Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Despre pedeapsa sustragere serviciul militar Romania pana in 2007

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
alea-s constructii cu un scop clar: reducerea problemei locuintelor din cauza distrugerilor din razboi. azi daca ai vrea sa ridici un bloc d-ala, n-ai nici o sansa sa capeti autorizatie de constructie. de fapt nici in anii '80 nu mai capatai.

Quote

Dar si la vila, am vazut o vila de 1 milion de Euro, holul era mare, avea gradina mare, dar camerele erau cam tot cat astea de la apartament.
aia nu-i vila, dar whatever. 1 milion a ajuns normal la mine in cartier. sufragerie de 50mp, dormitor de 15, restul camerelor intre 10-12. io am eliminat un perete intre 2 camere de 10 in faza de constructie ca numarul camerelor nu-i important pentru mine. dar, ca fost proprietar al uni apartament intr-un bloc de 10 etaje (50mp, 3 camere) nu exista comparatie.baie de 4mp, bucatarie de 5 mp (incapere separata, nu parte din sufragerie) etc.

Quote

In ce sens ziceai ca aia 5 au refuzat armata si au facut 3 ani ?
stiam in anii '80 vreo 5 idivizi la mine-n zona, care erau la martori. toti au refuzat sa puna mana pe arma, deci i-au trimis cate 3 ani la zdup. avand in vedere ca faza a fost in 88 sau 89, evident ca n-au stat 3 ani ci au fost eliberati relativ repede dupa revolutie. dupa care toti au plecat la americani.

#92
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Or fi constructii ca sa rezolvi prob locuintelor dupa razboi, dar la noi cel putin ap actuale ptr oamenii de rand is mai proaste ca astea ceausiste ! Aceiasi suprafata, calitate mai proasta, pereti mai subtiri, ca am vazut. Alea bune ca lumea costa mai mult.
Deci nu mi-e rusine nici cu astea noi de acuma.

La noi nu era vb sa rezolve prob locuintelor de dupa razboi, ca nici inainte lumea nu avea aici in Bucuresti, stateai cate 4-5-6 in 2 camereu sa una in case de chirpici, facusera blocuri doar in centru ptr bogatani, si alea erau ca suprafata cam la fel ca astea ceausiste, culmea, doar ca...casa scarii era mai misto facuta. Deci politica sociala era varza. In alea nu am fost sa vad, dar precis asa era.

Au primit autorizatie dupa revolutie aici si nici nu au raspuns ca le-a facut prost pe multe din ele. De ex prietenul meu sta intr-un bloc facut in 2007 la Piata Sudului la 11 min de metrou, bloc frumos cu gradina, cu paznic, a dat pe el 70000 euro in 2017, are doua camere, decomandat. Este exact ca asta al meu din 1977, doar ca palierul e mai frumos, are doua lifturi misto, nu are ghena de gunoi. Adica te cobori de la et 10 sa duci gunoiul, f tare. In loc sa existe cineva sa mentina ghenele curate, evident platit de la asociatie.
Insa in apartament e clasic, sufrageria ca si asta a mea, camera chiar mai mica de 11,5 m patrati cat are a mea. Bucatarie mica rau ! A mea e brici, bine, tata a mutat peretele dintre hol si bucatarie mai in hol inca din constructie, e adevarat, dar si aia de era in plan era poate ca a lui sau putin mai mare chiar.
Baia idem ca a mea ! Aceiasi suprafata.

Cum am zis camera mea are tot intre 10 si 12 cum zici tu. Baia si la mine are cam 210 pe 195 cm deci cam exact 4 mp, chiar acum am masurat cu ruleta.
Latura la camera mea are 337 cm, e patrata, inaltime 258 cm.

Dar sigur, daca la tine e altfel, e bine ca esti multumit. Aia de 1 milion e pretul din vara lui 2005, nu de acuma, era in comuna Dascalu.
Era vila, doar nu era casa de chirpici. Tu ce intelegi prin vila ? Ca si alea de pe primaverii cam la fel au camerele, si costa de te rupe desi is vechi. Si toti zic ca-s vile.
Ce zici tu e domeniu cumva, vile din alea de lux ! Din ala de zeci de milioane cu teren enorm, cu spatiu f mare si inauntru, etc.


Mda, nasol cu aia din anii 80, noroc ca a venit revolutia, altfel o luau in cioculetz ca faceau la termen durata condamnarii.

#93
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostMinettoMatoi, on 08 septembrie 2023 - 20:18, said:

Tu ce intelegi prin vila ?
https://www.immobili...chType=radius#/

#94
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Pai cam asa era si aia ! Doar ca nu avea statuile alea si intrarea aia, era o poarta mai mare si mai inalta sa nu poti vedea inauntru. Pe afara era cum era, inauntru era compartimentat cum era desi cum am zis avea living mare si o camera foarte mare dar nu era de locuit.
Nu avea balconul ala sus, avea in sparele casei spatiu ptr a sta vara afara. Il punea daca vroia, dar nu a vrut. Eu ma refer cum era inauntru.
Asta care o arati tu poate o avea camerele mai mari.

Iar in spate avea foarte mult teren agricol.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate