Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

din greseala am stropit pomii cu erbicid total!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

Vizualizare mesajrinaldoparaipan, pe 03 martie 2024 - 08:59, a scris:

Sa ne tii la curent cu evolutia pomilor.Sunt curios cum se vor comporta..

Așa arată acuma pomii mai mici, am făcut câteva poze:

Attached Files



#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Manu, nu e niciun fel de viroza în nicio zona, nu exista viroza care sa omoare toți pomii si alte tampenii de acest gen
Cine ți-a spus asa ceva e un idiot, indiferent ce calificare o avea sau în ce în instituție o lucra acel cineva, e un oligofren și atâta tot.
Nu exista asa ceva.
Da, sunt boli, da, pomii pot muri din multe motive, de la boli și pana la condiții de mediu mai puțin evdiente(un ph nepotrivit sau o alta problema de sol de genul apei în exces șamd), dar sa aberezi cu străinii care au adus virusul lu peste și de aia mor pomii e criminal.

Atsi liniștit, cauta pe cineva care are creier și care te poate ajuta sa găsești cauza sau/și sa alegi speciile, portaltoii și nu eventual soiurile potrivite pentru conditiile tale.

PS. Efectele posibile ale problemei tale se vor vedea, dacă ele vor exista și vor fi vizibile pt tine(spun asta pt ca mie îmi e clar ca ai un nivel scăzut de cunoștințe și experienta), se for vedea deci mai târziu.
Intoxicațiile de acest gen când nu sunt foarte puternice se vad subtil și în timp.

De aia ți-am spus ca trebuie sa ajuți pomii inclusiv cu substanțe tonice, stimulente șamd.


#21
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

Vizualizare mesajparintele, pe 03 martie 2024 - 12:57, a scris:

Manu, nu e niciun fel de viroza în nicio zona, nu exista viroza care sa omoare toți pomii si alte tampenii de acest gen
Cine ți-a spus asa ceva e un idiot, indiferent ce calificare o avea sau în ce în instituție o lucra acel cineva, e un oligofren și atâta tot.
Nu exista asa ceva.
Da, sunt boli, da, pomii pot muri din multe motive, de la boli și pana la condiții de mediu mai puțin evdiente(un ph nepotrivit sau o alta problema de sol de genul apei în exces șamd), dar sa aberezi cu străinii care au adus virusul lu peste și de aia mor pomii e criminal.

Atsi liniștit, cauta pe cineva care are creier și care te poate ajuta sa găsești cauza sau/și sa alegi speciile, portaltoii și nu eventual soiurile potrivite pentru conditiile tale.

PS. Efectele posibile ale problemei tale se vor vedea, dacă ele vor exista și vor fi vizibile pt tine(spun asta pt ca mie îmi e clar ca ai un nivel scăzut de cunoștințe și experienta), se for vedea deci mai târziu.
Intoxicațiile de acest gen când nu sunt foarte puternice se vad subtil și în timp.

De aia ți-am spus ca trebuie sa ajuți pomii inclusiv cu substanțe tonice, stimulente șamd.
Nu știu, așa mi s-au zis!
Cei de la glissando au recunoscut că au vândut pomi bolnavi și i-au despăgubit pe cei care aveau chitanță că dovada!
Poate e și din cauza secetei, aici nu mai ploua de 6ani, decât iarna, restul e pictureală sau mana!
Nu știu să caut, dar dacă ști tu, mai am un post aici de acum 2-3 ani in care întrebăm care-i cauza că se îngălbenesc frunzele și mor pomii!
Eu am grija de ei și mor cam 10-20% pe an, dar vecinii nu au grijă și le mor spre 50-70%!
Mai un pic și nu o sa mai fie pomi in zona!

Btw am sa cumpăr și acea soluție foliara de stropit pomii pe care mi-ai recomandat o, antonik parcă!

Într-adevăr mare experiență nu am, dar pe unde am stat, la bloc, la casa... am plantat mereu pomi și a fost ok!
Langa Buziaș am avut 16 ani livada și a mers excelent fara sa stropesc, doar primăvara cu moapilan, când apăreau musculițele acelea verzi, atât!
Aici, in vestul extrem e nasol, umezeala mare in aer, vânt f rece, vara canicula și seceta crunta, iar dăunătorii cu miile, halesc rădăcina la pomi și nu pot face nimic, pomii pur și simplu se prăbușesc și constat că nu mai au decât rădăcina principala roasă toată, se vad urme de incisivi de rozătoare!
Am și postare cu problema asta, dar e imposibil de rezolvat!Cam asta e, mă străduiesc și eu să am ceva fructe, dar...



#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajmanu10, pe 02 martie 2024 - 19:26, a scris:


sper sa fie cel mai bun raspuns!

și este fiindcă este tras în plantă prin frunze.dacă n-ai frunze nu are cum intra în pomi.

Vizualizare mesajmanu10, pe 03 martie 2024 - 14:32, a scris:

dar...
pune și tu otravă cerată în găurile din jurul pomilor să mai stârpești din rozătoare

#23
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Banuiesc ca ai dat cu glifosat, am patit-o si eu in urma cu 3 ani.Din pacate ai mei s-au uscat complet, ce-i drept erbicidul a fost dat pe frunze...

#24
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Aleluia. Substanta aia se absoarbe in sol si n-o sa mai creasca nimic acolo o buna perioada de timp. Nu arunca banii pe fereastra sa plantezi altceva in loc, cum am vazut sfaturi, ca e degeaba. Si daca ploua sau uzi tu "abundent" cu atat faci mai rau, ca se imprastie si se imbiba solul cu ce ai stropit. Mai bine nu faci nimic si doar astepti cateva luni de zile, poate chiar un ciclu de anotimpuri. Si cand incerci sa pui altceva, incearca mai intai cu ceva ieftin care stii ca se prinde repede si nu are mari pretentii, spre exemplu banalul trandafir...

#25
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View PostEMPP, on 03 martie 2024 - 23:22, said:

pune și tu otravă cerată în găurile din jurul pomilor să mai stârpești din rozătoare
paguba cea mare o fac orbetii si harciogii, ori astia prefera legume, radacini etc, nu mancare / otrava de soarec, din pacate Posted Image

View Postalphso, on 03 martie 2024 - 23:33, said:

Banuiesc ca ai dat cu glifosat, am patit-o si eu in urma cu 3 ani.Din pacate ai mei s-au uscat complet, ce-i drept erbicidul a fost dat pe frunze...
nu mai stiu cum se numea, era o sticluta de 100 ml si ramasese in ea 50ml pe care am folosit-o la 60 de pomi aprox si diluata de minim 3 ori mai mult! deci sper la un deznodamant mai putin tragic...

View Postexplorer, on 04 martie 2024 - 11:58, said:

Aleluia. Substanta aia se absoarbe in sol si n-o sa mai creasca nimic acolo o buna perioada de timp. Nu arunca banii pe fereastra sa plantezi altceva in loc, cum am vazut sfaturi, ca e degeaba. Si daca ploua sau uzi tu "abundent" cu atat faci mai rau, ca se imprastie si se imbiba solul cu ce ai stropit. Mai bine nu faci nimic si doar astepti cateva luni de zile, poate chiar un ciclu de anotimpuri. Si cand incerci sa pui altceva, incearca mai intai cu ceva ieftin care stii ca se prinde repede si nu are mari pretentii, spre exemplu banalul trandafir...
scuze, am vecini obsedati de erbicid, dau si-n jurul pomilor de cateva ori pe an ca sa nu creasca iarba!
nu am vazut sa aibe probleme!
si mai repet odata, eu am dat din greseala! nu-mi place erbicidul, a fost prima si ultima data ca am cumparat si folosit asa ceva!
deocamdata urmez sfaturile lui  @parintele, va tin la curent cu evolutia!

Edited by manu10, 04 March 2024 - 20:58.


#26
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Postrinaldoparaipan, on 03 martie 2024 - 08:59, said:

Sa ne tii la curent cu evolutia pomilor.Sunt curios cum se vor comporta..
Pomii par că au supraviețuit, au rămas un pic in urmă, dar au înflorit și înfrunzit.
Culmea că trandafirii par mai afectați decât pomii, deși cineva de pe forum îmi recomanda sa cultiv doar trandafiri :P

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate