Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Germania a legalizat consumul recreațional de canabis

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajarfidx2, pe 09 aprilie 2024 - 09:25, a scris:


Deci decizia guvernului de a legaliza nu vine decât ca o acceptare a situației de fapt.
Si nu este ok sa fie legalizat? Dai factura, ai niste drepturi si obligatii, clientii la fel.
Unde faci plangere la protectia consumatorului impotriva unei "sexworker" cum zic americanii?
Oamenii fac ce vor si doresc.
Cat a progresat societatea in perioada inchizitiei?

Parca circulau pe net niste memeuri si glume cu poze ale unor abonamente la bordelurile din perioada interbelica. A fost si un film, "La crucea de piatra", cum au venit comunistii si au interzis bordelurile, au trimis curvele la fabrica.

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 09 aprilie 2024 - 08:39, a scris:

Și de ce ai vrea să fie aia mare? Ca să dea faliment sistemul de pensii sau acestea să fie mici? Să trăiești mult și prost în loc de mai puțin dar mai bine?
cand traiesti bine nu vad de la ce ai muri mai repede.

Amy Winehouse a crapat la 27 de ani parca, de bine ce a trait.. beata 24/7.

Si alcoolul este legal si letal, si uite ca nu toata lumea bea pana se face lula.

Vizualizare mesajdark, pe 09 aprilie 2024 - 09:32, a scris:



Da, și vom avea în scurt timp, o generație de drogați...Posted image
si generatia de alcoolici unde este?

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 09:43.


#56
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 28.12.2012
Exista un studiu științific referitor la efectele consumului de canabis?

#57
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 13.08.2008
https://ro.wikipedia...ta_lume_nouĂ??

https://dealeirinei....nata-lume-noua/

https://www.universu...nata-lume-noua/

Soma din Minunata Lume Noua Posted image

Edited by vacantamijlocie, 09 April 2024 - 10:38.


#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007
Probail cateva sute sau mii, dar mai mult ca sigur zac prin sertare, fiind "clandestine", ca sa nu fie trasi la raspundere cei care le-au facut, pentru ca au folosit substante interzise.

S-au facut mai multe documentare, in care se arata cate ocazii a ratat medicina din cauza trecerii drogurilor pe lista substantelor interzise si cercetarile au fost intrerupte. Dupa 40 de ani au inceput diverse universitati sa faca experimente in Belgia, Olanda, Elvetia, ca americanii se multumeau sa se impuste intre ei ca la ei sunt armele la liber.

#59
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 06.07.2023
Canabisul si altele se legalizeaza deoarece politiile din toata lumea recunosc ca au pierdut bataliile cu drogurile. Astea n-au devenit cumva nici mai sanatoase, nici mai sigure de consumat in trafic, nici nimic altceva benefic. Este vorba pur si simplu despre rezultatele luptei anti-drog in raport cu cheltuielile si eforturile depuse.
Aditional, de aici incolo societatile transfera responsabilitatea pentru binele minorilor inspre familiile acestora. Se va vedea in timp daca deciziile astea au fost bune, sau falimentare

#60
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,838
  • Înscris: 21.03.2020
Macar la canabis avem sanse sa-i ajungem pe nemti...

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 09 aprilie 2024 - 11:37, a scris:

Macar la canabis avem sanse sa-i ajungem pe nemti...
acuma e discutabil.  Se pare ca occidentul este decadent, prin faptul ca permite libertati  diverse. Cam tot ce e rau si prost in vest, vazut cu ura de cei din est. Talibanii au anuntat recent ca "adulterul" se va pedepsi iar cu lapidarea in Afganistan.

Noi sa fim sanatosi, drogati, beti si gay. Sa ramana aia in evul mediu.

https://www.npr.org/...ng-for-adultery

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 11:57.


#62
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajvis_constructiv, pe 09 aprilie 2024 - 10:07, a scris:

Exista un studiu științific referitor la efectele consumului de canabis?
Sute
https://scholar.goog...cannabis effect

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 09 aprilie 2024 - 11:30, a scris:

Canabisul si altele se legalizeaza deoarece politiile din toata lumea recunosc ca au pierdut bataliile cu drogurile. Astea n-au devenit cumva nici mai sanatoase, nici mai sigure de consumat in trafic, nici nimic altceva benefic. Este vorba pur si simplu despre rezultatele luptei anti-drog in raport cu cheltuielile si eforturile depuse.
Aditional, de aici incolo societatile transfera responsabilitatea pentru binele minorilor inspre familiile acestora. Se va vedea in timp daca deciziile astea au fost bune, sau falimentare
mda.. mai ramane sa se liberalizeze portul de arma si apoi desfintarea politiei, eventual a armatei, sa se apere fiecare singur si ne intoarcem la jungla.

S-a legalizat pentru ca.. oricum toata lumea fuma canabis. Am fost si eu odata in Franta, cu scoala acum 20 de ani, si colegii de camin marocani m-au invitat la o pipa pacii. Ne-am bine dispus, am ramas cu amintiri frumoase.  Am stiut doar noi, aia a fost, mare branza. Daca ar fi si la noi legal, poate ca as planta in gradina, nu stiu daca avem clima potrivita. Si in facultate faceau unii colegi bîză de unu' , ca las' ca stim noi ca esti pasionat de botanica, si cresti plante ascunse pe nu stiu unde acasa.
Pentru consum propriu nu vad ce rau poate face, atata ca intrtervine buba cu circulatia rutiera, si nu se stie cate zile iesi pozitiv la teste antidrog, dar exista taxi, uber.

#64
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 12:20, a scris:

mda.. mai ramane sa se liberalizeze portul de arma si apoi desfintarea politiei, eventual a armatei, sa se apere fiecare singur si ne intoarcem la jungla.

S-a legalizat pentru ca.. oricum toata lumea fuma canabis. Am fost si eu odata in Franta, cu scoala acum 20 de ani, si colegii de camin marocani m-au invitat la o pipa pacii. Ne-am bine dispus, am ramas cu amintiri frumoase.  Am stiut doar noi, aia a fost, mare branza. Daca ar fi si la noi legal, poate ca as planta in gradina, nu stiu daca avem clima potrivita. Si in facultate faceau unii colegi bîză de unu' , ca las' ca stim noi ca esti pasionat de botanica, si cresti plante ascunse pe nu stiu unde acasa.
Pentru consum propriu nu vad ce rau poate face, atata ca intrtervine buba cu circulatia rutiera, si nu se stie cate zile iesi pozitiv la teste antidrog, dar exista taxi, uber.
Canabisul să fie tratat exact ca și alcoolul, nu ai ce căuta fumat la volan. Dacă au trecut 12 ore de la ultimul joint ești ok, ca și în cazul bețiilor cu alcool.
Dar dacă ești fumat și nu ești la volan sau agresiv, nu are nimeni treabă cu tine, ca și în cazul oamenilor intoxicați cu alcool (beți) Așa ar trebui să fie normal, dacă angajatorul nu-ți permite să vi fumat la lucru și tu o faci, pedeapsa să fie că ți-ai pierdut locul de muncă și nu libertatea pentru că ai fumat un joint. Ce libertate e asta, în care eu ca cetățean nu am voie să-mi introduc în corp ce substanță vreau eu?

#65
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,622
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 09:46, a scris:

cand traiesti bine nu vad de la ce ai muri mai repede.

Amy Winehouse a crapat la 27 de ani parca, de bine ce a trait.. beata 24/7.

Si alcoolul este legal si letal, si uite ca nu toata lumea bea pana se face lula.
Doar ca e cam greu, rar să trăiești bine la peste 70 de ani, te dor toate, nu prea poți face efort, trebuie regim, medicamente, poate chiar injecții, operații, etc. să nu mai zic de varianta în care abea te mai poți mișca prin casă.

Da, supradozele de alcool și eu le consider foarte periculoase și la tineri.

Edited by LunaCrystal, 09 April 2024 - 13:35.


#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007
Arnold Schwarzenegger la 76 de ani, da sfaturi de mod de viata sanatos, are si un blog unde pune des actualizari si trage de fiare la sala, mai face si filme.

https://arnoldspumpclub.com/

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 15:00.


#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajComandorul, pe 09 aprilie 2024 - 12:52, a scris:


Canabisul să fie tratat exact ca și alcoolul, nu ai ce căuta fumat la volan. Dacă au trecut 12 ore de la ultimul joint ești ok, ca și în cazul bețiilor cu alcool.

cred ca dupa ce ai fumat canabis, te scoate drugtestul pozitiv si dupa 48 de ore..chiar daca esti pe treaba ta, in toate mintile.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 09 aprilie 2024 - 13:34, a scris:

Doar ca e cam greu, rar să trăiești bine la peste 70 de ani, te dor toate, nu prea poți face efort, trebuie regim, medicamente, poate chiar injecții, operații, etc. să nu mai zic de varianta în care abea te mai poți mișca prin casă.

Da, supradozele de alcool și eu le consider foarte periculoase și la tineri.

Asta doar daca iti bati joc de tine in prima parte a vietii, cum o facem multi dintre noi: "Lasa ca o viata avem, hai sa traim azi, ca maine nu se stie" :)
Daca traiesti echilibrat si cumpatat, poti fi foarte ok si dupa 70 de ani, mobil, sanatos, intreg la cap....

Vizualizare mesajComandorul, pe 09 aprilie 2024 - 12:52, a scris:

Ce libertate e asta, în care eu ca cetățean nu am voie să-mi introduc în corp ce substanță vreau eu?
Are si libertatea limitele ei.....chiar daca aparent e una individuala, in fapt nu e intotdeauna asa....

#69
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 15:42, a scris:

cred ca dupa ce ai fumat canabis, te scoate drugtestul pozitiv si dupa 48 de ore..chiar daca esti pe treaba ta, in toate mintile.
Da, de asta trebuie reglementat și la teste, odată ce au trecut minim 10 ore de la ultimul joint ești refăcut complet și nici nu ai mahmureala aia ca după alcool...

#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007
Si pe cine doare gura sa minta, ca a baut doar "umpic", ca n-a tras decat un fum, ca defapt a fumat pasiv, de la ceilalti..
Ce este in sange e lege. Sa stabilesti apoi ca unul e lucid cu o anumita alcolemie, in timp ce altul e turta de la o cantitate mai mica, iar e discutabil. Am vazut un tip, dupa 0,5L de rachiu, a desfacut un ceas mecanic automatic. A zis doar sa nu-l enervam ca se imbata criță, dar el era dopat deja. Nici nu iti dadeai seama ca discutai cu cineva care avea la bord juma de litru de tarie, era imun.

Eu am baut odata de sete o doza de un litru de bere strong 10%..am zis ce dreac e vara, cum o bei asa o piș.. vai de plm, am dat la rate, se invartea patul cu mine.

Edited by tfmercedez, 09 April 2024 - 16:31.


#71
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,088
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 15:42, a scris:

cred ca dupa ce ai fumat canabis, te scoate drugtestul pozitiv si dupa 48 de ore..chiar daca esti pe treaba ta, in toate mintile.
si intrebarea e cum dovedesti ca tu ai tras un fum dintr0un joint si nu ai fumat tot jointu'

Vizualizare mesajComandorul, pe 09 aprilie 2024 - 16:20, a scris:

Da, de asta trebuie reglementat și la teste, odată ce au trecut minim 10 ore de la ultimul joint ești refăcut complet și nici nu ai mahmureala aia ca după alcool...
Nu prea ai cum sa reglementezi

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 16:26, a scris:

Si pe cine doare gura sa minta, ca a baut doar "umpic", ca n-a tras decat un fum, ca defapt a fumat pasiv, de la ceilalti..
Ce este in sange e lege. Sa stabilesti apoi ca unul e lucid cu o anumita alcolemie, in timp ce altul e turta de la o cantitate mai mica, iar e discutabil. Am vazut un tip, dupa 0,5L de rachiu, a desfacut un ceas mecanic automatic. A zis doar sa nu-l enervam ca se imbata criță, dar el era dopat deja. Nici nu iti dadeai seama ca discutai cu cineva care avea la bord juma de litru de tarie, era imun.

Eu am baut odata de sete o doza de un litru de bere strong 10%.. vai de plm, am dat la rate, se invartea patul cu mine.
Eu pot sa beau juma de sticla de whiskey si sa am o conversatie normala cu cineva dar daca intru intr-o camera in care se fumeaza un joint , rad 3 ore si nu stiu de ce.
Daca trag un fum , sunt out 7-8 ore

#72
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajrichelieu, pe 09 aprilie 2024 - 06:44, a scris:

La un pas am fost sa sar de la etajul 3 dintr-un mall in Amsterdam �� . La un pas.
Ești un caz particular și îți recomand să îți faci un control în Șoseaua Berceni numărul 10.

De la alcool cum ai făcut prima dată? Prima dată când ai futut, cum a fost? Prima dată când ai făcut bastonașe, bețișoare, litere, cum ți-a ieșit?
Sau de la tutun. Ai fumat vreodată tutun? Cum ai fost după prima țigară?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate