Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Dinte frontal - a gresit dentistul?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 15:43, said:

Da.

Si se poate remedia acolo ? Cu ceva maglavais. Ceva mixtura...nu stiu.

Mie mi-a sugerat, la noul dinte, sa intre cu freza in vecin, ca sa-i faca loc sa arate cum vreau eu sa arate. Teama mea e ca, o sa se ingalbeneasca tot...

In orice caz...nu e atat de grav. Sper sa nu-mi fie afectata....

Si nu stiu nici eu...ma duc speriat la doctor:| ma simpt extrem de vulnerabil.

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 15:50.


#20
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023

 Jimbo91, on 22 martie 2024 - 15:47, said:



Mie mi-a sugerat, la noul dinte, sa intre cu freza in vecin, ca sa-i faca loc sa arate cum vreau eu sa arate.


Asta nu prea înțeleg. Ai dinții strâmbi? Nu erau la fel de lați și a încercat să îi egalizeze?
Singurul care poate sa te lămurească este medicul. El știe ce problema era acolo și ce soluție a ales ca să o rezolve. Și data viitoare nu mai pleca din cabinet pana nu ești perfect lămurit cu privire la ce ți se face și de ce ți se face.

#21
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 16:38, said:

Asta nu prea înțeleg. Ai dinții strâmbi? Nu erau la fel de lați și a încercat să îi egalizeze?
Singurul care poate sa te lămurească este medicul. El știe ce problema era acolo și ce soluție a ales ca să o rezolve. Și data viitoare nu mai pleca din cabinet pana nu ești perfect lămurit cu privire la ce ți se face și de ce ți se face.

Chestia e ca, imi dau si eu seama cand ajung acasa si am nelamuriri atunci. Bineinteles ca intentia mea e sa comunic cat mai bine cu medicul.

Sunt un pic strambi (cred, depinde ce inseamna stramb) si pentru ca dintii s-au mai miscat intre timp, golul dintre dinti s-a micsorat, deci, incerca sa-i faca mai mult loc. Ma intereseaza sa arate , fiind vorba de dintele din fata, cat mai ok posibil.

Si asta mi-a sugerat.

Acum...sa nu intelegi gresit...nu ma intereseaza chestii de malpraxis...nu. Ma intereseaza solutii cat mai bune. Cat de cat, am comunicat destul de ok cu doctorul, dar nu pot sa spun ca ma dau in vant dupa slefuirea pe care a aplicat-o pe dintii vecini, fara sa-mi spuna, chit ca a avut o intentie buna.

Dar, de mentionat, ca nu a exagerat...a mers foarte, foarte putin cu acea freza...cu toate astea, observ o ingalbenire la unui din ei. Ceea ce nu cred ca e chiar ok.

#22
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023
Deci omul a încercat sa mărească puțin spațiul, cum am spus de la început 🙂, ca să poată sa îți facă dinții egali. Nu sa iasă unul mai lat și altul mai îngust. O alta soluție era sa iți îmbrace ambii incisivi centrali, dar asta însemna să scoată nervul dintelui vecin și sa îmbraci 2 dinți în loc de 1. A ales soluția mai puțin costisitoare pentru tine și cu mai puține sacrificii.
Și totuși nu cred ca îngălbenirea aia a apărut pentru ca a luat el juma de milimetru din smalț. Dacă a fost și jumătate de milimetru...ca spui ca nici nu ai simțit.

#23
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 17:11, said:

Deci omul a încercat sa mărească puțin spațiul, cum am spus de la început ��, ca să poată sa îți facă dinții egali. Nu sa iasă unul mai lat și altul mai îngust. O alta soluție era sa iți îmbrace ambii incisivi centrali, dar asta însemna să scoată nervul dintelui vecin și sa îmbraci 2 dinți în loc de 1. A ales soluția mai puțin costisitoare pentru tine și cu mai puține sacrificii.
Și totuși nu cred ca îngălbenirea aia a apărut pentru ca a luat el juma de milimetru din smalț. Dacă a fost și jumătate de milimetru...ca spui ca nici nu ai simțit.

Aprecierea mea de multe ori e foarte gresita...cand am ajuns acasa am realizat ca spatiul dintre cei doi dinti, unde urmeaza sa fie pus noul dinte, arata destul de bine pentru noul dinte. Bine...eu n-am fost multumit de cum a aratat dintele cand l-am pus...acum, am discutat cu el, cum sa facem sa-mi iasa un dinte perfect. Dar bine, perfect e relativ. Ma interesa sa arate cum arata inainte.

Dar, da, a fost minim invaziva acea slefuire...dar n-am stiut de ea....si daca urmarile sunt ca acei dinti, de altfel, sanatosi, sa se ingalbeneasca in zona aia....normal ca nu-mi convine.


Vreau sa-mi pastrez dintii naturali cat mai mult posibil...n-as face asta...sa-mi pilesc si celalalt dinte.

#24
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023
De ce nu ai fost mulțumit de dinte?

#25
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 17:58, said:

De ce nu ai fost mulțumit de dinte?

Nu arata cum arata inainte...schimba toata fata...si aveam si o distanta intre dintii frontali, pe care nu o aveam inainte...in plus, era total nenatural.

Am spus ce mi-a sugerat...sa intre in dintele vecin, un pic, astfel incat sa fie la fel de mare ca omologul sau.

Ce parere ai de asta ?

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 18:06.


#26
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023
Pai nu prea ai alta soluție. Doar sa porți aparat ortodontic pana revin dinții la poziția inițială, astfel încât spațiul pe care urmează sa îl ocupe dintele îmbrăcat sa fie egal cu dintele vecin, astfel încât sa ai doi dinți identici.
Nici medicii nu sunt magicieni. Dacă incisivii tău sanatos are 10 mm, sa spunem, lățime, iar spațiul în care trebuie sa între coroana peste dintele șlefuit are 8 mm...cum sa îți iasă doi dinți egali, frumoși și naturali fără sa interviu asupra dinților vecini?

#27
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 18:58, said:

Pai nu prea ai alta soluție. Doar sa porți aparat ortodontic pana revin dinții la poziția inițială, astfel încât spațiul pe care urmează sa îl ocupe dintele îmbrăcat sa fie egal cu dintele vecin, astfel încât sa ai doi dinți identici.
Nici medicii nu sunt magicieni. Dacă incisivii tău sanatos are 10 mm, sa spunem, lățime, iar spațiul în care trebuie sa între coroana peste dintele șlefuit are 8 mm...cum sa îți iasă doi dinți egali, frumoși și naturali fără sa interviu asupra dinților vecini?

Chestia e ca, eu aveam incisivul vecin, iesit usor in afara, iar, dintele cu stiftul (cand aveam coroana), era un pic bagat sub el...Acum, s-a miscat acest incisiv, pentru ca am stat un pic fara el, iar noul dinte arata complet nenatural.

Si ce presupune asta ? Daca intra in acel dinte sanatos ?

#28
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023
Depinde cât de mult ia din el. Acum, ca am lămurit problema, pot sa spun ca eu nu as fi făcut asa ceva. Ti-as fi propus sa îmbraci ambii dinți, pentru a putea obține un rezultat bun și cât mai aproape de natural. Dacă nu erai de acord cu soluția mea, ne luam frumos la revedere. Pacientul vine cu o problema, dar asta nu înseamnă că trebuie să îi rezolvi problema bazandu-te doar pe ce cere el. Tu trebuie sa faci ce știi ca e corect.
Eu când m-am dus sa ma operez de hernie de disc nu i-am spus chirurgului sa ma opereze, dar sa nu se atingă de pielea mea, ca pielea e sanatosa...

#29
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 19:28, said:

Depinde cât de mult ia din el. Acum, ca am lămurit problema, pot sa spun ca eu nu as fi făcut asa ceva. Ti-as fi propus sa îmbraci ambii dinți, pentru a putea obține un rezultat bun și cât mai aproape de natural. Dacă nu erai de acord cu soluția mea, ne luam frumos la revedere. Pacientul vine cu o problema, dar asta nu înseamnă că trebuie să îi rezolvi problema bazandu-te doar pe ce cere el. Tu trebuie sa faci ce știi ca e corect.
Eu când m-am dus sa ma operez de hernie de disc nu i-am spus chirurgului sa ma opereze, dar sa nu se atingă de pielea mea, ca pielea e sanatosa...

E acum...doctorul mi-a slefuit, un pic, nu mult, dinti sanatosi...si observ ca unul din ei s-a ingalbenit, in locul unde a frezat...un pic, nu mult. Ce-i drept e posibil ca si aprecierea mea sa fie gresita.

Ce pacient ar fi de acord cu frezarea unui dinte perfect sanatos ? Eu n-am o problema cu culoarea btw...si cel dinainte (cel care s-a spart) arata perfect natural. Nu se observa diferenta. Sunt norocos din punctul asta de vedere.

Eu vin sa-mi pun o coroana si tu vrei sa-mi pui doua coroane ? Pe un dinte care n-are probleme ? La o dantura aproape perfecta -sanatoasa ? Am doar doua carii la masele pe care le tratez acum.

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 19:49.


#30
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023
Si eu am intrebat...daca s-a gresit si care e solutia pentru a remedia....sau, nu conteaza acea mica slefuire la acei doi dinti. Asta a fost ideea acestui topic.

Eu inteleg ca multi medici se simt atacati, pentru ca multi oameni nu sunt satisfacuti de servicii...din diverse motive. Nu sunt doctor si nu stiu...d-aia intreb. Adica, ultimul comentariu mi se pare mai mult un fel de "hai sictir" la adresa mea....sunt convins ca n-ai face asta :)..sa distrugi un dinte...n-oi fi eu medic, dar stiu si eu ca ce-a facut Dumnezeu, greu sa-l imite omul.

Apreciezi gresit situatia.

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 20:11.


#31
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023

 Jimbo91, on 22 martie 2024 - 19:47, said:



E acum...doctorul mi-a slefuit, un pic, nu mult, dinti sanatosi...si observ ca unul din ei s-a ingalbenit, in locul unde a frezat...un pic, nu mult. Ce-i drept e posibil ca si aprecierea mea sa fie gresita.

Ce pacient ar fi de acord cu frezarea unui dinte perfect sanatos ? Eu n-am o problema cu culoarea btw...si cel dinainte (cel care s-a spart) arata perfect natural. Nu se observa diferenta. Sunt norocos din punctul asta de vedere.



Un pacient care vrea sa aibă 2 dinți frumoși și egali, mai ales ca sunt în fața și sar în ochi. Neglijența costă...
Eu nu am cum sa știu câte e situația ta exacta, cât s-au mișcat dinții vecini, cu cât s-a închis spațiul. Poate sa fie vorba de 0,25 mmm sau de 2 mm..Soluția corecta o alegi când ai toate datele, iar eu am aproape 0. Discutam doar teorie.
Colorația aia galbena e posibil sa fi fost acolo mereu, dar nu ai observat-o pana acum. Poate acum e dintele nou mai alb și îți sare în ochi contrastul...Nu am de unde sa știu.

#32
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 20:16, said:


Pe mine ma interesa daca e normala slefuirea unor dinti sanatosi, pentru estetica. Si cat conteaza acea mica-mica slefuire...cat afecteaza integritatea dintilor...sau, daca o afecteaza.

Am spus ca s-a putea ca si aprecierea mea sa fie gresita.

#33
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023

 Jimbo91, on 22 martie 2024 - 20:07, said:

Si eu am intrebat...daca s-a gresit si care e solutia pentru a remedia....sau, nu conteaza acea mica slefuire la acei doi dinti. Asta a fost ideea acestui topic.

Eu inteleg ca multi medici se simt atacati, pentru ca multi oameni nu sunt satisfacuti de servicii...din diverse motive. Nu sunt doctor si nu stiu...d-aia intreb. Adica, ultimul comentariu mi se pare mai mult un fel de "hai sictir" la adresa mea....sunt convins ca n-ai face asta :)..sa distrugi un dinte...n-oi fi eu medic, dar stiu si eu ca ce-a facut Dumnezeu, greu sa-l imite omul.

Apreciezi gresit situatia.

Nu a fost niciun sictir.
Dacă a greșit sau nu o sa afli mai târziu. Eu nu as fi ales soluția asta... " Nu îți șlefuiesc dintele, doar iau puțin din el" e un fel de " Nu te f.t ca bag doar varful". E un compromis pe care eu nu îl fac.
Acum 15 ani mai făceam și eu greșeala sa ma iau după pacient, ca el nu vrea asa, ca vrea asa...ca știe el, etc. Și aveam mai mulți pacienți nemulțumiți decât am acum când fac ce știu eu ca e corect pentru un rezultat bun estetic și funcțional. Acum ii spun clar: ca să iasă ce trebuie facem asta, asta și asta. Ești de acord, ok. Nu ești de acord...nu e nicio supărare. Tu găsești alt medic sa facă cum vrei tu, iau eu dorm liniștit ca nu am făcut o prostie.


#34
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 22 martie 2024 - 20:34, said:

Nu a fost niciun sictir.
Dacă a greșit sau nu o sa afli mai târziu. Eu nu as fi ales soluția asta... " Nu îți șlefuiesc dintele, doar iau puțin din el" e un fel de " Nu te f.t ca bag doar varful". E un compromis pe care eu nu îl fac.
Acum 15 ani mai făceam și eu greșeala sa ma iau după pacient, ca el nu vrea asa, ca vrea asa...ca știe el, etc. Și aveam mai mulți pacienți nemulțumiți decât am acum când fac ce știu eu ca e corect pentru un rezultat bun estetic și funcțional. Acum ii spun clar: ca să iasă ce trebuie facem asta, asta și asta. Ești de acord, ok. Nu ești de acord...nu e nicio supărare. Tu găsești alt medic sa facă cum vrei tu, iau eu dorm liniștit ca nu am făcut o prostie.

Daca i-ai vedea, nu l-ai distuge Posted Image.....e o diferenta, dar, nu e o diferenta mare.
In orice caz....multumesc pentru raspunsuri ;)

Edited by Jimbo91, 22 March 2024 - 21:08.


#35
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.03.2023
Nici un dentist întreg la cap nu "distruge" un dinte fără un motiv bine întemeiat. Iar un dinte corect tratat nu e un dinte distrus. Asta e o mentalitate păguboase de pe vremea când orice dinte care durea era extras. Apoi pacientul refuza sa slefuiasca și sa îmbrace dinții vecini cu locul extracției, pentru ca nu voia sa ii distrugă. Și în câțiva ani se distrugea ei singuri iremediabil, pentru ca migrat în spațiul rămas liber, se cariau, se dezechilibra ocluzia și asa mai departe...

#36
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.06.2023

View Postbarbosa1bis, on 23 martie 2024 - 07:10, said:

Nici un dentist întreg la cap nu "distruge" un dinte fără un motiv bine întemeiat. Iar un dinte corect tratat nu e un dinte distrus. Asta e o mentalitate păguboase de pe vremea când orice dinte care durea era extras. Apoi pacientul refuza sa slefuiasca și sa îmbrace dinții vecini cu locul extracției, pentru ca nu voia sa ii distrugă. Și în câțiva ani se distrugea ei singuri iremediabil, pentru ca migrat în spațiul rămas liber, se cariau, se dezechilibra ocluzia și asa mai departe...

Ok...eu nu am probleme...pana si acele pete de care vorbesc (marginile), sunt minuscule, eu le-am vazut cu lumina de la telefon.

In fine..n-am zis ca sunt expert, ca nu sunt.

Iar solutia ta, mi se pare una extrema. Sa-mi pilesc un dinte, perfect sanatos, natural...pentru o amarata de fateta. La culoare n-am avut probleme, doar la forma...nu-mi place.

Intr-adevar, ii am un pic strambi, mai exact un dinte...dar, per total, tinand cont si de varsta mea...sunt ok...sunt mai mult decat ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate