Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Obiectele de folosință îndelungată au devenit consumabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai ce s-a stricat la mine la combina Arctic după 5 ani. S-a dus compresorul și placa. Mă costă mai bine de jumătate de frigider reparația. Dar asta nu e tot, cele noi se strică și după 2-3 ani și sunt de nereparat.

Stau și mă gândesc că se investește mai multă energie în producerea combinei decât consumul ei pe câțiva ani de zile. Faptul că se bagă norme de consum mai mic nu e un lucru bun însă care este efectul dacă oricum schimbăm electrocasnicele odată la 3 ani? În plus, deja devine o problemă de siguranță națională, un embargou sau o criză de câțiva ani ne trimite direct în epoca de piatră. Bag de seamă că e ultimul lucru la care se gândesc politrucii români și europeni.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Posibil și de la calitatea energiei. Nu e normal să nu țină măcar 10 ani.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... am o fraza magica pentru tine ;
Fluctuatii de tensiune electrica

Mie mi-a crapat un Samsung QLED imediat dupa ce a iesit din garantie
Cu aceasta ocazie trista (pentru mine) am descoperit problema
Acum am stabilizator  Posted Image

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostNaijax, on 21 august 2023 - 16:15, said:

Bro' ... am o fraza magica pentru tine ;
Fluctuatii de tensiune electrica

Mie mi-a crapat un Samsung QLED imediat dupa ce a iesit din garantie
Cu aceasta ocazie trista (pentru mine) am descoperit problema
Acum am stabilizator  Posted Image
Astea sunt vrajeli .
Dacă era de la fluctuația de tensiune îți crăpa într-o lună după ce l-ai scos din cutie, și nu numai al tău ci toate electronicele si electrocasnicele de pe zona respectivă. Sunt calculate cât să țină ,si nu mă refer doar la tv-uri,mai pe românește -PANARAME.
Calitatea de odinioară nu o mai regăsim astăzi,e istorie.
Scz de offtopic,ce model de tv era?

Edited by missionnad, 21 August 2023 - 16:27.


#5
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
poate vin eu din o familie norocoasa, dar electrocasnice care sa se trice repede sunt o raritate. De 10 ani de cand tot cumpar electrocasnice, o singura chestie mi s-a stricat (un cuptor cu microunde), in rest totul merge perfect.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Asa am crezut si eu initial dar ... m-am inselat amarnic
S-a bulit pur si simplu de la supratensiune
Nu mai stiu modelul
In acelasi timp a decedat si un Home Theater de care imi pare rau

La centrala + frigider aveam deja stabilizatoare si ... au supravietuit

Acum am si la comoda ... sa fie acolo

Edited by Naijax, 21 August 2023 - 16:30.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Compresorul a cedat mecanic, de la supratensiune bubuia totul prin casă. Acum 30 de ani tot țineau frigiderele câteva decade și atunci tensiunea varia ca leul.

#8
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am un frigider bosch de 8 ani care merge.

Masina de spălat (lg) e din 2008. Mi-e groaza de ziua în care o sa crape pentru ca e în beci și băgatul pe scări e complicat iar scosul atât de complicat ca ma gândesc serios sa o ingrop acolo când o veni momentul :D
În România am tot o LG din '98 sau' 99. E drept ca fost reparata o data...

Singura chestie de care îmi amintesc sa fi crăpat recent e o placa cu inducție pe care o suspectam ca nu mai merge cum trebuie, după 12 ani. Însă nu-s convins ca era stricata și aia noua nu-i mai breaza, uneori cred ca era mai buna aia veche.

Edited by KiloW, 21 August 2023 - 16:36.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017

View Postbenis, on 21 august 2023 - 16:35, said:

Compresorul a cedat mecanic, de la supratensiune bubuia totul prin casă. Acum 30 de ani tot țineau frigiderele câteva decade și atunci tensiunea varia ca leul.

O laie bro' ... o laie bucalaie

Acu' treij' de ani nu aveai calculator + laptop + aer conditionat + masina spalat vase + uscator + 2 televizoare + frigider cat China + ... alea ... alea ...
Si nu esti singurul care are toate minunile astea in casa

In plus, instalatia aia electrica acu' treij' de ani era ... noua

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
UE incearca sa implementeze o lege prin care produsele electro si electrocasnice sa aiba o perioada de functionare de minim 5 ani, si piese pentru reparatie timp de cel putin 8 ani (din motive ecologice).

Daca un aparat se strica in mai putin de 5 ani, atunci producatorul este obligat sa ofere garantie, daca se dovedeste ca produsul s-a stricat fara motive produse de consumator (lucru aproape imposibil de dovedit).

Eu am foarte multe electrocasnice de cel putin 5 ani de zile, care functioneaza perfect. Singurul lucru care mi s-a stricat dupa 3 ani de zile a fost un soundbar amarat de la Samsung pe care am dat vreo 130eur.

Edited by business11, 21 August 2023 - 16:52.


#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.11.2005
eu am refacut instalatia electrica de la 0, am pus in panou tot felul de regulatoare de inalta, joasa, protectii si alte alea.
bine, nu se numesc asa, electricianul stie dar face minuni, esti protejat chiar si se curenteaza o persoana, e testat, functioneaza.

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmissionnad, on 21 august 2023 - 16:24, said:

Astea sunt vrajeli .
Dacă era de la fluctuația de tensiune îți crăpa într-o lună după ce l-ai scos din cutie

Cine zice? Ai auzit de uzura izolatiei din functionarea in forma continua la limita superioara a nominalului? Anul 2 Electrotehnica.

Fluctuatii nu inseamna soc ca sa crape pe loc.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,650
  • Înscris: 16.08.2010

View PostNaijax, on 21 august 2023 - 16:15, said:

Bro' ... am o fraza magica pentru tine ;
Fluctuatii de tensiune electrica

Bro' am o veste proastă: fluctuațiile acelea au apărut demult, cam o dată cu energia electrică.

Ele existau și pe vremea frigiderului Arctic care m-a ținut 25 de ani... și nu s-a stricat săracul.
L-am schimbat deoarece am vrut o combină mai mare. Pe cel vechi l-am dat de pomană.

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

2 clipuri pe care le-am vazut recent, 2 pareri destul de diferite.
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5v8D-alAKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zb7Bs98KmnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu tind catre rationamentul lui Alec.

Dar vedeti si ce spune Derek despre idei precum cea a lui Bernard London si despre cum producatorii (incepand cu cei de masini) aplica acelasi playbook pentru a stimula consumatorii sa-si inlocuiasa bunurile la intervale cat mai scurte de timp.

Edited by bogdan_o, 21 August 2023 - 17:05.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Frigider Arctic din 1991, folosit pana in 2009 la taranoaia la Spineni, pe o retea electrica foarte nebuna, cu multiple fluctuatii si intreruperi de toate duratele, in 2009 bunica a murit si acum in 2023 l-am bagat in priza tot la tara, sat Miesti de data asta, pentru a tine cate ceva la rece cand se munceste la gradina, merge ca in prima zi.

La oras la Slatina nu folosesc nici stabilizatoare, nici UPS-uri, nici generatoare, nimic, dar aparatura a tinut rezonabil si doar varsta a cauzat probleme. In prezent am asa:

- frigider Indesit si congelator Zanussi din 2006
- congelator Gorenje din 2020, inca merge, sunt 3 ani
- alt Indesit mai mic din 2013 in casuta de vara din curte, merge dar in ultimii ani l-am cam scos de la scumpirea energiei
- 3 televizoare LCD Samsung din 2009, merg fara probleme, eu am un Smart in camera mai nou din 2021; alt LCD-Led e din 2014
- masina de spalat o Gorenje din 2014 si un Indesit din 2006, ceva reparatii minore au fost, la Gorenje legate de deschidere hublou, la Indesit condensatori devalorizati

Tot la Slatina, am avut frigider Arctic folosit din 1979 pana in 2006, l-am schimbat ca se cam dusese termostatul si carcasa batrana huruia de la vibratii. Am mai avut un congelator Arctic din 1995, mai mergea dar l-am dat.

Centralele termice pe gaz, una am schimbat-o dupa 8 ani ca era pe tiraj natural (2000-2008), apoi Buderus in condensatie m-a tinut 2008-2022, am pus Vaillant, in cealalta locatie, la bloc, o pocnitoare Heatline a mers 2005-2020, am pus Habitat.

Aere conditionate, am 3 Romstal din 2008 ce inca merg, dar la mine in dormitor, cel mai folosit AC, Electrolux din 2011 a decedat (compresorul) in 2022, de atunci am Romstal Habitat Inverter, sa vedem daca o sa tina tot 11 ani precum cel vechi, Inverter insemnand multa electronica, nu cred.

View PostNaijax, on 21 august 2023 - 16:40, said:

In plus, instalatia aia electrica acu' treij' de ani era ... noua
Casa si implicit instalatia (pe trifazic) are 23 de ani. Posted Image

#16
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Tine și de regimul de funcționare, la combina mea Arctic nu am dat din rotita aia de răcire peste 2 niciodată, văd că are până la 5. De obicei stă între 1 și 2 și deși când se oprește compresorul pare că sare de sub frigider(face de câțiva ani așa) nu o să-l schimb până nu crapă de tot, răcește ok deocamdată.

Edited by cetateanul_Vijai, 21 August 2023 - 17:06.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Eu tin frigiderele la 3.

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNeaceasca85, on 21 august 2023 - 17:03, said:

Centralele termice pe gaz, una am schimbat-o dupa 8 ani ca era pe tiraj natural (2000-2008), apoi Buderus in condensatie m-a tinut 2008-2022, am pus Vaillant, in cealalta locatie, la bloc, o pocnitoare Heatline a mers 2005-2020, am pus Habitat.
Unde stau, încă folosesc așa ceva.Posted Image
Adevărul este, că probabil îi cam doare în cot pe producători că avem variații de tensiune, fiindcă în țările pentru care sunt fabricate nu cred că mai sunt probleme de genul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate