Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

din greseala am stropit pomii cu erbicid total!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
salutare,
din greseala am stropit pomii cu erbicid total ( am confundat sticluta de ulei horticol cu erbicidul total).
nu mai stiu cum se numea erbicidul, dar imi amintesc ca la cantitatea ramasa trebuia diluata cu 2,5 litri, ori eu confundandu-l cu ulei am diluat cu 9 litri de apa! ( asta e singura parte buna, poate nu va fi asa de tragic!?)
mi-am dat seama azi, dupa trei saptamani, cand a inceput sa se ingalbeneasca iarba din jurul pomilor!
pana acum pomii vand ca-si vad de drum si au inceput sa inmugureasca!
am gasit pe net ceva cum ca peste 3 luni s-ar vedea efectele si ca ar fi iremediabile, dar speranta mea ramane ca a fost diluat de aproape 4 ori mai mult, desi vad ca iarba a inceput sa se ingalbeneasca...
am mai gasit pe net ceva cum ca doar pomii sub 4 ani ar fi afecati...
am cativa aluni de un an, pruni de 3, 4 si 7 ani, nuci, mar, gutui, cornus mas de 7 ani!
ma gandesc ca acum nu mai pot face nimica, dar stie cineva, sunt sanse sa scape cei care au peste 3 ani sau la toamna va trebui sa replantez tot?
merci mult!

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 23.10.2006
Posted Image

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,647
  • Înscris: 16.08.2010
Dacă nu au frunze e posibil să nu pățească nimic - totalul se absoarbe prin frunze.

Roagă-te să dea o ploaie abundentă sau fă-le tu un duș (nu știu în ce măsură e posibil).


edit

Vizualizare mesajmanu10, pe 02 martie 2024 - 14:31, a scris:

a inceput sa se ingalbeneasca iarba din jurul pomilor!

Păi da, iarba e verde și și-a luat doza.

Edited by FreeThinker, 02 March 2024 - 14:42.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Nici Mama Omida intr-o alianta cu Nostradamus + Baba Vanga consultant = nu pot raspunde la intrebarea ta

Vezi peste 3-4 luni ce-ai facut Posted Image

#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 06.08.2015
plantezi alti pomi si aia e.
are poame kauflandul

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Bine ca nu l ai băut erbicidul ala. Ar trebui un test de inteligenta la cumpararea substanțelor periculoase.

#7
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.01.2021
Nu are nimic.
Sunt care au livezi si erbicideaza tot si afecteaza doar iarba de pe langa pomi.

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Daca nu au fost afectati pana acum, slabe sanse sa pateasca ceva de acum incolo. In plus e erbicid, ataca doar iarba.

Edited by Tipiric, 02 March 2024 - 16:18.


#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Sansele sunt 50-50.
Pe de o parte totalul se absoarbe prin frunze si trece la radacina.Daca nu au avut frunze...
Pe de alta parte am vrut acum catva ani sa scap de un nuc.Era in mijlocul gradinii si nu crestea nimic sub el.Tulpina vreo 50 cm diametru.
Intr-o primavara am dat 3 gauri in tulpina de vreo 30 cm adancime di 5 cm diametru si am turnat 1l de total nediluat.Intr-o luna a fost gata.
De aia eu pentru total am pompa separata, portocalie, pe care am lipit si un abtipild cu cap de mort.
Pompa de ingrasaminte, stropeli curente, etc e verde.

#10
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023
Fara frunze, ai dat banii degeaba pe erbicid.

#11
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View PostMareleIntelept, on 02 martie 2024 - 18:58, said:

Fara frunze, ai dat banii degeaba pe erbicid.

sper sa fie cel mai bun raspuns!
intradevar iarba era verde, iar pomii neinmuguriti acum 3 aptamani cand am stropit!
totusi am citit pe net ca erbicidul afecteaza si scoarta pomilor tineri!
sper ssa ajute si faptul ca erbicidul a fost diluat cu 300% cu apa peste cat ar fi trebuit si poate am noroc!

nu am folosit niciodata erbiid in cei 24 de ani de gradinarit, dar am luat toamna trecuta pentru o alee de piatra pe unde mai ieseau buruieni si am vrut sa fentez munca 'de negru', insa acum m-am lecuit! chiar uitasem de acea sticluta si s-a nimerit sa semene cu uleiul horticol! clar nu mai are cum sa se mai intample! ;)

merci la cei care s-au straduit sa raspunda la intrebare!

#12
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmanu10, on 02 martie 2024 - 19:26, said:

pomii neinmuguriti acum 3 aptamani cand am stropit!
Eu cred că ai noroc. Nu sunt in perioada vegetativă. Doar prin frunză poate ajunge la rădăcină erbicidul, sau dacă procedai ca @rinaldoparaipan să operezi pomul.

#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajmanu10, pe 02 martie 2024 - 14:31, a scris:

am gasit pe net ceva cum ca peste 3 luni s-ar vedea efectele si ca ar fi iremediabile,
am mai gasit pe net ceva cum ca doar pomii sub 4 ani ar fi afecati...

si tot pe net vrei sa cunosti raspunsul la ce face eribicidul?
prima data, logic si normal ar trebui sa te gandesti ca de-aia se numeste "erbicid" ca vine de la cuvantul "iarba" si ca omoara iarba
a doua oara, tot logic si normal ar fi sa citesti eticheta de pe ambalaj sa vezi ce "plante" ataca erebicidul respectiv
a treia oara, asa, cu bataie lunga logic si normal ar fi sa te intrebi de ce nu mor pomii in livezile in care se stropeste cu erbicid cu avionul. sau de ce se da cu erbicid in lanul de porumb, de ex? oare de ce nu moare porumbul daca a dat cu erbicid?

singurul lucru pe care trebuia sa-l faci e sa citesti eticheta

#14
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View PostVipeR85, on 02 martie 2024 - 20:19, said:

si tot pe net vrei sa cunosti raspunsul la ce face eribicidul?
de ce se da cu erbicid in lanul de porumb, de ex? oare de ce nu moare porumbul daca a dat cu erbicid?
Acolo se dă cu erbicid selectiv (exclus erbicid total) pentru combaterea buruienilor dicotiledonate si monocotiledonate din culturile agricole

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
da...am fracut o greseala. am citit in diagonala si am omis "total" din postul initiatorului.
desi, chiar si-asa recomandarile mele de bun simt raman valide.

indiferent ce erbicid cumperi, citesti eticheta prima data , apoi il diluezi si aplici. si daca ai intrebari citesti iarasi eticheta.

ps: de ce ai lua erbicid total? si bun, iei "total" dar il pui bine, il etichetezi daca e nevoie...iti iei masuri sa nu-l folosesti pe ce nu trebuie. totusi e vorba de munca ta, de ce ti-ai bate joc de ea?

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
E o arie tehnica în care care parerologia ar trebui sa fie dominata semnificativ de cunoștințe și experienta în domeniul la care se refera aria.
Acestea fiind spuse, relevant este de știut ca erbicidul ala pătrunde eficient în planta prin frunze, prin urmare efectul sau, negativ în situația data, va fi unul relativ limitat.
De ce relativ? Pentru ca plantele absorb diverse substanțe nu doar prin frunză, deși frunza este o poarta incomparabil mai importanta decât altele.
Absorbție însă, limitata, are loc și prin scoarta, prin lenticele șamd.

Care va fi efectul toxic în situația data este greu de ghicit, cu siguranță majoritatea plantelor dacă au fost prinse și nu sunt debile/bolnave probabil ca vor supraviețui însă la fel de sigur este ca unele efecte negative probabil ca se vor simți în următorul sezon.
Cât de severe nu se știe, oricum e irelevant, tu va trebui sa faci același lucru pt a repara greșeala.

Pt a ajuta plantele sa depășească aceasta intoxicare și sa își revină(cele care nu sunt afectate iremediabil) va trebui sa fertilizezi la sol și sa aplici tratamente de stimulare, tonice șamd.
Un produs stimulator este spre exemplu Atonik, poți folosi de asemenea si îngrășăminte care conțin ai aminoacizi, separat sau combinate.
Ar fi bine sa insiști de câteva ori și de asemenea ar fi bine sa tratezi mai temeinic plantele alea din 2 motive: în primul rand pentru ca o planta intoxicata este debilixata și are un sistem imun slăbit, adică e mai vuknerabila în fata diverselor agresiuni, dar și pt ca fără tratament daunele vor fi mult mai severe decât în cazul unei plante sănătoase și viguroase.
Adică se va îmbolnăvi mai ușor și odată îmbolnăvit va fi mai sever afectata.

Ca atat, mai multa atenție în viitor, când lucrezi cu substanțe toxice e obligatoriu sa fii extrem de bine informat și extrem de atent la ce faci.
Nu pt ca faci o nefăcuta și afectezi 3 ragalii ca în cazul de fata ci pt ca o utilizare incorecta sau nepotrivita a oricăror pesticide poate avea un impact serios asupra sănătății, mediului șamd..




#17
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Postparintele, on 03 martie 2024 - 00:01, said:

E o arie tehnica în care care parerologia ar trebui sa fie dominata semnificativ de cunoștințe și experienta în domeniul la care se refera aria.
Acestea fiind spuse, relevant este de știut ca erbicidul ala pătrunde eficient în planta prin frunze, prin urmare efectul sau, negativ în situația data, va fi unul relativ limitat.
De ce relativ? Pentru ca plantele absorb diverse substanțe nu doar prin frunză, deși frunza este o poarta incomparabil mai importanta decât altele.
Absorbție însă, limitata, are loc și prin scoarta, prin lenticele șamd.

Care va fi efectul toxic în situația data este greu de ghicit, cu siguranță majoritatea plantelor dacă au fost prinse și nu sunt debile/bolnave probabil ca vor supraviețui însă la fel de sigur este ca unele efecte negative probabil ca se vor simți în următorul sezon.
Cât de severe nu se știe, oricum e irelevant, tu va trebui sa faci același lucru pt a repara greșeala.

Pt a ajuta plantele sa depășească aceasta intoxicare și sa își revină(cele care nu sunt afectate iremediabil) va trebui sa fertilizezi la sol și sa aplici tratamente de stimulare, tonice șamd.
Un produs stimulator este spre exemplu Atonik, poți folosi de asemenea si îngrășăminte care conțin ai aminoacizi, separat sau combinate.
Ar fi bine sa insiști de câteva ori și de asemenea ar fi bine sa tratezi mai temeinic plantele alea din 2 motive: în primul rand pentru ca o planta intoxicata este debilixata și are un sistem imun slăbit, adică e mai vuknerabila în fata diverselor agresiuni, dar și pt ca fără tratament daunele vor fi mult mai severe decât în cazul unei plante sănătoase și viguroase.
Adică se va îmbolnăvi mai ușor și odată îmbolnăvit va fi mai sever afectata.

Ca atat, mai multa atenție în viitor, când lucrezi cu substanțe toxice e obligatoriu sa fii extrem de bine informat și extrem de atent la ce faci.
Nu pt ca faci o nefăcuta și afectezi 3 ragalii ca în cazul de fata ci pt ca o utilizare incorecta sau nepotrivita a oricăror pesticide poate avea un impact serios asupra sănătății, mediului șamd..
am inteles,
vad ca poii isi vad de treaba si inmuuresc ca de obicei, altii deja au inflorit!
pai dupa stropire am sapat si pus gunoi de grajd la fiecare pom!
mai am ceva fertilizatoor de pomi si arbusti de la dedeman, eventual pot adauga si o mana de Agrisol N21 P15 k15

cat despre boli, oricum  la mine in zona, e ceva viroza care ataca pomii si le ingalbeneste frunzele dupa care mor in 3-6 ani, am vorbit cu cei de la Glissando si cei lde la institutul de cercetare agricola Lovrin si au zis ca nu exista tratament si ca boala a ajuns in vestul Timisului de la pomi bolnavi adusi de dincolo!
tot aici e plin de rozatoare ( harciogi, orbeti, soareci de camp, soareci de casa, cartite etc) care afecteaza semnificativ radacinile pomilor si nu putem face nimic, absolut nimic nu ne scapa de ei!
din ce vad aici pare ca rezista doar alunii si cornus mas, poate pt ca au radacinile mai ațoase, mai tari si nu le rod rozatoarele... asa ca daca-mi crapa pomii am sa plantez doar acest tip de pomi!
cam asta e situatia!

si mai repet inca odata, fiindca multi insista cu cititul etichetei, da, a fost vina mea, dar a fost prima si ultima data ca am cumparat erbicid, chiar uitasem de el si am fost convins ca e uleiul, mai ales ca semana ambalajul si lichidul parea uleios! acum nu mai pot intoarce timpul inapoi! oricum nu mai aveam de gand sa cumpar erbicid, am vrut doar sa vad daca-mi usureaza munca cu starpitul de buruieni de pe aleea pietruita! pana la urma mi-a dat batai de cap!

merci

#18
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Sa ne tii la curent cu evolutia pomilor.Sunt curios cum se vor comporta..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate