Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Doctorita care prescrie medicamente in bataie de joc

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#73
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostTestosteron, on 25 august 2023 - 21:15, said:


Nu e tîmpenie.  Oamenii merg la medic pentru ca vor sa se simtă bine, sau cel puțin cat mai bine posibil. Si ea l-a ajutat in sensul ăsta.  Dacă nu-l ajuta spunea despre ea ca e o doctorita proasta si mergea la alta.


Le-ai cam amestecat, eu așa cred.
Tatăl a mers la medic, pt ca ii era rău în scurta pauză dintre consumurile masive de alcool.
Și a găsit acolo un remediu pe care l-a folosit incorect, împotriva propriului bine, mai precis.
Iar doctorița trebuia sa fie prevenita în legătură cu modul în care un pacient de-ai ei își ia tratamentul.

OK, dacă spui ca e bine să combini anxiolitice cu alcool, pt ca te simți "bine", asta deja nu mai ține de medicină folosită în folosul oamenilor.


P.S. Oamenii merg la medic, ca să devina sănătoși, nu ca să se simtă bine.
Sunt enorm de multe moduri de a te simți bine, nu toate în legătură cu sănătatea.
Un border care se taie, se simte bine în acele momente, de exemplu. Dar nu e de dorit să ajungă astfel la o stare de bine.

#74
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,145
  • Înscris: 26.01.2010

View Postvio69c, on 25 august 2023 - 11:23, said:

De la 18 ani ne distrugem viata singuri.
Sau ne ridicam in societate.
Nu ai pomenit de familia ta, de copii....

Viata care o ai insa, ti-a dat-o cineva- care chiar daca la batranete e agresiv verbal, incomod si te face de rusine, ti-a dat totusi viata ce o ai.

OMG , am citit topicul si eram cat pe ce sa dau cu monitoru de pamant in timp ce va citeam cum va faceti ca nu intelegeti cu ce are de-a face omuletu asta

Ca e tata , mama , sora , bunica , mai da-o dracu de treaba si de relatii de sange dar cand trebuie sa ai grija de un alcoolic care nu da doi bani pe tine sau ce spui tu , si incepeti cu ba' daca nu se futea cu ma-ta tu nu erai pe lumea asta , mi se face scarba instant.

Cumnatu meu a murit , thanks fucking god ca a mierlit-o ca deja incepuse toata familia sa o ia razna.
Ambulanta chemata de 2 ori pe saptamana , stat in spital o saptamana,doua de zile ,venit acasa si inceput iar sa bea , pisat in casa , kkt pe el , degeaba s-a rugat toata lumea de el sa o lase mai moale cu bautul ca pe el l-a durut in cur.
Cand era in spital voia sa vina lumea la el sa-l vada ca vai saracu e bolnav, Cand era acasa , vindea ce gasea prin casa si se imbata ca porcul in timp isi injura familia

#75
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022

View PostNoua_pe_site, on 25 august 2023 - 22:42, said:

OMG , am citit topicul si eram cat pe ce sa dau cu monitoru de pamant in timp ce va citeam cum va faceti ca nu intelegeti cu ce are de-a face omuletu asta

Ca e tata , mama , sora , bunica , mai da-o dracu de treaba si de relatii de sange dar cand trebuie sa ai grija de un alcoolic care nu da doi bani pe tine sau ce spui tu , si incepeti cu ba' daca nu se futea cu ma-ta tu nu erai pe lumea asta , mi se face scarba instant.

Cumnatu meu a murit , thanks fucking god ca a mierlit-o ca deja incepuse toata familia sa o ia razna.
Ambulanta chemata de 2 ori pe saptamana , stat in spital o saptamana,doua de zile ,venit acasa si inceput iar sa bea , pisat in casa , kkt pe el , degeaba s-a rugat toata lumea de el sa o lase mai moale cu bautul ca pe el l-a durut in cur.
Cand era in spital voia sa vina lumea la el sa-l vada ca vai saracu e bolnav, Cand era acasa , vindea ce gasea prin casa si se imbata ca porcul in timp isi injura familia


Cazurile astea deosebit de grave se rezolva in institutii si centre spitalizate nu prin naveta spital-acasa.
Cazul expus nu e grav in aceeasi masura.
sau este grav prin detasarea familiei de tata "ca ii face de rusine la vecini"

Edited by vio69c, 26 August 2023 - 10:35.


#76
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016
Scrieți pe-aici unii care habar n-aveți ce simte in alcoolic si habar n-aveți de ce bea. Din acel motiv nici nu puteți avea nici un fel de compasiune fata de aceste persoane. Repetati mereu cat e de încăpățânat ca uite dom-le ca nu vrea sa se lase, ca daca eu pot sa nu beau el de ce nu poate si alte clisee dintr-astea...

#77
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022
Sunt pe aceasta arie nu mai putin de 9 topicuri privind alcoolismul si dezalcolizaarea.
Publicatiile serioase spun ca se poate diminua pana aproape la zero dependenta.
Sigur, trebuiesc eforturi concentrate.
Dar cand pacientul sau rudele nu doresc realmente asta, nu are rost sa detaliez.
In Romania sunt centre de dezalcoizare in fiecare judet.
Cele particulare au un cost de 3-500 lei/zi
Cele gratis, pae langa primarii sau spitale psihiatrice, de dorit sa fie ocolite.
Dar sa convingi un dependent a ajunge la un asemenea centru nu se face prin confruntari, presiuni si abandon.
Se face de familie, in cadrul familiei.

#78
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Păi de dependență scapi în mai puțin de o lună, nu asta e problema.
Problema e că majoritatea reaiau consumul după un timp.
Normal că au motivele lor.
Dar faptul că au motive nu înseamnă că cei din jur trebuie să se chinuie la nesfârșit în codependența față de dependența lui de alcool.
Nu poți rămâne captiv alături de un adult care alege iar și iar să fie captiv.
La un moment dat, e bine să îl lași să își trăiască alegerile.


#79
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

View PostChayah, on 26 august 2023 - 14:30, said:

Păi de dependență scapi în mai puțin de o lună, nu asta e problema.
Ce simpla e treaba  este? Dar sunt ei ai dracu si vor să-și chinuie rudele...

View PostChayah, on 26 august 2023 - 14:30, said:


La un moment dat, e bine să îl lași să își trăiască alegerile.
Macar de-ar face asta si ar fi deja foarte bine.

#80
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 10.08.2023
Ma, voi ba ii dati like tu Testosteron, ba va contraziceti cu el, da nu va prindeti ca el face doar caterinca pe aici, va trolleaza de nu stiti ce-i cu voi.

Dependenta in sine nu are motive. Poti sa spui ca ai sau nu motive mai puternice sau mai slabe sa vrei sa te lasi, sa vrei sa te apuci etc, dar dependenta e ceva ce pur si simpu exista si are substrat genetic, o substanta/actiune iti provoaca placere si aia e. A avut familia aproape zeci de ani, i-a terorizat pe toti, a fost nesimtit toata viata. Cand esti jigodie zeci de ani, oamenii normal ca te ocolesc. Nu a avut necazuri, nu a avut greutati, comunismul i-a asigurat loc de munca complet nemeritat la care a stat degeaba 95% din timp, i-a asigurat locuinta nemeritata, sotie ok a avut (pana sa o ia razna cu religia), eu numai premiul 1 la scoala, n-am spart geamurile la vecini, deci motive n-a avut decat distractia, initial, dupa care a intervenit dependenta, iar acum nu se mai pune problema de motive, motive pentru ce? E un drog, ce motive sunt necesare sa il iei daca esti drogat? Iar tatal lui a fost tot betiv ordinar si a omorat-o prin stres si teroare pe bunica-mea, cum a omorat-o si el pe maica-mea. Putea macar din ce a vazut la japita de taica-su sa isi dea seama ca devine un gunoi uman daca face asta, nu? In fund l-a durut, a recunoscut toata viata ca singurul lui scop e sa se simta bine si se pisa pe toti.

Lasa gargara cu modul cum se face, vio, ca a atarnat maica-mea zeci de ani de el si s-a rugat, hai sa facem, hai sa dregem, eu deja aveam relatii dupa ce plecasem de acasa si aveam unde-l duce, ce-a rezolvat ca a stat dupa curul lui? Zeci de ani de stres dupa care sa imi mai stric si eu viata acum sa ma duc sa ma rog de el, sa ii fac de mancare sau ce mai ziceau unii pe aici. Dar cate vieti are voie o japita de genul sa strice? Exista vreun numar magic? Da, sunt betivi care merita ajutati, ii duci incolo, incoace, incerci, cauti medici buni, centre, te duci in vizita des ca sa te asiguri, dar nu o japita care recunoaste ca nu vrea sa se lase, e arogant, egoist pana la culme, se razbuna fix pe cei care incearca sa-l ajute etc

Deci, cat timp nu mai sta cu curul in sant, eu sunt multumit si totul e ok, mai mult nu ma intereseaza cat timp bea si se caca si pisa pe el in casa, de asta sper sa rezolv cu doctorita, ca nu vreau problema care a fost a familiei mele sa ajunga si problema vecinilor.

#81
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostTestosteron, on 26 august 2023 - 15:04, said:


Ce simpla e treaba  este? Dar sunt ei ai dracu si vor să-și chinuie rudele...


Nu, nu vor să-și chinuie rudele.
Pentru simplul motiv că nu le pasă de rude.

#82
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu mai fi invidios pe trollingul altora, ca nu-l depasesc pe-al tau cu "vai ce imi pasa pasa de vecini, ma gandeam cum dracu sa fac, sa nu le mai raspund nici la telefon cand ma suna".

#83
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016
Si mai e inca o chestie legat de medicii care insanatosesc oamenii, realitatea e ca nu poti face din rahat bici...dar lumea vad ca nici chestia asta n-o înțelege...
Adică unii oameni, pai sunt varză, macar sa fie lăsați in pace sa-si trăiască cum or putea cate zile mai au....
Bine ca la urmă varză vom fi cu totii... dar si chestia asta o pierdem din vedere.

View PostChayah, on 26 august 2023 - 15:13, said:



Nu, nu vor să-și chinuie rudele.
Pentru simplul motiv că nu le pasă de rude.
Eh, ca rudelor le pasă de ei, ce sa zic.... Rudelor le pasa doar de ele insele, iar de ei le pasă doar in sensul ca le crează  deranj etc.

#84
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,605
  • Înscris: 17.04.2014

View PostRaimondMacelaru, on 26 august 2023 - 15:07, said:

Ma, voi ba ii dati like tu Testosteron, ba va contraziceti cu el, da nu va prindeti ca el face doar caterinca pe aici, va trolleaza de nu stiti ce-i cu voi.

Dependenta in sine nu are motive. Poti sa spui ca ai sau nu motive mai puternice sau mai slabe sa vrei sa te lasi, sa vrei sa te apuci etc, dar dependenta e ceva ce pur si simpu exista si are substrat genetic, o substanta/actiune iti provoaca placere si aia e. A avut familia aproape zeci de ani, i-a terorizat pe toti, a fost nesimtit toata viata. Cand esti jigodie zeci de ani, oamenii normal ca te ocolesc. Nu a avut necazuri, nu a avut greutati, comunismul i-a asigurat loc de munca complet nemeritat la care a stat degeaba 95% din timp, i-a asigurat locuinta nemeritata, sotie ok a avut (pana sa o ia razna cu religia), eu numai premiul 1 la scoala, n-am spart geamurile la vecini, deci motive n-a avut decat distractia, initial, dupa care a intervenit dependenta, iar acum nu se mai pune problema de motive, motive pentru ce? E un drog, ce motive sunt necesare sa il iei daca esti drogat? Iar tatal lui a fost tot betiv ordinar si a omorat-o prin stres si teroare pe bunica-mea, cum a omorat-o si el pe maica-mea. Putea macar din ce a vazut la japita de taica-su sa isi dea seama ca devine un gunoi uman daca face asta, nu? In fund l-a durut, a recunoscut toata viata ca singurul lui scop e sa se simta bine si se pisa pe toti.

Lasa gargara cu modul cum se face, vio, ca a atarnat maica-mea zeci de ani de el si s-a rugat, hai sa facem, hai sa dregem, eu deja aveam relatii dupa ce plecasem de acasa si aveam unde-l duce, ce-a rezolvat ca a stat dupa curul lui? Zeci de ani de stres dupa care sa imi mai stric si eu viata acum sa ma duc sa ma rog de el, sa ii fac de mancare sau ce mai ziceau unii pe aici. Dar cate vieti are voie o japita de genul sa strice? Exista vreun numar magic? Da, sunt betivi care merita ajutati, ii duci incolo, incoace, incerci, cauti medici buni, centre, te duci in vizita des ca sa te asiguri, dar nu o japita care recunoaste ca nu vrea sa se lase, e arogant, egoist pana la culme, se razbuna fix pe cei care incearca sa-l ajute etc

Deci, cat timp nu mai sta cu curul in sant, eu sunt multumit si totul e ok, mai mult nu ma intereseaza cat timp bea si se caca si pisa pe el in casa, de asta sper sa rezolv cu doctorita, ca nu vreau problema care a fost a familiei mele sa ajunga si problema vecinilor.

Din ceea ce scrii, tatal tau nu merita sa-ti bati capul cu el. Este adult, nu este handicapat fizic sau psihic si el doreste in continuare sa consume alcool pana nu mai stie de el...Ce poti face cu un astfel de om caruia nu-i pasa de demnitatea lui nici ca om , nici ca barbat in toata firea? Lasa-l sa faca ce vrea, fiindca nu merita sa duci grija unui astfel de specimen care nu vrea sa faca nimic pentru o schimbare pozitiva in viata lui. Imi pare rau ca spun aceste cuvinte, fiindca este vorba de tatal tau, dar in mod rational eu cred ca nu m-as interesa de un astfel de tata.

(Cu buna stiinta iti face griji pe care nu ar trebui sa le ai si iti strica si imaginea publica cu toate ca nimeni nu ar trebui sa te judece pentru pacatele lui !!!! Nu poti ajuta pe cineva care nu vrea, refuza categoric sa fie ajutat!)

ps.
La doctorita care i-a prescris medicamentele insa ai putea sa te duci si sa-i relatezi ce exagerari face tatal-tau.

Edited by GRATEFUL, 26 August 2023 - 16:58.


#85
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69c, on 26 august 2023 - 10:34, said:




Cazurile astea deosebit de grave se rezolva in institutii si centre spitalizate nu prin naveta spital-acasa.
nici o institutienu ti-l iaimpotriva vointei lui. numai politia are dreptul sa-i restranga libertatile si sa-l interneze contrar vointei lui. si asta doar daca comite fapte antisociale (sare la bataie, ameninta cu moartea, incendierea) si asta nu de la prima abatere, ci dupa ce se aduna un intreg dosar de astfel de fapte.

numai cine n-a avut in grija o persoana recalcitranta poate emite judecati tampite…

cunosc un astfel de caz la care familia a ajuns la concluzia ca decat sa fie certuri, sa fure din casa, sa bea pe la crasme si sa-l culeaga de prin santuri dupa twlefoanele cunoscutilor au ajuns la concluzia ca mai bine-i pun la dispozitie zilnic cate o sticla de bautura si macar sta acasa si nu face urat de la sevraj.

#86
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022

View PostGRATEFUL, on 26 august 2023 - 16:47, said:

Din ceea ce scrii, tatal tau nu merita sa-ti bati capul cu el. Este adult, nu este handicapat fizic sau psihic si el doreste in continuare sa consume alcool pana nu mai stie de el...Ce poti face cu un astfel de om caruia nu-i pasa de demnitatea lui nici ca om , nici ca barbat in toata firea? Lasa-l sa faca ce vrea, fiindca nu merita sa duci grija unui astfel de specimen care nu vrea sa faca nimic pentru o schimbare pozitiva in viata lui. Imi pare rau ca spun aceste cuvinte, fiindca este vorba de tatal tau, dar in mod rational eu cred ca nu m-as interesa de un astfel de tata. (Cu buna stiinta iti face griji pe care nu ar trebui sa le ai si iti strica si imaginea publica cu toate ca nimeni nu ar trebui sa te judece pentru pacatele lui !!!! Nu poti ajuta pe cineva care nu vrea, refuza categoric sa fie ajutat!) ps. La doctorita care i-a prescris medicamentele insa ai putea sa te duci si sa-i relatezi ce exagerari face tatal-tau.

un discurs aproape electoral.
Iar raspunsul, iata, e chiar aici.....

View PostFane, on 26 august 2023 - 17:13, said:

numai cine n-a avut in grija o persoana recalcitranta poate emite judecati tampite…  


#87
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,605
  • Înscris: 17.04.2014
Cu persoanele recalcitrante trebuie sa aplici legea si forta, altfel te omoara ei...

#88
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,145
  • Înscris: 26.01.2010

View Postvio69c, on 26 august 2023 - 10:34, said:




Cazurile astea deosebit de grave se rezolva in institutii si centre spitalizate nu prin naveta spital-acasa.
Cazul expus nu e grav in aceeasi masura.
sau este grav prin detasarea familiei de tata "ca ii face de rusine la vecini"
Se rezolva daca vrea el sa rezolve ,nu-l poti obliga sa se interneze la o clinica!
Cumnatu s-a plimbat prin spitale ca a facut tuberculoza, pneumonia, i s-a bulit ficatul si alte organe. A fost gasit inconstient si chemata ambulanta de nenumarate ori. I-au spus doctorii ca moare dar l-a durut in cur. Job foarte bun , l-a pierdut.Fetita de 6 ani se ruga de el sa nu mai bea si nimic. Cand a realizat sotia ca nu vrea nici macar sa incerce sa se lase a divortat. Cand se ruga fetita si sotia de el sa bea mai putin nu le baga in seama. Cand a ramas fara ele,a inceput sa bea de suparare. Inainte bea de placere. Sefu i-a oferit plata tratamentului integral si nu a vrut. Sormea a stat dupa curul lui sa il ajute o perioada dar s-a dus mila de el dupa a nustiucata spitalizare.
Sotia a intentat divortul dupa 2 ani de cand s-a mutat cu fiica in alta casa. Spera ca poate idea ca-si pierde familia il trezeste la realitate. Nu numai ca nu l-a trezit dar se ducea beat la ea si voia sa se impace.
Alcolismul e o boala dar are dreptate inițiatorul. Cate vieti sa distruga unu care alege sticla vs familia?
A avut ajutor din partea tuturor dar pana cand il ajuti cand vezi ca procedeaza la fel?
Stai la masa impreuna cu familia,bate cineva la usa si se prabuseste in hol kkt pe el. De cate ori il iei,il speli, pui in pat si-l lasi sa doarma pana incepi sa nu mai vrei sa-i deschizi usa?



#89
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
Noua, iti tocesti tastatura de pomana.
Cine nu a avut de-a face direct cu un alcoolic inrait nu pricepe presiunea psihica pusa pe apropiatii lui si nu pricepe ca alcoolul il face pe respectivul sa nu ii mai pese de aboslut nimic altceva.
Iar de alcoolism nu te vindeci. Il tii sub control daca ai vointa dar nu te vindeci.

#90
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cei care ati avut de-a face cu alcoolici, poate explicații celorlalti cum de omul nu este traumatizat, asa cum sustine el ca este.
Cum de nu este, daca maica-sa a fost victima lui taica-sau, bunica-sa a lui bunicu-sau si au murit vai de capul lor?
Nu i-a pasat nici de ele, nu l-a durut nimic, chiar asa? Omul a trait perfect, no trauma.
Eu sunt foarte, foartr curioasa.

Edited by Cr1spy, 26 August 2023 - 17:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate