Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Scula slefuire acoperita cu particule metalice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am nevoie de un cap de slefuire personalizat, dupa cum se vede in poze (profilul original vs acoperire). Incarcarea este de aproximativ 1.2mm grosime la suprafata

Am reusit sa lipesc particulele de otel cu rasina, insa procesul este foarte lent in special uscarea si rectificarea profilului final, iar eu am nevoie de cateva zeci de astfel de scule in fiecare luna.

Aveti idee prin ce alt procedeu as putea lipi/integra particulele metalice de profilul din otel, in afara de rasina? M-ar ajuta foarte mult daca ar exista o firma specializata in acest aspect, fie doar adaugarea de particule metalice, fie executarea sculei de la 0.

Danke!

Attached File  IMG_20231204_151638.jpg   60.55K   62 downloadsAttached File  IMG_20231204_151656.jpg   56.4K   59 downloadsAttached File  IMG_20231204_151607.jpg   59.77K   57 downloads

Edited by Ann0nyym0us, 04 December 2023 - 15:35.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Ce material șlefuiești cu aceasta scula?
Nu poți folosi o freză profilata să obti rugozitatea dorita pe piesa finala?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Slefuiesc o spuma poliuretanica injectata in matrita. Cu freza profilata nu obtin rezultatul dorit din cauza unghiurilor la care trebuie sa atac piesa spumata, iar smirgelul necesita schimbare mult prea deasa si nu ma ajuta.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
cu un "fir incins" cu profilul dorit nu merge? zici ca este vorba de poliuretan ..

#5
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Sunt cel putin trei tipuri de intaritori pentru rasina epoxidica, functie de viteza de reactie. Daca ne ziceai si ce tip de rasina folosesti, era o treaba.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Freză profilata exact după modelul ce îl ai acum și "tai" canale astfel încât să obții dinți așchietori cu unghiuri de degajare și de așezare corespunzători pt materialul prelucrat.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 r_murphy, on 04 decembrie 2023 - 16:11, said:

cu un "fir incins" cu profilul dorit nu merge? zici ca este vorba de poliuretan ..

Nu. E musai nevoie de scula asta care se va roti. Forma spumei pe care trebuie sa o slefuiasca are multe evolvente si o geometrie complexa, iar operatiunea se face cu un robot cu 6 axe care va roti piesa in jurul sculei. Si nu, nu se poate invers din varii motive tehnice pe care nu le pot detalia aici.

 dorin_2k, on 04 decembrie 2023 - 16:29, said:

Freză profilata exact după modelul ce îl ai acum și "tai" canale astfel încât să obții dinți așchietori cu unghiuri de degajare și de așezare corespunzători pt materialul prelucrat.

Cum am zis, nu ma ajuta, deoarece atac spuma la unghiuri foarte variate, iar canalele vor sapa la adancimi variabile in spuma.

 gvincentiu, on 04 decembrie 2023 - 16:26, said:

Sunt cel putin trei tipuri de intaritori pentru rasina epoxidica, functie de viteza de reactie. Daca ne ziceai si ce tip de rasina folosesti, era o treaba.

Glicidil eter.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Tu in acest moment pui granule abrazive pe suprafața sculei. E același lucru dacă suprafața sculei are tăișuri așchietoare.
Fiecare granula abraziva depusă pe suprafața sculei tale se comporta ca un tăiș însă cu unghiuri total diferite și aiurea distribuite.
Că nu pui fiecare granula cu penseta.

Eu îți propun sa faci o încercare. Pe scula respectiva faci canale, poți să le faci și pe alea aiurea daca crezi că te ajuta. Însă dacă o faci identic cu o freză profilata, cu canale drepte sau inclinate va merge. O faci din otel de scule daca crezi că ai ușura. Însă la spuma sigur nu ai forte mari. Cel mult sa faci canale mai mari sa nu se înfunde cu material. Ce adâncime maximă de prelucrare ai? Ce mărime are aceasta scula de șlefuire?

Diametru 40, lungime 70?

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am incercat cu scula cu canale profilate, de aici stiu ca nu merge. Pentru ca nu am un control foarte precis in anumite zone, scula "musca" prea tare din spuma. Granulele abrazive nu penetreaza la fel de adanc in spuma. Dimensional, diametrul maxim este de 30mm si lungime ~65mm.

Edited by Ann0nyym0us, 04 December 2023 - 18:28.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Faci canale mai puțin adânci și reglezi avansul și adâncimea de așchiere.
Ai zis că folosești un robot. Deci nu poate să "muște" mai mult. Îl programezi sa urmeze strict conturul.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,133
  • Înscris: 10.07.2013

 Ann0nyym0us, on 04 decembrie 2023 - 15:29, said:

Am nevoie de un cap de slefuire personalizat, dupa cum se vede in poze (profilul original vs acoperire). Incarcarea este de aproximativ 1.2mm grosime la suprafata

Am reusit sa lipesc particulele de otel cu rasina, insa procesul este foarte lent in special uscarea si rectificarea profilului final, iar eu am nevoie de cateva zeci de astfel de scule in fiecare luna.

Aveti idee prin ce alt procedeu as putea lipi/integra particulele metalice de profilul din otel, in afara de rasina? M-ar ajuta foarte mult daca ar exista o firma specializata in acest aspect, fie doar adaugarea de particule metalice, fie executarea sculei de la 0.

Danke!

IMG_20231204_151638.jpg IMG_20231204_151656.jpg IMG_20231204_151607.jpg

[ https://img.kwcdn.com/product/Fancyalgo/VirtualModelMatting/a522a0c7d250cdfeef1825aa3a63307f.jpg?imageView2/2/w/800/q/70 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am gasit o trusa de freze diamantate cu tija. Vezi daca este ok: https://www.temu.com..._ctx=f-72490882

[ https://img.kwcdn.com/product/Fancyalgo/VirtualModelMatting/52547c80cd876861512a03ae9afe1af4.jpg?imageView2/2/w/800/q/70 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 04 December 2023 - 20:46.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
În funcție de câte astfel de freze ai nevoie, există producători. Carbochim cred că te poate ajuta, dar nu se complică pentru o freză.  Poate fie să facă piatră biax cu proful dorit, fie să lipească granule abrazive pe suportul tău. Sau Abrazivul Cluj o firmă mică dar se ocupă în special de chestiile astea mai speciale.
  Sau Arc Rom Diamonds din Cluj dacă vrei să diamanteze freza.

Edited by PoeOvidiu, 04 December 2023 - 21:10.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 xmanyacs77, on 04 decembrie 2023 - 20:45, said:

Astea îs diamantate. Nu le poate folosi la spuma. Și are nevoie de dimensiuni mari. D30, L65

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 PoeOvidiu, on 04 decembrie 2023 - 21:07, said:

În funcție de câte astfel de freze ai nevoie, există producători. Carbochim cred că te poate ajuta, dar nu se complică pentru o freză.  Poate fie să facă piatră biax cu proful dorit, fie să lipească granule abrazive pe suportul tău. Sau Abrazivul Cluj o firmă mică dar se ocupă în special de chestiile astea mai speciale.
  Sau Arc Rom Diamonds din Cluj dacă vrei să diamanteze freza.

Am nevoie de cel putin 20-30 de bucati pe luna. Mersi pentru pont, o sa contactez.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Ai nevoie așa multe din cauza uzurii.
Însă dacă granulele așchietoare îs mai dure și nu "sar" de pe scula, vei avea durabilitate mai mare.
Sau ... o scula așchietoare tip freza. (părerea mea).

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu întotdeauna granulele mai  tari sunt mai bune. Granula abrazivă si duritatea pietrei abrazive se aleg în funcție de materialul șlefuit și de rezultatul dorit. Uneori e de preferat ca granula să se spargă mai ușor pentru a apărea noi muchii așchietoare deoarece cele inițiale se rotunjesc.
  Nu știu ce fel de spumă prelucrează inițiatorul.

Edited by PoeOvidiu, 05 December 2023 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate