Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Executarea unei hotarari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Impreuna cu alte persoane am dobandit un drept in urma unei decizii judecatoresti ramase definitive. Se intampla in anul 2001
Decizia a fost comunicata autoritatii administrative abilitata si obligata sa o puna in practica (sa o execute)
N-am urmarit executarea deciziei, crezand ca o vor face ceilalti pe care ii credeam mai interesati decat mine.
N-au urmarit nici ei si de curand am aflat ca autoritatea cu pricina nu a dat curs obligatiei de a executa decizia judecatoreasca.
Dreptul obtinut in urma deciziei judecatoresti nu l-am pierdut, doar ca nu am fost pus in posesia lui
Atutudinea autoritatii administrative este , cred o infractiune, pedepsita de codul penal?
-- imi poate sune cineva articolul de lege care pedepseste neindeplinirea obligatiei de a executa o decizie judecatoreasca?
-- exista un termen de prescriptie?

#2
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
cred ca e incidenta lipsa de interes a celui caruia i s-a dat castig de cauza acum 22 de ani.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Nerespectarea unei hotărâri judecătorești din lista prevăzută în art. 287 e infracțiune. Pentru toate hotărârile, executarea se face prin executor în limita unei perioade de 3 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii. La tine, s-a prescris și dreptul de a solicita executarea și infracțiunea, dacă hotărârea se încadra în listă.
Evident acel drept nu te-a interesat niciodată.

#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
1. Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti NU este in fracţiune în toate cazurile.
2. Lipsa de interes dpdv juridic este altceva cu lipsa de interes din limbajul comun.
3. Cel mai probabil executarea hotărârii este PRESCRISĂ de mult.

#5
nix

nix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2023

 n_priceputu, on 07 decembrie 2023 - 10:54, said:


Se intampla in anul 2001

Dreptul obtinut in urma deciziei judecatoresti nu l-am pierdut, doar ca nu am fost pus in posesia lui


Dacă e retrocedare de casă sau de teren, undeva a fost trecut cu pixul că tu ai dreptul la ce ai câștigat la procesul ăla. Așa va rămâne până îți va fi dat terenul sau casa. Nici primăria nu poate da altuia ce scrie undeva trecut cu pixul.

Mergi la un avocat că te rezolvă imediat.

#6
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Cred ca este o problema interesanta, care merita o dezbatere pe masura
Nu cred ca am pierdut acel drept Nu cred ca hotararea judecatoreasca devine nula daca nu este aplicata/executata
Sa zicem ca ma judec cu cineva pe o casa ce imi revine ca mostenire. Castig procesul, dar il las pe individ sa locuiasca acolo, nu-l evacuez.
Dupa 20 de ani am pierdut casa? Exclus
O sa ziceti ca intervine dreptul de uzucapiune. Dar pentru asta trebuie initiata o alta actiune in stanta prin care sa fie solicitata casa, ceea ce contravine faptului ca
autoritatea lucrului judecat acum 20 de ani interzice punerea in discutie din  nou a apartenentei casei.

Oricum, este o treaba interesanta, care merita discutata si intoarsa pe toate fetele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate