Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Atacare Titlu Proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postn_priceputu, on 13 noiembrie 2023 - 18:59, said:

Premergator eliberarii titlului, se face punerea in posesie a fiecarei bucati de pamant.
Punerea in posesie se face prin procese-verbale care precizeaza pentru fiecare teren locatia, suprafata, vecini, elemente topografice, etc
Fiecare teren care se reconstituie este bine identificat, descris, etc Se semneaza de predare-primire
...
Asa este în teorie. Nu cred ca în toată Romanica s-a făcut asa în proporție de măcar 10 % . Și, din aceasta cauza, tribunalele "dau pe-afara".

#38
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Asa s-ar intampla intr-o tara civilizata! Dar nu in Romania! Schita nu are dimensiuni pe laturi! Vb de schita reclamantilor. Corect Cristibob.

Edited by talica, 13 November 2023 - 22:03.


#39
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Am găsit pe internet aceasta motivare judecătorească. Ar fi bine de făcut pe ea o analiza de text.
"La stabilirea pe cale judiciară a liniei de graniță nu este determinantă asigurarea în totul a suprafeței de teren înscrise în cartea funciară, în titlurile de proprietate, pentru că acestea garantează existența dreptului, dar nu și întinderea exactă a acestuia, deci a suprafeței de teren la care s-ar referi. Atunci când între amplasarea unor suprafețe de teren, determinată cu observarea liniilor de graniță tradiționale și aceea care ar rezulta din respectarea exactă a suprafețelor de teren înscrise în cartea funciară există diferențe, trebuie să primeze acele limite ale fondurilor ce corespund folosinței lor tradiționale și, după caz, stabilite prin voința comună a proprietarilor."

#40
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Ai putea sa dai initiatorului datele de identificare ale hotararii respective pt ca ea poate fi invocata in proces. Ceea ce scrie acolo e o chestiune de bun simt mai ales ca titlurile de proprietate nu s-au dat pe dovezi certe ale proprietatilor respective.

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Da, as fi interesat si eu de aceasta sentinta, deci ar ajuta un numar de dosar si la ce Tribunal/Judcatorie s-a dat.

View Postvasidaniel, on 15 noiembrie 2023 - 08:54, said:

Am găsit pe internet ...
Am gasit si eu asta pe net, insa nu sunt date de identificare a sentintei.

#42
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Extras din Decizia civilă nr. 1307 din 6 noiembrie 2014 Curtea de Apel Cluj, secția I-a civilă, sursa: www/curteadeapelcluj/jurisprudenta

#43
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Intrebarea este, cat de multa greutate are o astfel de hotarare (sa presupunem ca sunt spete similare) in jurisprudenta romaneasca!!

#44
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

View Posttalica, on 15 noiembrie 2023 - 17:07, said:

Intrebarea este, cat de multa greutate are o astfel de hotarare (sa presupunem ca sunt spete similare) in jurisprudenta romaneasca!!
Nu sunt avocat, am văzut in filmele americane, cum , intr-un proces,  se face referire la persoane x vs alta entitate, și se precizează sentința, asta  constituind un precedent. În cazul justiției romane, se poate face, în timpul procesului, referire la asa ceva? Fiindcă exista cazuri, în care, instante diferite au dat verdicte diferite, chiar și în cazul prezentat de mine, este o hotărâre a curții de apel, care poate a diferit fata de sentința anterioare, a judecătoriei, sau a tribunalului.

View PostAlexD2, on 15 noiembrie 2023 - 12:08, said:

Ai putea sa dai initiatorului datele de identificare ale hotararii respective pt ca ea poate fi invocata in proces. Ceea ce scrie acolo e o chestiune de bun simt mai ales ca titlurile de proprietate nu s-au dat pe dovezi certe ale proprietatilor respective.
Ai dreptate, fiecare nesimțit putea sa strige ca el a avut mai mult pământ decât a avut vreodată. Venea cu doi martori, prieteni de-ai lui, care declarau acesst lucru. Iar primaria era obligata sa-i dea cât cere. De unde îi dădea? De la unul care nu mai ținea minte exact cât a avut   sau de la  urmașii acestora care chiar nu știau cât a avut bunicul lor decedat cu mulți ani înainte de 1989. Sau de la unii plecați în alte județe, sau fugiți în străinătate, și care nu au știut ca în 90 s-a retrocedat pamantul  sau chiar nu-i mai interesau jumătate de ha.

#45
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Nu atat hotararea in sine conteaza cat motivarea acestei hotarari Cred ca astaeste hotararea completa. Din hotarare rezulta ca dreptul de folosire faptica a terenului, folosire care initial nu a fost litigioasa, fiind acceptata de proprietarii terenurilor o lunga perioada de timp, primeaza in fata suprafetelor de teren inscrise in actele de proprietate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate