Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Problema enervanta instalatie canalizare.(rog solutie neinvaziva)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Se da o cladire de birouri recent data spre folosinta cu parter si etaj.

Problema este ca in momentul in care se trage apa la etaj, in vasul wc de la parter apare in garda de apa existenta apa menajera de la etaj. (ca sa ma exprim elegant).

Am reusit sa obtin de la strangatorul de umeri (a.k.a. proprietar) doua fotografii cu instalatia inainte de a se pune faianta.

Este vreun viciu de proiectare sau de executie? Ma gandesc ca acel V este prea aproape de vas. Exista vreo solutie pentru rezolvarea acestei probleme fara sa trebuiasca spart/dat jos faianta/ etc?

Ma gandeam la tot felul de SF-uri de la un fel de supapa de sens pana la un sistem care sa traga apa si la parter cand se trage la etaj :)

Attached File  WhatsApp Image 2023-11-02 at 08.32.52 (1).jpeg   218.13K   189 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-11-02 at 08.32.52 (2).jpeg   234.65K   188 downloads

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Nu inteleg ce vrei exact. Ai pus poze unde s-a montat rezervorul ingropat. Cu ala ai problema ? Cand tragi apa la etaj intra apa in bazinul WC-ului de jos ?

Sau problema e in vasul de toaleta de la WC-ul de jos  ?

Ca primul caz e cam imposibil - doar nu o fi montat evacuarea in conducta de apa curenta...
Iar in al doilea e o problema cu teava de canalizare - ori e sub dimensionata ori e infundata ( ori amandoua ), ori e un cot aiurea - la teava ce pleaca mai departe de la WC-uri, catre canalizarea orasului.

Edited by eiffel, 02 November 2023 - 10:35.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Vine apa ca pe tobogan de sus de pe sectiunea aia inclinata si impinge apa murdara prin sifonul vasului de jos, cel care e in poza.
N-ai ce ii face. Trebuia continuata coloana de sus verticala si realizata devierea aia dupa imbinarea cu ramura de jos. Nu poti pune supapa de sens asa aproape ca nu va mai avea tiraj vasul.

Va obisnuiti sa il mentineti cu capacul lasat si trageti apa inainte sa il deschideti.

#4
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 26.07.2023
Coloana aia are vreo aerisire in partea superioara?
https://casasidesign...-la-o-casa.html

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
Nu imi dau seama , dar se pare, cotul acela la imbinare e in forma de T
fara sa spargi nimic nu rezolvi. Acel cot ar trebui inlocuit cu unul la 45* si pozitionat mai jos putin astfel ca evacuarea de la vas sa coboare

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 10.01.2019
Eu zic ca ar trebui controlate trei aspecte: cotul de intrare de la wc in coloana sa fie de 45-60 gr, scurgerea coloanei in canalul principal si aerisirea coloanei. Undeva pe-acolo e problema.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... Da e o imbinare in T acolo, normal trebuai sa fie in Y - adica si cotul care vine de la WC sa se duca in jos un pic.

Pe de alta parte daca ar avea cadere libera acolo n-ar trebui sa fie cine stie ce problema majora - ar sarii poate niste stropi - dar mi-e ca imediat in pardoseala e alt cot la 90 de grade...

In mod normal absolut tot ce e scurgere trebuei sa aibe o panta .

#8
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022
Pozele sunt de la toaleta de sus sau de la cea de jos?

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Solutie neinvaziva: pus afis la parter cu defect folositi pe cel de la etajul 1 sau invers. Mai face lumea miscare, mai socializeaza cat se ateapta eliberarea.
Proiectul de instalatii ce zice? Aerisirea coloanei exista? Mufe in Y? Cine i-a lucrat acolo sa repare.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
Asta se intampla cand "afluentii" conductei colectoare, sunt prea "scurti"... Intre conducta colectoare (verticala) si vasele de WC trebuie sa existe o distanta suficienta pentru ca apele reziduale care "navalesc" de sus, sa nu refuleze in tevile de la etajele de dedesubt.
Nu stiu sa spun exact distanta, dar cred ca ar fi bine sa fie undeva minim 1 metru...

MA refer la ceea ce am "pictat" cu rosu in desen... magistrala este cea albastra.

Attached File  wcwc.jpg   46.97K   18 downloads

Edited by bonygy, 02 November 2023 - 11:20.


#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Am la bloc construit de acum multi ani, segmentul rosu de maxim 50cm, dar conexiunea dintre el si coloana verticala e cu mufa de conexiune e in unghi potrivit.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

 fiziflash, on 02 noiembrie 2023 - 10:14, said:

Ma gandeam la tot felul de SF-uri de la un fel de supapa de sens pana la un sistem care sa traga apa si la parter cand se trage la etaj Posted Image
Supapa de sens e o metoda invaziva (care oricum nu cred ca ar functiona)
Problema cea mai mare este ca in coloana este un T in loc de Y.
Cotul pe care il face coloana nu ajuta nici el. Daca si dupa mai este vreun cot, e reteta perfecta pentru dezastru.

Daca nu ar fi aerisire sus, ar trage apa din vasul de la parter, nu ar impinge-o. Ai putea incerca sa pui un dop sus (in loc de aerisire) si sa vezi ce se intampla. Daca e OK, dai o gaura mica si o maresti gradual pana cand nu mai e OK.

Mai poti incerca sa limitezi debitul de apa al bazinului de la etaj, dar atunci risti sa ramana apa menajera in vasul de la etaj.

Un sistem care sa traga apa la parter dupa ce se trage apa de la etaj e complicat (trebuie un delay de cateva zeci de secunde, sa te asiguri ca nu e nimeni pe toaleta, etc.) si-ti trebuie si alimentare cu curent electric.

 bonygy, on 02 noiembrie 2023 - 11:14, said:

Asta se intampla cand "afluentii" conductei colectoare, sunt prea "scurti"... Intre conducta colectoare (verticala) si vasele de WC trebuie sa existe o distanta suficienta pentru ca apele reziduale care "navalesc" de sus, sa nu refuleze in tevile de la etajele de dedesubt.
Nu stiu sa spun exact distanta, dar cred ca ar fi bine sa fie undeva minim 1 metru...
Intr-una din bai teava de canalizare este fix in spatele WC-ului, am o prelungire de ~10-15cm si un cot la 45 de grade. Nu are nicio problema.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,173
  • Înscris: 17.01.2012
cum arată traseul după ce trece de podeaua parterului?
este acces sub podea la țeava de scurgere?

#14
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023

 bonygy, on 02 noiembrie 2023 - 11:14, said:

... magistrala este cea albastra.
Magistrala albastra drum de oameni nascut
Ce-ti vorbeste sa sti de prezent de trecut

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 25.10.2007
Ii impui prorietarului sa rezolve problema si daca nu o rezolva te muti.

#16
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

 eiffel, on 02 noiembrie 2023 - 10:34, said:

Nu inteleg ce vrei exact. Ai pus poze unde s-a montat rezervorul ingropat. Cu ala ai problema ? Cand tragi apa la etaj intra apa in bazinul WC-ului de jos ?
Sau problema e in vasul de toaleta de la WC-ul de jos  ?

Problema e la vasul de toaleta de la WC ul de jos. Am pus acea fotografie pentru a se observa cum a fost conectata teava de canalizare.

 MareleIntelept, on 02 noiembrie 2023 - 10:41, said:

Coloana aia are vreo aerisire in partea superioara?
https://casasidesign...-la-o-casa.html
Da, exista o aerisire care este conectata in capatul din partea de sus a tevii de canalizare la etaj si iese din imobil. Daca ajuta cu ceva pot pune poze si cu aceasta.

 dannvlas, on 02 noiembrie 2023 - 11:01, said:

Pozele sunt de la toaleta de sus sau de la cea de jos?
De la toaleta de jos unde apare problema. Se observa in poza coloana de canalizare (in partea dreapta) care vine de la etaj.

 vestale, on 02 noiembrie 2023 - 11:08, said:

Solutie neinvaziva: pus afis la parter cu defect folositi pe cel de la etajul 1 sau invers. Mai face lumea miscare, mai socializeaza cat se ateapta eliberarea.
Proiectul de instalatii ce zice? Aerisirea coloanei exista? Mufe in Y? Cine i-a lucrat acolo sa repare.
Nu stiu ce zice proiectul. Aerisire este sigur. Daca ajuta pot posta o poza cu aceasta.

 Alice, on 02 noiembrie 2023 - 11:48, said:

Daca nu ar fi aerisire sus, ar trage apa din vasul de la parter, nu ar impinge-o. Ai putea incerca sa pui un dop sus (in loc de aerisire) si sa vezi ce se intampla. Daca e OK, dai o gaura mica si o maresti gradual pana cand nu mai e OK.
Mai poti incerca sa limitezi debitul de apa al bazinului de la etaj, dar atunci risti sa ramana apa menajera in vasul de la etaj.

Am incercat povestea cu debitul de apa redus si nu functioneaza (am pus un deodorizant wc din acela cu colorant albastru sus, iar jos nu) Oricum as trage apa la etaj jos in vas garda de apa devina albastruie.
Am sa incerc sa acopar aerisirea coloanei. Desi e mai usor de spus decat de facut pentru ca iese la etaj afara din cladire. Ar trebui sa ma urc cu o scara. Dar merita incercat pentru ca are si logica si e singura solutie neinvaziva pe care am primit-o pana acum.

 gushpi, on 02 noiembrie 2023 - 12:23, said:

cum arată traseul după ce trece de podeaua parterului?
este acces sub podea la țeava de scurgere?
Pai din cate stiu nu e acces. Adica teava de scurgere intra prin sapa si cred ca iese din imobil dar e totul ingropat. Chiar m-am uitat cu atentie si nu vad pe unde as putea avea acces.

#17
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 25.10.2007

 fiziflash, on 02 noiembrie 2023 - 15:22, said:

Am sa incerc sa acopar aerisirea coloanei.

Pana sa ajunga sa traga apa din WC-ul de la parter, va trage apa din sifoanele de la etaj si va intra miros de canalizare.

#18
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

 Argv, on 02 noiembrie 2023 - 15:41, said:


Pana sa ajunga sa traga apa din WC-ul de la parter, va trage apa din sifoanele de la etaj si va intra miros de canalizare.
Ma gandesc poate gasesc un "sweet spot" in care sa opturez doar partial aerisirea astfel incat sa nu imi traga apa complet din sifoanele de la etaj dar nici sa nu mai refuleze in vasul de toaleta de jos. Merita incercat, chiar daca nu iese macar stiu ca am taiat-o de pe lista de solutii neinvazive si ma pregatesc de spart. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate