Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Am mult praf in casa. Este purificatorul de aer o solutie?

  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,335
  • Înscris: 14.06.2006
Sa incep cu inceputul: au inceput niste lucrari foarte mari in orasul meu, cel mai tranzitat pod din oras (aflat la cateva sute de metri de apartamentul meu) a fost demolat si se lucreaza la constructia altului nou.
Pe langa asta, tot traficul a fost mutat pe cele doua bulevarde aflate in fata blocului meu.

Am ajuns sa dau cu aspiratorul zilnic prin casa si sunt uimit de ce vad ca se aduca in colectorul lui.
Filtrele de aer conditionat aduna intr-o luna praf cat adunam inainte in 6 luni sau mai mult.
Attached File  filtru.jpg   983.67K   211 downloads
Am si pisoi :)
Stau cu fereastra intredeschisa pentru ca fumez si nu am ce face.
Aspirand zilnic prin casa, reduc mult praful dar tot ramane, sunt sigur de asta.

Acum...

Daca as lua un purificator de aer, ar fi mai bine?
Nu tusesc, nu sunt alergic, nu am idee cat de mult ma afecteaza acest praf pe care-l am in casa, dar ma dispera cand vad ca desi aspir zilnic, se aduna multa mizerie.

Folositi un purificator de aer? E util? Mie, mi-ar fi util?

Merci!

#2
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Eu cred că mult ce se găsește în casă este format din scame/puf de la hainele pe care le îmbraci/dezbraci, facut patul, așezat/ridicat din pat. Praful extern este mult mai mic ca dimensiuni și da, un filtru de aer ajută la colectare, lăsat să funcționeze cât mai mult posibil.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa fii si pregatit ca sa schimbi filtrele cat mai des,si nu costa putin.Este ok un purificator de aer.

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View PostDecember, on 07 septembrie 2023 - 17:56, said:

Am ajuns sa dau cu aspiratorul zilnic prin casa si sunt uimit de ce vad ca se aduca in colectorul lui.

Pentru praful pe care-l trage aspiratorul (depus deja) purificatorul nu te mai ajuta.

Gaseste o solutie sa inchizi geamurile la orele cand sunt lucrari si trafic intens.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009
Ajuta, se vede pe filtru. dar praf tot am in casa

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,335
  • Înscris: 14.06.2006
Vad ca la daikin spun ca se schimba filtrele la 10 ani si la philips la 3 ani. Probabil ca se curata, nu stiu, ca inca nu am citit manualele ca sa imi fac idee despre cum functioneaza.

DAIKIN: Filtrul nu necesită schimbare timp de zece ani, ducând la costuri de întreținere scăzute
PHILIPS: Durată de viaţă recomandată a filtrului 3 ani (Durata de viaţă recomandată pentru dispozitiv are la bază un calcul teoretic al valorilor medii anuale regionale ale particulelor nocive din aerul exterior şi utilizarea zilnică a purificatorului de aer timp de 16 ore în modul automat.)

View PostEminescian, on 07 septembrie 2023 - 18:17, said:

Gaseste o solutie sa inchizi geamurile la orele cand sunt lucrari si trafic intens.
N-am frate ce sa fac.... lucrez de acasa, de obicei ies la cafea pe la 9 dimineata si ma intorc pe la 12. Mai ies seara... practic toat aziua stau acasa, fereastra e in pozitia intredeschisa mai toata ziua. Inca doi ani de acum incolo nu scap de praf.

Edited by December, 07 September 2023 - 18:20.


#7
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
cum zice si colegul de mai sus praful depus si in general particulele mari pe care doar cu aspiratorul le poti indeparta, nu vor fi luate de un purificator

eu am ceva purificator de la xiaomi si vad ca isi face treaba la particulele mici, gen fum, parfum/deodorant, cand deschid geamul si aerul de afara e poluat (de la trafic de exemplu), dar praf tot e in casa (cum zice si Lex404)

oricum purificatorul ar trebui sa mearga non-stop ca sa aibe efect si nu inteleg cum de daikin si philips au filtre de se schimba asa rar, un filtru hepa bun cred ca ar trebui schimbat pe la 6 luni, eu asa schimb la al meu si se vede pe filtru ca se aduna destul in acele 6 luni

deci un purificator e bun pentru ideea de a respira un aer mai curat, filtrat de particulele foarte fine si care sunt in general mai daunatoare pentru sanatate, dar nu te va scapa de praf, cel pe care il vezi pe jos sau pe mobila

daca ai cum i-ati un aspirator robot care sa se plimbe prin casa...

Edited by 4ndr3i-13, 07 September 2023 - 18:26.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu ce filtre au alea, dar cand schimb HEPA-ul la al meu (cal la 8-10 luni) e plin, doua dejte de praj zici ca-i covor.

Pe langa asta, pe mediul normal/ silentios nu trage nici dreq. Noi ii dam drumul la maxim o data pe zi vreo jumate de ora, altfel ii degeaba.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,038
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am purificator de aer Philips, e fain, pentru că are un filtru grosier lavabil, care se poate spăla, după care urmează cel de carbon și filtru Hepa.

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,335
  • Înscris: 14.06.2006

View Post4ndr3i-13, on 07 septembrie 2023 - 18:23, said:

nu inteleg cum de daikin si philips au filtre de se schimba asa rar, un filtru hepa bun cred ca ar trebui schimbat pe la 6 luni, eu asa schimb la al meu si se vede pe filtru ca se aduna destul in acele 6 luni
Vad ca zice (la daikin) ca filtrul preliminar se curata la 2 saptamani, cel de dezodorizare se aspira si cel de colectare a prafului, la fel, se aspira.

View PostValy_User, on 07 septembrie 2023 - 18:30, said:

Eu am purificator de aer Philips, e fain, pentru că are un filtru grosier lavabil, care se poate spăla, după care urmează cel de carbon și filtru Hepa.
Ce model ai?

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,038
  • Înscris: 02.08.2021
AC4012

Alea de la Xiaomi din ce am văzut pe Youtube au așa un filtru ca de camion care se schimbă cu totul. Ceea ce mi se pare o prostie. Bine, nu cred că toate.

Edited by Valy_User, 07 September 2023 - 18:33.


#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 22.02.2014
Un purificator de aer bun este Dyson, pe care il folosea si regina.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,281
  • Înscris: 06.01.2007
De ce nu fumezi la hota?
Ma rog, asta n-o sa rezove problema prafului, dar macar nu mai intra fum.

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 02.02.2006
Ia în calcul și un aspirator robot, dacă nu ai. Îl poți programa să meargă și de 2 ori pe zi (dacă tot ieși din casă), și s-ar putea să te ajute mai mult decât filtrul, plus că te scutește de aspirat manual zilnic.

Cât despre purificatoare de aer... eu am purificator de mulți ani. Filtrele se umplu de praf în 1-2 luni, dar în cameră nu am observat vreodată mare diferență. Am stat și-n garsonieră în zonă liniștită fără bulevard sau șantier la geam, și tot am simțit nevoia să programez aspiratorul robot zilnic.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,335
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmaccip, on 07 septembrie 2023 - 18:38, said:

De ce nu fumezi la hota?
Ma rog, asta n-o sa rezove problema prafului, dar macar nu mai intra fum.
Ar trebui sa ma duc de 30 de ori la hota :)

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009
Aspiratorul robot face minuni. Și al nostru merge o data pe zi. De doua ori dacă il activează pisica :lol:


#17
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View PostDecember, on 07 septembrie 2023 - 18:20, said:

N-am frate ce sa fac.... lucrez de acasa, de obicei ies la cafea pe la 9 dimineata si ma intorc pe la 12. Mai ies seara... practic toat aziua stau acasa, fereastra e in pozitia intredeschisa mai toata ziua. Inca doi ani de acum incolo nu scap de praf.

Exista si alternative la fereastra permanent intredeschisa (banuiesc ca sta asa ca sa iasa fumul) - sisteme de ventilatie locala (care au pe admisie un filtru care retine praful)

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,335
  • Înscris: 14.06.2006

View PostEminescian, on 07 septembrie 2023 - 18:43, said:

sisteme de ventilatie locala (care au pe admisie un filtru care retine praful)
N-am asa ceva, am doar AC in fiecare camera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate