Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Timp/distanta naveta

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View Postpasilla, on 02 octombrie 2023 - 00:06, said:

Lumea devine din ce in ce mai comoda. Un timp de tranzit de doua ore dus si doua intors, nu e ceva iesit din comun.

Este bataie de joc ... este chiar trist faptul ca sunt oameni care accepta asta.

Edited by Tarzy, 02 October 2023 - 07:37.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,975
  • Înscris: 03.12.2005
Nu merita compromisul cu naveta lunga. Ma uit la un coleg ce vine de la cca 100 km. Mereu crispat ca nu ajunge la timp, mereu mai obosit decat restul. Ajunge acasa seara dupa ce eu sunt deja spalat si hranit. Not cool.
Pe mine ma calca pe nervi si sa prind de doua ori acelasi semafor dimineata. N-as putea face asta pe termen lung.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 02 octombrie 2023 - 00:06, said:

Lumea devine din ce in ce mai comoda. Un timp de tranzit de doua ore dus si doua intors, nu e ceva iesit din comun.

Eu cred din contra, ca lumea devine din ce in ce mai irationala.
timpul este singura resursa limitata. sa pierzi patru ore din viata, in fiecare zi, mi se pare o risipa inaceptabila, de neinteles.

Edited by strongsss, 02 October 2023 - 07:43.


#22
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.10.2004
ideal e sa fie cat mai scurt  drumul catre locul de munca. cum asta de multe ori nu se poate, sunt metode de a nu pierde total timpul ala - o carte electronica, un documentart, un curs de specializare ..etc. dar sa faci ore intregi in masina degeaba, fara sa faci nimic...e horror. ca ajungi sa traiesti doar ca sa lucrezi, si nu mai esti in stare de nimic ...

#23
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 15.10.2020

View Postfuturist, on 02 octombrie 2023 - 06:24, said:

Ejti bugetake? Posted Image
18 ore pe săptămână sună a catedră întreagă.

#24
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Ziua are 24 de ore pentru fiecare, acum depinde cum alegi sa ti le petreci. Pe mine personal nu ma deranjeaza o naveta de 1 ora pe sens, cateodata trebuie sa ajung si in alt oras si fac si mai mult timp pana acolo. In masina ascult un podcast, vorbesc la telefon, ma opresc unde am nevoie pentru diverse. Eu am ales asta pentru ca lucrez pentru mine si ajunsul fuga acasa sa ma pun in canapea sau sa fac curat si mancare am depasit cat am stat in casa in 2020. La fel eu nu ii inteleg pe unii colegi care au de mers zilnic cu masina inca 1 ora sa isi ia si sa isi duca copiii la diverse scoli si activitati si apoi sa stea peste program. E amuzant cum ne vaitam reciproc de aglomeratie, ei care fac cate 4 drumuri pe zi prin oras si eu care vin de la 20Km la birou.

Edited by dell99, 02 October 2023 - 08:05.


#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
De cand muncesc (14 ani) am schimbat multe locuinte si 3 locuri de munca. De cele mai multe ori am locuit cam la distanta de serviciu. Neavand masina, asta s-a tradus prin timp multicel pe transport (nu sunt din Bucuresti, multicelul meu probabil e putintel pentru bucuresteni). De la usa casei pana la birou, intre 40 de minute si o ora. Si de multe ori taxi pentru ca eram in intarziere.
A fost o singura exceptie, cand locuiam la 10 minute de mers pe jos de un loc de munca si tare bine era. Fara bani pe transport, mancam acasa deseori in pauza, ajungeam repede acasa/la birou.

Acum locuiesc intr-o suburbie, pentru ca asta mi-am permis. Pana la birou fac 40-50 de minute (partea buna e ca nu prea e trafic pe ruta asta). In general lucrez de acasa si mi-e foarte comod (lucrez de acasa din 2018, de dinainte de pandemie). M-am cam obisnuit, iar asta nu inseamna ca frec menta, de altfel muncesc mai mult de acasa decat de la birou.
Directorul general are un fetis pentru venitul la birou si cand il apuca, incepe sa toace lumea la cap ca el vrea lume la birou. Pentru mine nu e OK. Nu am colegi de echipa romani si degeaba as merge, profesional nu ajuta cu nimic. In schimb acolo chiar frec menta cu cei pe care-i cunosc din alte echipe. Plus pierdut aproape 2 ore de somn. Plus in jur de 2 ore pierdute zilnic, bani pe mancare etc.

#26
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 15.10.2020
Navetă 25 km (50 km în total), cam tot atâtea minute, deci cam o oră pe zi. Nu mă deranjează, mulți oameni fac atât timp doar ca să traverseze orașul. Cred că m-ar deranja să stau în trafic o oră zilnic, dar să călătoresc lin nu.

Edited by horny_hornet, 02 October 2023 - 08:16.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View Postro_explorer, on 01 octombrie 2023 - 23:46, said:

Eu am făcut naveta 1h in fiecare direcție (deci 2 ore pe zi) și am considerat ca îmi iroseam viata.
Transport asigurat de angajator.
Smartphone ecran rezonabil pentru "divertisment", orice ar insemna asta muzica, filme, carti, internet ....
"doua ore" inseamna 2 episoade dintr-un serial.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Si, mare surpriza: mai sunt si oameni care traiesc in afara oraselor mari (nu ma refer la 'suburbii' ci la alte zone din tara, mai putin favorizate) si nu au de ales din prea multe locuri de munca.
Scoateti un pic capul din bula, apreciati-va norocul si pricepeti ca cei mai multi nu au de ales.

Vorbesc de Romania.

Nu am nimic cu subiectul ci cu modul in care s-a pus problema: cine accepta situatia e prost.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMarianG, on 02 octombrie 2023 - 08:18, said:

"doua ore" inseamna 2 episoade dintr-un serial.
Vreau ca divertismentul sa il practic când îmi place mie, nu după program. Nu pot sa ma apuc sa citesc cartea favorita la prima ora dimineața. Trebuie o oarecare atmosfera. Nu prea ma uit la seriale decât dacă sunt deosebite și nu exista cărți pe baza cărora s-au făcut. Dar asta e alt subiect.

Edited by ro_explorer, 02 October 2023 - 08:30.


#30
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 28.11.2022
Asa faceam si eu in Romania.3 ore dus-intors de la munca pe zi.
De 6 ani insa, de cand am plecat,am norocul sa fiu la 5 minute de mers cu masina sau 10 cu bicicleta pana la locul de munca.
Sper sa nu fiu nevoit vreodata sa mai pierd ore pe zi doar in drum spre serviciu.
Si da,unii traiesc in bula lor si dau sfaturi altora....
Din pacate,din tot felul de motive,multi nu au posibilitatea sa aiba un serviciu aproape de casa.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAlexEn, on 02 octombrie 2023 - 08:22, said:

[...] modul in care s-a pus problema: cine accepta situatia e prost.
Asa ai interpretat tu și sincer, sunt dezamăgit ca ai făcut asta (acum probabil ca oricât dezbatem deja ti-ai asumat pozitia).
Dacă eram de părere ca oricine nu are aceeași opinie ca mine e prost nu mai deschideam subiectul.

Poate ca prostul sunt eu ca sunt dispus sa ma mut cu cățel, cu purcel, doar ca să mai câștig 10-15 min la naveta, de exemplu.

Edited by ro_explorer, 02 October 2023 - 08:31.


#32
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017

View PostAlexEn, on 02 octombrie 2023 - 08:22, said:

Si, mare surpriza: mai sunt si oameni care traiesc in afara oraselor mari (nu ma refer la 'suburbii' ci la alte zone din tara, mai putin favorizate) si nu au de ales din prea multe locuri de munca.
Scoateti un pic capul din bula, apreciati-va norocul si pricepeti ca cei mai multi nu au de ales.

Vorbesc de Romania.

Nu am nimic cu subiectul ci cu modul in care s-a pus problema: cine accepta situatia e prost.
Daca e ceva ce am invatat in toti anii astia, e ca mereu poti sa alegi.

In alta ordine de idei, mie imi e mila de cei care "cica" citesc in metrou.

Edited by bobitad, 02 October 2023 - 08:34.


#33
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,408
  • Înscris: 28.10.2018
9 minute cu bicla electrica pe sens.

Distanta: 5 km.

#34
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

View Postfuturist, on 02 octombrie 2023 - 06:24, said:

Ejti bugetake?

Sunt. :lol:

Dar lucrez part time, nu-mi place Solitaire. Posted Image

Edited by AlbastruIndigo, 02 October 2023 - 09:25.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,975
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAlexEn, on 02 octombrie 2023 - 08:22, said:

Si, mare surpriza: mai sunt si oameni care traiesc in afara oraselor mari (nu ma refer la 'suburbii' ci la alte zone din tara, mai putin favorizate) si nu au de ales din prea multe locuri de munca.

Aici vina nu e a lor, ci a autoritatilor care nu reusesc sa organizeze transportul periurban decat la nivel de subzistenta. Trenuri mizerabile si microbuze obosite.
Altfel, da, acum aproape 40 de ani bunicu-meu facea naveta din comuna lui in oras cu un tren care atunci era probabil destul de nou. Daca as merge azi sa faca aceeasi naveta as gasi fie acelasi vagon in care a urcat si el, fie nimic.

Problema la noi e ca societatea a fost urbanizata incomplet. Orasele nu pot exista fara o cedare de autonomie proprie in favoarea colectivului. Un milion de oameni cu un milion de masini nu pot sta decat pe loc. Pe oricate benzi.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View Postro_explorer, on 02 octombrie 2023 - 08:25, said:

Vreau ca divertismentul sa il practic când îmi place mie, nu după program. Nu pot sa ma apuc sa citesc cartea favorita la prima ora dimineața. Trebuie o oarecare atmosfera. Nu prea ma uit la seriale decât dacă sunt deosebite și nu exista cărți pe baza cărora s-au făcut. Dar asta e alt subiect.

OK!
Si ce faci cu timpul pe care il castigi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate