Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Statul fură cu RABLA

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
loren2, spui povești bazate pe folclorul urban. De când cu rabla local, prețul rablelor a crescut la 3000 lei, preț cu care am luat 2 mașini în septembrie. Dealerul nu a avut rable să intermedieze pentru mine sau dacă ar fi găsit prețul ar fi devenit neinteresant. Cunoștințele tale trebuie să se adreseze cumpărătorilor de mașini noi nu reprezentanțelor auto.

Edited by exqusit_drunk, 23 November 2023 - 14:25.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
@loren2 - birocratia e infioratoare pentru ca se acopera de acte si nu au mecanisme fiabile.
Romania s-a angajat prin PNRR sa scoata din circulatie un numar impresionant de Rable, de aici programul asta tampit implementat.

Desigur, cei ce isi vand rabele NU sunt cei care isi cumpara EV. Pur si simplu sunt in alta liga financiara.

Mecanismul de implementare este asa de prost pentru ca e gandit intr-un birou rupt total de lumea reala.

Teoretic, poti sa cumperi 2 rable, sa le treci la impozit pe numele rau, sa le pui numere, RCA etc (asta insemna draci, timp, nervi, bani) si sa dai datele Dealerului ca sa te inscrie cu ele cand se deschide sesiunea, apoi daca totul e OK, el duci la REMAT.

Problema este ca nici dracu nu are 2 rable in curte sau isi cumapra 2 rable si le depoziteaza undeva, asteptand programul Rabla+, deci au aparut intermediarii care se ocupa cu asta.

Functia creaza organul, aparatul birocratic se autointretine si sa fii cetanean al Statului Roman e un full time job birocratic.

La fel si la Casa Verde.
Nu era mai usor sa iti montezi poanouri fotovoltaice, sa devii prosumator apoi sa depui actele si sa primesti suma X inapoi?
Era prea usor, prea curat!

#21
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Se stie foarte bine ca programul RABLA este facut pentru sprijinirea producatorilor auto din banii oamenilor, in niciun caz pentru sprijinirea oamenilor.

#22
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

 Adm, on 23 noiembrie 2023 - 14:32, said:

Teoretic, poti sa cumperi 2 rable, sa le treci la impozit pe numele rau, sa le pui numere, RCA etc (asta insemna draci, timp, nervi, bani) si sa dai datele Dealerului ca sa te inscrie cu ele cand se deschide sesiunea, apoi daca totul e OK, el duci la REMAT.
Procedura e mult mai simplă: se trimite la dealer copie de pe CIV, certificat de înmatriculare și fiscal pentru fiecare rablă și după aprobrea dosarului se duce rablele la REMAT pentru casare. Dealerul vede în sistemul informatic că s-au casat și abia atunci livrează mașina nouă.

Edited by exqusit_drunk, 23 November 2023 - 16:15.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e deloc simpla treaba si iti spun ca am trecut prin procedura.

1. Poti discuta neoficial cu dealerul "sa iti faca rost de 1-2 rable" si sa se ocupe el. De obicei, preturile sunt mult mai mari decat "pe piata", dar nu te doare capul.
Ei se coupa de tot.

2. Poti vorbi tu cu proprietarii de rable, dar acestea d eobici nu au chef sa atepte sa le dai banii dupa terminarea programului, ba chiar unii dau copie dupa acte catre mai multi clienti si iese scandal.

3. Poti cumpara tu rablele si sa le treci pe numele tau, cu inmatriculare, dar e mare durere de cap.

Dupa ce totul e ok si dosarul aprobat, trebuie sa trimiti catre dealer certificatele de casare Remat si radierea din circulatie; abia atunci ai scapat.

#24
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
si rabla la electrocasnice cand se tine?

#25
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 bibolu, on 23 noiembrie 2023 - 10:00, said:

Dar ce să vezi, aceste documente nu se eliberează în mai puțin de 3 zile. În realitate o săptămână.
Fals.
Eu personal m-am ocupat de doua rable pentru un coleg si prieten de pe acest forum. El la Bucuresti, eu la Piatra-Neamt. Din momentul in care a avut acordul de la dealer, a durat fix o zi sa-i trimit doate documentele necesare scanate. Si unul din fiscale era expirat. S-a dus omul si a luat al doilea fiscal, mi l-a adus, l-am scanat si l-am trimis electronic.

 Adm, on 23 noiembrie 2023 - 16:42, said:

Nu e deloc simpla treaba si iti spun ca am trecut prin procedura.
Si mai simplu: mergi la un parc de dezmembrari care colecteaza rablele, ii spui omului ca ai nevoie de 2-6-9 vouchere, ei au deja rablele colectate, documentele la dosar, trebuie doar clientul. Din momentul in care vrei voucherele, se rezolva totul in aceeasi zi.

 Adm, on 23 noiembrie 2023 - 14:32, said:

Problema este ca nici dracu nu are 2 rable in curte sau isi cumapra 2 rable si le depoziteaza undeva, asteptand programul Rabla+, deci au aparut intermediarii care se ocupa cu asta.
Oamenii vor sa scape de ciururi. Vorbesc la un dezmembrator autorizat, ala vine cu platforma, ia cazanul si actele si le duce la parc. In momentul in care dealerul elibereaza nota initiala, dezmembratorul caseaza masina. Este extrem de simplu si de usor, dar trebuie sa stii ce sa faci.

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Adm, la mine lucrurile au stat în felul următor:
Luni, găsesc mașina care să îmi placă și să se încadreze în buget, și stabiles cu dealerul că se ocupă el de rable la prețul de 6000 lei. Marți merg la bancă pentru credit, la ANAF și primărie pentru fiscal, de la primărie luându-l pe loc. joi iau fiscalul de la ANAF. Vineri mă anunță banca să merg luni pentru semnarea contractului de credit. Sun la dealer și îmi spune că nu are rable. Caut rable și tot ce există sunt la 3000 bucata și bat palma, virtual, cu 2 vânzători. Luni dimineața, semnez contractul de credit, primesc fiscal, civ, certificat de înmatriculare toate în original și copie buletin pentru una din rable pe care o și plătesc iar după prânz primesc fiscal, civ, certificat de înmatriculare în original și copie buletin pentru a doua rablă și trimit toate actele la dealer. Vineri după miezul nopții am primit confirmarea că am fost înscris în program și am primit comanda pentru mașină și factura de avans. După validarea dosarului mi s-a emis factura finală și am achitat integral mașina. Au mai trecut 2-3 săptămâni până am clarificat cu dealerul că trebuie mai întâi să casez rablele și după aceea primesc mașina. Într-o sâmbătă, am dus la casat rabla deja achitată cu platforma unui prieten și am primit pe ea 250 lei. Joi, vânzătorul celeilalte rable închiriază platforma de la REMAT-ul unde am casat și prima rablă și mergem împreună să se încarce mașina. Deși de radiere se ocupau cei de la centrul REMAT a fost nevoie de sunat un prieten pentru a face sistemul să funcționeze. Până la finalul zilei de joi s-au operat ambele radieri iar vineri am trimis certificatele la dealer. A mai durat până au fost vizibile în sistem și până am putut și eu să merg după mașină așa că la o săptămână după radiere, adică tot vineri, am ridicat mașina de la dealer. Ajuns cu mașina acasă am trecut pe la vânzătorul celei de-a doua rable și i-am plătit mașina.

Edited by exqusit_drunk, 23 November 2023 - 21:51.


#27
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 exqusit_drunk, on 23 noiembrie 2023 - 14:23, said:

loren2, spui povești bazate pe folclorul urban. De când cu rabla local, prețul rablelor a crescut la 3000 lei, preț cu care am luat 2 mașini în septembrie. Dealerul nu a avut rable să intermedieze pentru mine sau dacă ar fi găsit prețul ar fi devenit neinteresant. Cunoștințele tale trebuie să se adreseze cumpărătorilor de mașini noi nu reprezentanțelor auto.
Nu e chiar asa. Rabla local e doar pentru masini euro3, adica ceva Bigfoot cu care ai sanse destul de mici sa nu te intalnesti in viata.
Daca ai o masina foarte veche euro4 chiar functionala de care vrei sa scapi dar sa nu o dai doar pe 2 lei, atunci e cam greu sa faci asta. Ai doua alternative, ori o dai pe doi lei la un baiat ce activeaza pe piata subventilor de stat ori piata pieselor SH, ori te risti sa o dai unui dubios chiar fara acte.
Cumparatorii de masini noi nu se baga in mizeria asta pe cont propriu, mai ales atata timp cat reprezentantele au intelegeri cu niste baieti carora le directioneaza clienti. Ultima oara cand am fost la o reprezentanta in vederea achizitionarii unei masini noi, din start mi-au spus oferta cu Rabla eu spunand ca nu am nici o rabla de dat, raspunsul lui a fost, lasa ca avem noi pe cineva, ne ocupam noi de tot.

#28
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
loren2, ai putea da un motiv pentru care un aspirant la mașină nouă ar cumpăra o rablă euro 4 când la aceeași bani poate găsi una euro 3 la care să primeească bonusurile la maxim? Și încă unul pentru care același cumpărător ar prefera prețul fără rabla adică ar economisi 6000 lei dar ar pierde subvenția de la stat de 17.000 lei? (atât am beneficiat eu în septembrie).

#29
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005

 loren2, on 23 noiembrie 2023 - 14:12, said:


La RABLA, si in anii anteriori si anul asta eu cunosc persoane dornice sa scape de masina veche, dar nici un dealer nu vrea sa cumpere masina, sau mai bine zis sa intermedieze vanzarea rablei spre obtinerea de voucher.
Intreg programul e bazat pe mafie, daca nu cedezi rabla pe bani de nimic catre un baiat ce are intrare la dealeri, n-ai decat sa ramai cu ea pana la moarte. Scopul rabla e ca niste baieti sa faca bani din intermedieri si falsuri, nicidecum sa se mai scoata din rable de pe sosele.
E ca la drepturile din retrocedari, daca le cedai pe doi lei catre un mafiot, imediat obtinea mafiotul drept de punere in posesie sau despagubire, daca nu cedezi, nu vei obtine pana la moarte acel drept.
ai uitat de varianta initiala ptr care s-a dorit programul asta: sa dai o masina veche, sa primesti un discount si sa cumperi o masina noua
ca ulterior au tot aparut diversi intermediari si combinatori asta e, dar nu te opreste nimeni sa iti casezi masina veche si sa iti iei una noua

#30
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 15.01.2017

 bibolu, on 23 noiembrie 2023 - 10:00, said:

Mai țineți minte furăciunea cu panourile solare? Acum se fură cu RABLA.

Minciuna

 bibolu, on 23 noiembrie 2023 - 10:00, said:

La sesiunea anterioară fondurile s-au terminat în 10 minute.

**Practic singurii care pot beneficia, sunt cei pe care statul nostru corupt i-a anunțat în avans să își pregătească documentele.**

Minciuna din nou, fondurile au fost disponibile luni de zile.


 bibolu, on 23 noiembrie 2023 - 10:00, said:

P

**Practic singurii care pot beneficia, sunt cei pe care statul nostru corupt i-a anunțat în avans să își pregătească documentele.**

Iar minciuni.


Stai cal,,daca doreai sa beneficiezi de finantare o aveai deja,,nu urlai pe aici prostii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate