Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Deportarea etnicilor germani din România, în URSS, în anul 1945.

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

În primul rând, îmi pare rău de asta.
Dar e clar că sovieticii au avut o răfuială cu germanii, probabil complexe de inferioritate, încât nici după ordinul de netăgăduit dat românilor, tot a fost nevoie de comisarul roșu pentru a se asigura căse execută.
cand era pe la 50-60 de ani, nu deschidea subiectul. a povestit faze izolate, dar multa vreme a evitat sa vorbeasca despre deportare. doar bine dupa revolutie a povestit niste faze, care nu le-a mentiont inainte. dar pana si azi (inca mai e in viata) nu e capabil sa arunce firimituri de paine.
Nu l-am auzit sa fi mentonat vreodata ceva negativ despre soldatii romani care l-au ridicat. De fiecare data a zis "ce sa faca, aveau un comisar rusesc cu ei".
N-a injurat aproape niciodata in viata lui (limitez niste detalii aici pe chestie de discretie). Aproape. Cand a facut-o, a fost pe ruseste.

Edited by Pengoon, 23 January 2024 - 18:02.


#56
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,815
  • Înscris: 01.10.2002
Trist a fost si momentul intoarcerii acasa, atunci cand au gasit tot felul de imigranti economici plasati de autoritatile comuniste in casele lor si au trebuit sa locuiasca in grajdul din spatele curtii...

#57
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostPengoon, on 23 ianuarie 2024 - 18:02, said:


cand era pe la 50-60 de ani, nu deschidea subiectul. a povestit faze izolate, dar multa vreme a evitat sa vorbeasca despre deportare. doar bine dupa revolutie a povestit niste faze, care nu le-a mentiont inainte. dar pana si azi (inca mai e in viata) nu e capabil sa arunce firimituri de paine.
Nu l-am auzit sa fi mentonat vreodata ceva negativ despre soldatii romani care l-au ridicat. De fiecare data a zis "ce sa faca, aveau un comisar rusesc cu ei".
N-a injurat aproape niciodata in viata lui (limitez niste detalii aici pe chestie de discretie). Aproape. Cand a facut-o, a fost pe ruseste.
Cati ani avea în momentul deportarii si unde a fost deportat tatăl tău?În Kazahstan?Cât a stat acolo?Au fost oameni din lotul lui care au murit?Când era frig afara, făcea referire la frigul din Rusia?
Cine a suferit foarte mult din cauza foamei, apreciază miezii de pâine.
Tatăl tau primește pentru deportare, despăgubiri bănești?Cu siguranta nu de la rusi.

Edited by dennis_2005, 24 January 2024 - 09:28.


#58
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Kazahstan? nu stiu pe nimeni care a fost deportat acolo. Majoritatea au mers in ucraina de azi. el a fost in zaporozhe iar bunica-mea in stalino.
a stat 5 ani. cam 20% din lot au murit, majoritatea in primii 2 ani.
primeste o pensie dupa deportare.

#59
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
În Kazahstan, la Karaganda, au ajuns mulți romani, mai ales prizonieri de razboi dar și politici din RM.
Bieții oameni au suferit enorm.
Tatăl tau a pierdut 5 ani din viata.Din cei mai frumoși ani.
Mari nenorociți rusii și sovieticii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate