Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Parchetul Tribunalului nu raspunde la solicitare

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
Sunt persoana vatamata intr-un dosar deschis la Parchetul Tribunalului si din februarie 2023 pana acum nu am primit niciun raspuns in urma a 3 solicitari trimise prin posta (primesc de la posta confirmarea de primire cum ca au ajuns la parchet recomandatele mele insa nici un raspuns de la ei) de catre mine in care am cerut sa mi se comunice in scris stadiul cercetarilor fata de numitul care m-a agresat. Am ajuns sa trimit 3 solicitari in scris din cauza ca nu mi s-a raspuns si asta la o diferenta de 30 zile lucratoare. Nu am primit nicun raspuns pana la aceasta data desi au trecut cele 30 de zile calendaristice prevazute in legea nr 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public. Cui as putea sa ma adresez cand parchetul tribunalului nu raspunde la solicitari? Multumesc

Edited by irisu, 25 August 2023 - 19:11.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca te grabesti. Lucrurile merg incet si a mai fost si vacanta.

Poti face o petitie la CSM. Ai toate informatiile aici:
https://www.csm1909....bbf7d48-InfoCSM

#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,431
  • Înscris: 28.07.2008

 pasilla, on 25 august 2023 - 19:18, said:

Lucrurile merg incet si a mai fost si vacanta.

daca e adevarat ca unde e lege nu e tocmeala, tocmai i-ai confirmat ca balcanicii sunt exceptati de la asta

#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Urmărirea penală nu se încadrează la informații de interes public. Nu este un act public.
Din păcate, procurorii efectuează urmărirea penală numai dacă vor și numai când vor. În primă fază trebuia deja să fi deschis dosar de urmărire penală și să-ți fi comunicat numărul lui. Apoi trebuie să fii invitată la polițistul judiciar pentru a-ți fi consemnată declarația în calitate de persoană vătămată și a-ți fi aduse la cunoștință drepturile pe care le ai în această calitate.
Aceste drepturi sunt rezumate în Legea nr. 211/2004.
Poți încerca și telefonic să afli ce au făcut cu sesizările depuse de tine, dacă au deschis dosar. Dacă au deschis, îți pot comunica telefonic nr. lui. Obligația e să o facă în scris, dar foarte rar se achită de această obligație.
Dosarul de u.p. trebuie să aibă un nr. de forma "Nr./P/an". Dacă e de forma "Nr./VIII/1/an" e o tehnică a lor de mimare a efectuării urmăririi penale, îți vor spune, dacă întrebi, că au deschis dosar de "lucrare", nu îți vor comunica absolut nimic și după cel puțin 1 an (nu mai devreme) te vor înștiința că sesizarea ta a fost clasată deoarece "fapta nu există".

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mike1alike, on 25 august 2023 - 20:40, said:

Poți încerca şi telefonic să afli ce au făcut cu sesizările depuse de tine, dacă au deschis dosar.
Inteleg ca nu au raspuns nici la cererile scrise. Cred ca e irelevant daca temeiul legal a fost trecut gresit.

In cel mai prost caz trebuia sa primeasca raspunsul dat de tine:
Urmărirea penală nu se încadrează la informații de interes public. Nu este un act public.

Edited by pasilla, 25 August 2023 - 20:47.


#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Păi... e tricky. Ea fiind persoana vătămată, are dreptul de a-i fi oferite informații din dosar, legea e cea pe care am menționat-o mai sus. Însă între a avea dreptul şi a interacționa cu procurorul nu prea sunt elemente de legătură. În viziunea lor, persoanele vătămate nu au nici un drept şi sunt şi nesimțite că îi pun pe ei procurori la muncă. Infractorii da, au drepturi şi procurorii li le respectă.
Am menționat că urmărirea penală nu e act public ca să nu meargă pe linia aia în solicitarea informațiilor, L544/2001, că nu acolo se încadrează.
Vă spun vorbele ce mi le-a spus o avocată (ea fiind specializată pe drept financiar/economic, dar profesor la facultate de drept, soțul ei profesor la fel şi judecător pe la ICCJ), cam rezumă situația procurorilor: "Eu nu înțeleg ce fac procurorii! Cum lucrează ei, în ce temei! Ştiu că au dosare în care pun o dispoziție şi în 24-48 de ore şi dosare pe care le țin 1 an fără să facă nimic în ele. Dar nu-mi dau seama cum fac asta! În ce temei?! Nu e normal!".
Eu mi-am dat seama. O fac cu dosarele alea pe care ei le numesc "lucrare".

#7
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
pai eu stiu numarul de dosar, stiu ca s-a deschis dosarul penal cu numarul aferent pe care l-am trecut si in solicitare si tot nu vor sa imi trimita raspuns cu stadiul cercetarilor de am ajuns la impresia ca se tergiverseaza toata treaba. Fiind persoana vatamata pot sa imi spuna in scris ca este cercetat individul etc

Edited by irisu, 25 August 2023 - 21:42.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te-au chemat sa dai declaratie de parte vatamata ?

Edited by pasilla, 25 August 2023 - 21:44.


#9
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

 pasilla, on 25 august 2023 - 21:44, said:

Te-au chemat sa dai declaratie de parte vatamata ?
cand s-a intamplat incidentul am fost prima data la Sectie unde am dat declaratie, dupa aceea dosarul sau intocmirea actelor de catre politist a plecat la Parchetul Tribunalului aferent orasului unde locuiesc (s-a deschis dosar penal) ca dupa accea ei sa il trimita mai departe la Parchetul Militar. Parchetul Militar a trimis dosarul inapoi la Parchetul Tribunalului orasului unde locuiesc si de atunci pauza.

Edited by irisu, 25 August 2023 - 21:49.


#10
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Şi despre reglementările legale în această privință, Codul de procedură penală este de fapt principalul act în care sunt trecute exact obligațiile procurorilor, drepturile persoanelor vătămate şi alte cele.
În practică din păcate, de foarte multe ori procurorii nu respectă prevederile CPP şi mimează efectuarea u.p. folosindu-se de o prevedere din ROI-ul parchetelor. Însă CPP este peste ROI-ul parchetelor, prevederile din el primează.
Şmecheria e că dacă cineva nu respectă dispozițiile legale (fie ei chiar procurori), persoana lezată... are dreptul de a depune o sesizare/plângere penală referitoare la aceasta. Şi împuternicit să "rezolve" orice plângere penală este... ați ghicit! Un procuror. Ia ghiciți cum rezolvă orice plângere în care acuzați alt procuror de abuz în serviciu (neefectuarea obligațiilor de serviciu).




Şi cum arată nr. de dosar? E cu "P" în el sau nu?
De ce l-au trimis la Parchetul Militar? Degeaba, evident, pentru tergiversare, dacă PM l-a trimis înapoi.
Ai dreptul să faci cerere de studiere a dosarului şi trebuie să-ți permită să-l studiezi. Vei vedea în el în ce stadiu e.
Fă orice cerere mai ai de făcut, prin email. E mai uşor decât prin poştă şi cumva mai sigur. Şi reacția lor la cererile efectuate pe email e mai alertă. Înscrisurile depuse fizic au prostul obicei să mai "pice din dosar", să "se mai rătăcească"...

Edited by Mike1alike, 25 August 2023 - 22:16.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine, din dosar, are uniforma ?

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Infractorul, evident!

#13
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Din păcate, dacă nu vor să-ți răspundă, nu ai nici o posibilitate să-i obligi să-și facă treaba pentru care sunt plătiți. Și în ultimele luni oricum, pe lângă vacanță, magistrații mai sunt și în grevă de dinainte de vacanță și mai fac câte ceva numai în dosarele cu cauze urgente.
Vei putea, abia după ce trec 12 luni de la sesizarea pe care ai făcut-o, să depui la instanța competentă, în temeiul art.488 NCPP o contestație privind tergiversarea efectuării urmăririi penale.

#14
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

 pasilla, on 25 august 2023 - 22:20, said:

Cine, din dosar, are uniforma ?
eu sunt persoana vatamata (civil), persoana agresoare este militar din armata. Am fost batut cu certificat medicolegal, zile de spitalizare, concediu medical in 2020 insa parchetul militar a clasat dosarul, acum la ultima chestie ce mi s-a intamplat din cauza ca dupa ce s-a vazut cu primul dosar clasat a inceput sa faca din nou hartuire/amenintare, Parchetul Militar a trimis noul dosar penal deschis cu P/ inapoi la PArchetul de pe langa Tribunalul orasului in care locuiesc si de atunci sta pe loc

Edited by irisu, 25 August 2023 - 22:50.


#15
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Ai un mijloc de a proba infracțiunea? Ai făcut înregistrări? Ai martori?
Acum infractorul nu mai este militar sau ce s-a întâmplat? De în primă fază a soluționat PM dosarul şi acum l-au înaintat parchetului de pe lângă tribunal.

#16
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
am filmare depusa, s-a intamplat in strada, am fost fugarit sa fiu din nou agresat intr-un loc public. El este in continuare militar si chiar nu stiu de ce PM a trimis inapoi la Parchetul Tribunalului dosarul. Pai toata tarasenia este de 3 ani de acum, prima data a fost dosar penal deschis care s-a dus la PM care i-a dat clasare (cel cu lovirea, certificat medicolegal) asta dupa ce am facut 6 drumuri de 450 km dus intors catre Parchet. Dupa ce s-a clasat primul dosar, individul vazandu-se scapat de catre armata a inceput sa faca din nou hartuiri si amenintari, fapta pe care a comis-o din nou am inregistrare la ea si am depus plangere la Sectie cand s-a intamplat a 2-a oara, agentul sectie de politie a intocmit actele care au plecat la Parchetul Tribunalului din oras dupa care ei au trimis la PM dosarul, PM a trimis inapoi dosarul catre Parchetul Tribunalului orasului

Edited by irisu, 25 August 2023 - 23:10.


#17
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Vai și amaru. Îmi pare rău pentru tine. Dar pare că parchetul nu vrea nici acum să respecte legea și să trimită infractorul în judecată, așa cum ar trebui.
Când au făcut clasare, nu ai contestat-o? Pe ce motiv au clasat? Fapta nu există?

Edited by Mike1alike, 25 August 2023 - 23:13.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum stim totii ca PM exista doar pentru a proteja interesele uniformelor, sau pentru solutionarea diferendelor intre uniforme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate