Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 

Buleala la var/lavabila => cum sa procedez mai departe cu meseriasii

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Buna ziua,

Recent am dat varul pe pereti, insa nu a iesit ce trebuie.

vopseaua lavabila a fost Oskar ceramic mat, alb peste tot iar meseriasul a ales sa o dea pe pereti cu pompa si de aici si problema.

Au ramas destul de multe urme de lavabila pe pereti - lacrimat in unele locuri, in altele coaja de portocala.

Faza e nu i-a iesit cu pompa si a incercat sa repare cu trafaletele si a iesit cu dungi. Unii pereti i-a refacut dar tot au ramas dungi. A facut reparatii de 3-4 ori si tot nu a iesit ce trebuie.

La final i-am zis ca nu imi place ce a iesit, ca si-a batut joc de casa mea, de materialele mele si de banii mei. Si-a luat sculele si a plecat.

mentionez ca manopera la aplicat lavabila nu i-am achitat-o. Ar fi trebuit sa ii dau undeva la 4200 de lei.

Cu el am facut si operatiunea de tencuire apoi glet pe pereti, tavane de rigips si termoizolatia la exterior, lucrari care au iesit ok. Acum la final a dat cu mucii in fasole si a dat buleala..

Mi-au vopsit si tabloul electric cu sigurantele. Cand i-am confruntat mi-a zis ca " las ca tine mai bine" ..bataie de joc ..

Eu unul vreau sa fiu corect, nu vreau sa ma arate cineva cu degetul pe strada sa imi zica ca nu am paltit si sunt dator, dar nici sa fiu luat de prost pe banii mei.

Vopseaua lavabila a costat undeva spre 3000 de lei, iar ca sa corectez totul alti meseriasi mi-au zis ca trebuie sa puna folie peste tot in toata casa, sa izoleze din nou geamuri usi, sa slefuiasca peretii sa indrepte unde trebuie si sa dea din nou doua maini de var.
Operatiune care s-ar duce undeva la 2500 de euro, la aproximativ 250 de metri patrati de pereti.


Mai jos cateva fotografii cu o parte din "opera" meseriasilor..


Voi cum ati proceda?

P.S. Suntem si rude. Tipul este casatorit cu o vara de-a sotiei.

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
cu neamurile nu-ți faci de lucru
acum aș da cu șmirghel fin zona care te deranjează și aș lăsa-o așa.când pui mobila nu se mai vede nimic.
peste ceva ani mai zugrăvești odată

noii meseriați ce să acopere cu folie ?vopseaua ăstuia?

la zugrăvit cel mai nasol este acoperitul și spălatul

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ar fi culmea sa-i platesti mizeria asta de lucrare. In mod normal ar trebui sa repare totul pe banii si timpul lui. Asa, dai buleala, ii strici omului materialele si apoi il pui la cheltuieli mai mari sa repare kkt-ul facut de tine iar tu iti iei jucariile si pleci...

Din pacate nu ai ce sa faci. Trebuie sa refaci. Ia un spaclu si da jos tot ce se cojeste. Treci apoi cu un slefuitor de pereti sa vezi daca mai cade ceva. Ce ramane pe pereti, nu te chinui sa scoti, ca va tine. Repari cu glet unde e cazul, sfefuiesti, bagi amorsa si apoi alta vopsea.

2500 EUR e cam mult totusi, chiar si cu vopseaua lor.

#4
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Nici in dusmanie daca dai nu iese asa rau. Eu mi-am facut singur si a iesit incomparabil mai bine. Nu sunt zugrav. Daca nu ai probleme de sanatate (dureri de spate) eu zic sa iti faci singur. Partea buna e ca daca folosesti aceeasi vopsea nu trebuie sa dai iar peste tot cu lavabila. Nu a apucat sa se murdareasca si sa se ingalbeneasca. Probabil cu 1000 de lei scapi daca faci singur si dai doar unde sunt probleme.

Edited by florin1008, 12 February 2024 - 10:40.


#5
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 12 februarie 2024 - 10:31, a scris:

Salut

Ar fi culmea sa-i platesti mizeria asta de lucrare. In mod normal ar trebui sa repare totul pe banii si timpul lui. Asa, dai buleala, ii strici omului materialele si apoi il pui la cheltuieli mai mari sa repare kkt-ul facut de tine iar tu iti iei jucariile si pleci...


Pai asta am zis si eu, pe banii cui?

Am luat varul de undeva la pret bun si ma bucuram ca am economisit ceva banuti, si cand colo la reparatiile pe care le-a facut am fost nevoit sa mai iau o galeata de var...iaca am scos inca 400 de lei din buzunarul meu ...

Vizualizare mesajflorin1008, pe 12 februarie 2024 - 10:39, a scris:

Nici in dusmanie daca dai nu iese asa rau. ....
faci singur si dai doar unde sunt probleme.


Asta am zis si eu..parca a fost in dusmanie..de au vopsit si tabloul electric.

Pe priza de la blatul de la bucatarie au scapat var si ca sa curete rama decorativa au dat cu burete de sarma..evident ca au zgariat-o toata si au matuit-o...

Holul, cel putin...ma apuc sa il dau tot ca e dezastru..urme si umbre peste tot..

#6
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Am avut un vecin similar in 2008 s-a confruntat in aceeasi situatie.
Omul era poreclit caftel= bataie, fiind baietas de cartier si mecanic auto.

Cu bataia sora cu moartea si-a rezolvat, i-a batut pe aia cu pumni,picioare, lemn de la coada de topor.

Le-a retinut sculele si le-a cerut sa aduca ei bani de acasa ptr pagubele produse :D

Nu trebuia sa le dai voie sa plece cu sculele.Acum esti doar tu in paguba 100%

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca eu nemeserias sunt mai meserias ca ala.
Daca vine si repara, dai banii, daca nu, sa-i fie de bine. Nu trebuie sa fii prost. Trebuie sa dai banii pe un serviciu prestat corect, nu pe orice serviciu.
Sfat: cand e vorba de meseriasi, trebuie sa faci macar o data pe zi vizita pe santier, ca nu te poti increde in nimeni.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 25.09.2014
Posibil ca suprafata sa nu fi fost pregatita corespunzator si gata de lucru. Un glet umed nu absoarbe lavabila, deci nu va face priza.
Repari zonele vizibile si restul astupi cu mobila. Este mult de lucru,
Nu am inteles de ce a vopsit sigurantele.

#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.08.2005
scuza-ma dar ce plm meserias e ala? eu sapt trecuta ca a fost mai cald am varuit niste camere cu trafalet si pensula si a iesit aproape perfect

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012
cat de prost sa fii sa aplici lavabila cu pompa ? Imi pare rau dar ala mai bine se reprofileaza, desfundator de bude sau ceva...

#11
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostA10, on 12 februarie 2024 - 11:58, said:

cat de prost sa fii sa aplici lavabila cu pompa ? Imi pare rau dar ala mai bine se reprofileaza, desfundator de bude sau ceva...
adaug ca trebuie diluat lavabila mult cu apa, ca altfel se infunda diuza si nu mai sufla :D
dezavantaj nu mai are putere mare de acoperire.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,312
  • Înscris: 13.01.2011
Aviz amatorilor, prima dată îi dai lui Dorel probă de lucru, mai întîi face un perete, ca să vezi ce iese.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012

View PostDannyHuwe, on 12 februarie 2024 - 12:00, said:

adaug ca trebuie diluat lavabila mult cu apa, ca altfel se infunda diuza si nu mai sufla Posted Image
dezavantaj nu mai are putere mare de acoperire.
Pai asta cu pompa e metoda ca sa faci munca la norma. Lavabila se aplica cu trafaletul daca vrei sa faci treaba calumea. Altfel, improsti peretii, termini repede si faci treaba de mantuiala.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,552
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 10:57, said:

de undeva la pret bun si ma bucuram ca am economisit ceva banuti

probabil ai luat din ala contrafacut. l-ai gasit pe olx?

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 10:08, said:

Mi-au vopsit si tabloul electric cu sigurantele. Cand i-am confruntat mi-a zis ca " las ca tine mai bine" ..bataie de joc ..
Eu unul vreau sa fiu corect, nu vreau sa ma arate cineva cu degetul pe strada sa imi zica ca nu am paltit si sunt dator, dar nici sa fiu luat de prost pe banii Mai jos cateva fotografii cu o parte din "opera" meseriasilor..
Va fi o bucurie  sa cureti tabloul si sigurantele...cu periuta de dinti.

Si uite asa te dusmanesti cu neamurile pe banii tai.Posted Image

#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
Chiar vb cu un amic despre varuit, se vaita de umeri si spate dupa 2 camere .... l-am intrebat de ce nu a dar cu ceva mecanizat .. pompa!
Acum, citind patania ta m-am lamurit cum e cu pompa!

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 10:08, said:

...
eu as slefui si da cu lavabila noua

#18
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Lavabila se poate aplica perfect si cu pompa, nu se compara cu trafaletul, mai ales in spatii inguste, sub scari, etc.
Buleli poate sa dea oricine, atat cu trafaletul, cat si cu pompa, depinde de Dorel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate