 25 April 2024 - 10:23.


#33
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmircea812, on 25 aprilie 2024 - 10:22, said:

Am crezut ca este doar pod fara vreo  folosinta.

Pentru ca iau in calcul sa instalez candva niste panouri fotovoltaice, panta acoperisului variaza intre 30 si 39 de grade ( pentru o eficienta mai mare a panourilor ). Datorita acestei pante mari, a rezultat si o inaltime interioara mai mare ( in jur de 3.5 m ). Ar fi fost pacat sa las acest spatiu in bezna, si sa nu il folosesc. Posted Image

Un alt motiv pentru care mi-as fi pus cel putin o fereastra VELUX il reprezinta posibilitatea de acces pe acoperis pentru intretinerea panourilor si lucrarile de mentenanta la invelitoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate