Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Doctorita care prescrie medicamente in bataie de joc

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si ce mai voiam sa zic, dar am avut altceva de facut, este normal sa-l urasti, fiindca nu prea ti-a fost tata, a murit mama ta, nu poti sta linistit din cauza lui, dar trebuie sa constientizezi asta, nu sa te prefaci ca nu-l urasti. In fata lui da, probabil ai facut asta mereu, dar fata de tine insuti zic.
Pe de alta parte, rational vorbind, taica-tau este o bomboana de alcoolic, daca pot spune asa. Nu te-a agresat fizic, nu te-a vandut pe bautura, gen ptr munca sau prostitutie, nu te-a abuzat sexual, nu te-a lasat infirm, nu te ameninta ca daca nu vii pe la el sa-l ajuti da foc la casa sau la sat, sa le plătești altora despagubiri. Nu vine peste tine sa faca circ, samd.
Ce ti se poate intampla rau este sa dea o masina peste el si sa-l lase infirm. Astea fiind spuse, iti doresc gândire limpede si inima usoara sa poti duce povara pe care o ai.

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 18:33.


#38
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 10.08.2023
De unde am plecat si unde am ajuns... Vorba lu Puya, "probleme de familie" :)))

Ca sa lamuresc inca o data. Ma stie si pe mine lumea acolo, nu imi convine sa fiu ala al carui tata sta drogat pe marginea drumului. In curte, hai, mearga-treaca, asta e, betivi de-astia sunt cata frunza, cata iarba, nu se baga asa de seama. Daca statea pe jos in curte, poate le puteam zice oamenilor "aia e, lasati-l acolo, dracu sa-l ieie", dar pe marginea drumului nu, ca mai trec copii, mai incurca lumea, mi-e rusine de oamenii aia, nu ca imi pasa de el.

Da, nu pot sa spun ca a fost cel mai nenorocit om posibil, dar in afara ca nu ne-a batut pe mine cand eram mic si pe maica-mea, in rest in stres ne-a tinut. Cand eram copil, era deranjant, injura, trantea, acuza pentru ca devenise paranoic legat de orice. Cand era treaz, era nesimtit, nesuferit si cretin. Nu stiu daca il urasc, dar cu siguranta mi-e sila de el. Nici ce sa ii fac nu am, astea cu "mergi si vorbeste, mergi si fa si drege" nu are sens. Nu intelegea el cand era mai intreg, acum are creierul prajit complet de cisterne intregi de alcool. Si nu cred ca abuzul sexual si mutilarea sunt repere legate de cat de ok esti pentru o familie. E ca si cum te duci sa cumperi biscuiti, iar inauntru te trezesti cu viermi cand musti si vanzatoarea iti zice "hai, domnule, rau era daca era cianura, sa zici merci". Te mai duci sa cumperi de acolo cu argumentul asta?

Zicea cineva de dependenta data de deficiente... Da, deficienta de caracter. Cand stii ca ai o familie, nu faci asa, trebuie sa fii ultimul marlan. Si am mai zis, el nu vrea sa se lase, nu vrea sa se interneze, spune ca nu ii pasa de ceilalti cat timp se simte el bine. Maica-mea a avut si ea o vina. Cunosc destui fosti alcoolici care s-au lasat cand i-a parasit nevasta cateva luni. Maica-mea a insistat sa stea cu el, ca asa zice religia, i-a suportat toate magariile.

Asta e, pentru unii, relatiile de familie sunt sfinte. Pentru mine, sunt aproape irelevante. Nu am menajat niciodata vreo ruda doar pentru ca mi-e ruda. Si mai ales nu simt nevoia sa suport marlaniile si nesimtirea cea mai abjecta pe sistem de rudenie.

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Mai dar ce rea e lumea asta...Tatal initiatorului a găsit o mică bucurie in lumea asta și  doctorita i-a mai amplificat-o puțin.  Iar inițiatorul vrea sa-i strice omului jucăria...bai ce oameni...

#40
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Ia aceste probleme ca pe o ocazie sa iti depasesti conditia. Ai copii? Ei vad cum tratezi problema cu tatal tau iar slabiciunile se duc mai departe. Sa nu te mire daca o sa ai probleme cu "vicii" in propria familie, pe viitor. Du-te cu mancare pe la el, "ia tata mananca, sa poti bea", :)). Cheama-l pe la tine in vizita. Du-te la colindat, ia-i un televizor mai mare, boxe, muzica mai unge omul.

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu este un argument in favoarea lui taica-tau, asa l-ai perceput tu, ptr ca esti pe modul defensiv in problema asta. (tu vs el sau tu vs obligatia de a avea grija de cineva fata de care simti ca nu ar trebui sa ai o astfel de obligatie). Inclusiv pe medic nu l-ai judecat obiectiv din cauza problemei pe care o ai cu tatal tau, este de inteles.
Eu ti-am zis toate astea ptr ca te-ar putea ajuta sa constientizezi niste lucruri, sentimente pe care le-ai blocat sub atitudinea asta "nu-mi pasa". Nu vrei, este partea a doua, nici nu este usor, este mult de munca cu tine insuti.
Ma gandesc ca daca iti este rusine de vecini ca el este alcoolic, desi asta nu este VINA TA, cu siguranta iti este rusine si sa arati ca "nu-ti pasa" de el. Sau poate iti este rusine cu ce nu este vina ta si chiar nu iti este cu ce ar putea fi in responsabilitatea ta.Tu stii mai bine.
Ce stiu eu este ca toti copiii sau fosti copii traumatizati au probleme cu a gestiona corect vinovatia, responsabilitatea, furia pe cel vinovat sau dimpotriva pe cel care nu l-a aparat suficient, fara a putea intelege mai multe, de unii singuri intr-o astfel de situatie.

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 20:28.


#42
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010
Cata gargara psihanalitica din partea unora care deja inteleg totul din 3 postari. Fratilor, luati-va diploma si ajutati-i pe cei care v-o cer.

#43
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ti se pare tie ca am inteles eu totul? Nu draga, eu NU am inteles care-i problema, care sunt limitele lui si framantarile lui, de ce, daca nu-i pasa, nu sta LINISTIT ca il vor gasi oamenii la telefon, chiar daca nu le  MAI raspunde, fiindca si ultimul prost din sat ar sti sa-i dea un sms, "Ba, muri tac-tu, vino si ingroapa-l"  nu este cine stie ce big deal.
Nici nu este treaba mea sa inteleg eu ce vrea de fapt, este doar a lui sa evalueze situatia si perspectivele pe care le are precum si ce este dispus sau nu sa faca. Legal nu are nicio obligatie sa aiba grija de el, moral numai daca simte, altfel numai daca ii pasa de gura lumii si rational numai daca il intereseaza sa nu dea din lac in put.
Poti chiar si tu sa-l ajuti sa vada partea "pozitiva" a lucrurilor si sa se duca cu flori si ciocolata la d-na doctor, ptr continuarea tratamentului, ca doar nu raspund eu sau ma doare pe mine. Numai ca se poate trezi oricand cu un AVC si alte implicatii si nu cu "pozitiva" moarte...

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 22:27.


#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Este treaba apartinatorului sa anunte doctorul ca pacientul ia pastilele cu alcool

#45
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 02.09.2009

 vio69c, on 24 august 2023 - 14:19, said:

Dece ?
Pentru la noi in failie cel putin, familia ramane familia, indiferent prin ce trece.
E simplu sa zici...bea, ma face de rusine, ma spal pe maini de el.
Caci de fapt asta este ideea initiatorului....nu medicamentele si nu doctorita.
Vrea sa inchida usa dupa el si vrea o asigurare si acoperire de la altii....
Nici macar acel minim curaj nu il are

------------------

Nu stim istoria.
Nu stim motivele.Nu stiu relatiile.
Dar indiferent ce a fost si ce a facut copii nu-si lasa tatal de izbeliste.
asa cum lasa cainii pe strada cand pleaca in concediu
LIKE

#46
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Vai, ce să zic, like cu majuscule de jumate de metru :ewwpu:.
Un om matur și care pare cu toate țiglele pe casă a întrebat clar ce este cu prescrierea de benzodiazepine și cu consumul combinației alcool-Anxiar. Era topic despre o acțiune a unui medic, atâta tot.

#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,149
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă te prinde cu 1gram de canabis, ai dosar penal, circ, chestii. Dacă tu ca medic prescriu aiurea pastile mult mai periculoase, nu ai nici o răspundere.

Și uite cum medicii au ajuns mai periculoși ca traficanții, cu acte în regulă.

#48
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 10.08.2023
Mi-am asumat ca o sa apara si psihanalize, dezgroparea traumelor suprimate, cautarea miezului problemei, a vinei, a responsabilitatilor, vorba manelei: "cine-o fi de vina, cine-o fi gresit?". Nu ma deranjeaza, nu ma atac, fac si astea parte din farmecul forumului, doar sa va asumati ca e posibil sa nu iau in serios prostiile astea. Eu am explicat clar problema, mi-am exprimat clar intentiile si raportarea mea la problema, nu cred ca am fost vag, nu cred ca am fost confuz.

Referitori la familie si responsabilitati, nu cred ca ai vreo responsabilitate fata de cineva care isi distruge viata si incearca sa faca asta si cu viata celor din jur, refuza ajutorul, e agresiv si isi bate joc de toti. Faceti ca parintii aia cu bani care isi apara rapandulele de copii cu orice pret: "nuu, nu a fost el la volan, probabil vreun amic, iar drogurile cred ca i le-a pus cineva in frappe, va rog, nu il bagati vreo 2 ani la puscarie, cum merita". Asta cu aparatul pana in panzele albe a atitudinii si actiunilor distructive ale rudelor este o cutuma lipsita total de bun simt.

Referitor la psihanalize, ca "de ce te mai bagi daca minti ca nu iti pasa" si alte chestii de genul, am explicat clar, imi e un pic rusine de vecini si rude, fiind taica-miu, pentru ca daca nu pot contine mizeria in curte, oamenii ma vad si pe mine partial responsabil, iar aici un pic chiar ma simt. Nu fata de el, ci fata de comunitate. Daca nu exista institutii si autoritati care sa intervina (politie, centre de dezalcoolizare fortata), ca ruda, desi nu e obligatia mea, ma simt generos si incerc sa rezolv problema.

Iar partea cea mai importanta si singura care avea relevanta pentru thread, e ca am discutat dimineata asta cu doamna medic. Parea grabita, cauta prin niste chestii, i-am povestit, i-am explicat, a zis ca da, o sa evalueze situatia. Nu a notat pe nimic numele pacientului, nu parea atenta la ce zic, asa ca urmeaza sa vad ce se intampla cand isi termina reteta daca se duce iar dupa pastile.

Asa ca subiectul s-a epuizat oarecum. Putem continua cu analizele psihologice, cu sensul datoriei stramosesti fata de parinti, putem face si o serata muzicala dedicata parintilor, in stil Paunescu...sunt deschis la orice.

#49
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 17.08.2022

 RaimondMacelaru, on 25 august 2023 - 11:10, said:

Referitori la familie si responsabilitati, nu cred ca ai vreo responsabilitate fata de cineva care isi distruge viata si incearca sa faca asta si cu viata celor din jur, refuza ajutorul, e agresiv si isi bate joc de toti.


De la 18 ani ne distrugem viata singuri.
Sau ne ridicam in societate.
Nu ai pomenit de familia ta, de copii....

Viata care o ai insa, ti-a dat-o cineva- care chiar daca la batranete e agresiv verbal, incomod si te face de rusine, ti-a dat totusi viata ce o ai.

Edited by vio69c, 25 August 2023 - 11:24.


#50
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 RaimondMacelaru, on 25 august 2023 - 11:10, said:


Iar partea cea mai importanta si singura care avea relevanta pentru thread, e ca am discutat dimineata asta cu doamna medic. Parea grabita, cauta prin niste chestii, i-am povestit, i-am explicat, a zis ca da, o sa evalueze situatia. Nu a notat pe nimic numele pacientului, nu parea atenta la ce zic, asa ca urmeaza sa vad ce se intampla cand isi termina reteta daca se duce iar dupa pastile.



:w00t:
Adică tu ai vorbit cu ea în cabinetul ei, întâlnire fizică?
Și ea ce căuta? Căuta fișa tatălui tău poate?

Cum adică o să evalueze situația? Cam ce ar fi de evaluat când ii spui că pacientul ei a ajuns cu zero control când combină cele două? :confuzzled:

Deci nu te-a întrebat nimic legat de tatăl tău, doar te-a lăsat sa ii spui ce consideri tu?

#51
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 17.08.2022
Cand baiatul pacientului vine sa ceara socoteala pentru tratament, fara prezenta tatalui cum este normal,
trebuie sa fim foarte atenti in aprecieri cat timp nu am fost martori

#52
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 25 august 2023 - 11:23, said:




Nu ai pomenit de familia ta, de copii....

Viata care o ai insa, ti-a dat-o cineva- care chiar daca la batranete e agresiv verbal, incomod si te face de rusine, ti-a dat totusi viata ce o ai.


Pe cine intereseaza asta? Și ce relevanță are?


Păi și pisicile dau viață la vreo 15 pui pe an.
Unii mor la scurt timp după naștere, pe alții ii calcă mașina, pe alții ii spânzura sau ii arde vreun descreierat.
Pisica însă nu e de vină săraca, sunt de vină stăpânii ei - dacă are unii.
Și așa cum ești responsabil de ce se întâmplă cu puii pisicii tale, ești de vreun milion de ori mai responsabil de ce se întâmplă cu copiii cărora te lauzi ca le-ai dat viață.
Normalitatea e să ai grijă de ei, nu să îi terorizezi și sa le scoți ochii apoi că le-ai dat viață.
Bine, din câte înțeleg, tatăl din topic nu își obligă fiul la ceva, pare că are totuși un rudiment de bun simț rămas agățat pe undeva.

 vio69c, on 25 august 2023 - 11:27, said:

Cand baiatul pacientului vine sa ceara socoteala pentru tratament, fara prezenta tatalui cum este normal,
trebuie sa fim foarte atenti in aprecieri cat timp nu am fost martori


Sper totuși ca măcar doctorița aia să fi înțeles până acum ce este un alcoolic și sa înțeleagă de ce nu au venit tatăl și fiul parfumați și de braț la cabinet.

#53
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 10.08.2023

 Chayah, on 25 august 2023 - 11:25, said:

Adică tu ai vorbit cu ea în cabinetul ei, întâlnire fizică?
Și ea ce căuta? Căuta fișa tatălui tău poate?
Cum adică o să evalueze situația? Cam ce ar fi de evaluat când ii spui că pacientul ei a ajuns cu zero control când combină cele două? Posted Image
Deci nu te-a întrebat nimic legat de tatăl tău, doar te-a lăsat sa ii spui ce consideri tu?
Da, am fost acolo. Nu cauta fisa lui, pentru ca deja cauta cand am intrat, si-a luat ochii si s-a uitat la mine 5-10 secunde cand am inceput sa povestesc, apoi si-a continuat cautarea in acelasi loc. Si nu, nu m-a intrebat nimic dupa, a zis ca o sa evalueze situatia, atat.


 vio69c, on 25 august 2023 - 11:23, said:

Nu ai pomenit de familia ta, de copii....
Viata care o ai insa, ti-a dat-o cineva- care chiar daca la batranete e agresiv verbal, incomod si te face de rusine, ti-a dat totusi viata ce o ai.
Familia mea e pronblema mea, nu a ta. Nu e la batranete agresiv, a fost o pacoste pentru cei din jur de tanar. Sa dai viata nu reprezinta nimic, pana si violatorii fac asta, ca sa vezi ce aberatii poti debita. Banuiesc ca trebuie si violatorii venerati, dupa mintea ta, si sa nu spui ca nu e asa, ca fix asta se deduce din prostiile tale. Iar pentru intretinere pana la 18 ani, deja i-am dat o suma maricica de bani ca sa isi faca conditii la tara, bani pe care i-a baut. Am vrut sa intervin in amenajari, dar a insistat ca face el, cunoaste el. Atunci era mai tanar si inca nu stiam ca e capabil chiar de asa ceva, sa isi bata joc intr-un an de zile de banii care insumau pensia lui pe vreo 3-4 ani.

 vio69c, on 25 august 2023 - 11:27, said:

Cand baiatul pacientului vine sa ceara socoteala pentru tratament, fara prezenta tatalui cum este normal, trebuie sa fim foarte atenti in aprecieri cat timp nu am fost martori
Aprecieri in legatura cu ce? Cu tatal nu aveam cum sa ma duc, nu ar accepta sa vina cu mine sau sa merg cu el cand se duce, e foarte arogant si considera ca nu are nicio problema, doar ca se simte foarte rau uneori dupa ce bea, el pentru asta se dusese la medic, nu sa se lase de baut, ci ca sa poata bea mai usor in continuare. Cum sa mearga cu mine daca eu as fi zis ce face, iar el minte acolo ca nu bea?

Edited by RaimondMacelaru, 25 August 2023 - 11:58.


#54
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 RaimondMacelaru, on 25 august 2023 - 11:58, said:


Da, am fost acolo. Nu cauta fisa lui, pentru ca deja cauta cand am intrat, si-a luat ochii si s-a uitat la mine 5-10 secunde cand am inceput sa povestesc, apoi si-a continuat cautarea in acelasi loc. Si nu, nu m-a intrebat nimic dupa, a zis ca o sa evalueze situatia, atat.






Îmi este totuși greu să mă pronunț, pt ca nu știu cum e ea, ce o fi avut în cap, poate te asculta cu atenție de fapt, poate e genul care nu comunică dar e foarte organizata și știe ce are de făcut șamd.
Așa, din ce ai povestit, pare genul cu care nu vrei sa ai de-a face :confuzzled:.
Să nu-ți explice nimic, sa nu te asigure că va sta de vorba cu tatăl tău, nu știu, ceva mai mult acolo :uhuhno:.
Chiar sunt curioasa ce se mai întâmplă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate