Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Romania a câștigat litigiul pentru Rosia Montana cu Gabriel Resources

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
753 replies to this topic

Poll: In cazul unui referendum privind Rosia Montana cum ai vota? (59 member(s) have cast votes)

Esti de acord cu deschiderea exploatarii aurifere?

  1. Da, mai bine asa decat sa platim despagubiri imense (2 votes [3.39%] - View)

    Percentage of vote: 3.39%

  2. Da, oricum eram de acord de la inceput cu exploatarea ptr. aurul de acolo care inseamna multi bani (9 votes [15.25%] - View)

    Percentage of vote: 15.25%

  3. Nu sunt de acord cu exploatarea chiar daca platim despagubiri mari pentru asta (6 votes [10.17%] - View)

    Percentage of vote: 10.17%

  4. Nu sunt de acord cu exploatarea indiferent daca platim sau nu despagubiri ptr. ca este un dezastru ecologic (37 votes [62.71%] - View)

    Percentage of vote: 62.71%

  5. Nu stu, nu votez la referendum, nu ma intereseaza problema (5 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#739
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAlexD2, on 30 martie 2024 - 20:43, said:

Posibil si ca minereul dupa concentrare sa fie dus in alta parte/tara pt prelucrarea ulterioara.
Na, daca isi iau minereul si il prelucreaza in alta parte, e problema lor ce metoda folosesc. Eu vreau doar sa nu vad cianuri in Apusenii mei.

#740
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 15.01.2017
Ti-ai cumparat apuseni? Sau ii ai mostenire de la taica-tu?

#741
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Locuiesc langa ei si langa valea unui rau care va fi direct afectat in caz de scurgeri. Rau in care obisnuiam sa ma scald de cand eram mic.
Cum o parte din rau si din Apuseni sunt in judetul meu e o problema locala. Probleme?

Edited by Wotan, 31 March 2024 - 08:33.


#742
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 15.01.2017
Pai atunci nu zice ca sunt ai tai, esti si tu pe acolo pe undeva. De ala asta pana la a zice: apusenii mei, e cale lunga.

#743
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 12.06.2004

View PostWotan, on 31 martie 2024 - 08:32, said:

Locuiesc langa ei si langa valea unui rau care va fi direct afectat in caz de scurgeri. Rau in care obisnuiam sa ma scald de cand eram mic.
Cum o parte din rau si din Apuseni sunt in judetul meu e o problema locala. Probleme?
Se pare ca daca ai fi direct impactat nu ai dreptul la opinie.

#744
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Să sperăm că nu li se mai peelungi licența, trebuie să fie un consens politic în acest sens, să nu rămână responsabilitatea deciziei doar pentru umerii autorității competente.

#745
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Incep sa-si caute investitorii banii Posted image

https://www.hotnews....-comertului.htm
"Cazul Roșia Montană: Gabriel Resources și RMGC au deschis în Alba mai multe procese împotriva ANAF și Registrului Comerțului "
"Se contestă sechestrul pus după ce România a câștigat la ICSID"

Edited by andreic, 21 April 2024 - 12:43.


#746
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023

View Postandreic, on 21 aprilie 2024 - 12:42, said:

Incep sa-si caute investitorii banii Posted Image

https://www.hotnews....-comertului.htm
"Cazul Roșia Montană: Gabriel Resources și RMGC au deschis în Alba mai multe procese împotriva ANAF și Registrului Comerțului "
"Se contestă sechestrul pus după ce România a câștigat la ICSID"

Daca n-au bani de platit cei 10 milioane, atunci datoria se scoate prin executare. Din linkul tau compania mai are doar 2 milioane in cont. Executati si un sut in koor suficient de puternic sa treaca girla inapoi de unde au venit.
Oricum cianurile n-au ce cauta in Europa

Edited by Zuckerwatte, 21 April 2024 - 13:21.


#747
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,992
  • Înscris: 14.09.2004
Pot sa plateasca cu actiuni catre statul roman... Cu toate actiunile. 😁

#748
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
Gabriel poate plati in Romania doar cu pasivele si activele din Romania. Doar la alea are statul acces

#749
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,737
  • Înscris: 11.03.2007
De câte ori reînvie topic ăsta îmi amintesc și nu mă pot abține... ce se mai aude cu sesizarea autorității din Canada îndreptate împotriva Ciolacului? Ăia nu au termen de soluționare și de răspuns la sesizări, sau încă analizează cu atenție și îngrijorare?

#750
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019

View Postfum, on 21 aprilie 2024 - 19:46, said:

De câte ori reînvie topic ăsta îmi amintesc și nu mă pot abține... ce se mai aude cu sesizarea autorității din Canada îndreptate împotriva Ciolacului? Ăia nu au termen de soluționare și de răspuns la sesizări, sau încă analizează cu atenție și îngrijorare?

Pai ce sa se auda ca-i o bazaconie, ca din fluctuatia valorii actiunilor RMGC la bursa,  multi au castigat bani adevarati, nu mizilicurile din vremea lui Ciolacu, de-a lungul timpului cand proiectul era in floare iar unii politicieni si alte autoritati dateau declaratii despre cum se va pune in functiune sau se va opri proiectul si nu s-a sesizat nimeni.

#751
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,737
  • Înscris: 11.03.2007
Amănunte. Pe mine mă interesează ce spune autoritatea competentă, ca munca avertizorilor de integritate să nu fie inutilă.

#752
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023

View Postfum, on 21 aprilie 2024 - 19:46, said:

De câte ori reînvie topic ăsta îmi amintesc și nu mă pot abține... ce se mai aude cu sesizarea autorității din Canada îndreptate împotriva Ciolacului? Ăia nu au termen de soluționare și de răspuns la sesizări, sau încă analizează cu atenție și îngrijorare?

Autoritatile canadiene o sa suga ceva prin batista. Probabil vreuna dintre partile componente ale ciolacului

#753
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Autoritatile canadiene nu au jurisdictie in Romania. Ciolacu a facut afirmatiile referitoare la castigarea procesului in Romania, iar aici nu e cercetat de autoritatile competente.
Sesizarea aia a fost o chestie propagandistica.

#754
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 06.07.2023
N-am stat sa caut, a aparut deja motivarea deciziei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate