Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

Despre pedeapsa sustragere serviciul militar Romania pana in 2007

* * - - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
93 răspunsuri în acest subiect

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post__Dan__, on 18 august 2023 - 02:37, said:

Nu trebuia neaparat sa faci puscarie ca sa scapi de armata.
Nu ma refeream la cazurile legale.
Am avut destui colegi/amici care au fost declarati inapti. Eu cred ca per total au avut de pierdut.

Nu stiu cum era prin alte parti.
Am avut norocul sa fac stagiul militar la TR si intr-o scoala militara. Aproape toate cadrele erau profesori/conferentiari/lectori.
E adevarat ca am facut si munci agricole, dar in mare parte era ca la scoala. Predare, studiu, examene.
Mie mi-a fost de folos. Am invatat lucruri tehnico-stiintifice noi, utile in viata si a avut un impact pozitiv dpdv al mentalitatii.

Editat de pasilla, 18 august 2023 - 02:59.


#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 16.08.2010

View Postadip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Post edit. Mai era ceva. Armata te facea barbat. Multi neaga aceste aspect, dar pe majoritatea i-a maturizat si-au vazut si altceva decat acasa. Prostie, mitocanie si alte tare militare... dar si camaderie, ajutor si prietenii pe viata.

Vrăjeli... Am văzut destui bărbați adevărați care nu au făcut armata.

Eu am făcut 1 an și 4... anotimpuri. Posted Image Mda, adică 2 ani. Am fost de părere atunci că a fost o imensă pierdere de timp, de aceeași părere sunt și acum.

Sunt sigur că aș fi putut învăța aceleași lucruri și în 6 luni. Și aș fi apreciat dacă ar fi fost un pic mai multă educație și un pic mai puțină prostie.

Nu mai zic că au fost 2 ani pierduți pe 75 lei soldă lunară în condițiile în care în civilie salariul lunar era circa 2000 lei.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFreeThinker, on 18 august 2023 - 05:00, said:

Nu mai zic că au fost 2 ani pierduți pe 75 lei soldă lunară în condițiile în care în civilie salariul lunar era circa 2000 lei.
Dar aveai totul. Mancare, cazare, haine si nici nu trebuia sa te gandesti ce trebuie sa faci maine.

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpasilla, on 18 august 2023 - 05:05, said:

Dar aveai totul. Mancare, cazare, haine

Mulțumesc. M-aș fi lipsit de toate alea cu mare plăcere...   Posted Image


View Postpasilla, on 18 august 2023 - 05:05, said:

haine

Oh! Vai! Uniforma aceea de postav! De neprețuit... vorba lu mastercard.  Posted Image

Editat de FreeThinker, 18 august 2023 - 05:11.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
E un lux pe care putini si-l mai permit astazi.

#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 16.08.2010
Eu credeam că glumești... dar nu văd nici un emoticon acolo, așa că mai fac o încercare...

Hainele alea? Mâncarea aia? Ai fost pe acolo? Sau te faci că nu știi diferența între sala de mese și popotă?

... am auzit că nu mai e bătaie pe posturile de la MAPN. De ce oare?

edit

View Postpasilla, on 18 august 2023 - 05:05, said:

Dar aveai totul.

Ce fraier că nu am apreciat că aveam totul...  Posted Image

Editat de FreeThinker, 18 august 2023 - 05:34.


#25
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postlex2010, on 17 august 2023 - 22:03, said:

Pare mai ok in inchisoare decat in armata.
Oricum in puscariile din Romania au conditii de hotel de 3 stele, iesi bien mersi din inchisoare dupa ce se termina razboiul.
A nu se intelege ca incurajez o astfel de practica... poate ar trebui inchisoare pe viata ca pedeapsa?!
iesi bine mersi din puscarie o laie ca aia din puscarie si chair si gardienii o sa te termine psihic, batai, etc. Daca iesi fara trauma sau fara sa te faca leguma atunci ar fi bine

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.452
  • Înscris: 27.10.2007
ereau destui care nu voiau sa faca armata si inainte de 89, din varii motive, dar modalitatile de a fenta sistemul erau putine.
in armata am avut cativa colegi care aveau in jur de 30 de ani, ingineri deja cu vechime in fabricile unde lucrau, toti erau din aceeasi localitate si avusesera o pila la comisariat si, cand pila a cazut, toti protejatii au fost trimis in armata. eram o unitate OK, de TR, dar si asa mi s-a parut ciudat. unul dintre ei avea ceva functie la fabrica unde lucra, se purtau si cadrele cu manusi cu el. Unul cred ca era la limita (a implinit in armata varsta pana la care poti satisface stagiul militar), dar nu mai stiu ce s-a intamplat..
in general pentru a nu face armata nu puteai invoca motive de constiinta, se mergea pe motive medicale, teoretic platfusul era suficiet pentru a fi declarat "apt limitat", apoi incepea chinul gasirii unui diagnostic si a unui medic care te declare inapt. asta pentru cei care erau mai rasariti, nu oricine avea acces la medicii din comisariat.
erau si atunci multi care nu iubeau armata si nu voiau sa faca stagiul militar, dar societatea nu prea iti dadea voie sa fii ravratit si pana la urma te impcai cu ideea. n-am auzit de oameni care sa fi refuzat in mod categoric inrolarea si sa fi facut puscarie pe acest motiv.
insa multi care nu voiau sa aiba de a face cu arma ajungeau in unitati care prestau munci pe santierele patriei (erau combatanti cu arme cotite) sau, daca ajungeau la alte unitati, erau directionati la GAZ, ori alte ocupatii non-militare. Nu era o actiune prin care se tinea cont de dorinta lor, ci era mai mult o teama a cadrelor ca, daca persoana respectiva ajunge sa aiba arma pe mana, poate face vreo prostie. multi ajungeau tinta glumelor proaste si a abuzurilor de tot felul, venite de la caporali/sergenti analfabeti, dar si de la cadre care se considerau ofiteri, fara sa inteleaga câtuși de puțin ce înseamna acest cuvant. in fine, erau vremuri complicate... eliminarea seviciului militar obligatoriu chiar a fost o treaba OK.

View Postpasilla, on 18 august 2023 - 05:05, said:

Dar aveai totul. Mancare, cazare, haine
nu uita de AZP...

Quote

si nici nu trebuia sa te gandesti ce trebuie sa faci maine.
in armata nu trebuia sa gandesti deloc. nici acum nu trebuie sa gandesti, trebuie doar sa urmezi ordienle sau procedurile.  cum ar fi daca soldatii, pe front, ar incepe sa gandeasca la ce e bine pt ei. cati ar mai lupta si cati ar fugi rupand pamantul?!!?!?
oricum logica se opreste la poarta unitatii militare.

#27
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttytysor, on 17 august 2023 - 23:31, said:

Povesti cu baubauri!
Iar le cunosti toate ca un om mare.

#28
om_cuminte

om_cuminte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 18.08.2023

View PostMinettoMatoi, on 17 august 2023 - 19:29, said:

Citisem undeva ca in Israel este serviciul militar obligatoriu si ptr femei si ptr barbati. Cine refuza se cam duce la puscarie 10-20 zile, apoi iara si iara si iara. Cam dupa 3-4 ori, armata abandoneaza cazul si te lasa in pace. Ii numeau aia in articol "refuznici".

Cum era la noi pe vremea lui Ceausescu si pana in 2007 ? Ce se intampla daca refuzai sa te duci in armata ? Care era pedeapsa ? Adica daca venea ordinul de incorporare si nu te duceai a doua zi dimineata cand erai chemat in ordin.

Si alta intrebare, de ce credeti ca in majoritatea tarilor UE, armata obligatorie s-a scos ? Ca asta trebuia sa se intample de mult, nu abia dupa anul 2000, noi 2007, nemtii in 2011, altii nu stiu cand au renuntat.

Hai să zic ce știu eu. Am un frate mai mare, și mă am pe mine. El a apucat să facă armata, eu nu. Voi explica mai jos.

Pe timpul lui Ceaușescu nu se discuta, dacă refuzai erai „încălțat forțat” și puteai să nimerești undeva nasol, la disciplinar, în minerit sau la canalul Dunăre - Marea Neagră. De aceea era bine să nu te opui chemării în armată. Dacă te și opuneai, adică fugeai, să zicem, sau te ascundeai, deveneai un proscris, un infractor. Până la urmă erai prins, ți se făcea și cazier, puteai să faci și pușcărie și tot nu scăpai de spart piatră.

Cel mai bine era să zici că ai uitat de chemare, că nu ai primit înștiințarea, etc. când te trezeai cu potera la ușă după tine. Erai muștruluit și aveai șanse să scapi ușor, adică să faci armata normal, fără alte complicații. Totul era să nu te opui și să fii cooperant.

Dacă nu voiai să faci armata (dar erai apt) singura soluție era s-o amâni, și asta o puteai face numai pe motive de psihopupu. În anii 1980 te luau în armată imediat după teminarea liceului și aici erau două chestii: dacă intrai la facultate, o făceai la termen redus (9 luni, din toamnă până în vara următoare), dacă nu intrai, o făceai la termen normal, un an jumate. Mulți copii din familii cu ambiții își „aranjau” chestia asta dacă nu intrau din prima la facultate, pentru că pe vremea aia admiterea era foarte grea și dacă nu mai învățai nimic un an și jumătate, puteai să-i pui cruce. Așa au făcut ai mei cu frate-miu, care inițial a picat la facultate, și a picat și la sesiunea din toamnă. Au zis că a avut o cădere nervoasă copilu', au dat șpăgi pe la Obregia, a și stat ăsta internat vreo săptămână pe la nebuni, și l-au ținut acasă. Anul următor a intrat la facultate, a venit revoluția, și până la urmă a făcut armata după ce a terminat facultatea.

Eu am terminat liceul după 1990, lucrurile se schimbaseră mult fiindcă pe vremea mea deja numai cine nu voia nu făcea facultate. Așa că la mine s-a pus problema să fac armata DUPĂ facultate. De aceea am avut grijă ca în ultimul an (masterat) de la prima facultate, să mă înscriu în anul I la alta. A doua facultate nu am terminat-o niciodată, dar le-am dus adeverință la comisariat că sunt în continuare student. De asemenea, la un moment dat când eram prin anul 4 la prima facultate am fost chemat să dau un test IQ și psihologic și în mod programatic am greșit majoritatea întrebărilor, chiar și pe cele mai simple. Și-or fi zis că sunt prea tâmpit, și m-au lăsat în pace.

Totuși, după ce au trecut 4 ani din cea de-a doua facultate (pe care nu am terminat-o niciodată), și probabil i-or fi notificat ăia că eu nu mai sunt studentul lor de o grămadă de timp, m-am trezit că mă cheamă iar să mă încorporez. Asta era un pic după anul 2000. Nu mai știu cum a fost, dar țin minte că nu te chema de azi pe mâine, îți zicea „în data de ... vă veți prezenta”, și data asta de ... era destul de generoasă, aveai câteva săptămâni la dispoziție. Așa că în aceste câteva săptămâni tot familionul și-a activat toate relațiile cu putință și pentru o șpagă de 300 de dolari am găsit un medic la Witing care mi-a scris un cearșaf de boli care mă făceau inapt pentru serviciul militar. În data de ... m-am prezentat la comisariat cu „scutirea”, și asta a fost. Pe livretul meu militar vechi de 20 și ceva de ani zice că sunt inapt pe timp de pace și apt necombatant pe timp de război, adică pot fi telegrafist, șofer, chestii de-astea.

Partea cea mai mișto e că în perioada în care ar fi trebuit să fiu în armată am avut o oportunitate să intru în domeniul în care lucrez și acum, deci se poate spune că dacă mergeam atunci în armată îmi ratam tot viitorul.

Și pe cumnatul meu eu l-am băgat în cofă, ceva mai târziu, parcă prin 2004, când eram singur acasă cu soră-sa (adică viitoarea mea nevastă), la ea acasă, și s-a întâmplat să sune cineva la ușă. Am deschis, era un militar cu un carton pe care scria „vă veți prezenta...”. Pentru cumnată-miu. „Bine mă, dați-o-ncoace.” și le-am semnat de primire. Faptul că le-am semnat de primire l-a băgat pe ăla în cofă, că el nu le deschidea niciodată ușa, dar acum nu mai putea nega că o primise, așa că a mers frumușel în armată. Norocul lui că deja pe vremea aia lucrurile se relaxaseră (intraserăm deja în NATO) așa că a făcut-o la București, plus că mai era și însurat, avea un copil mic, și practic în weekend stătea numai pe acasă și către final mai trecea pe acolo doar la începutul săptămânii, să facă prezența, și apoi venea acasă.

Cât despre faptul că azi armata nu mai e obligatorie, e și normal să fie așa, deoarece în esență armata e o cheltuială inutilă. Pe timp de pace și dacă nu faci parte dintr-o mare alianță are oarece sens să-ți asumi această cheltuială, adică să pregătești militar toată populația bărbătească, dar noi când am intrat în NATO trebuia să ne aliniem la niște standarde. Cu ce bani? Că mulți s-au dus în pensionările forțate ale militarilor școliți pe timpul sovietic, și alți bani au început să se ducă pe misiunile pe care armata noastră a trebuit să și le asume acolo unde o trimitea NATO. Așa că nu aveau de unde să mai fie bani și pentru pregătirea militară generală a populației, că asta costă: cazare, mâncare, instrucție etc.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.670
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

În anii 1980 te luau în armată imediat după teminarea liceului
Defapt te luau din liceu.
Practic ne-am trezit toata clasa chemata la vizita medicala in timpul orelor de PTAP.

Dupa vizita medicala m-am trezit ca scrie pe fisa - Inapt pe timp de pace, apt pe timp de razboi. SI recomandarea - la geniu - cai ferate.
Da am intrat din prima la facutlate asa ca a fost TR la artlerie - cu toti care au intrat la facultatea respectiva.

N-a fost prea nasol, exceptand o luna jumate in Balta Brailei la cules de porumb. In rest armata dimineata si dupa ce plecau cadrele pe la 3, program de voie...

Nu stiu pe nimeni sa fi incercat macar sa fenteze armata pe vremea aia.

Dupa ce am terminat facultatea trebuiau sa ma mai cheme 2 saptamani ptr grad, da au uitat de mine. Era oricum dupa revolutie.

#30
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View PostFreeThinker, on 18 august 2023 - 05:00, said:



Eu am făcut 1 an și 4... anotimpuri. Posted Image Mda, adică 2 ani. Am fost de părere atunci că a fost o imensă pierdere de timp, de aceeași părere sunt și acum.


Stii ce i culmea ?
Pe toate topicurile sunt saltati in slavi nordicii cu gradul lor de civilizație.
Ce să vezi, armata e obligatorie in Suedia, Finlanda, Norvegia.

Nu prea mai vrea nimeni sa se facă militar iar consecința trist amuzantă va fi ca se va reintroduce stagiul militar obligatoriu.
Si pentru ca suntem egali in drepturi, va fi introdus si pentru femei.
Nu fabulez, vezi discutiile despre asta din Germania si Franța, iar noi, evident, vom urma aceleași reguli

Asta e, e o lipsa crâncenă de personal la MApN, cu toate pensiile lor speciale , drept pt care, vom face toti armata.

#31
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 684
  • Înscris: 18.08.2021

View Postrexx, on 17 august 2023 - 23:31, said:

cand am citit tampenia asta mi-am dat seama ca esti nascut pe vremea comunistilor undeva inainte de 1975, ca aia nascuti dupa mai aveau sansa sa amane armata pana s-a scos de tot
si asta e un fel de "eu m-am chinuit in armata, lasa sa se mai chinuie si altii"

daca ai vazut la vecinii ucrainieni, acum o parte din razboi se duce cu drone, rachete si echipamente inteligente.
cu ce naiba te ajuta 6 luni sau 1 an de facut taras cu pusca in mana si fiind batjocorit de comandanti si aia mai vechi?!
mai degraba la razboiul modern sunt pregatiti copiii astia ce joaca jocuri pe calculator, ca daca ii dai o drona sau ceva echipamente moderne o sa zica ca e ca in jocuri Posted Image
Sunt nascut pe vremea comunistilor dar am facut armata pe vremea lui Petre Roman, Iliescu nu se pune... Spre deosebire de tine, care ai halit CS Go pe paine pana ti s-a atrofiat simtul realitatii. Acum, fie vorba intre noi, si o maimuta poate invata sa traga cu pusca, problema e ce face cand se va trage asupra ei cu toate calibrele posibile... Pai, ce sa facă? o sa fuga de-i sfaraie TikTok-ul si Youtube-ul din cap...
Tarasul ala cu pusca in mana - si alte corvoade - te invata sa pui preț pe cele sfinte, sa stii unde te afli, unde e inamicul, unde iti sunt aliatii si logistica. Altfel esti ca plopul, in aer. Si inca ceva, mai Rambo. Un militar haleste saptamanal Conventia de la Haga si drepturile prizonierilor de razboi. Pariu ca pe asta nu o stiai, nu ti-a spus-o nimeni prin povestile lor despre Armata. Un ciuri-buri cu flinta i-ar executa pe prizonieri cu sange rece pe principiul sa planga ma-sa, nu mama. Sa stii ca de aia militiile inarmate nu sunt recunoscute drept combatanti si sunt impuscati ca niste caini, pentru ca in vreme de bum-bum se comporta ca niste caini turbati, le lipseste controlul, disciplina si increderea in superiori, colegi si subalterni.
Asa ca lasa tu armata pentru aia, care stiu cu ce se mananca, intoarce-te la jocurile tale ultra-realiste, si vezi sa nu te spanzuri cu firul la mouse...

View Poststrongsss, on 18 august 2023 - 07:52, said:

ereau destui care nu voiau sa faca armata si inainte de 89, din varii motive, dar modalitatile de a fenta sistemul erau putine.
in armata am avut cativa colegi care aveau in jur de 30 de ani, ingineri deja cu vechime in fabricile unde lucrau, toti erau din aceeasi localitate si avusesera o pila la comisariat si, cand pila a cazut, toti protejatii au fost trimis in armata. eram o unitate OK, de TR, dar si asa mi s-a parut ciudat. unul dintre ei avea ceva functie la fabrica unde lucra, se purtau si cadrele cu manusi cu el. Unul cred ca era la limita (a implinit in armata varsta pana la care poti satisface stagiul militar), dar nu mai stiu ce s-a intamplat..
in general pentru a nu face armata nu puteai invoca motive de constiinta, se mergea pe motive medicale, teoretic platfusul era suficiet pentru a fi declarat "apt limitat", apoi incepea chinul gasirii unui diagnostic si a unui medic care te declare inapt. asta pentru cei care erau mai rasariti, nu oricine avea acces la medicii din comisariat.
erau si atunci multi care nu iubeau armata si nu voiau sa faca stagiul militar, dar societatea nu prea iti dadea voie sa fii ravratit si pana la urma te impcai cu ideea. n-am auzit de oameni care sa fi refuzat in mod categoric inrolarea si sa fi facut puscarie pe acest motiv.
insa multi care nu voiau sa aiba de a face cu arma ajungeau in unitati care prestau munci pe santierele patriei (erau combatanti cu arme cotite) sau, daca ajungeau la alte unitati, erau directionati la GAZ, ori alte ocupatii non-militare. Nu era o actiune prin care se tinea cont de dorinta lor, ci era mai mult o teama a cadrelor ca, daca persoana respectiva ajunge sa aiba arma pe mana, poate face vreo prostie. multi ajungeau tinta glumelor proaste si a abuzurilor de tot felul, venite de la caporali/sergenti analfabeti, dar si de la cadre care se considerau ofiteri, fara sa inteleaga câtuși de puțin ce înseamna acest cuvant. in fine, erau vremuri complicate... eliminarea seviciului militar obligatoriu chiar a fost o treaba OK.


nu uita de AZP...

in armata nu trebuia sa gandesti deloc. nici acum nu trebuie sa gandesti, trebuie doar sa urmezi ordienle sau procedurile.  cum ar fi daca soldatii, pe front, ar incepe sa gandeasca la ce e bine pt ei. cati ar mai lupta si cati ar fugi rupand pamantul?!!?!?
oricum logica se opreste la poarta unitatii militare.
Esti genul care a trecut prin serviciul militar ca gasca prin apa, nu s-a lipit nimic de el. Logica civila nu se aplica dincolo de poarta unitatii. Spre dezamagirea ta, exista zeci de moduri in care sa refuzi un ordin ilegal si sa il bagi in kkt pe ala care ti l-a dat, abuziv. Chiar si in timpul serviciului militar - in 1993 -, ma agasa un caporal, o sirma de Moldova, ca ma vazuse mai blajin si mai linistit. Asta pana am luat pozitie si l-am raportat. Si-a luat-o pe coaja de nu a mai vorbit cu nimeni 2 saptamani, desi i-am spus in fata ca eu l-am raportat, retardul banuia pe toti ca l-au bagat in kkt. Nu-i venea sa creada ca a fost pedepsit doar de la o plangere a unui singur biban. Ăsta da, a venit bou in armata si a plecat tamaie. Daca nu faci parte din tagma asta, nu vorbi despre ce nu intelegi. Armata nu se rezuma la povestile unor semi-retarzi, cu frustrari profunde la nivel psihic.

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFane, on 17 august 2023 - 19:41, said:

In ro erau unii care refuzau sa puna mana pe arma, nu era problema, ii trimiteau la geniu si dadeau la lopata toata armata de le venea acru. Am senzatia ca daca refuzai sa mergi cu totul in armata te trimeteau in puscarie, dar pedeapsa era descurajanta, nu stiu pe nimeni sa fi ales varianta asta. Plus ca aveai cazier si cam toata viata ta era regulata din momentul ala. Comunistilor nu le placeau nonconformistii…

S-a renuntat la armata obligatorie din cauza ca n-au mai fost amenintari foarte serioase. Asta-i o chestie care se poate schimba.
Ma refeream la refuzul cu totul sa te duci. Nu am auzit ca te trimiteau sa dai cu lopata daca nu vroiai cu arma in mana, ca oricum dadeai cu lopata, pe vremea lui Ceausu, dupa 90 nu dadeai. Dar daca zici tu, o fi, nu te contrazic.

View Postpasilla, on 17 august 2023 - 19:50, said:

Faceai inchisoare.
Articolul 353
Sustragerea de la recrutare
Sustragerea de la recrutare în timp de pace se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Sustragerea de la recrutare în timp de război se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Articolul 354
Neprezentarea la încorporare sau concentrare
Neprezentarea la încorporare sau concentrare în termen de 3 zile de la încunoştinţare, iar dacă termenul de prezentare fixat este mai mare de 3 zile, neprezentarea la acest termen a celui chemat de autoritatea militară, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi neprezentarea celor încorporaţi sau concentraţi la unitatea la care au fost repartizaţi.
În timp de mobilizare sau război, precum şi în caz de chemare urgentă, expres prevăzută în ordinul de chemare, termenele de prezentare vor fi cele specificate în ordin. În caz de neprezentare, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Termenele de prezentare prevăzute în alineatele precedente se sporesc cu 10 zile în cazul în care cei chemaţi se află în străinătate.

Incorporarea e cand vine ordinul sa te ia in armata, recrutarea e atunci cand te cheama in clasa 11-a la comisariat sa te investigheze medical cred, zic bine ?

View Postadip1962, on 17 august 2023 - 20:15, said:

Sa o luam in ordine...
Israel. Tara care se afla intr-un conflict perpetuu in incercarea ei de a anexa noi teritorii palestiniene. Da, faci ceva puscarie daca nu vrei sa faci armata. Scapi fara armata. Dar apoi cariera ta e terminata. Cel putin in Israel. Dosarul ala te va urmari toata viata si te va trage in jos mereu. Nu vei fi primul nici la wc...
Cum era la noi? Armata obligatorie! Ce se aude acum sunt povesti. Nu puteai refuza armata si apoi... niciun militar in termen din armata romana nu a fost intr-un teatru de razboi. Deci nu a omorat pe nimeni decat... accidental. Religiile iti impun sa nu omori, nu sa nu tragi cu arma... Numai ca pe vremea lui Ceausescu nu existau alte religii in afara celor acceptate.
De ce s-a scos armata din UE? Din acelasi motiv pentru care acum se caca pe ei de frica rusilor! Se numeste prostie! Si-au inchipuit ca tratatele, pe care tot ei le incalcau (pe ici pe colo cu acceptul Licuriciului pe care se si bazau sa le tina spatele), sunt pe vecie... nu au fost. Dar culmea este ca UE a renuntat la ele!
Nu sunt filorus, ba din contra, dar UE si-a luat-o inainte si in timpul conflictului din Ucraina din toate partile. A fost prinsa complet nepregatita si asa este si acum. Si culmea ca tot nu invata nimic. Toate tarile est-europene tipa, nimeni nu le aude in UE...
Post edit. Mai era ceva. Armata te facea barbat. Multi neaga aceste aspect, dar pe majoritatea i-a maturizat si-au vazut si altceva decat acasa. Prostie, mitocanie si alte tare militare... dar si camaderie, ajutor si prietenii pe viata.
Stiam ca nu ai voie sa refuzi nici pana in 90 nici dupa, dar nu stiam cat faci puscarie, daca ca in Israel 10-20 zile sau altfel, sau daca dupa 2-3-4-5 ori te lasau in pace ca acolo. Acuma se k pe ei europenii in fata rusilor, ca si rusii au potential, ia sa nu fi avut amenintarea nucleara, pai erau praf de mult rusii. Ai vazut ce simplu a fost la Belgrad in 1999, bine, era mai mica tara dar zic ca idee. Se bat cu rusii dar in anumite limite, pai ca sa reusesti trebuia sa ataci sursa si de armament si de tot adica in Rusia, a zis unu la TV.  Pai gandeste-te ca era SUA si toata UE si altii contra Rusiei, ai vazut ce arme au astia, arme ultra, se puneau toti pe rusi, ii mancau si de vii si de morti.

Dar...daca tu ma lasi pe mine acasa sa fabric cornete, si vin cu ele langa casa ta si trag cu teava in tine, ce sa faci ? Ca eu tot fabric cornete mai departe aici, am sursa si de energie si de armament. Dar daca vi si imi f sursa de energie si de armament, gata.
Asta zic ca si chestie militara.

Si oricum ar fi, nu trimiti mie copilu la arme ptr Ukraina, se trimite doar cand tarile respective is atacate ! Sa se descurce Ukraina.
Adica pana cand Romania nu e atacata, nu trimti tu tinerii fortat in alta tara. Ca ii pregatesti in caz ca ar fi ceva, e alta. Deci si daca era armata obligatorie in UE nu conteaza pana UE nu e atacata.

View PostLex404, on 17 august 2023 - 20:28, said:

Sunt curios cum o sa caute pe toata lumea din afara... mai ales pe aia care am cam rupt contactul cu autoritatile romane de multa vreme.
Poate daca esti intr-o tara UE, politia de acolo poate sa te trimita cu forta inapoi daca te prinde, nu stiu ce sa zic, adica cumva sa fie astia dati in urmarire international. Ca nu degeaba au pus pedeapsa, nu te ia daca esti in Rusia sau in alte tari care nu au contract de extradare cu Ro, sau Africa, Brazilia si altele, SUA am auzit ca are contract.
Ai rupt tu contactul cu autoritatile, dar daca esti cetatean roman, CNP-ul e acelasi ala de la politia din Romania, si te gasesc aia repede daca stai legal undeva, ca trebuie sa te anunti la primarie, sau daca ai munca legal.

Daca ai cetatenie acolo si nu mai ai pe asta, scapi.

View Postglassofwine, on 17 august 2023 - 20:30, said:

Cu siguranță armata nu te face mai inteligent, dar cert e că te face mai viguros și-ți consolidează caracterul. Devii un om mai rezilient, mai predispus la a lua atitudine în condiții extreme.
Să extrapolăm puțin caracteristicile tocmai menționate, și lăsând la o parte eventualele pericole externe la adresa siguranței și integrității statale; de ce crezi că UE și-ar fi dorit un segment masculin european cu un caracter puternic, apt de autoapărare, reacționar și patriot (fiindcă da, armata stimulează simțul patriotic), care stie să facă uz de armă, întrucât se avea în vedere o agendă progresist-globalistă, pe fondul migrației masive de indivizi din Africa, țări arabe, India etc, gratinată cu feminism în scopul pizdificării bărbatului? Aș zice că se bat cap în cap. Neimplicarea bărbaților europeni în armată a fost o componentă cheie în crearea unor indivizi slabi, docili și...progresiști.

Greșit. Nu trebuia să se întâmple niciodată.
Tu zici bine pe undeva, eu am impresia ca de peste ocean s-a dorit o UE slaba ca aparare ca sa depindem de aia, e doar o parere.

Lasa ca in SUA nu a fost armata obligatorie si barbatii sunt f okey, au familii, copii, servici, etc. Nu e nevoie de armata ca sa fi barbat, ca daca toata SUA avea barbatiu slabi, nu mai era SUA the first (pana acum un timp). Si in Germania de dupa 2011 la fel, barbatii sunt bine integrati social, si cam atat conteaza, economia a mers.
Progresist nu e rau sa fi.

La noi in armata era o bataie de joc, si inainte si dupa 90, pe aia mai sensibili ii termina.
Stii ptr cine era buna ? Ptr aia rai ! Chiar am un vecin care era derbedeu, rau, invidios. Dupa armata parca era altul, linistit, cu capu pe umeri, etc. I-a prins f bine, ca acolo i s-a dat lectia ca nu e bine sa fi nenorocit ca ti-o iei, si a facut-o intre 1999 toamna - 2000 toamna.

Dar ptr oameni nu e buna, ci doar ptr neoameni. Nu era pic de respect, dormeai cu 10001 oameni in camera, nici nu puteai dormi ca lumea ca ba unu vorbea, ba altu sforaia, ba altu..asculta muzica la radio, mancarea cum era vai de steaua ei, superiorii abuzau, cu arma prea putin trageai, deci mai mult bataie de joc decat armata. In Germania era altfel, dar la noi jale.
La nemti acceptai 10 luni armata sau 15 luni serviciu social in spitale, si asa mai departe (sincer as fi ales armata decat sa stau in spitale sa le schimbi lenjeria intima, sa ii spel, etc).

Din contra, si barbatii trebuie sa fie mai pasnici, mai cuminti atat timp cat e liniste si nu le face nimeni nimic, nu sa-i faci pe dos, ca oricum daca e ceva, sar, tu sa nu ai impresia ca daca-s pasaricati nu sar. Te bate de te sparge la o adica.
Pai era sa sara prietenu meu programatoru care e slab si din ala de seamna a tocilar (nu o zic ca insulta, si ca sa-ti dai seama profilul), se certase cu un rrom, ca se luase ala de el ca de ce asta ii zice sa-si ia ala masina din fata portii lui, vaaaaai sa-l vezi "intram in el...nu m-ar mai fi interesat nimic si gata".

Maaaama ce radeam cu lacrimi. Nu ma asteptam, eu as fi fugit, nu sa-mi sparga ala mecla sa ma bage in spital ! Ca era clar cine castiga.

Nu e cum pare. Si femeile sar la o adica, ia sa le pui in pericol familia, copiii si sa aiba liber ca la razboi, sa vezi cum te taie imediat. Sigur, trebuie o pregatire, asta clar.

View Postlex2010, on 17 august 2023 - 22:03, said:

Pare mai ok in inchisoare decat in armata.
Oricum in puscariile din Romania au conditii de hotel de 3 stele, iesi bien mersi din inchisoare dupa ce se termina razboiul.
A nu se intelege ca incurajez o astfel de practica... poate ar trebui inchisoare pe viata ca pedeapsa?!
Auzisem ca le da drumu la aia din puscarii in razboi, dar nu stiu exact. Si daca pica o bomba pe parnaie ce faci ? Nici nu poti pleca de acolo.
Nu au conditi de 3 stele deloc, stai cu n insi in camera sa le mirosi basinile, daca nu ai bani mancarea e jalnica, oameni de kakao in jurul tau mereu, nici frigieder in camera n-ai, unde am fost eu in spital au in fiecare camera, inainte nu erau. Dar nici la razboi nu e bine.
E mai bine sa nu ne ia pe noi in conflictele facute de smecheri (nu conteaza cine ataca, ca e tot aia, sunt toti niste golani mondiali care fac razboaie ptr putere), sa se bata conducerile intre ele si gata, ca tot ei le pun la cale.

Ca tot asa a fost si in WW1 si 2, dupa WW1 era clar ca vine si urmatorul, au murit cam 70 milioane (ww1 + ww2, si lasam ranitii, punem doar mortii) ca sa-si faca unii si altii jocurile geopolitice.
Ar trebui sa refuzam in masa sa ne ducem la vreun razboi, fie de aparare fie de atac, si daca si aia de la atac protesteaza, nu mai e razboi.
Aici e problema de fapt. Normal ca incearca multi sa fuga, ca nu e problema lor de fapt.

Pai tin minte in ww1 "bogatii erau departe de conflict" ziceau astia, si aratau locatiile unde erau casele alora, fraierii de rand luptau, m-a socat o imagine cu un barbat ramas fara maxilarul de jos, ma mir cum de nu s-a sincis, l-a aratat asa fara ala ! M-am ingrozit, si traia asa, dar asta mi se pare ca era in ww2. Si smecherii frecau p in lux, nu neaparat aia mondiali, ci oricare cam, si la nivel mai jos, aia nu se duceau la lupta.
Nu e...okey asa.

Si la noi la fel, aia smecheri nu se duceau in armata nici inainte si nici dupa 90 ! Pai cumnatul unei rude era colonel..., stim astea. Bine, cine nu vroia sa se duca, ca erau si care vroiau ei ca le placeau o cariera militara, dar oricum aia erau tratati acolo cu totul altfel.

Editat de MinettoMatoi, 18 august 2023 - 14:50.


#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.342
  • Înscris: 08.01.2021

View Poststrongsss, on 18 august 2023 - 07:52, said:

...
in armata nu trebuia sa gandesti deloc. nici acum nu trebuie sa gandesti, trebuie doar sa urmezi ordienle sau procedurile.  cum ar fi daca soldatii, pe front, ar incepe sa gandeasca la ce e bine pt ei. cati ar mai lupta si cati ar fugi rupand pamantul?!!?!?


Exista riscuri mult mai mari de atât. Dacă pe soldat il apuca ganditul și-și da seama ca decât să-l împuște pe racanul din fața lui mai bine îl împușcă pe politicianul imbuibat care l-a trimis acolo? Asa ceva nu putem risca...

#34
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Cred că în 2005-2006 s-a scos obligativitatea stagiului militar. Am fost eu in vara anului 2006 după liceu și nu mai primeau.
Legea 395/2005

Fișiere atașate



#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttytysor, on 17 august 2023 - 23:31, said:

Povesti cu baubauri! nu ti-ai dori nici macar o zi si o noapte intrun asemenea hotel!
Exact asta ziceam si eu, ca ma mai uit la astia de au fost acolo pe youtube ce zic, nu e deloc hotel, e ptr aurolaci, sau ptr aia de o duc mai rau ca la parnaie. Mancarea e sub orice critica si cam insuficienta.
Am auzit ca varza pute urat, nu stiu de ce. Cand fac acasa fie acra sau dulce mancare, miroase okey.

Nici daca ai ceva bani nu merge, nu ai unde sa-ti pui produsele vara, dar macar o duci ceva mai okey. Iti fura una si alta cand pleci de acolo din camera mai ales la deschis si semideschis, desi Csampar zice ca nuuuu domne, nu se mai fura, nu te mai bate nimeni ca isi ia raport, nu te mai f in dos fortat nimeni decat daca vrei, etc, nu cred o iota.

Desi si cu raportul, eu ii dau doua palme unuia si raporteaza, cum demonstreaza ca i-am dat ?! Mai ales daca aia din camera se fac ca n-au vazut (ca si ei fac la fel unii la randul lor).

View PostFreeThinker, on 18 august 2023 - 05:00, said:


Vrăjeli... Am văzut destui bărbați adevărați care nu au făcut armata.

Eu am făcut 1 an și 4... anotimpuri. Posted Image Mda, adică 2 ani. Am fost de părere atunci că a fost o imensă pierdere de timp, de aceeași părere sunt și acum.

Sunt sigur că aș fi putut învăța aceleași lucruri și în 6 luni. Și aș fi apreciat dacă ar fi fost un pic mai multă educație și un pic mai puțină prostie.

Nu mai zic că au fost 2 ani pierduți pe 75 lei soldă lunară în condițiile în care în civilie salariul lunar era circa 2000 lei.
Pai era 1 an si 4 luni inainte de 90, cum adica 2 ani ? Normal ca a fost o pierdere de timp si o bataie de joc.

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFreeThinker, on 18 august 2023 - 05:32, said:

Eu credeam că glumești... dar nu văd nici un emoticon acolo, așa că mai fac o încercare...

Hainele alea? Mâncarea aia? Ai fost pe acolo? Sau te faci că nu știi diferența între sala de mese și popotă?

... am auzit că nu mai e bătaie pe posturile de la MAPN. De ce oare?

edit



Ce fraier că nu am apreciat că aveam totul...  Posted Image
Pai cam toti ar fi trebuit sa stie ca popota era acolo unde mancau superiorii, si sala de mese era ptr soldati, nici nu se compara. Am auzit ca uneori nici nu se potrivea nr la pantofi, haine ptr soldat.

Dar era adevarata aia cu spalatul dusumelei cu peria de dinti ? Si nu am inteles de ce soldatii intre ei nu se intelegeau ! Hai, ca abuzau superiorii inteleg, dar soldatii intre ei de ce nu erau uniti sa se respecte unu pe altul ? Ca oricum era greu ptr toti.
Tot ce stiu e ca la macaroane le zicea conducte, iar ZFR se numeau "zile fara rost" pe care le-ai fi stat dupa termenul oficial dar nu stiu daca era adevarata chestia asta.
Pesmeti erau biscuitii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate